Doğal Yollarla Saç Düzleştirme Yöntemleri

20.12.2019
1.241
Doğal Yollarla Saç Düzleştirme Yöntemleri

Saçlar, insanların en sevdiği aksesuarlardan biridir. Fakat saç bakımı için özel bir çaba ve vakit ayrılması gerekir. Bilhassa dalgalı ve kabarık saçların her gün düzleştirilip, şekil verilmesi gerekebilir. Ama saç düzleştirme işlemleri daha çok ısı gerektiren bir durumdur. Yüksek ısı  ise saçın yapısına zarar verebilir. Bu nedenle saçları doğal yöntemlerle düzleştirmek, saç sağlığı açısından önemlidir.

Doğal yollarla saç düzleştirme, için pek çok yöntem bulunur. Doğal bir şekilde düzleştirilen saçlar daha hacimli, nemini kaybetmemiş ve parlak bir görünüme sahip olur. Eğer elektriklenmeyen, parlak ve hacimli bir saça sahip olmak isterseniz evde doğal yöntemlerle saç düzleştirme tekniklerini deneyebilirsiniz.

Evde Doğal Yöntemlerle Saç Düzleştirme Yolları

Düz ve pürüzsüz saçlar her zaman daha şık ve daha bakımlı görünecektir. Saçlarınıza ne kadar bakım yaparsanız yapın, saç düzleştirme yapmadığınız takdirde saçlar bakımsız görünecektir. Bu nedenle evde doğal yöntemlerle saç düzleştirme yolları ile saçlarımızın sağlığını bozmadan saçlarınızın parlak ve düz  olmasını sağlayabilirsiniz.

Süt İle Kalıcı Saç Düzleştirme

Eğer sürekli kabaran ve yıpranmış bir görünüme sahip saç yapınız varsa süt maskesi ile saçınızı doğal olarak düzleştirebilirsiniz. Yine süt maskesi ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Süt, saçları doğal olarak düzleştirirken, saç dökülmelerini ve saç kırılmalarını en iyi şekilde önler. Özellikle boya sonrası saçlarınızı süt ile düzleştirebilirsiniz. Süt ile kalıcı saç düzleştirme yöntemleri için yapmanız gereken ise;

 • Bir sprey şişenin içerisine bir miktar süt koyun,
 • Saçlarınızı tarayın,
 • Sprey ile saçlarınıza sütü püskürtün,
 • Daha sonra saçlarınızı tarayın ve sütün tüm saç tellerine ulaşmasını sağlayın.
 • Saçlarınıza bir bandana takıp, yaklaşık 45 dakika bekleyin.
 • 45 dakika sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayıp durulayın.
 • Saçlarınızı kuruttuktan sonra hem süt kokusunu alması için hem de saçların daha bakımlı ve düz görünmesi için lavanta yağı sürebilirsiniz.

 

Zeytin Yağı İle Saç Düzleştirme

Zeytin yağı ile yumurta adeta saça keratin bakımı yapan iki doğal üründür. Bu bağlamda saçlarınıza yumurta ve zeytin yağı ile hem bakım yapabilir, hem de saç düzleştirme işlemi yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • Saçın uzunluğuna göre genelde 2 adet yumurta yeterli oluyor.
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı,

Yumurta ve zeytin yağını karıştırıp saçlarınıza uygulayın. Akabinde saçlarınızı tarayıp, 30 dakika maskeyi bekletip, saçınızı yıkayın.

Evde Saç Düzleştirici Krem Yapımı

Hazırladığınız saç düzleştirici maskelerin yanında, sac düzleştirici krem de kullanabilirsiniz. Vereceğimiz doğal saç düzleştirici krem sayesinde saçlarınız pürüzsüz ve ışıl ışıl görünecektir.

Malzemeler

 • Hindistan cevizi sütü,
 • Limon suyu,

Uygulanışı

Aynı miktarda Hindistan cevizi sütü ile limon suyunu bir kapta karıştırın. Krem kıvamını aldığında saçlarınıza elinizle masaj yaparak uygulayın. Limon suyu saçlara kolay şekil vermenizi de sağlayacaktır. Her gün bu kremi düzenli bir şekilde uyguladığınızda saçlarınız düzleştiriciye ihtiyaç duymadan daha pürüzsüz bir yapıya kavuşacaktır.

Bal Ve Süt Maskesi İle Saç Düzleştirme

Bal ve süt karışımı ile dağınık görünümlü saçlarınızı düzleştirebilirsiniz. Üstelik mat görünümlü saçlarınız bu maske sayesinde daha canlı ve daha parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı süzme bal,
 • 2 yemek kaşığı süt,
 • 1 tatlı kaşığı avokado yağı,

Uygulanışı

Eğer saçlarınız sert bir yapıda ise, avokado yağı yerine 2 adet çilek püresi eklemeniz tavsiye edilir. Tüm malzemeleri homojen hale gelene kadar bir kasede karıştırın. Daha sonra taramış olduğunuz saçınıza bir fırça yardımı ile uygulayın. İki saat boyunca karışım saçınızda kaldıktan sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz. Kurutma işlemi için saç kurutma makinesi kullanmayın. Havlu ile hafifçe kurutmanız daha doğru olacaktır.

 

Dağınık Görünümlü Saçlar İçin Zeytin Yağı Maskesi

Saçlarınızın dağınık görünümünden kurtulmasını istiyorsanız, vereceğimiz bu maskeyi saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Ayrıca zeytin yağı saçı besleyerek dökülmesini de engelleyecektir.

Malzemeler

 • 1 fincan zeytin yağı,
 • 2 yemek kaşığı süzme bal,

Zeytin yağı ile balı karıştırıp saçlarınıza sürün, saçlarınıza karışımı uyguladıktan sonra bir bandana ile saçlarınızı düz duracak şekilde toplayın. Yarım saat sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlemi haftada iki kez yapabilirsiniz.

Pirinç Unu Ve Yumurta Maskesi İle Saç Düzleştirme Yöntemi

Gerekli malzemeler

 • 5 kaşık pirinç unu,
 • 1 adet yumurta,

Her iki malzemeyi bir kasede iyice karıştırın. Saçlarınıza uygulayın, bir buçuk iki saat sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu maske ile saçlarınız düz ve bakımlı bir görünüme kavuşacaktır.

Kalıcı Saç Düzleştirme Yöntemleri

Pek çok kişi saçlarının her zaman düz ve pürüzsüz bir görünümde olmasını ister. Bu nedenle kalıcı saç düzleştirme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak ister. Eğer saçlarınıza keratin bakımı yaparsanız saçlarınız uzun bir süre düz kalacaktır. Yine saçlarınıza avokado yağı, zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı ve diğer bitkisel yağlarla bakım yaparsanız saçlarınız zamanla düz ve parlak bir görünüme ulaşacaktır. Buna ek olarak saçlarınıza evde doğal maskeler de uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera Maskesi

Aloe vera jeli ile saçlarınızda yaşanan kepek sorunu ve deri hastalıklarını doğal olarak giderebilirsiniz. Yine aleo vera jeli saçınızın düz bir görünüme ulaşmasına da yardımcı olacaktır. Her banyo öncesi saçlarınıza jeli uygulayın ve tarayın. Saçlarınızı bir saat sonra yıkayabilirsiniz.

 

Elma Sirkesi İle Saç Düzleştirme

Her banyodan sonra saçlarınıza bir kaç damla elma sirkesi damlatabilirsiniz. Elma sirkesi saçlarınızın doğal bir şekilde düzleşmesini sağlarken, saça ekstra parlaklıkta verecektir. Bunun dışında sprey şişe içine elma sirkesi koyup, gün içinde saçlarınıza püskürtebilirsiniz.

Tuz İle Saç Düzleştirme

Doğal saç düzleştirme yöntemlerinden biri de tuz ile saç düzleştirme yöntemidir. Bunun için yapmanız gereken ise, bir yemek kaşığı tuzu şampuanınızın içine ekleyin. Her saç yıkama sırasında tuz saçlarınızı doğal olarak düzleşmesine yardımcı olacaktır. Yine tuz saç diplerinde meydana gelen yağlanma sorununun da önüne geçer.

Tel Toka İle Saç Düzleştirme Yöntemleri

Isı uygulamadan saç düzleştirmenin bir diğer yöntemi ise tel toka ile saç düzleştirme yapmaktır. Bu yöntem oldukça kolay ve pratiktir. Yapmanız gerekenler ise;

 • Öncelikle saçlarınızı tarayın,
 • Taranmış saçınıza saç kremi uygulayın.
 • Saçınızı at kuyruğu şeklinde bağlayın,
 • Saçın ön kısmına tel tokaları takın,
 • Saçın at kuyruğu kısmını ise tüm olarak kıvırın ve saçlarınıza tel tokaları takarak sabitleyin.
 • Akabinde saçlarınıza bir bone geçirip, 20 dakika kadar bekleyin.
 • Daha sonra saçlarınızdaki saç kremini yıkayın.
 • Saçlarınız doğal bir şekilde düzleşecektir.

Doğal yöntemlerle düzleştirilen saçlar ısı uygulanarak düzleştirilen saçlara göre daha parka, canlı ve ipeksi olacaktır. Evde yapabileceğiniz bir diğer yöntem ise E vitamini kapsülüdür. Bunun için;

 • 2 adet E vitamini kapsülü,
 • 1 yumurta,
 • 1 kaşık Hindistan cevizi yağı ya da zeytin yağı,

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırıp, saçlarınıza iyice yedirin. Karışımı uyguladığınız saçınızı tarayın ve bir bandana ile saçlarınızı sabitleyin. 45 dakika bekledikten sonra saçlarınızı, soğuk su ile yıkayın. Yapacağınız bu maske sayesinde saçlarınız yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır. Aynı zamanda boya ve ısıya çok maruz kalarak yanmış ve yıpranmış saçlarınıza da bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.