Saç Bakımı

Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımı Saça İyi Gelir mi?

Zamanla yüksek ısıya ve diğer kimyasal ürünlere maruz kalan saçlar yıpranır ve canlılığını yitirir. Keratin bakımı ile saçlar tekrar dolgun ve sağlıklı bir hal alır. Peki, keratin nedir? Nasıl uygulanır? Evde keratin bakımı nasıl yapılır? tüm bu soruların yanıtını yazımızda bulabilir ve evde saçlarınıza doğal bir güzellik kazandırabilirsiniz.

Keratin Nedir?

Keratin, saç, tırnak ve ciltte bulunan bir bileşendir. Saçların iç ve dış yapılarında keratin vardır fakat zamanla azalabilir. Bu durum karşısında da gerek tırnaklar, cilt ve gerekse saçlarda zamanla cansız ve güçsüz görünümler oluşur. Keratin uygulaması ile saçlar daha parlak, daha uzun ve daha dolgun bir hal alır.

Keratin dendiği zaman ilk olarak akla gelen tabi ki, saçlardır. Fakat tırnaklarda, dişlerde ve cildimizde de keratin bulunmaktadır. Cildimizde bulunan keratin, cildi çeşitli mikroorganizmalara karşı koruyan bir kalkan görevi üstlenir. Tırnaklarımızın da ana maddesi olan keratin, tırnakların kolay kırılmasını ve tırnaklardaki soyulmayı engeller, daha güçlü tırnaklara sahip olmanızı kolaylaştırır.

Peki, keratin nelerde bulunur? merak ediyorsanız, keratin; tam tahıllı gıdalarda, deniz ürünlerinde, lahana, soğan, sarımsak, pırasa, süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Eğer düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığınız yoksa, dışarıdan besin takviyesi olarak da alabilirsiniz.

Keratin Bakımının Saça Faydaları

 • Özellikle yüksek ısıya sürekli olarak maruz kalan saçlarda mat görünüm meydana gelir. Keratin bakımı bu mat görünümü ortadan kaldırarak daha parlak bir saça ulaşmanızı sağlar.
 • Yumuşak ve pürüzsüz, ışıl ışıl parlayan saçlara kavuşmanızı sağlar.
 • Yapılan boya ve diğer kimyasallar nedeniyle, kurumuş ve yanmış saçların yeniden canlanmasını sağlar.
 • Saçın ihtiyaç duyduğu nemi ve vitaminleri karşılar.
 • Kırılmış saçları onarır, keratin bakımı ile saçlar daha sağlıklı ve hacimli bir görünüme kavuşur.
 • Saç dökülmesinin önüne geçer ve avuç avuç kopan saçları onarır.

Evde Saça Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Keratin bakımı için ilk olarak saçları doğal sabun ve organik şampuanlar ile yıkıyoruz. Burada suyun sıcaklığı son derece önemlidir. Su ne sıcak ne de çok soğuk olmamalı ılık olmalıdır.
 • Saçları yıkadıktan sonra yüksek ısı ile değil yavaş yavaş çok hırpalamadan kuruluyoruz.
 • Kurulanan saçlara sıvı keratin serumunu ve diğer sprey serumları yedirerek uyguluyoruz.
 • Uygulama sonrası saçı yıkamadan yatıp, sabah ılık su ile yıkayıp gerekli maske ve kremleri saça uyguluyoruz.
 • Keratin bakımını saçın yıpranma durumuna göre haftada 2 – 3 kez uygulayabilirsiniz. Daha sonra haftada bir kez yapmak yeterli olacaktır.

 

Evde Doğal Keratin Nasıl Yapılır?

Güzellik merkezlerinde keratin uygulaması yaptırabileceğiniz gibi evde de kendiniz doğal keratin bakımları yapabilirsiniz. Peki, evde doğal keratin nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız vereceğimiz tarifi uygulayabilirsiniz.

Gerekli malzemeler;

Hazırlanışı;

 • Tüm malzemeleri cam bir kasede homojen hale gelene kadar karıştırın.
 • Hazırlamış olduğunuz karışımı saç diplerinize ve saç uçlarınıza masaj yaparak uygulayın.
 • Saçlarınıza bir bone geçirip, maskeyi 2 saat saçınızda bekletin, akabinde ılık su ile iyice yıkayın.

Tarifini verdiğimiz saç bakım maskesini haftada 2 kez uygulamanız, saçların daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır. Bir çok kişinin aklına takılan, keratin bakımı saçı döker mi? keratin saçı düzleştirir mi? gibi soruların cevaplarını tek tek göz atalım…

Keratin Bakımı Saçı Döker mi?

Saç dökülmesi genellikle çok fazla işlem görmüş, yıpranmış ve kurumuş saçlarda meydana gelmektedir. Tabi buna, mevsimsel geçiş, stres ve yorgunluğu da eklemekte fayda var. Böyle bir durumda, saçlarınızın ve saç derisinin ihtiyaç duyduğu nem ve vitamin takviyesi yaptırmak saç dökülmesini büyük ölçüde engelleyecektir. Kısacası keratin bakımı saçları dökmez, aksine daha sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır.

 

Keratin Bakımı Saçı Düzleştirir mi?

Keratin bakımı genel olarak saçları güçlendirmek için yapılan bir işlemdir. Fakat keratin bakımı sonrasında, saçlarınız duştan çıktıktan sonra fönlü gibi düz ve hacimli bir yapıda olur. Yani keratin bakımının saçları 5-6 ay gibi geçici bir süre düzleştirdiği doğrudur.

Keratin Bakımının Zararları

Keratin bakımı saçları düzleştirir ve sağlıklı bir saç yapısına ulaşmasını sağlar. Fakat bazı durumlarda Keratin bakımının zararları ortaya çıkabilir işte uygulamanın zararları;

 • Uygulamayı sık tekrar etmek gerekir, bu durumda da saçlarda kalıcı bazı hasarlar meydana gelebilir.
 • Keratin bakımını kıvırcık saçlı kişiler düzleştirme amaçlı kullanır, fakat bu yanlış bir işlemdir ve zamanla saçların yıpranmasına neden olabilir.
 • Açık saç rengine sahip olan kimselerde saçların kurumasına neden olabilir.
 • Keratin bakımının içinde formaldehid adı verilen bir madde bulunur. Bu madde kanserojen içerdiği için dikkatli ve iyi havalanabilen bir ortamda yapılmalıdır.

Keratin Bakımının Fiyatı Nedir?

Keratin bakımı fiyatı markalara ve setlerin içeriğine göre değişir bununla beraber kuaförlerde de fiyat değişiklikleri gözlemlenebilir. Fakat fiyatlar 1,000 TL ila 1,5000 TL arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu