Saç Bakımı

Yoğurdun Saça Faydaları Nelerdir? Saça Nasıl Uygulanır?

Yoğurdun Saça Faydaları Nelerdir? Yoğurt Saça Nasıl Uygulanır?

Yoğurt insan sağlığı için gerekli olan en temel vitamin ve mineralleri bünyesinde taşımaktadır. İçerdiği A, C, D ve B gurubu vitaminler sayesinde, saçların daha sağlıklı ve daha gür bir şekilde yeniden yapılanmasına katkı sağar. Yoğurt saç için gerekli olan protein, karbonhidrat, magnezyum gibi mineralleri de bünyesinde taşır. Hal böyle olunca saç bakımında mutlaka yoğurttan faydalanmak gerekir.

Saç dökülmelerini önleyen yoğurt, aynı zamanda saç foliküllerinin de daha fazla güçlü olmasını sağlar. Yoğurdun en önemli özelliği içerisinde laktik asit barındırmasıdır. Laktik asit fermantasyonu sonucu elde edilen, yoğurdun içinde canlı, faydalı bakteriler mevcuttur. Bu sayede sadece bağırsak ve kemik sağlığına değil, cilt ve saç sağlığına da önemli faydalar sağlamaktadır.

Yoğurdun Saça Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun saça faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Saç dökülmelerinden, saç kırılmalarına kadar hemen her alanda kullanılmaktadır. Yoğurdun saça faydaları ise;

 • Saç dökülmelerini önler.

Saç dökülmesi sorunu çağımızın en büyük problemleri arasında yer alır. Stres kaynaklı, yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılması gibi nedenlerden dolayı saç folikülleri yetersiz kalabilir. Yapılan çeşitli klinik araştırmalar, yoğurdun saç foliküllerini beslediği görülmüştür. İçerdiği B5 vitamini sayesinde ve D vitamini sayesinde saçın dökülmesini engellemektedir.

 • Yoğurt saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Bazı kişilerde saç uzaması problemleri görülmektedir. Günlük olarak bir kase yoğurt tüketmek saçları içeriden besler ve daha hızlı uzamasına katkı sağlar. Özellikle çocukluk döneminde yeteri kadar yoğurt tüketilmesi hem saç sağlığı açısından hem de kemik sağlığı açısından son derece faydalı olacaktır.

 • Saça keratin bakımı yapar.

Bilindiği üzere bir takım dış etmenlere bağlı olarak saç telleri güçsüzleşir ve saçlar daha sönük bir görünüme kavuşur. Bu gibi sorunlar karşısında ise keratin bakımı yapmak gerekir. Evde kendiniz de çok fazla para harcamadan ve yoğurt maskesi ile doğal keratin yapabilirsiniz.

 • Yoğurt kuru saçların nemlenip, canlanmasını sağlar.

Saçlara yapılan boya işlemleri, fön gibi nedenlerden dolayı, saç içerisinde bulundurduğu nemi kaybeder. Dolayısı ile güçsüz, sönük ve mat bir hale gelir. İşte tüm bu gibi durumlarda mutlaka saçlara yoğurt maskesi yapılması gerekir.

 • Kepeğe karşı etkili yoğurt bakımı

Yoğurt kepek gibi sorunların da üstesinden gelmektedir. İçerdiği anti- fungal özellikle sayesinde saçlarda oluşabilecek kepekleri önler ve daha temiz bir saç derisi sağlar. Saçlarınızın yıpranmadan ve aşırı derecede kimyasal maddelerden etkilenmeden, kepekten arınmasını istiyorsanız yoğurt maskesi yapabilirsiniz.

 • Yoğurt saça botoks etkisi yapar.

Saçlarınız güneşten veya daha farklı dış etmenlerden yıpranabilir. Özellikle ince telli saçlar için yoğurt maskesi harika bir çözüm olacaktır. Yıpranmış ve soluk görünen saçlara yoğurt bakımı yapabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Yoğurt Maskesi

 • Yarım su bardağı yoğurt,
 • 3 yemek kaşığı çemen otu tohumu,

Çemen otu tohumunu toz haline getirip, içine yarım su bardağı yoğurdu ekleyip saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Özellikle saç diplerinize bu karışımı daha fazla sürmeniz tavsiye edilir. Saç diplerinde yaklaşık olarak bir saat bekleyen maskeyi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Haftada bir kez bu şekilde saç bakımı yaptığınızda saç dökülmesi gözle görülür oranda azalacaktır.

Hızlı Saç Uzatan Yoğurt Maskesi

Saçlarınız çok cansız ve uzamıyorsa vereceğimiz saç maskesi tarifini uygulayabilirsiniz. Haftada bir kez bu tarifi uyguladığınızda saçlarınızın güçlenerek uzadığına şahit olabilirsiniz.

 • 1 tatlı kaşığı havuç yağı,
 • Saçın uzunluğuna göre yoğurt,

Yoğurt ve havuç yağını karıştırdıktan sora temiz saçlarınıza maske şeklinde uygulayabilirsiniz. 20 – 25 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra Hindistan cevizi yağı ile bakım yapmanız önerilir. Bu maskeyi, küçük çocuklara da içiniz rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Saça Keratin Bakımı Yapan Yoğurt Maskesi

 • 1 kapsül E vitamini,
 • 1 yemek kaşığı argan yağı,
 • 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı,
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,
 • 1 yemek kaşığı saç kremi,
 • 3 yemek kaşığı yoğurt,

Tüm malzemeleri karıştırıp, bir fırça yardımı ile saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Karışım 30 dakika kadar saçlarınızda kaldıktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu maske tarifini 15 güne bir uygulamanız tavsiye edilir. Saçlarınız düzeldikten sonra ise ayda bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kuru Saçlar İçin Yoğurt Maskesi

 • Saçın uzunluğuna göre yoğurt,
 • 2 yemek kaşığı badem yağı,
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü, (eğer Hindistan cevizi sütü yoksa Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.)

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra saç diplerinden başlayarak, saç uçlarınıza doğru karışımı sürebilirsiniz. 20 – 25 dakika sonra yıkayabilirsiniz. Eğer saçlarınız aşırı kuru ya da boya gibi kimyasal nedenlerden dolayı yandı ise, bu maske tarifini haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Fakat saçlarınızda aşırı kuruluk yoksa 20 güne bir uygulamanız tavsiye edilir.

Kepeğe Karşı Etkili Yoğurt Maskesi

 • 2 yemek kaşığı yoğurt,
 • 1 yemek kaşığı bal,
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi,

Tüm malzemeleri karıştırıp, saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Her banyo öncesi mutlaka bu maskeyi yaparsanız, saçlarınızdaki kepekler tamamen ortadan kalkar. Ayrıca elma sirkesi ve yoğurt bir araya geldiğinde saçların daha parlak ve daha ışıltılı görünmesini sağar. Buna ek olarak bal ve yoğurt saçların dolgun ve hacimli görünmesini sağlar. Bu nedenle verdiğimiz yoğurt maskesini kesinlikle yapmanız önerilmektedir.

Saça Botoks Etkisi Veren Yoğurt Maskesi

 • 1 adet yumurta,
 • 1 çay bardağı yoğurt,
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı,

Tüm malzemeleri karıştırıp, saçlarınıza uygulayabilirsiniz. 15 – 20 dakika  bekledikten sonra kimyasal içermeyen bir şampuan ile saçlarınızı yıkamanız önerilir. Bu sayede her zamankinden daha dolgun ve daha canlı bir saç yapısına kolayca ulaşacaksınız.

Sarımsaklı Yoğurdun Saça Faydaları Nelerdir?

Sarımsak, başlı başına saçı besleyen bir doğal üründür. Sarımsağa ek olarak yoğurt kullanıldığında daha fazla etkiye sahip olacaktır. Sarımsaklı yoğurdun saça faydaları ise;

 • Saç derisindeki hastalıkların tedavi edilmesini sağlar. Doğal antibiyotik özelliği ile yoğurt, saç derisindeki hastalıkları tedavi eder. Yoğurtta bulunan iyi bakteriler ise saç derisindeki hastalıklarla savaşır. Özellikle saç kıran, saç mantarı, egzama ve diğer saç hastalıklarının daha fazla yayılmasını önler.
 • Saç dökülmelerini önler. Yoğurt dökülen saçların önüne geçer, sarımsak ise mevcutta dökülme yaşanmış saç derisinin hücrelerini uyandırarak, saç çıkmasına katkı sağlar. Bu nedenle hem saç dökülmelerini önlemek hem de yeni saçların çıkmasını sağlamak için yoğurt ve sarımsak kullanılması önerilir.
 • Saçların daha parlak ve daha canlı olmasını sağlar. Yoğurt ve sarımsak ile saç bakımı yapıldığında, saçlar daha gür, daha parlak ve daha hacimli görünecektir. Hatta cilt üzerinde mat bir görünüme sahipseniz, yoğurt ve sarımsak maskesini cildinizde de kullanabilirsiniz.

Yoğurt Suyu İle Saç Yıkmak Faydalı mı?

Yoğurt suyu ile saç yıkmak, saç için oldukça faydalıdır. Çünkü yoğurdun içinde bulunan vitamin ve mineraller, yoğurdun alt suyuna geçer. Saçlarınızı haftada bir kez yoğurt suyu ile yıkarsanız saçlarınız daha gür ve daha parlak olacaktır. Ayrıca sert ve yıpranmış saçlar için yoğurt suyu harika bir çözüm olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu