Miyoma İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri

23.01.2021
88
Miyoma İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Miyoma İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri…

Miyom, pek çok kadında görülen hastalıklardan biridir. İlaç tedavileri olduğu gibi çeşitli bitkisel ürünlerle de tedavisi yapılabilir.  Kadınların rahim içinde bulunan miyomlar, aslında iyi huylu tümörlerden oluşmaktadır. Bu durum, bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirirken, ilerleyen dönemlerde kadınlar için daha büyük sıkıntılara neden olabilir.

Her yaştan kadının rastladığı miyom problemleri için evde uygulanabilecek bazı bitkisel kürler mevcuttur. Özellikle bitkisel alanlarda uzman olan kişiler, miyom sorunları için birkaç farklı bitkisel kür önerilerinde bulunmaktadır. Uygulayacağınız bitkisel kürler ile miyom temizliği yaparken, yumurtalıklarınızın da daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda tüm kadınları yakından ilgilendiren, miyomlara iyi gelen bitkisel yöntemler nelerdir? konusunu ele alacağız.

Miyom Nedir? Nelere Sebep Olur?

Miyom, sadece kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Rahmin kas tabakasında oluşan iyi huylu tümörlerden oluşmaktadır. Her yaştan kadında görülebilir ama en çok 30-40 yaşlarındaki kadınlarda görülür. Bunun sebebi ise hızlı değişen hormonal durumlardır. Yani daha çok bu dönemdeki kadınlar doğum yaptığı için ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Ama artık menopoz dönemine giren kadınlarda miyomlar yavaş yavaş azalmaya başlar. Eğer menopoz sonrası miyomlarda azalma söz konusu değilse, büyük ihtimalle kötü huylu miyomların ortaya çıkmış olması düşünülebilir. Bu nedenle menopoz sonrası kadınlar rutin olarak doktor kontrollerine gitmelidir.

Miyom tanısı evde el yordamı ile ya da farklı şekillerde yapılamaz. Bunun için mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir. Burada yapılan detaylı tetkikler sonucu miyom olup olmadığı ortaya çıkar. Muayenede daha çok ultrason cihazları kullanılır. Miyomların hamilelikte boyutlarının aratması ile beraber, hiç doğum yapmamış ve aşırı kiloya sahip kişilerde görülme olasılığı daha fazladır. Peki; Miyom nelere sebep olur?

 • Kolay hamile kalma şansını düşürür,
 • Hamileliğin ilk aylarında düşüğe,
 • Hamileliğin son aylarına doğru erken doğuma,
 • Düşük sonrası tekrar hamile kalamama gibi pek çok soruna neden olduğu bilinmektedir. İlerleyen ve risk teşkil eden miyomlar için cerrahi operasyonlar söz konusu olacaktır.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom dışarıdan bakıldığında anlaşılacak bir sağlık sorunu değildir. Ama belirtilerini taşıyorsanız mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız tavsiye edilmektedir. Miyom belirtileri ise;

 • Adet kanamalarının normalden daha fazla gelmesi,
 • Uzun süren regl kanamaları,
 • Vücutta ortaya çıkan kansızlık,
 • Karın bölgesinde sürekli şişlik,
 • Hazımsızlık yaşanması,
 • Karna dışarıdan baskı uygulanıyormuş hissi,
 • Sürekli yaşanan düşükler,
 • Hiç geçmeyen gaz sancıları,
 • Bacak ve kasıklarda ağrı,
 • Hamile kalamama,
 • Regl dönemlerinde görülen aşırı ağrılar,
 • Cinsel isteksizlik ve cinsel ilişki sırasında yaşanan kanama,

Tüm bu durumlar miyom belirtisi olabileceği için belirtileri taşıyan her kadının mutlaka jinekoloji bölümüne gitmesi tavsiye edilir.

Miyoma İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Miyom  rahatsızlığına karşı uzmanlar hangi bitkilerin kullanılması gerektiği hakkında bilgiler vermektedir. Özellikle bazı bitkisel kürler sayesinde miyom rahatsızlığınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

At kuyruğu otu; pek fazla bilinmeyen at kuyruğu otu bitkisi sayesinde miyom sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında kısa sürede miyom tedavisi gerçekleşmiş olacaktır.

Çobançantası otu; çobançantası otu bir dönem miyom için çok fazla gündeme gelmişti. Ayrıca miyom tedavisinde çobançantası otu kullanıp, pek çok kişi bu bitkiden faydalandığını belirtmiştir. Eğer miyom sorunlarınız varsa mutlaka çoban çantası bitkisini kullanmanız tavsiye edilir.

Civan perçemi; miyom tedavisi için eski dönemlerden bu yana kullanılan civan perçemi, içerdiği doğal bileşenler sayesinde miyomu hızlı bir şekilde tedavi etmektedir. Ayrıca regl döneminde aşırı ağrı veya kasılma yaşayan kişiler için de kullanıma uygun bir bitkidir. Miyom sorunu olan kişiler düzenli bir şekilde civan perçemi tüketmelidir.

Sarı kantaron; sarı kantaron yağı kadar çayı da etkili bitkilerden biridir. Miyom nedeni ile ortaya çıkan karın krampları ve karın ağrıları için kullanılması önerilir. Ayrıca düzenli bir şekilde sarı kantaron bitkisi tüketilirse, miyom sorunu kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Miyom İçin Soğan Kürü

Aslında en çok bilinen yöntemlerden biri soğan kürüdür. Çünkü miyom için soğan kürü uygulaması harika bir şekilde fayda sağlamaktadır. Özellikle İbrahim Saraçoğlu miyom için soğan kürünü her fırsatta kadınlara hatırlatmaktadır.

Gerekli Malzemeler;

 • 1 adet sağan (beyaz olursa daha iyi olur)
 • 2 su bardağı su,

Uygulanışı;

İlk olarak soğanı dış kabuğu ile birlikte iyice yıkadıktan sonra, yine kabukları ile birlikte 4’de bölüp, kaynamakta olan 2 su bardağı suyun içine alın. Daha sonra yine kaynamaya bırakın. Kaynattığınız soğan suyunu sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günde üç kez içmeye özen göstermeniz gerekmektedir. 15 gün boyunca devamlı bir şekilde içtikten sonra 6 ay boyunca bu kürü tüketmeyi bırakmanız gerekir. 6 ay sonunda tekrar aynı şekilde 15 gün boyuca içmeniz gerekir.

Miyom İçin Testere Dişli Aslanpençesi 

Miyom bitkisel tedavisi aslan pençesi, bitki uzmanları tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Bu nedenle miyom sorunu olan kişiler düzenli bir şekilde aslan pençesi kullanırsa, büyük ölçüde miyom tedavisi yapılmış olacaktır. Testere dişli aslanpençesi kadınlarda görülen miyomların sebep olduğu ara kanamaları kontrol altına alma özelliğine sahiptir.

Bunun yanı sıra erken menopoz ve adet düzensizliğine karşı kullanılabilecek mükemmel bir alternatiftir. 200 ml. kaynamakta olan suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş testere dişli aslanpençesi ilave edilir ve 10 dakika kaynatılır. Ardından ocağın altı kapatılarak ılınmaya bırakılır. Ilık bir şekilde sabah kahvaltısında 2 saat sonra 1 ay süreyle tüketilmelidir. Bu süre zarfında her gün aç karna 1 su bardağı tüketilmedir.

Miyomu Yok Eden Bitkiler Nelerdir?

Miyomu yok eden besinler ilk olarak soğan kürü diyebiliriz. Eğer miyom teşhisi konulmuşsa soğan kürünü uygulamanızda fayda vardır. Bunun dışında daha sağlıklı besinler tüketmeye özen göstermeniz yararlı olacaktır. Antioksidan bakımından zengin olan sebze ve meyveleri tüketmeniz miyom tedavisi için önemli yere sahiptir. Çünkü antioksidan yönünden zengin olan gıdalar, miyom temizliği için önemlidir. Bunun dışında miyomu yok eden bitkiler;

 • Turp,
 • Lahana,
 • Karnabahar,
 • Ispanak,
 • Bürüksel lahanası,
 • Brokoli gibi besinlerin tüketimine daha fazla ağırlık vermeniz tavsiye edilir.

Antienflamartuar Etkisi Olan Sebzeler

Miyom rahatsızlığı olan kişiler ilk olarak, miyomun büyümesini engellemelidir. Bunun için de mutlaka antienflamartuar etkisi olan besinler tüketilmelidir. Yani gün içinde bol yeşil yapraklı sebzeler tüketerek, miyomun ilerlemesini kolaylıkla durdurabilirsiniz. Bol yeşillikli salatalar, marul, roka, tere otu, dereotu gibi K vitamini yönünden de zengin içeriğe sahip olan besinleri tüketmeye özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Miyomu Eriten Yiyecekler Nelerdir?

Miyom tedavisi için bitkisel çaylar kadar, bazı sebze ve meyveler de bu yönde oldukça etkilidir. İşte miyomu eriten yiyecekler; frenk üzümü, kiraz, karadut, sarımsak, ahududu, kuşburnu gibi meyveler hızlı bir şekilde miyom tedavisi görmenize yardımcı olur. Çünkü bu meyveler  tamamen doğal koşullarda yetiştiği için anti septik ve antioksidan yönünden zengin içeriklere sahiptir. Sarımsak ise, doğal bir antibiyotiktir. Yumurtalıklarda ve rahimde oluşan iyi huylu tümörün kolayca tedavi edilmesini sağlar.

Tüm bunlar dışında ise mutlaka doktorun verdiği ilaçlar ihmal edilmeden dozunda kullanılmalıdır. Bol su tüketimi yaparak miyom sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Miyomu olan kişiler düzenli bir şekilde doktor kontrollerine gitmeyi ihmal etmemelidir. Çünkü ilerleyen miyom kötü huylu tümörlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.