Faydaları

Hint Yağının İnanılmaz Faydaları

Güzelliğine düşkün olan bayanlar, doğal olan yağlardan cilt bakımı, saç ve kirpik bakımında faydalanmak istiyor. Bu yağlardan biri olan Hint yağı son yıllarda saç, sakal, kirpik ve kaş bakımında kullanımı oldukça yaygın. Peki ama Hint yağının faydaları sadece kaş ve sakal üzerinde mi etkili. Tabi ki hayır. Cilt sağlığı üzerinde de inanılmaz yararları olan Hint yağı ne için kullanılır? Hint yağı neye yarar? sizler için araştırdık…

Hint Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Hint yağı sütleğengiller familyasında yer alan ana vatanı Hindistan olan bir bitkidir. Akdeniz bölgesinde kendiliğinden yetişen bu bitkinin tohumlarında yer alan risin maddesi zehirlidir. Tohumlarının dışı kırmızı renkte ve dikenli bir yapıya sahiptir ve ince dallı yonca tipi yapraklı bir bitkidir. Bu bitkinin tohumlarından elde edilen yağ, soluk sarı renkli, hafif kokusu bulunan bir yağdır.

İnsan sağlığı üzerinde inanılmaz faydaları olan hint yağı, içinde bulunan E vitamini, protein ve mineraller sayesinde, bir çok kozmetik ürünlerin içinde yer alır. Cilt sağlığından, baş ağrısına, sinüzit tedavisinden, eklem ağrılarının giderilmesine kadar bir çok faydası bulunmaktadır. Yüksek antioksidan içeriğiyle, cilt temizliği sağlamasının yanı sıra, cilt lekeleri ve sivilce izleri üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Kullanım alanı oldukça geniş olan hint yağı erkekler tarafından sakal bakımı ve sakalların yoğunlaşması için kullanımı tercih edilmektedir. Aynı zamanda saç, kaş ve kirpik bakımı için de kullanılan hint yağı, saç derisini ve saç tellerini besleyerek saçların güçlenmesine yardımcı olur.

Hint Yağının Faydaları

 • Hint yağı içerisinde bulunan yağ asitleri iltihap kurutucu özelliktedir.
 • Kabızlık problemini gidermede oldukça etkilidir.
 • Cilt yüzeyinde görülen iltihaplı egzama ve mantar gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Yaraları iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Hint yağı cildi nemlendirme özelliğine sahiptir.
 • Sivilce ve akne problemine karşı etkilidir ve sivilceleri kurutur, siyah nokta oluşumunu azaltır.
 • Hint yağı cilde faydaları arasında, cildi yoğun nemlendirme özelliğine sahip olmasıyla, kırışıklıklara karşı savaşır, ince çizgilerin görünümünü azaltır ve kolajen üretimini arttırır.

Saç, Kaş Ve Kirpikler İçin Hint Yağı

Gür kaş ve kirpiklere sahip olmak herkese çekici ve güzel gelir. Gözler insanın iletişim kurduğu organ olmasının yanında duyguların da en iyi yansıtıcısıdır. Özellikle dolgun kirpiklere sahip insanların karşı cinsi etkilemekte avantajlı olduğunu herkes bilir.

Bu yüzden birçok insan dolgun kaş ve kirpiklere sahip olmak ister. Makyaj ile bunları yapabilmek mümkün ama bu geçici bir yöntemdir ve makyaj ürünleri kimyasal karışım ile oluştuğu için cildinize zarar verdiği gibi var olan kaş ve kirpiklerinizi de dökerler. Sizde bu durumdan şikâyetçiyseniz Hint yağı tam size göre.

 

 • Hint yağı saç kırıklarını onarır. Saçı besler ve güçlendirir.
 • Hint yağı saç derisi sağlığını korur. Saçların dökülmesini önler ve yeni saçların çıkmasını sağlar, saçları gürleştirir.
 • Tıpkı cildi nemlendirdiği gibi saçları da derinlemesine nemlendirir. Saç beyazlamasına karşı çözüm sunar ve saçları koyulaştırır.
 •  Hint yağı cildi besleyen E vitamini içerir. E vitamini antioksidan olduğu için kirpikleri ve kaşları onararak sağlıklı bir şekilde uzamasına yardım eder. Foliküller kirpiklerin ve kaşların uzamasını sağladığı için Hint yağı bu zarar görmüş folikülleleri ve dokuları onarır.
 • Sağlıklı ve canlı kirpik ile kaşlar parlak bir görünüme sahip olur. Hint yağının içinde bulunan maddeler ve vitaminler sayesinde kirpiklerin ve kaşların sağlıklı bir şekilde uzayıp parlak görünmesini sağlar.
 • Ayrıca hint yağı cansız, beslenemeyen, dökülmeye meyilli kirpik ve kaşları sizden kurtularak daha canlı, sağlam ve kalın kirpik ve kaşların çıkmasını sağlar.
 • Hint yağı omega—8 yağ asidi olan ricinoleik asit içerir. Bu asit Hint yağında %85-95 gibi çoğunluğunu oluşturan yapıya sahiptir. Ricinoletik asit kirpiklerin beslenip uzamasını ve kalınlaşmasını sağlayan önemli bir asittir.
 • Dökülmeye meyilli, yorgun kırılgan bir kirpik ve kaş yapınız var ise Hint yağı bunları nemlendirerek besler. Bu sayede kaşlarınız ile kirpik kökleriniz güçlenir ve dökülmezler.

Hint Yağı Nasıl Kullanılır?

Bilindiği gibi kirpikler toz, kir gibi zararlı etkenleri göze kaçmasını engelleyerek koruma görevi görürler. Kirpikler göze çok yakın olduğu için hint yağı nasıl kullanılır? diye bir soru birçoğumuzun aklına gelmiştir. Öncelikle Hint yağı eczane ve aktar gibi güvenilir yerlerden almayı tercih edin. Hint yağını en basit kullanma şekli rimel veya göz kalemi fırçasından faydalanmaktır.

 

Hint yağı kullanmadan önce gözünüzde makyaj varsa mutlaka temizleyiniz. Fırçayı Hint yağına batırarak üst ve alt kirpiklerinizin yağla kaplamasını sağlayın. Gece yatmadan önce kirpiklerinize veya kaşlarınıza Hint yağı sürerek sabahleyin gül suyu, mendil yada su ile temizleyebilirsiniz. Sadece Hint yağını kullanabileceğiniz gibi diğer doğal malzemelerle karıştırarak da kullanabiliriz.

Peki, Hint yağı hangi yağlarla karıştırılır? Hint yağının içine zeytin yağı yada tatlı badem yağı karıştırarak da kullanabilirsiniz. Zeytinyağının içeriğinde bulunan A, E vitaminin saçları güçlendirdiğini herkes bilir. Tatlı badem yağı ise içeriğinde E vitamini, magnezyum yağlar ve kalsiyum bakımından zengin olduğu için kirpiklere canlılık ve parlaklık vererek daha güçlü, uzun kalın olmasını sağlar.

Hint yağına destek olarak ikişer kaşık badem yağını ekleyerek kullanabilirsiniz. Bunun dışında Hint yağı, vazelin ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak bir kaş ve kirpik serumu elde edebilirsiniz. Vazelin nemlendirici ve yumuşatıcı etkisi bulunurken Hindistan cevizi yağı da kaş ve kirpiklere parlaklık vererek uzamasını sağlar. Temiz bir kaba 2 çay kaşığı vazelin, 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 1 çay kaşığı Hint yağını ilave ederek karıştırın. Bunu da diğer tarifler gibi rimel yada göz kalemi fırçasıyla sürebilirsiniz.

Hint Yağı Saç Maskesi

 

Saçın nemlenmesini, saç kırıklarının onarılmasını sağlayan ve saç dökülmesini engelleyen Hint yağına bal ve yumurta ekleyerek saç bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu maske saç köklerini güçlendirerek daha sağlıklı ve bakımlı saçlara kavuşmanızı kolaylaştırır. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler;

 • 2 tatlı kaşığı hint yağı
 • 2 tatlı kaşığı zeytin yağı
 • 2 tatlı kaşığı organik bal
 • 1 yumurta

Hint yağı saç uzatır mı? merak ediyorsanız, saçların 1 ay gibi kısa sürede uzamasını sağlayan bu maskeyi mutlaka denemelisiniz. Hint yağı saç uzatma maskesi hazırlamak için, tüm malzemeleri temiz bir kapta kıvam alana dek karıştırın. Hazırladığınız karışımı, temiz ve kuru olan saçlarınıza, saç diplerinden başlayarak, saç uçlarına kadar masaj yaparak yedirin. Saçlarınızı bone ile kapatarak 2 saat kadar bekleyin ve daha sonra saçlarınızı güzelce yıkayın. Düzenli olarak haftada 2 kez uygulayabileceğiniz bu saç bakım maskesi saçlarınızı besleyerek kısa sürede uzamasını sağlayacaktır.

Hint Yağı Kaşları Kaç Günde Uzatır?

Hint yağını kullananlar ne zaman etkisini göreceklerini merak ettikleri için Hint yağı ne kadar sürede etki eder? gibi konuları araştırmaya koyulurlar. Hint yağını kaşlara sürmek için bitmiş ve temizlenmiş olan bir eyeliner fırçasını kullanabilirsiniz. Yağ akışkan bir madde olduğu için kenarlara taştığı zaman pamuk ile silebilirsiniz.

Yağ göze gitse bile herhangi yanma, ağrı ve yan etkiye sebep olmaz. Göz ve kaşlarınıza sürdüğünüz Hint yağını yaklaşık 6 hafta sonra gözle görülür derecede değişikliği göreceksiniz. Kirpiklere günde 1 sefer Hint yağını sürebileceğiniz gibi haftada 3-4 kez de kullanabilirsiniz. Kaşlarınıza sürerken de haftada 2-3 kez kullanabilirsiniz.

Hint Yağı Kaşta Ne Kadar Kalmalı?

Yüzü güzelleştiren diğer etken de kaşlardır. Koyu ve gür kaşlar kişiyi dikkat çekecek kadar güzel yapar. Seyrek ve ince kaşlara sahip olan insanlar Hint yağı ne kadar bekletilmeli? Hint yağı kaşları koyulaştırır mı? gibi soruları merak ederler. Hint yağını tıpkı kirpikteki gibi gece yatmadan önce kaşlarınıza sürerek sabah temizleyebilirsiz. Hint yağı kaş ve kirpikleri güçlendirip kalınlaştırdığı için renginde de koyulaşma olabilir. Bu kişiden kişiye değişebilen bir durumdur.

Hint Yağı Kullananlar

 • Ayda bir Hint yağı, zeytinyağı, badem yağı karışımı yapıp gece boyunca saçımda tutuyorum, saçlarımı güçlendirdiğini hissediyorum bu karışımın. Yağ kutumdan eksik etmediğim yağların başındadır kısacası.
 •  Kaşımda ciddi açılma olduğunda pek de bir şey beklemeyerek eczaneden Hint yağı satın aldım. Bu güne kadar kullandığım envai çeşit yağ oldu ve hiç birinden bir etki görmedim. Ama bu yağ yaklaşık 1 hafta içinde boşluklarda gözle görülür bir canlanma sağladı ve 1 ay içinde de doldu. Şimdi aklıma geldikçe ayda yılda bir geceleri sürüyorum. herkese tavsiye ederim.
 • Hem saçlarım hem kaşlarım için çok faydasını gördüğüm yağdır. Makbul olanı akışkanlığı az, kıvamı yoğun ve sarı renkte olan seyreltilmemiş olan Hint yağıdır. Güvenilir bir markadan alırsanız saç, kaş, kirpik bakımı vazgeçilmeziniz olabilir.
 • Haftada birkaç kere göz altında kırışıklık bulunan bölgelere 1-2 damla sürülüp masaj yapılması halinde kırışıklıkları açtığı iddia ediliyor. 2-3 ince kırışıklığım üzerinde denemeye başladım bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu