Saç Botoksu Nedir? Saç Botoksu Nasıl Yapılır?

29.05.2019
1.539
Saç Botoksu Nedir? Saç Botoksu Nasıl Yapılır?

Saçlar, bayan ve erkekleri güzelleştiren en önemli unsurlardan birisidir. Özellikle bayanlar için önem arz eden saçlar şekilden şekle girerek güzelliklerine güzellik katarlar. Saçlarını boyatırlar, keserler, ısı veren saç şekillendirici aletlerle düzleştirirler ya da bukleler yaparlar.

Ama tüm bunlar saçların yıpranmasına, kırılmasına, zayıflamasına, beyazlamasına hatta dökülmesine bile neden olur. Bunların olmaması için mutlaka saçlarınıza bakım yapmanız gerekir. Saç botoksu burada devreye girerek size büyük fayda sağlar.

Bu yazımızda; Saç botoksu nedir? saç botoksu neden yapılır?  saç botoksu nasıl uygulanır?  saç botoksu nasıl kullanılır? saç botoksu bakımı nasıl yapılır? gibi merak edilenleri sizler için araştırdık…

Saç Botoksu Nedir?

Çoğu kişi yüz botoksunu duymuştur ve ne olduğuna dair az çok bilgisi vardır. Botoks cilde uygulandığında kırışıkları giderir, istenilen bölgeyi dolgun gösterir yani kısaca cildi gençleştirerek size yeni bir yüz kazandırır. Aslında saç botoksu da yüz botoksuna benzerlik gösterir.

Saçlarda tıpkı cilt gibi güneşten, soğuktan, yağmurdan, kardan, kullanılan parfümlerden, şampuanlardan, saç şekillendirici spreylerden ve aletlerden olumsuz etkilenir. Solgun ve yıpranmış saçların kurtarıcısı ise, saç botoksudur. Saç botoksu, saçın ihtiyacı olan protein ve amino asitleri saç tellerine yükleyerek bakım yapılması işlemidir.

 

İçeriğinde kalojen içerikler, argan yağı, B vitamini, E vitamini, Hindistan cevizi yağı, gilioksilik asit gibi maddeleri içerir. Kimyasal bir uygulama olmadığı gibi yapımında özel aletleri gerektirir. Saça gerekli olan maddeleri yüklendiği için saçı güçlendirir ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Aynı yüze yapılan botoks gibi saçı pürüzsüzleştirir, yumuşatır, parlaklık verir.

Saç Botoksu Nasıl Yapılır?

Muhteşem görünüşü ile insanların ilgisini çeken saç botoksu yapımı da oldukça kolaydır. Saç botoksu nasıl olur? diye merak ediyorsanız, öncelikle botoks yapımı için alanında uzman kişilere başvurmanız gerekiyor. Uzman olmayan kişiler saçlarınıza uygun bakım yapamadığı için orijinal olmayan saç botoks serumunu da kullanırlar.

 • Öncelikle saç botoksu yapmadan önce saçlar şampuanla yıkanır ve saç kurutma makine ile nemli kalacak şekilde korkutulur. Buradaki amaç saç puncuklarını açmaktır. Saç serumu nemli saça uygulanacağı için bu işlem önemlidir. Böylece serum saçlara daha iyi nüfus edecektir.
 • Şişe içinde yer alan botoks sıvısını iyice çalkalanır ve ayrı bir kaba 1,5 çay bardağı su hazırlanır. Daha sonra özel cam şişelerin içinde yer alan botoks sıvısını şırınga ile çekerek suyun içine boşaltarak iyice karıştırılır.
 • Sanki saç boyar gibi tutam tutam saçlar ayrılarak saç botoks serumu uygulanır. Serum saça iyice nüfus etmesi için ince dişli tarakla taranarak serum elle dağıtılır.
 • Üzerine bone geçirilerek belli bir süre bekletilir. Bazı kuaförler bu beklemem süresinde saça ısı vermeyi tercih ederler. Saçlar su ile durulanır, saç kurutma makinesi ile kurutulur.
 • Son olarak çok önemli işlem olan saçları düzleştirme aşamasına geçirilir. Saç düzleştirici sayesinde botoks saçlara daha iyi nüfus eder ve etkinliğini uzun süre korur.
 • İşlem sonrasında saçlarınızı yumuşacık dümdüz, göz alıcı, parlak olduğunu göreceksiniz. Bu işlem sonrasında 2 gün içinde banyo yapmamanız gerekiyor. Banyo sonrasında ilk günkü gibi düz ve canlı saçlarınızın olduğunu göreceksiniz.

 

Saç Botoksu Faydaları

 • Güzel görünümün yanında saçları besleyici maddeleri içeren saç botoksu, hiçbir zararı olmayan harika bir uygulamadır.Saç botoksu saçı kuru görünümünden kurtararak daha canlı görünmesini sağlar. Boya ve saç düzleştirici aletleri saçların yıpranıp kırılmasına yol açar. Saç botoksu saçları onararak bu tür kırılma ve yıpranmaların önüne geçer.
 • Saçları gençleştirerek daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.
 • Saçlarınıza dokunduğunuz zaman yumuşacık bir his verir. Beslenen saçlar yumuşak ve gösterişli olur.
 • Bayanların en çok nefret ettiği durumlardan birisi olan saçların kabararak elektriklenmesine de en güzel çözümdür. Saçlar gün içinde ve sabahları kabararak kötü görünüme neden olur. Kuru ve yıpranmış saçlarda daha çok görülen kabarma, saç botoksu ile evlada deyin. Saç botoksu sayesinde işe giderken, dışarı çıkarken ya da gezmeye giderken, özel günlerde saçlarınızla uğraşmadan sanki kuaföre yeni gitmişçesine bir görünüm verir.
 • Saçları pürüzsüzleştirdiği için saçına yaptığınız tüm modeller daha güzel ve göz alıcı görünecektir.
 • Yıpranmış saçlarda görülen kopma ve dökülmelerinde önüne geçerek daha dayanıklı ve sağlıklı saçların oluşmasını sağlar.
 • Saçlara dolgunluk vererek güçlendirir yeniden yapılandırır.

Saç Botoksu Kıvırcık Saç İçin Uygulanır Mı?

Çoğu kişi saçlarını düzleştirerek saç botoksunu kullandıkları için insanların akıllarında sadece düz saçlar için uygulandığı düşüncesi gelebilir. Bu düşüncenin tam tersine saç botoksu kıvırcık saç için bile kullanılabilen bir serumdur. Yani saçlarınız kıvırcık, dalgalı, düz, boyalı, boyasız ne olursa olsun her saç tipi için uygundur. Kıvırcık saçlara da bakım yaparak bukleleri daha belirgin ve tane tane yapar.

Kıvırcık saçların sorunu olan karmaşık saç görünümü gidererek daha havalı ve tane tane ayrılmış bir saçlara kavuşmanızı sağlar. Diğer saçlara uygulandığı gibi kıvırcık saçlara da aynı şekilde uygulanır. İşlem sonunda saç düzleştirmek yerine fön makinesi ya da difüzör ile saçlarınızın buklelerini belirginleştirebilirsiniz. Dilerseniz sonrasında saç bakım spreyi ya da argan yağı ile biraz daha bakım yapabilirsiniz. Fakat bunlara gerek kalmadan sadece keratin serumu bakım için yeterli olacaktır.

Saç Botoksu Erkekler İçin Kullanılır Mı?

En az bayanlar kadar erkeklerin saçları da bakıma ihtiyacı vardır. Saç botoksu erkek kadın demeden herkesin kullanabileceği bir üründür. Bayanlarda gösterdiği tüm etkiyi erkekler içinde gösteren harika bir üründür.

Her markanın farklı bir kullanım şekli bulunur. Bazı markalar biraz önce bahsedilen şekilde satılırken bazılarında ise şampuanı, saç bakım kremi, maskesi keratini ayrı tüpler içinde set olarak satılır. Set olarak satılanlar sırasıyla kullanılır ve diğer ürün gibi kullanımı kolaydır.

 

Saç Botoksu Ne Kadar Dayanır?

Saç botoksu,  5-6 ay kadar kalıcıdır. Yaklaşık olarak 1 saat kadar süren bir işlemdir. Fakat sonrasında muhteşem sonuçlar vererek, saçlarınızı güçlendirir, daha sağlıklı saçlara kavuşturur.

Saç Botoksu Ne Zaman Yıkanır?

Saç botoks uygulaması yapıldıktan sonra, saçlar en az 3 gün yıkanmamalıdır.

Saç Botoksu Ne Sıklıkla Yapılır?

Saç botoksu uzun süre etkisini gösteren bir uygulamadır ve saça asla zarar verme aksine saçları güçlendirir. Saç botoksu yaptırdıktan sonra dilerseniz 4 ay sonra işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Saç Botoksu Fiyatı 2019

Saçları bu kadar bakımlı ve sağlıklı yapan keratin yani saç botoksu uygulamasının fiyatını merak edebilirsiniz. Saç botoksu fiyatı 2019 markaya ve sete göre değişmektedir. Evde kendiniz uygularsanız daha karlı çıkarsınız. Kuaförde uygulanan saç botoksunda kuaför el emeğini de aldığı için size biraz pahalıya gelebilir. Evde kendiniz uygulayacaksanız set olanı 150-300 TL arası iken sadece keratini almak isterseniz 55 TL’den başlıyor. Kuaförde uygulayacaksanız kullanılacak ürüne göre fiyatı 250 ile 1500 arasında değişiyor.

Saç Botoksu Yaptıranların Yorumları

 • Ben evde kendim uyguladım ve oldukça memnun kaldım. Saçlarım o kadar yumuşak oldu ki anlatamam. Dokunduğunuz zaman kayıp gidiyor resmen. Hem de saçlarım oldukça canlı ve parlak.
 • Ben kuaförde saç botoksu yaptırdım fakat hiçbir faydasını görmedim. Üstelik etkisini kısa sürede yitirdi. Birkaç seans daha gerekiyormuş. Bu bana pahalıya patlayacak diye malzemeyi kendim alıp evde yaptım. İnanın şimdi memnun kaldım. Saç botoksu etkinliği markaya göre değişiyor sanırım. Benim aldığım kuafördekinden daha güzel oldu.
 • Bende kuaförde yaptırdım ve çok memnun kaldım. Bundan sonra düzenli olarak saçlarıma saç botoksu yaptıracağım.
 • Ben saç botoksunu ilk kez duydum. Merak ettiğim için kuaförde yaptırdım ama hiçbir etkisini görmedim.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.