Evde Doğal Ateş Düşürücü Yöntemler

30.06.2019
962
Evde Doğal Ateş Düşürücü Yöntemler

Ateş, bazı hastalıklara karşı vücudun verdiği bir tür tepkidir. Yani ateş, bir nevi vücudun alarmıdır. Özellikle enfeksiyonel hastalıklarda daha çok kendini gösterir. Yine soğuk algınlığı da ateşe neden olur. Soğuk algınlığına bitkisel tedavi yöntemleri yazımızı inceleyebilir ve ateş çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Kişiler her şeyden önce ateşin başlı başına bir hastalık olmadığını bilmelidir. Hatta ateş, vücudun dostudur, fakat kontrol altına alınmazsa farklı komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle özellikle annelerin evde ateş düşürücü yöntemler hakkında bilgi sahibi olması şarttır. Ateşin yükselmesinin nedenlerine bakacak olursak;

  • Güneş çarpması
  • Romatoid artrit gibi bazı iltihaplı romatizmal rahatsızlıklar
  • Kanser
  • Antibiyotikler ya da bazı ilaçlar
  • Difteri, tetanos gibi aşılar
  • İnflamatuar bağırsak hastalığı
  • Kan pıhtısı
  • Çocuklarda diş çıkarma
  • Gıda zehirlenmesi

Çocuklar ve yetişkinler için ateş değerleri farklı olup, aşağıdaki gibidir.

Ateş vücutta sıvı kaybına ve dehidrasyona ( vücudunuzun, aldığınız sıvı miktarından daha fazlasını kaybetmesi olayına denir) neden olduğu için öncelikler, bolca su, meyve suyu ve çorba tüketilmelidir. Dehidrasyon durumunda kullanmak için 1 yaşından küçük çocuklar için elektrolit ve sudan oluşan solüsyonlar kullanılabilir. Tabi ki, hastanın istirahat etmesi çok önemlidir. Yoğun fiziksel aktivite ateşin daha da yükselmesine neden olur. Ayrıca hastayı serin tutmak için kalın kıyafetler giyilmemeli, oda ısısı fazla yüksek olmamalıdır.

 

Evde Ateş Nasıl Düşürülür?

Evde ateş nasıl düşürülür diye merak ediyorsanız, öncelikle ateşi olan kişiye ılık bir duş aldırılıp, üzerine ince kıyafetler giymesi önerilir. Sonrasında ise aşağıdaki yöntemler ile desteklenir. Soğuk baskı, fesleğen çayı, kekik çayı – kekik yağı, patates ile uygulama, elma sirkesi, kuru üzüm karışımı bu yöntemlerden bazılarıdır. Evde ateş nasıl düşürülür sorularının arasında en çok kullanılan soğuk baskı yöntemidir.

 Soğuk Baskı

Ateşi düşürmek için kullanılan soğuk baskı en yaygın yöntemdir. Soğuk suyla bir havluyu ıslatın ve fazla suyu sıktıktan sonra ateşinizi düşürmek için; kasık, koltuk altı, ayak, el gibi kısımlara ıslak havluyu koyun. Soğuk baskı yaparken eklem bölgelerinizde ve özellikle alnınızda bu ıslak havluyu ateşiniz düşüne kadar bekletin. Bu işlem için sadece soğuk su kullanabilirsiniz. Buzlu su kullanmayınız. Çünkü en çok karıştırılan durumlardan birisidir.

Fesleğen Çayı

Evde ateş düşürücü yöntemlerden biri de fesleğen ile hazırlanan karışımdır. Fesleğenin birçok faydası bulunmaktadır. Fakat burada bahsedilen fesleğen çayı 3 önemli özelliğe sahiptir. Bunlar antibakteriyel, antibiyotik ve antiinflamatuar özellikleridir.

Peki, bu çay nasıl hazırlanır? Bir tatlı kaşığı fesleğeni ½ çay kaşığı karabiber ile birlikte 1 bardak sıcak suyun içine atıp, birkaç dakika demlenmesi için bekleyin. Demlenen karışımı süzün. Tatlandırmak isterseniz eğer biraz bal ekleyin ve için. Ateşten kurtulana kadar 2-3 kez fesleğen çayı tüketebilirsiniz.

Sarımsak

Fesleğen ve sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir ve virüslerle savaşır. Antiviral özelliğiyle sayesinde de ateş düşürmeye yardımcı olur. Peki, ateş düşürmek için sarımsağı nasıl tüketmeliyiz? Bir bardak sıcak suya 1 diş çok küçük şekilde doğranmış sarımsak ekleyin ve birkaç dakika demlenmesi için bekleyin. Karışımı süzün. Daha sonra yavaş yavaş yudumlayarak tüketiniz. Bu karışımı ateşten kurtulana kadar 1-2 gün tüketebilirsiniz.

Zerdeçal

Evde ateş düşürücü yöntemlerden biri de, zerdeçal ile hazırlanan karışımdır. Fesleğen ve zerdeçal, curcumin maddesi bakımından zengindir. Antiviral ve antioksidan etkiye sahip olan bu bitki ateşi düşürürken komplikasyonları da önler. Hazırlanışı; ½ çay kaşığı zerdeçalı, ¼ kaşığı karabiber tozu ile 1 su bardağı sıcak sütün içine ekleyip, güzelce karıştırınız. Yüksek ateşten kurtulmak için günde 2 defa zerdeçal tüketebilirsiniz.

 

Patates

Enfeksiyon kaynaklı ateşin düşürülmesi için genelde patates kullanılır. Aynı zamanda hamilelik döneminde kadınlar ilaç kullanamadığı için ateşlendikleri zaman patates kullanması uygundur. İnce dilimler halinde patatesi kesip sirkenin içine koyup 10 dakika bekletin. Daha sonra, patates dilimlerini alnınıza koyup bekleyiniz, ardından kaldırınız. Bir süre sonra vücut sıcaklığının azaldığını göreceksiniz. Yani ateşiniz düşmeye başlayacaktır. Ateşinizi yeteri kadar düşürmek için bu işlemi günde 2 defa uygulayınız.

Kekik çayı

Kekik çayı da ateşten kurtulmak için evde tüketilebilecek karışımlardan birisidir. Kekik bağışıklığı arttıran, C vitamini deposu bir bitkidir. Ateşi düşürmek için kullanımı nasıldır bu kekiğin? Kekiği sade veya mercanköşk yaprakları da ekleyerek bir çay hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Çayın hazırlanışı 1’er çay kaşığı kekik ve mercanköşk yaprağını 1 bardak kaynar suya ekleyip, yaklaşık 20 dakika kadar demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra bu karışım çayını süzüp ılık olarak tüketiniz. Günde 1-2 bardak kekik çayı tüketebilirsiniz.

Kuru üzüm

Kuru üzüm vitaminler, mineraller, antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bu özellikleriyle, ateşi en kısa sürede düşürür. ½ fincan kuru üzümü ince bir şekilde kesip, 1 su bardağı suya ekleyiniz. Yarım fincan su kalana kadar bu karışımı karıştırarak kaynatınız. Karışım soğuduktan sonra günde bir kaç kez tüketebilirsiniz. Günde 2-3 defa bu karışımı tüketmek en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.

Ateş Düşürmek İçin Sirkeli Su

Ateş düşürmek için sirkeli su oldukça etkilidir. Elma sirkesinin vücut sıcaklığını çekme özelliği vardır. Böylelikle vücudun pH değerini dengeler ve yüksek ateşi hızlı bir şekilde düşürür. Ayrıca elma sirkesinin içeriğinde yüksek mineraller bulunmaktadır. Böylelikle vücudun kaybettiği mineralleri yerine koyar. Ateş düşürmek amacıyla hem yetişkinler hem de çocuklar için elma sirkesinin kullanımı uygundur.

Ayrıca sirke ile yapılacak başka bir yöntem ise; aynı oranda elma sirkesi ve suyu bir kaba koyun. Daha sonra bir çift çorabı bu karışıma daldırıp, çoraptaki fazla suyu sıkın. Sonrasında çorabı ayağınıza giyebilir ve kuruyana kadar bekleyebilirsiniz. Bu uygulamayı ateşiniz düşüne kadar sık sık tekrarlayabilirsiniz.

Yetişkinlerde Ateşi Ne Düşürür?

Ateşiniz olduğunda evde bu ateşi düşürmek için melek otu kökü de önerilmektedir. Melekotu kökü terlemeyi sağlayarak ateşi kısa sürede düşürür. Yetişkin kişilerde ateşi düşürmek için, melekotu köklerini küçük kısımlar halinde kestikten sonra kaynar suya atıp demlenmesini bekleyin. Karışım demlendikten sonra tatlandırmak için isteğinize bağlı olarak bal ekleyebilir yada  sade olarak içebilirsiniz. Bu çayı ateşiniz düşene kadar günde 1-2 defa melekotu kökü tüketebilirsiniz.Yüksek ateşten korunmak ve sağlıklı yaşamak için, her iki saatte bir, 1 bardak su içmeyi hedeflemelisiniz.

Ortalama olarak bir yetişkin için tüketilmesi önerilen günlük su miktarı 2 litredir. İnsanlar genelde kafeinli içecekler alarak günlük su ihtiyacını karşıladığını düşünürler, fakat günlük sıvı ihtiyacının büyük kısmını içme suyu ile karşılamaları gerekmektedir. Bu yüzden bol su tüketmeyi unutmayınız. Yüksek sıcaklıklar, ateşin daha uzun sürmesine ve ateşin düşmemesine sebep olduğundan oda sıcaklığı idealde yaklaşık 23°C ile 25°C arasında olmalıdır. Bu durumlarda oda sıcaksa ya da havasız ise, vantilatör işe yarayabilir. Tabi ki öncelikle odayı havalandırmak gerekmektedir.

 

Ateş düşürmek için limon;

Ateş düşürmek için limon oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan asidik yapılar sayesinde ateşe neden olan iltihaplar ve enfeksiyonlar yok olacaktır. Bir bardak ılık su içine yarım limon ekleyip içebilirsiniz.

Çocuklarda Ateşe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda ateşe ne iyi gelir?  denildiğinde en etkili uygulama elbette ki, ılık duştur. Yine bebeklerin ve çocukların ateşleri düştüğü zaman elleri ve ayakları aşırı derece soğur, anneler kesinlikle bebeklerin ellerini ısıtmaya çalışmamalıdır. Çünkü ellerin ve ayakların soğuk olması çocuklar için faydalıdır.

Yani bir nevi vücudun klimasıdır. Eğer çocuklarda ateş varsa ayaklarını ve ellerini musluk suyunda bekletmeleri ateşin yavaş yavaş düşmesinde faydalı olacaktır. Bunun dışında her 4 saate bir doktorunuzun verdiği ateş düşürücü ilaçları kullanabilirsiniz. Çocukların iç ateşinin düşmesi için de bol bol yoğurt yedirmeniz tavsiye edilir.

En Etkili Ateş Düşürücü

Eğer ateşiniz yükselmişse ya da çocuklarınızın ateşi yüksek ise en etkili ateş düşürücü yöntemlerine başvurmamanız uzmanlarca tavsiye edilir. Çünkü bir anda düşen ateş iç organlara büyük ölçüde hasar verir, özellikle kolonya, ispirto gibi ürünler içinde yüksek miktarda alkol barındırdığı için ateşi anında düşürür. Ama bu iç organlar için son derece tehlikelidir.

Bağışıklık Sistemini Nasıl Yükseltebiliriz? 

Soğuk Algınlığına Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Doğal Ağrı Kesici Bitkiler

Bahar Alerjisine Bitkisel Tedavi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.