Nohut Suyunun Faydaları Nelerdir?

03.11.2020
117
Nohut Suyunun Faydaları Nelerdir?

Nohut Suyunun Faydaları Nelerdir? Bilindiği üzere bitkilerin insan sağlığına olan şifaları tartışılamayacak kadar fazladır. Özellikle baklagiller ailesinin bir parçası olan nohut ile daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Ayrıca nohut yavaş ve zor pişen bir bakliyat olduğu için genelde geceden suda bekletilir ve ertesi günün sabahı pişirilir. Bu durumda  bir gece önceden ıslattığınız nohutun suyunu atmak yerine kullanmanız önerilir. Çünkü nohutun içinde mevcut olan vitamin ve mineraller, direkt olarak suyuna geçer.

Nohut suyu ile hem vücut sağlığınızı koruyabilir hem de cilt sağlığınıza katkılarda bulunabilirsiniz. Nohut suyunun pek çok faydası mevcuttur. Bu faydalarını duyduktan sonra artık, bu suyu dökmek yerine vücudunuzun çeşitli noktalarında kullanmayı tercih edeceksiniz. Özellikle vücudunda çok fazla ödem olan kişiler nohut suyunun faydaları nelerdir? nohut suyu neye iyi gelir? sorusunun yanıtını yazımızdan bulabilirler. Çünkü nohut suyunun en çok fayda sağladığı alanlardan biri ödem atma gücünün olmasıdır. İşte nohut suyu hakkında merak ettiğiniz tüm cevaplar…

Nohut Suyunun Faydaları Nelerdir?

Nohut suyu daha çok cilt sorunlarında ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir besindir. Özellikle kalp ve damar hastalığı olan kişiler için nohut suyu tüketmek büyük fayda sağlayacaktır. Yine eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa nohut suyunun şifalı yönünden faydalanabilirsiniz. Ancak daha fazla faydasını görmek için düzenli kullanımına ekstra özen göstermeniz gerekir. Bu sayede nohut suyunun şifalarından faydalanmanız mümkün olacaktır. Nohut suyu hangi hastalıklara iyi gelir? sorusunun yanıtı ise;

 • Nohut suyu cilt hastalıklarına iyi gelir.

Nohut suyu, cildinizde oluşabilecek her türlü hastalığın önüne geçmenize yardımcı olur. Özellikle mantar enfeksiyonu ve çeşitli zührevi hastalıklarda nohut suyunu sorunlu bölgelere bir pamuk yardımı ile uygulamanız yeterli olacaktır. Düzenli bir şekilde kullandıktan kısa bir süre sonra faydalarını görmeye başlayacaksınız.

 • Nohut suyu cilt problemlerine iyi gelir.

Cilt üzerinde her zaman farklı sorunlar meydana gelebiliyor. Özellikle herkeste görülen siyah nokta, sivilce ve akne gibi sorunlarınız için mutlaka nohut suyu ile cildinize tonik yapmanız önerilir. Nohut suyunu yüze sürmek, cildinizin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Nohut suyu ile cildiniz ışıl ışıl bir görünüme kavuşacaktır. Yine cilt sarkmaları ve geniş gözenekli cilt yapısına sahip olan kişiler için de nohut suyu eşi benzeri bulunmayan bir şifa kaynağıdır. Bu nedenle nohut suyunun kesinlikle atılmaması ve cilt üzerinde kullanılması tavsiye edilir. Nohut suyunu cilt sorunlarınız için kullanacaksanız, bir pamuk yardımı ile cildinize tonik şeklinde uygulayıp, 20 dakika kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

 • Nohut suyu cilde nem kazandırır.

Özellikle soğuk günlerin başlaması ile beraber, cilt kurulukları da artık ortaya çıkmaya başlamıştır. Cilt rüzgar ve soğuk hava nedeni ile kuruyup pul pul dökülmeye başlar. Bu gibi durumlarda kimyasal içerikli kremler veya sağlıksız kozmetik ürünleri kullanmak yerine nohut suyu kullanabilirsiniz. Cildi derinlemesine besleyip, nemlendiren nohut suyu ile cilt üzerindeki kolajen miktarını da artırabilirsiniz. Dolayısı ile cildin elastikiyet yeteneği artmış olacak ve daha genç bir görünüme kavuşacaktır.

 • Nohut suyu ağız yaralarına iyi gelirken ağız hijyenini de sağlar.

Sağlıklı ve hijyenik bir ağız demek yine sağlıklı ve dinç bir vücut demektir. Çünkü dışarıdan alınan gıdaların üzerinde biriken kirler ağız içinde birikir. Yine yeme içime gibi durumlarda yemek artıkları ve içecek artıkları ağız içinde kalır. Bu  da ağız içinde bakterilerin çoğalması anlamına gelir. Ağzı içi bakterilerin çoğalması sonucunda diş çürümeleri, ağız kokusu ve ağız yaraları meydana gelebilir. Günlük olarak nohut suyu ile ağız gargarası yapılırsa, ağız içinde biriken tüm bakteri ve mikroplar kısa sürede ortanda kalkacaktır. Üstelik ağız içinde oluşan aft ve uçuk gibi yaraların da kısa sürede ortadan kalkmasını sağlar. Diş eti iltihaplanması ve diş çürükleri gibi olumsuz durumları engeller.

 • Nohut suyu akciğerleri temizleme etkisine sahiptir.

Gerek sigara kullanımı sırasında gerekse, kirli hava nedeni ile akciğerlerde olumsuz durumlar meydana gelebilir. Ayrıca akciğerlerde iltihaplanma ve bronş tıkanıklığı gibi durumların önüne geçebilmek adına nohut suyu tüketilmelidir. Bu sayede daha temiz ve daha sağlıklı bir akciğer yapısına ulaşabilirsiniz.

 • Nohut suyu vücut yaralarını hızlıca iyileştirir.

Çeşitli nedenlerden dolayı, vücutta bir takım yaralar meydana gelebilir. Bu durumda yaralara uygulanabilecek en iyi doğal yöntemlerden biri nohut suyudur. Eğer vücudunuzda morluklar ve yaralar varsa bu yaraların hafifletilmesi için nohut suyu sürebilirsiniz.

 • Nohut suyu bağırsak, parazitlerini önler.

Bağırsaklarda parazitleri önleyen ve bağırsak kurtlarını döken doğal ürünlerden biride nohut suyudur. Sabahları aç karnına bir bardak nohut suyu içerek hem bağırsak fonksiyonlarının düzenlemesini sağlar hem de çeşitli bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur.

 • Nohut suyu idrar sökücü özelliğe sahiptir.

Nohut suyunda bulunan tatlı özellik bağırsakların yumuşamasını sağlayarak, kronik kabızlık gibi durumların önüne geçer. Bunun dışında nohutta tatlı bir yapının yanında tuzlu bir yapı da mevcuttur. Bu tuzlu özelliği ile bağırsaklarda çoğalan bakterilerin azalarak iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar. Yani bir nevi probiyotik özellik gösterir.

 • Nohut suyu iştah kesici bir özelliğe sahiptir.

Eğer kilo vermek istiyorsanız, bir hafta boyunca düzenli olarak bir bardak nohut suyu tüketmeniz önerilir. Bu sayede metabolizma hızlanır ve hazımsızlık gibi sorunlar ortadan kalkar. Buna ek olarak sabahları aç karnına içilen bir bardak nohut suyu, gün boyu tokluk hissi sağlar. Eğer diyet listelerinize nohut suyunu ekleyerek daha kısa sürede kilo verebilirsiniz.

 • Nohut suyu ödem attırıcı bir özelliğe sahiptir.

Nohut suyu ile vücutta biriken toksin ve ödemi kolaylıkla atabilirsiniz. Özellikle sürekli olarak el ve ayak şişmesi yaşayan kişilere mutlaka nohut suyu tüketmesi önerilir. Ayrıca gün boyu enerji verdiği için, gün içinde kendini halsiz ve yorgun hisseden kişiler nohut suyu tüketebilirler.

 • Nohut suyu kas ağrılarına iyi gelir.

Daha çok sporcularda görülen kas ağrıları, için nohut suyu tüketebilirsiniz. Ayrıca kas krampları ve kas ağrıları için de en ideal bir besin kaynağıdır.

Nohut Cilde Nasıl Uygulanır?

Nohut suyunu cilt güzelliği ve cilt sağlığı için kullanacak olan kişiler için nohut cilde nasıl uygulanır? sorusu önemlidir. Nohut suyunu cildinize tonik şeklinde uygulayabilirsiniz. Pamuk yardımı ile cildinize uyguladıktan 15 – 20 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Nohut Suyu Nasıl Tüketilmeli?

Nohut suyunu çeşitli ağrı ve hastalıkların tedavisi için, gün içinde tüketebilirsiniz. Ancak sabah kahvaltıdan önce yani aç karnına tükettiğinizde daha fazla faydasını görebilirsiniz. Özellikle bağırsak sorunları için, zayıflamak için ve ödem atmak için sabah aç karnına 1 bardak nohut suyu tüketmeniz daha faydalıdır.

Nohut Suda Ne Kadar Bekletilmeli?

Nohut suyunun şifalarından faydalanmak için nohutu bir gece suda bekletip sabah aç karnına bu suyu içebilirsiniz. Nohudu bir gece suda bekletip suyunu içmek daha fazla fayda sağlayacaktır.

Haşlanmış Nohut Suyu Nasıl Saklanır?

Vücut sağlığı ve cilt sağlığı için hem çiğ olarak hem de pişmiş olarak kullanılabilir. Eğer nohut suyunu çiğ olarak tüketmek isterseniz günlük olarak bir bardak hazırlayabilirsiniz. Haşlanmış nohut suyu tüketmek isterseniz, biraz daha fazla hazırlayıp saklayabilirsiniz.  Haşlanmış nohut suyunu 3 ila 5 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.