Faydaları

Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? İnsan vücudunda oluşabilecek her türü sorun ve hastalıklar için ağır ilaçlar kullanmadan önce doğal ürünlerden faydalanmak sağlık için daha avantajlı olacaktır. Özellikle soğan gibi muhteşem bir bitkinin faydalarından yararlanmak, uzmanların görüşleri arasındadır. Yaşamımızın her alanında soğan mutlaka bulunur. Evlerin mutfaklarında, restoran mutfaklarında ve hatta hazır gıdalar da bile soğan kullanımı yapılır.

İçerdiği A, B, C, E vitaminleri sayesinde vücut direncini artırmasından, enfeksiyon gidermesine kadar pek çok şifayı bünyesinde taşır. Yine iyot, bol kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi değerli mineralleri de bünyesinde taşır. Hal böyle olunca her insanın mutlaka soğan bitkisinden faydalanması önerilir.  Zambakgiller familyasının bir üyesi olan soğanın tarihi antik Mısır’a dayanır.

Yani çok eski dönemlerde bile soğan hem lezzet açısından hem de şifası nedeni ile sıkça tüketilen bitkilerin başında gelmektedir. Soğan bol miktarda antibiyotik özellik taşıdığı için vücut enfeksiyonlarının atılmasına da katkı sağlar. Bu nedenle uzmanlar tarafından özellikle kış mevsimlerinde bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Soğan kürü ise pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Soğan kürü nasıl yapılır? faydaları nelerdir? sorularının cevaplarını sizler için hazırladık…

Soğan Kürünün Faydaları Nelerdir?

Soğan kürü, vücut bağışıklığını güçlendirmesi, yumurtalıklarda oluşan kistlerin tedavi edilmesi ve zayıflamaya kadar pek çok alanda insana katkı sağlamaktadır. Bu nedenle soğan kürünün faydaları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, vakit kaybetmeden bu kürün şifalarından faydalanılması önerilir.

 • Soğan kürü içinde polifenoller içerir, bu da bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına katkı sağlar.

Soğan kürü vücuttaki serbest radikallerle savaşan harika bir besindir. Özellikle polifenoller içermesi sayesinde bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar. Dışarıdan gelebilecek her türlü hastalığa karşı adeta bir kalkan görevi görür. Bilhassa zayıf bünyeler ve hastalığa açık bünyeli kişilerin mutlaka soğan suyu tüketmesi tavsiye edilir.  Yine  kemoterapi gören kişilerin, bu süre boyunca soğan kürü kullanması tavsiye edilir. Kanser tedavisi sırasında radyasyonların vücuttan atılması için harika doğal besinlerden biridir.

 • Soğan kürü hasta hücreleri tedavi eder.

Aileden gelen genetik hastalıklar  veya sonradan oluşan, tümör gibi sorunlu bölgenin tedavi edilmesini sağlar. Başta her türlü kanser çeşidine karşı koruyucu olmasının yanında,  diğer dnadan gelebilecek farklı hastalıkların tedavisinde de kullanımı yapılmaktadır.

 • Soğan kürü yüksek kalp basıncı riskini azaltır.

Kalp ve damar hastalıklarında soğan kürü kullanılması tavsiye edilir. Antioksidan bakımından zengin olan soğan suyu, damar içinin temizlenmesini sağlar. Yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Başta kalp krizi riskini de en aza indirmektedir.

 •  Soğan kürü tansiyonu dengeler.

Tansiyon hastalarının ilaçlara ek olarak kullanabilecekleri doğal tedavi yöntemlerinden biri de soğan suyudur. Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olurken, kişilerin gün içinde daha rahat bir  yaşam sürmelerine de yardımcı olur.

 • Soğan kürünün içinde bol miktarda antioksidan mevcuttur.

Bilindiği üzere pek çok hastalığın en temeli nedeni vücutta toksinlerin birikmesidir. Müthiş bir antioksidan kaynağı olan soğan kürü ile vücudunuzda bulunan tüm toksinleri kolayca atabilir ve organlarınızın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bilhassa böbreklerde, bağırsaklarda ve karaciğerde biriken toksinleri bu kür sayesinde atabilirsiniz.

 • Kulak enfeksiyonlarına ve kulak ağrılarına soğan kürü iyi gelir.

Kulakta biriken enfeksiyonlar için ve kulak ağrıları için soğan kürü tavsiye edilmektedir. Kulak ağrısı çeken kişiler, ilaçlara ek olarak günde bir kez  soğan kürü içebilir. Ancak kulağa soğan  suyu sıkılması kesinlikle tavsiye edilmez.

 • Adet söktürücü için soğan kürü kullanımı.

Bazı kadınlarda regl dönemleri zorlu geçebiliyor. Bu nedenle adet dönemlerinde kanamaların erken kesilmemesi için ve adet döneminin düzenli olması için soğan kürü kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

 •   Soğan kürü menopoz döneminde yaşanan sıkıntılara iyi gelir.

Soğan, kadınların rahim ve yumurtalıkları üzerinde sayısız faydaları bulunan bir bitkidir. Küçük ve orta çaplı miyomların tedavisini desteklediği gibi erken menopoza giren kadınlarında imdadına yetişmektedir. Soğan kürü kadınların menopoz döneminde yaşadıkları sendromları hafifletir.

 • Cilt üzerindeki cerrahi izleri ve diğer yara izlerini tedavi eder.

Gerek ameliyat sonrası oluşan dikiş izleri için gerekse yara izleri için soğan kürü uygulayabilirsiniz. Burada soğan kürünü içmek yerine yara izi olan yerlere pansuman yapılması gerekir. Ancak soğan bazı ciltlerde tahrişe sebebiyet verebilir. Bu nedenle ciltte kızarıklık ve tahriş gibi durumlar olursa hemen uygulama yapmayı bırakmanız gerekir.

 • Soğan kürü saç uzamasına yardımcı olur.

Saçları uzamayan veya sürekli olarak saç dökülmeleri yaşayan kişiler haftada bir kez saçlarına soğan kürü uygulayabilir. Bu sayede soğan içerdiği, sülfür sayesinde saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.  Yine saçlarda kolajen miktarının artmasına da katkı sağlar. Bu sayede daha canlı, parlak ve  daha sağlıklı bir şekilde uzayacaktır.

 • Daha sağlıklı ve daha genç bir cilt yapısı için soğan kürü uygulaması.

Soğan bol miktarda A ve E vitaminlerini bünyesinde taşır. Dolayısı ile ciltte hücre yenilenmesine yardımcı olur. Cilt kırışıklıkları ve diğer yaşlanma belirtilerini tedavi ederek, daha sağlıklı ve daha genç bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

 • Kıl dönmesi için ve tırnak batması için soğan kürü uygulaması.

Kıl dönmesi ve tırnak batmaları gibi sorunlar için soğan kürü uygulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bir orta boy soğanı, fırında pişirmeniz olacaktır. Fırında pişirdiğiniz soğanı, kıl dönmesi olan bölgeye veya tırnak batması yaşanan bölgeye sarmak olacaktır. Bu sayede birkaç kez uygulandıktan sonra sorun ortadan kalkacaktır.

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Soğan kürü farklı hastalıklara göre  çeşitli şekillerde uygulanır. Burada önemli olan nokta soğan kürünün doğru ve düzenli bir şekilde yapılması olacaktır.

Soğan kürü polikistik over ve adet düzensizliği gibi sorunlar için kullanacaksanız 15 günlük periyotlarla düzenli bir şekilde uygulamanız gerekir. Bir soğanı dış kabuğunu soymadan 4’e bölüp, iki bardak içme suyu içinde kaynatın. Akabinde çok sıcak olmayacak şekilde günde iki defa içebilirsiniz. Burada önemli olan kürün çok soğuk olmayacak şekilde içilmesidir. Yani sıcaklığına dayanabildiğiniz kadar, ılık olmalıdır. Soğan kürü vajinal akıntı, mantar ve idrar yolları enfeksiyonları için de kullanabilirsiniz.

Saç dökülmeleri ve saç uzatmak için soğan kürü uygulaması; Eğer saç problemleri için soğan küründen faydalanmak isterseniz. Bir soğanı iri iri parçalara ayırıp, üç bardak su ile beş dakika kadar kaynatabilirsiniz. Kaynamış olan soğan suyunu ılıyınca saç ve saç diplerinize uygulayın. Sık dişli bir tarak ile tarayıp, daha sonra yıkayabilirsiniz. Eğer saçlarınızda soğan kokusu kalmasını istemiyorsanız, durulama sonrasında saçlarınıza bir miktar lavanta yağı sürebilirsiniz. Bu sayede saçlarınız hem parlayacak hem de daha hoş kokacaktır.

Hamile kalmak isteyenler için soğan kürü; soğan kürü yumurtalıklarda oluşan iltihabı tamamen yok ettiği için uzun yıllar boyunca bebek sahibi olamayan kişiler bile kısa sürede hamile kalabiliyor. Ancak burada soğan kürünün uygulanışı en önemli konuların başında gelir. Adet bitiminden bir hafta sonra başlanmalıdır.  Diğer adet döneminize 10 gün kala tekrar başlanmalıdır. Kürü 15 günlük aralarla devamlı olarak yapmanız tavsiye edilir. Kürün hazırlanışı ise, iki bardak suyun içine dış kabuğu ile yıkanmış büyük bir soğan kaynamaya alınmalıdır. 5 dakika kaynadıktan sonra ılık olarak içilmelidir. Buna ek olarak, günlük üç litre su tüketilmesi gerekir.

Süte Soğan Koyup Kaynatmak Neye İyi Gelir?

Soğanla sütü kaynatıp içerseniz, vücudunuzdaki bir çok hastalığa şifa olacaktır. Bu kür safra kesesinde taş oluşumunu önler, kalbi güçlendirir, baş ağrısı, burun akıntısı gibi durumlara şifa olur. Soğanlı süt kürü, kanserli hücrelerin tedavisinde olumlu etki gösterir. Alzheimer hastalığına iyi gelir. Ayrıca vücuttaki ödemi ve şişkinliği giderdiği bilinmektedir.

Soğanı sütle karıştırıp içmenin faydalarından yararlanmak isterseniz, 500 ml. sütün içine ince ince kıymış olduğunuz bir adet soğanı koyun ve 5-6 dakika kaynatın. Süzdükten sonra içine bal karıştırıp ılık olacak şekilde içebilirsiniz. Herhangi bir yan etkiye maruz kalmamak için mutlaka doktorunuza danışınız.

Soğan Kürü Zararlı mı?

Soğan kürü mutlaka 15 gün kullanıp 15 gün ara vererek tüketilmelidir. Ayrıca yazımızda verdiğimiz tarifler ile soğan kürü hazırladığınızda ılık olarak içmeye özen göstermelisiniz, çok sıcak yada soğuk olmamalıdır. Yine önemli bir sağlık sorunu olanlar mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Soğan Kürü Mideye Zarar Verir mi? Soğan kürü, mide rahatsızlığı yaşayanlarda, yanma, gaz ve şişkinliğe sebep olabilir. Ayrıca ciltte döküntü, kızarıklık ve alerjiye de sebebiyet verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu