Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir? Sarımsaklı Saç Maskesi Tarifi

29.08.2020
273
Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir? Sarımsaklı Saç Maskesi Tarifi

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir? Sarımsak güçlü antioksidan içeriği ile vücuttaki bakteri ve  virüs atılımını en iyi şekilde sağlamaktadır. Yine doğadaki en iyi doğal antibiyotiklerden biri olan sarımsak, kalp, damar hastalıklarının tedavisinde de büyük rol oynar. Vücut için pek çok şifayı bünyesinde barındıran sarımsak, yüzyıllardır kadınların güzellik sırlarından da biri olmuştur. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda sarımsağın, saç köklerini canlandırdığı ve saç derisindeki hücreleri canlandırdığı da ispat edilmiştir.

Saç dökülmelerinden, sönük saçların canlanmasına kadar pek çok alanda sarımsak kullanımı yapılmaktadır. Sarımsak içerdiği sülfür maddesi sayesinde saçların hiç olmadığı kadar güçlü ve bakımlı olmasını sağlar. Eğer saç bakımında farklı yöntemleri uygulayarak, vakit kaybetmek istemez ve hemen sonuç elde etmek isterseniz, Sarımsak saça nasıl uygulanır? Sarımsaklı saç maskesi tarifleri… gibi aklınıza takılan soruların yanıtını detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

Onlarca vitamini ve minerali barındıran sarımsak, saç ve deri hastalıkları için adeta bir şifa kaynağıdır. Özellikle hücre yenilmesi ve vücutta uyuyan hücreleri uyandırması ile bilinen sarımsak, çeşitli saç ve kafa derisi hastalıklarının da önüne geçmektedir. Sarımsağın saça faydaları;

 • Saç uzamasına yardımcı olur; bazı kimselerde saçlar çok geç uzayabiliyor. Bunun nedeni genelde vücutta yaşanan kalsiyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Oysa sarımsak içerisinde bol miktarda kalsiyum barındırır. Saçların daha kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Uyuyan saç köklerini uyandırıp, canlandırarak daha hızlı saç uzamasına fayda sağlar. Bilhassa, çeşitli kronik rahatsızlığı olan kişilerde saç uzaması tam bir problem haline gelebiliyor. Bu gibi durumlarda ise %100 doğal fayda sağlayan sarımsaktan faydalanılmalıdır.
 • Saç hücrelerinin çoğalması için gerekli maddelerden biri de keratindir. Vücutta keratini çoğaltmak için ise sülfüre ihtiyaç vardır. Sarımsakta bol miktarda sülfür bulunur, bu sülfür ise vücuttaki keratin maddesini çoğaltarak, saç hücrelerinin canlanmasını sağlar. Yani saç dökülmesi, saç kıran veya buna benzer hastalıklar nedeni ile saçları dökülüp, incelen kişiler sarımsaktan faydalanabilir. Saç bakımında keratin seviyesini yükselterek, saçların sıklaşmasına ve dökülen yerlerde tekrar saç çıkmasına fayda sağlar.
 • Sarımsak E vitamini bakımından zengindir. Bu nedenle saç bakımında ve cilt bakımında E vitaminine büyük ihtiyaç vardır. Sarımsağın içinde de E vitamini mevcuttur, bu sayede sönük ve yıpranmış saç bakımı için en ideal doğal ürünlerden biri sarımsaktır. Sarımsak selenyum içeriği ile vücuda ihtiyacı olan E vitaminini sağlayarak, saç bakımında üstün performans sağlar.
 • Sarımsak güneşten kuruyup, yıpranmış saçlar için, sönük ve mat görünümlü saçlar için fayda sağlar. Düzenli kullanıldığında saçlar daha hızlı uzar ve eskisine oranla saha parlak bir görünüme kavuşur. Üstelik yaz aylarının verdiği saç kuruluklarına da iyi gelir.
 • Kirli hava ve saça uygulanan ısıl işlemlerin verdiği zararları ortadan kaldırır. Harika nemlendirme özelliği ile sarımsak bakımı yapılan saçlar, her zaman daha fazla canlı ve dolgun hale gelir. Üstelik antibiyotik etkisi sayesinde saç derisinde hava kirliliğinden kaynaklanan, bazı bakterilerin kafa derisinden uzaklaşmasına yardımcı olur.
 • Kırılan saçlar için sarımsak faydalı olacaktır. Çünkü sarımsağın içinde B6, B1 ve C vitaminleri mevcuttur. Düzenli kullanıldığında saç kırılmalarını önler ve koparak dökülmeye açık olan saçlarda bakım yaparak, kopmalarını ve dökülmelerini önler.
 • Sarımsağın içinde bulunan alisin maddesi sayesinde saç diplerinde yaşanan kepek gibi sorunlar da ortadan kalkar. Özellikle saç derisinde görülen kaşıntı ve saça yapışan kepekler, sarımsak kürleri sayesinde problem olmaktan çıkmaktadır.
 • Boyalı saçlarda görülen yanma ve yıpranma gibi sorunlarla savaşarak, daha kısa sürede saçların sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Farklı Saç Sorunlarına Özel Sarımsak Kürleri

Herkeste farklı şekillerde saç sorunları görülebilir. Önemli olan doğru ve düzenli bir şekilde saça bakım yapıp, saç sorunlarının önüne geçmektir. Saçlar için sarımsak kürleri…

Saçı Gürleştiren Ve Canlılık Veren Sarımsak Kürü

Malzemeler;

 • 5 – 6 tatlı kaşığı kadar sarımsak yağı (saçın uzunluğuna göre değişebilir)
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,
 • 2 yemek kaşığı Hint yağı (Hint yağı yerine avokado yağı da kullanılabilir)
 • Yarım çay kaşığı biberiye yağı,

Öncelikle tüm yağları bir kap içinde iyice karıştırın. Daha sonra saç bir miktar alıp, saç derinize uygulayın. 20 dakika kadar  saç derinize, parmak uçlarınızla hafifçe masaj yapın. 20 dakika sonra masaj yapmayı bırak, saçlarınızın tamamına bu karışımı sürün. Tüm saça karışımı uyguladıktan sonra, saçınızı toplayıp bir bone ile kapatın. 30 dakika sonra yıkayabilirsiniz. İlk kullanımdan itibaren saçlarınızın canlandığını ve dolgunlaştığını göreceksiniz. Haftada 3 veya 4 kez uyguladığınızda sonuca daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Sönük Ve Yıpranmış Saçlara Özel Sarımsak Maskesi

Bazen saçlar dış etmenler nedeni ile ya da boya gibi kimyasallar nedeni ile sönükleşip hacmini yitirebilirler. Ancak vereceğimiz maske tarifi ile saçlarınız her zamankinden daha ipeksi ve daha kadifemsi bir görünüme ulaşacaktır. Bu maskeyi ilk kullandığınızdan itibaren hemen faydasını göreceğiniz için kullanmayı hiç bırakmayacaksınız.

Malzemeler;

 • 4 cm büyüklüğünde taze zencefil,
 • 8 büyük diş sarımsak,
 • Yarım çay bardağı Hindistan cevizi yağı,

Yapılışı;

İlk olarak sarımsakları ve taze zencefili iyice ezin, akabinde Hindistan cevizi yağını ekleyin. Daha sonra kısık ateşte yağı erimeye bırakın, içindeki zencefilin rengi koyulaşıncaya kadar ısıtmaya devam edin. Karışım koyu renge geldiğinde ise, süzün ve ılıyınca saçlarınıza sürün. Karışım saçlarınızda 15 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Yıkamak için ucuz bir şampuan seçmenizi önermekteyiz. Bunun nedeni ise pahalı şampuanlarda ağır kimyasallar mevcuttur. Bu da saçların uzun vadede yıpranıp, sönük görünmesine ve saç dökülmesine neden olur.

Yıpranıp Dökülen Saçlar İçin Sarımsak Kürü

Saçlarınız kökünden dökülüyor veya canlılığını yitirdiyse bu karışımı yapabilirsiniz. Özellikle erkeklerde çok görülen yandan dökülme sorunları için bu karışımı uygulayabilirsiniz. İşte saç çıkaran sarımsak kürü

Malzemeler;

 • 1 adet küçük boy soğan (büyük boy varsa yarısını kullanabilirsiniz.)
 • 4 diş sarımsak,
 • 1 adet tarçın kabuğu,
 • Su,

Tüm malzemeleri derin bir kap içine alıp, kaynamaya bırakın. Kaynayan karışım soğuduğunda ise bir tarak yardımı ile karışımı saçlarınıza iyice yedirin. 20 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Dökülen bölgelere iyice masaj yaparak, hücrelerin harekete geçmesini sağlayabilirsiniz. Haftada iki defa yaptığınızda saç dökülmesi olan bölgelerde sarı kılların çıktığını göreceksiniz. Bir süre sonra ise çıkan kıllar kalınlaşarak, saç tellerine dönüşecektir.

Sarımsak Saça Nasıl Sürülür?

Sarımsağın saçlar üzerindeki harika etkilerinden faydalanmak isteyen kişilerin ilk sorduğu sorulardan birisi sarımsak saça nasıl sürülür? sorusudur. Sarımsak saça ve saç diplerine doğrudan sürülmez. Çünkü yakıcı etkisi mevcuttur, saç derisini tahriş edip, kanamalara neden olur. Bu sebeple sarımsağı saça uygularken  farklı doğal yağlarla karıştırıp sürülmesi gerekir. Yine saçlardan ve saç diplerinden sarımsağın en fazla 30 dakika sonra yıkanması tavsiyeler arasında yer alır.

Sarımsak Saça Kaç Güne Bir Uygulanır?

Sarımsak kürleri ve sarımsaklı saç maskeleri uygulamadan önce mutlaka sarımsak saça kaç güne bir uygulanır? Sorusunun yanıtını bilmenizde fayda vardır. Sarımsak kürleri haftada üç ila iki kez uygulanmalıdır. İstenilen sonuca ulaşıncaya kadar düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.