Advantan Krem

17.07.2018
8.463
Advantan Krem

Advantan krem; özellikle egzama tedavisinde kullanılan ve kaşıntı, kızarıklık, iltihaplı cilt sorunları için deri yüzeyine uygulanan etkili bir ilaçtır. Kortizonlu ilaç grubunda olan advantan krem uzun süreli geniş yüzeylerde kullanılmaz. Doktor tarafından reçete edildiğinde advantan krem prospektüs bilgilerini okumalı ve hekiminizin tavsiyelerine mutlaka uymalısınız. Advantan krem nedir? Advantan krem ne için kullanılır? Advantan krem nasıl kullanılır? tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında…

Advantan Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Advantan krem etken maddesi Metilprednisolon’dur. Yüksek oranda su ve düşük yağ içeriğine sahip bir ilaçtır. Advantan krem 30 gramlık tüp içerisinde reçete ile satılmaktadır. Advantan krem egzama (mayasıl) tedavisi için doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Vücutta oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişlik, ödem, temas nedenli deri iltihabı, deri üzerinde tahriş, yanık, çocuklarda ve yetişkinlerde görülen egzama, iltihaplı deri enfeksiyonları tedavisinde kullanılır. Tedavi süresince krem uygulanan bölge kapatılmaz ve geniş cilt yüzeyine uygulanmaz.

Advantan krem mantar veya bakteri enfeksiyonu ile birlikte görülen deri hastalıklarında dikkatle kullanılmalıdır. Advantan krem uygulanan bölgede yara, akne, ağız civarında dermatit, su çiçeği, gül hastalığı gibi deri reaksiyonları varsa kullanılmamalıdır.

Advantan Krem Nasıl Kullanılır?

Advantan krem doktor tarafından size önerildiğinde mutlaka doktorunuzun direktiflerine uymalısınız. Advantan krem kortizonlu bir krem olduğundan belirtilen süre de ve dozda kullanılması oldukça önemlidir. Hekim tarafından başka şekilde önerilmedi ise günde 1 defa sorunlu bölgeye advantan krem uygulanır.

Advantan krem, bebeklerde ve çocuklarda 4 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır. Yetişkinlerde ise kullanım süresi 12 haftayı geçmemelidir. Cilt yüzeyinde sorunlu bölge temizlenir ve ince bir tabaka halinde advantan krem uygulanır. Deri yüzeyi ovalanarak krem emilimi sağlanmalıdır.

Advantan losyon uygulanan bölge kesinlikle hava almayacak şekilde kapatılmamalıdır. Bebeklerde kullanımı sırasında dar ve sıkı bebek bezleri kullanılmaz. Tedavi süresini uzatmak ya da tedaviyi yarıda kesmek sakıncalıdır. Gözle temasından kaçınınız ve açık yaralar üzerine uygulamayınız.

advantan krem

Advantan Krem Yan Etkileri

Advantan krem etken maddesine karşı alerjisi olanların kullanımına uygun değildir. Alerjik reaksiyona bağlı bir çok yan etki ve olumsuz durumla karşılaşılabilir. Her ilaçta olduğu gibi advantan krem yan etkileri olan bir ilaçtır. Herhangi bir yan etki durumunda ilacı kullanmayı kesmeli ve doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Advantan krem olası yan etkileri ise;

 • Uygulanan cilt yüzeyinde yanma hissi ve kaşıntı,
 • Kuruluk,
 • Kızarıklık,
 • Aşırı tüylenme,
 • Kıl kökü iltihabı,
 • Döküntü,
 • Karıncalanma,
 • İrinli deri enfeksiyonu,
 • Deride çatlaklar,
 • Kılcal damarların genişlemesi,
 • Deride incelme,
 • Mantar enfeksiyonu,
 • Deride renk değişikliği,
 • Selülit, ödem ve tahriş advantan kremin olası yan etkileridir.

Advantan Krem Hamilelikte Kullanımı

Advantan krem size reçete edildiğinde gebelik durumu söz konusu ise bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Hamilelik durumunda ve özellikle hamileliğin ilk üç ayında kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. Advantan krem ile tedavi süresinde hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Advantan Krem Gebelik Kategorisi C ‘ dir.

Advantan Krem Emzirme

Emzirirken advantan krem meme uçlarına kullanılmaz. Advantan krem reçete edildiğinde emziren anneleri bu durumu doktora bildirmeleri önemlidir. Geniş yüzeylerde ve uzun süreli kullanımı önerilmez.

Advantan Krem Bebeklerde Kullanımı

Advantan krem 28 günü doldurmuş bebeklerde doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanılmalıdır. İnce bir tabaka halinde sorunlu bölgeye sürülmeli ve hava almayacak şekilde üzeri kapatılmamalıdır. Geniş cilt yüzeyine uygulanmamalı ve tedavi süresi 4 haftayı asla geçmemelidir. Advantan kremin bebeklerde  genellikle 5-7 gün kullanılması tavsiye edilir.

advantan krem kullanımı

Advantan Krem Hakkındaki Tüm Sorular

Advantan krem hakkındaki tüm sorular ve cevapları maddeler halinde yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Advantan Krem Topikal Kortikoid Ne İçin Kullanılır?

Genellikle egzama tedavisinde ve iltihaplı deri enfeksiyonları tedavisinde kullanılmaktadır.

Advantan Krem Kortizonlu mu?

Advantan krem kortizon içermektedir.

Advantan Krem Yüze Sürülür mü?

Eğer sağlık problemi yüz ve çevresinde ise advantan kremi az miktarda uygulayabilir ve cilt problemini tedavi edebilirsiniz.

Advantan Krem Sivilce

Advantan krem sivilce tedavisi için kullanılmaz. Kremin olası yan etkilerinden biri ciltte sivilce yapmasıdır.

Advantan Krem Tüylenme Yapar mı?

Advantan krem olası yan etkilerinden biride tüylenme yapmasıdır.

Advantan Krem Güneş Yanığına İyi Gelir mi?

Advantan krem güneş yanıklarında kullanılan ve oldukça etkili olan bir kremdir.

Advantan Krem Göz Çevresine Sürülür mü?

Advantan krem kullanılırken göze temasından kaçınınız. Göz çevresindeki deriye uygulanması sonucunda, göz içi basıncında artma (glokom) gelişebilir.

Advantan Krem Vajinada Kullanılır mı?

Advantan krem genital bölgede kullanılır mı? Eğer bu bölgede kaşıntı ve kızarıklık gibi bir sorun varsa doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz. Var olan şikayetler için doktorun tanı koyması ve bu kremi reçete etmiş olması önemlidir.

Advantan Krem Pişiğe İyi Gelir mi?

Advantan krem pişik için kullanıldığında geniş yüzeye uygulamaktan ve uzun süre kullanımdan kaçınmalısınız.

Advantan Krem Kullananlar

 • Tecrübe ettiğim kadarıyla özellikle egzamaya ve daha farklı yara, cilt tahrişlerine çok iyi gelen kortizonlu krem. Uzun süreli kullanım derinin incelmesine neden olabilir, dikkatli olmak lazım.
 • Egzama ve cilt tahrişleri için reçete edilen kortizonlu krem. Annem kendisini pişiklerde de kullanır ve iyi geldiğine inanır, ben pişik için hametanı tercih ederim orası ayrı.
 • Bıyık bölgesinde meydana gelen ağda yanıklarını birkaç günde hızlıca iyileştirme özelliğine sahip olduğunu keşfettiğim pomat. Kremi pomadı kadar etkili gelmedi bana. Alerjim olduğundan doktor cilt döküntüsü için vermişti ama hiç bu durumda işe yarayacağını düşünmemiştim. Tabi kortizon içerdiğinden bolca ve sürekli sürmemenizi öneririm. Sonrasında cildinizi iyileştirmesinden ziyade daha fazla zarar vermesini istemem. Kısacası; ölçüsünde kullanıldığında çok faydalı bir ilaçtır, tavsiye edilir.

Advantan Krem Muadili

Alocort losyon

Ectopix pomad

Efederm losyon

Exenate pomad

Advantan Krem Fiyat

Advantan 30 gr krem fiyatı  8.71 tl

Reçeteli satılır.

Sizlere bu yazımızda iltihaplı deri enfeksiyonların da ve özellikle egzama tedavisinde kullanılan advantan krem hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Advantan krem size doktor tarafından reçete edildiğinde mutlaka prospektüs bilgilerini okumalısınız. İlaçlar hakkında en doğru ve en güncel bilgiye ulaşmanız için prospektüs kağıdını okumayı ihmal etmemelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.