Propolis Nedir? Propolis Faydaları

24.10.2018
1.489
Propolis Nedir? Propolis Faydaları

Arıların kovanlarını, çeşitli dış etkenlerden korumak adına topladıkları yapışkan bir madde olan propolisin, insan sağlığına olan faydaları azımsanamayacak kadar çoktur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre en etkili doğal antibiyotik olarak görülen propolis, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kansere karşı savaşmasıyla bilinmekte ve kullanımı tercih edilmektedir.

Bu yazımızda propolis hakkında detaylı bilgiye yer verdik. Propolis niçin kullanılır? propolis besin değeri nedir? propolisin kansere faydaları ve propolis nasıl kullanılır? tüm detaylar yazımızın devamında…

Propolis Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir çok vitamin ve mineral bakımından zengin bir içeriğe sahip olan propolis, bal arılarının çeşitli çiçek ve ağaçların, yaprak ve sap kısmından topladıkları reçinemsi bir maddedir. Çok güçlü bir antioksidan ve antimikrobiyal etkiye sahip, doğal bir ürün olan propolis, arıların kovandaki bakteri ve mikropları yok etmek ve kovanlarının steril olmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Ayrıca arılar, kovanlarda peteklerin ağzını kapatmak ve başka canlıların girmesine engel olmak amacıyla propolis toplayıp kullanırlar.

Propolis Nedir?

Propolis kovandaki mantar ve bakterilere karşı antibiyotik etkisi göstermektedir. Bu özelliğiyle doğru tüketildiğinde insan sağlığı üzerinde de, önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Vücudumuzdaki virüs ve enfeksiyonları yok eder, mikropların üremesini engeller ve bir çok hastalığa karşı koruyucu bir kalkan görevi üstlenir. Propolis kullanımı genellikle kış aylarında tercih edilse de, aslında yaz aylarında da çocuk ve yetişkinler tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Yapılan araştırmalara göre, kansere karşı etkili olmasının yanı sıra, bağışıklık sistemi ve solunum sistemi üzerindeki faydaları kanıtlanmıştır. Propolis neye iyi gelir? sorusu sıklıkla karşımıza çıkmakta. Propolisin, M.Ö 350 yılına dayanan bir geçmişi vardır. Geçmiş yıllarda tümör ve yaralara, apse ve uçuklara karşı geleneksel olarak kullanılan doğal bir üründür.

Günümüzde ise, propolis tablet, propolis şurup, propolis ağız spreyi, propolis damla, propolis kapsül ve propolis krem olarak üretilmekte ve kullanıma sunulmaktadır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, antienflamatuar, antioksidan, antibakteriyel, antimikotik, antifungal, antiviral özelliği bulunur. Soğuk algınlığından, boğaz ağrısına, deri enfeksiyonlarından, diş eti iltihabına kadar bir çok virüs üzerinde oldukça etkilidir.

Propolis Faydaları Nelerdir?

 • Propolis bağışıklık sistemini güçlendiren tamamen doğal bir arı ürünüdür. Özellikle grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda vücut direncini arttırır. Gribal enfeksiyonlarda zararlı bakterilerin direncini kıran güçlü bir antibiyotik görevi görür. Hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan oluşturan tamamen doğal bir alternatiftir.
 • Propolis barsak parazitlerinin büyümesini, üremesini engeller ve bu parazitlerin organizmadan ayrılmasını kolaylaştırır. Yapılan araştırmalarda propolis takviyesinin, giyardiyaz paraziti tedavisinde kullanılan tıbbi ilaçlar kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Propolis sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelen bir üründür. Ülser, mide iltihabı, reflü ve parazitlere karşı tedavi edici özelliktedir.

Propolis Faydaları

 •  Propolis kansere etkisi kanıtlanmıştır. Japon kanser araştırma grubu tarafından yapılan açıklamada propolisin anti-kanser etkisi tebliğ edilmiştir. Propolis içerdiği C vitamini sebebiyle hücre yenileyici özelliğe sahiptir ve kanser hücrelerinin üremesini engellemektedir. Ayrıca kanser hücrelerinin bir organdan diğerine atlamasını da engeller. Propolis kanser tedavisinde uygulanan kemoterapinin yan etkilerini de azaltmaktadır.
 • Propolis karaciğer kanseri, prostat kanseri, pankreas kanseri, cilt kanseri, böbrek kanseri, beyin kanseri ve propolis lösemi  gibi kanser türlerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Propolis zona virüsünü tedavi edici özelliktedir. Propolis kremi düzenli kullanımda yaranın verdiği acıyı azaltmış ve yara oluşumu arasındaki süreyi de azaltmıştır.
 • Propolis saç sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • Propolis deri enfeksiyonunu giderir. Yaraları iyileştirici özelliktedir, mantar ve sedef hastalığında propolis krem kullanılmış ve hastaların %97 sinin iyileştiği görülmüştür.
 • Propolis diş eti iltihaplanmalarında iyileştirici özelliği vardır. Ağız dezenfektanı olarak kullanıldığında diş eti hastalıklarını, diş ağrısını, diş eti kanamasını ve diş çürükleri azalttığı bilinmektedir. Propolis diş sinirlerinin, kemik ve kıkırdak dokularının yenilenmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Propolis siğillerin yok edilmesinde ve yaygın siğil türlerine sahip hastaların tedavisinde oldukça başarılı sonuç vermektedir.
 • Propolis genital iltihaplanma yaşayan hastaların %75 inde faydalı olmuştur. Genital iltihaplanma tedavisinde kullanılan ilaçlara oranla, propolisin çok daha etkili olduğu bildirilmiştir.
 • Propolis antibiyotik özelliği sayesinde cilt üzerinde yara, yanık ve sivilcelerin giderilmesinde etkilidir. Propolis cildi nemlendirme özelliğiyle kırışıklık ve yaşlanma belirtilerini geciktirmektedir.
 • Propolis kulak enfeksiyonlarında, iç kulak ve dış kulak iltihaplarının tedavisinde doğal bir şifa kaynağıdır. Orta kulak enfeksiyonunu engellediği bilinmektedir.
 • Propolis boğaz enfeksiyonunda, faranjit, kronik bronşit, nezle ve burun iltihabı rahatsızlıklarında etkin bir çözümdür.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis yaz, kış düzenli olarak kullanıma uygundur. Yazın insanı deniz ve havuzdan gelebilecek mikroplara karşı korumaktadır. Propolis içerikli kremler cilde doğrudan uygulanabilir. Yara ve yanıkları tedavi eder, sivilce ve mantar oluşumunu engellemektedir. En çok tercih edilen propolis ürünü sıvı damla şeklinde olandır.

Bu şekilde boğaz enfeksiyonlarında gargara yada damla şeklinde kullanılır. Tüketim miktarı konusunda doktor tavsiyesi önemlidir. Çünkü propolisin fazla tüketimi mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Damla şeklinde genellikle 10 kilo ağırlığında olan kişiye 1 damla önerilir.

Ağız sağlığı ve diş eti problemleri için 500ml suya 1 tatlı kaşığı ekleyerek gargara olarak kullanılabilir. Hazırladığınız propolisli suyu sabah akşam birer yudum şeklinde meyve suyu yada kahveye ekleyerek tüketebilirsiniz. Toz halindeki propolis ekstraktını bal yada yoğurda karıştırarak tüketebilirsiniz.

Propolis Kullanımı

 

Propolis Polen Arı Sütü Bal Karışımı

 • 1 kilo bal
 • 200 gram arı sütü
 • 200 gram havanda dövülmüş polen
 • 50 gram propolis

Bu karışım yaz kış gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Soğuk algınlığı, her türlü iltihaplı hastalıklar, sindirim sistemi hastalıkları, uçuk  ve ağız içi problemlerinden korur.

Propolis Hangi Vitamin ve Mineralleri İçerir?

Propolis B1, B2, B6, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca çinko, bakır, demir, magnezyum, manganez, kalsiyum, potasyum, sodyum içermektedir. Bu zengin içeriği sebebiyle, antiseptik, antienflamatuar, antioksidan, antibakteriyel, antimikotik, antifungal,antikanser özelliğine sahiptir.

Propolis Arı Sütü mü?

Arı sütü arılar tarafından üretilen, propolis ve baldan tamamen farklı olan bir üründür. Arılar, arı sütünü yavru arıları beslemek amacıyla kendi vücutlarından salgılarlar. Propolis ise arıların kovanlarını zararlı mikroorganizmalardan korumak adına ağaç ve bitkilerden topladıkları doğal bir üründür.

Propolis Alerji Yapar mı?

Propolis arılara yada arı ürünlerine alerjisi olanlarda ciddi alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bu sebeple dikkatle kullanılması önemlidir.

Propolis Kansızlığa İyi Gelir mi?

Çocuklarda 3 yaşından itibaren, kansızlık, sağlıklı gelişim ve metabolizma desteği için bal, polen, arı sütü ve propolis önerilmektedir.

Propolis Süte Karıştırılır mı?

Propolis 1 bardak süte 1 tatlı kaşığı eklendiğinde, (az miktarda bal da ilave edilebilir) baş ağrısı, yorgunluk, gerginlik ve stresi giderir.

Propolis Zayıflatır mı?

Propolis yemeklerden önce doğru şekilde tüketildiğinde, açlık hissini ve yeme isteğini bastıracağından zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini etkili bir şekilde güçlendirdiğinden, vücutta yağ yakımına da katkı sağlamaktadır.

Propolis Zonaya İyi Gelir mi?

Zona virüsüne karşı propolis kremi, düzenli olarak kullanıldığında belirgin iyileştirici özelliğe sahiptir.

Propolis Romatizmaya İyi Gelir mi?

Romatizmal hastalıkların tedavisinde doğal bir sağlık kaynağı olan propolis, genç yaşlarda düzenli olarak tüketildiğinde eklemleri güçlendirir ve ilerleyen yaşlarda oluşabilecek eklem ve romatizmal ağrıları önler.

Propolis Boğaz Ağrısına İyi Gelir mi?

Propolis boğaz ağrısı, bademcik iltihabı ve faranjit durumunda ağız içinde gargara yapılarak kullanılabilir ve etkin çözüm sunmaktadır.

Propolis Polen Arı Sütü

Propolis Kilo Aldırır mı?

Propolisin doğru şekilde ve doğru zamanda kullanımı kilo vermede ve kilo almada çok etkilidir. Propolisi eğer yemek aralarında tüketirseniz iştahınızı açarak kilo almanıza fayda sağlar.

Propolis Boy Uzatır mı?

Propolis 1-2 yaş arası çocuklara kemik gelişimi ve sağlıklı büyüme için uzmanlar tarafından önerilir. Propolisin yanı sıra, polen, arı sütü de beslenmeye eklenebilir.

Propolis Zararları

Propolisin bilinen bir yan etkisi bulunmamakla birlikte, arı ürünlerine alerjisi olanların kullanmaları tavsiye edilmez. Ayrıca hamile ve emziren annelerin, kimyasal ilaç kullananların tüketimine uygun değildir. Astım sorunu olan kişilerin doktora danışmadan kullanmaması gerekmektedir.

Propolis Nereden Alınır?

Propolis arı ürünü satanlardan, aktarlardan ve güvenilir internet sitelerinden satın alınabilir.

Propolis Kullananlar

 • Soğuk kış günlerinde vücut ısısını mükemmel dengeleyen, tokalaştığınız insanlara ‘ne kadar sıcaksın ya!’ dedirtebilen mucizevi arı ürünü.
 •  Bağışıklık sistemim zayıf, kronik yorgunum, çok sık hastalanıyorum diyen arkadaşım .. sözüm sana. soğuk pres organik propolisi eczanenden al, teşekkürlerini bilahare iletirsin.
 • Propolis çok faydalı ama hakiki bal satanlardan almalısınız. Yoksa diğerleri sırf şeker ama çok fazla kullanım öldürebiliyor. Bal satanlar ne kadar ölçek verirlerse ona göre kullanılmalı. Böyle televizyonda satanlardan asla ve asla alınmamalı.
 • Oğlum okula başladıktan sonra çok sık hastalanır olmuştu. Propolis kullanmaya başladık çok şükür bağışıklık sistemi güçlendi ve eskisi kadar grip virüsü kapmıyor.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.