Öksürüğe Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Yöntemlerle Öksürük Tedavisi

16.01.2021
50
Öksürüğe Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Yöntemlerle Öksürük Tedavisi

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Yöntemlerle Öksürük Tedavisi…

Öksürük, akciğer ile solunum yolu arasında karşılaşılan yabancı cisimlere karşı vücudun kendini savunma mekanizmasıdır. Daha çok kirli havalarda, soğuk mevsimlerde ve yine mevsim geçişlerinde kendini gösterir. Öksürük, farklı şekillerde insanlarda görülebilir. Kuru öksürük, balgamlı öksürük ve kısa kısa öksürük en çok görülen çeşitleri arasında yer alır. Bu gibi durumlarda direkt antibiyotik ilaçlara başvurmak yerine daha doğal ve bitkisel olan ürünlerden destek almak doğru olacaktır.

Çünkü antibiyotik ve farklı ilaç kullanımını sürekli yaptığınız zaman vücudun savunma mekanizması zorlanacak ve vücudun bağışıklık sistemi düşecektir. Hal böyle olunca diğer hastalıkların da vücutta görülme oranı artar. Bu yazımızda; öksürüğe ne iyi gelir? öksürüğü en çabuk ne keser? Evde bitkisel çözüm önerilerini sizler için araştırdık. Konuya ilişkin tüm detaylar yazımızın devamında…

Geçmeyen Öksürük İçin Bitkisel Çözüm

Öksürük sorunu başladığı zaman geçmesi çok zor olabiliyor. Bu gibi durumlarda ise, mutlaka doğru bitkilerden faydalanmak gerekmektedir. Ayrıca öksürüğünüz çok fazla rahatsız edici düzeyde ise mutlaka işinin uzmanı bir hekime başvurmanızda fayda vardır. Peki, geçmeyen öksürük için bitkisel çözüm nedir?

Ekinezya çayı: kış aylarında mutlaka evde bulunması gereken bitkilerden biri de ekinezyadır. Ekinezya, boğaz ağrısı ve tahrişi giderdiği gibi öksürüğü de çok hızlı bir şekilde geçirmektedir.

Öksürüğe iyi gelen ekinezya çayı tarifi;

 • 1 çay kaşığı eknezya bitkisi,
 • 1 su bardağı suyun içine alınır,
 • 10 dakika kadar kaynattıktan sonra bu çayı içebilirsiniz. İçerdiği anti septikler sayesinde başta soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelecektir.

Kuşburnu: yaz aylarından hazırladığınız kuşburnu reçelini sabah kahvaltılarda tükettiğiniz zaman vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. İçerdiği yüksek orandaki C vitaminleri sayesinde hem vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlayacaktır, hem de öksürüğe iyi gelecektir. Ayrıca kuşburnu çayını da tükettiğiniz zaman  sürekli yaşamış olduğunuz öksürükten kurtulabilirsiniz.

Portakal kabuğu çayı: portakal kabuğunda bol miktarda C vitamini yer almaktadır. Eğer öksürük sorunlarınız günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkiliyorsa portakal kabuğu çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca portakal kabuğu çayının içine bir miktar yasemin çiçeği eklerseniz öksürük sorununuz daha kolay bir şekilde ortadan kalkacaktır.

Özellikle öksürük nedeni ile gece uykusu bölünen kişiler, mutlaka portakal çayının içine bir miktar yasemin bitkisi eklemelidir.

Siz de hiç geçmeyen öksürük sorunlarınız için bu bitkisel çaylardan destek alabilirsiniz. Verdiğimiz çayları öksürüğünüz geçene kadar her gün düzenli bir şekilde tüketmeniz önerilir.

En Hızlı Öksürük Kesici Bitkisel Yöntemler

Öksürük, çoğu zaman güncel yaşamı derinden etkileyen bir durumdur. Bu nedenle öksürük kesici olarak en etkili bitkisel yöntemleri uygulamanızda fayda vardır. Özellikle öksürük nedeni ile geceleri uyuyamayan kişiler için en hızlı öksürük kesici bitkilerden faydalanabilirsiniz. Sizlere vereceğimiz tarifler sayesinde kısa sürede öksürükten kurtulmanız da mümkün olacaktır.

 • Öksürük için siyah turp kürü;

Vereceğimiz tarifi uyguladığınız andan itibaren öksürüğünüz hafifleyerek tamamen ortadan kalkacaktır.

Gerekli malzemeler

 • 1 adet orta boy siyah turp,
 • 1 yemek kaşığı süzme doğal bal,

Uygulanışı

İlk olarak siyah turpun hem ucundan hem de baş kısmından küçük bir kesik alıyoruz. Daha sonra turpun baş kısmından başlayarak içini oymanız gerekmektedir. Bir kaseye turpu yerleştirdikten sonra içine süzme balı ilave ediyoruz. Bir gece boyunca kaseye balın süzmesini bekledikten sonra, kasede çıkan karışımı içebilirsiniz. Kısa sürede faydasını görebilirsiniz.

 • Hızlı öksürük tedavisi için ceviz kürü.

En çok denenip faydası görülen yöntemlerden biri de ceviz kürüdür. Ama burada cevizin kabuğunu ya da ceviz için kullanmayacağız. Cevizin içinde bulunan küçük zarları kullanacağız. Birkaç tane ceviz zarını bir bardak suyun içinde yaklaşık 2 dakika kadar kaynattıktan sonra yudum yudum içebilirsiniz.

 • Ihlamur ve zencefil çayı

En etkili öksürük kesici bitkisel ürünlerden biri de ıhlamurdur. Ihlamur, solumun yollarını yumuşatıp rahatlattığı için öksürüğün de kısa sürede kesilmesine yardımcı olacaktır. Günlük birkaç fincan ıhlamur ve zencefil çayı tüketerek, öksürükten kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tutam ıhlamur,
 • 1 çay kaşığının ucu ile toz zencefil,
 • 5- 6 tane kuşburnu,

Öncelikle kaynamakta olan suyun içine tüm bu malzemeleri ekleyip, demlenmesini bekledikten sonra günlük bir bardak içebilirsiniz.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı öksürük için öncelikle sigara ve alkol gibi zararlı etmenlerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

Nane çayı: anti septik özelliği ile ve yapraklarının ucunda bulunan uçucu yağlar sayesinde iyi bir balgam söktürücü olarak nanenin kullanılması önerilir. Özellikle taze naneyi su dolu tencerede kaynatıp, buharını içinize çekebilirsiniz. Bu sayede akciğerleriniz yumuşayacaktır. Yine nane çayını da sıkça tüketerek daha rahat nefes alabilirsiniz.

Sarımsak: doğal antibiyotik olan sarımsak akciğerlerde biriken enfeksiyonun kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu nedenle soğuk algınlığı, grip, nezle ve öksürük gibi durumlarda bol bol sarımsak tüketilmesi önerilir.

Burun temizliği: balgamlı öksürüklerde aynı zamanda burun da tıkanık olursa, nefes almanız aşırı zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda burun temizliğine ve burun hijyenine özen göstermeniz tavsiye edilir. Özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda burun temizliğine iki kat daha dikkat edilmelidir. Burun temizliği için deniz suyu kullanabilirsiniz.

Ağır kokulardan uzak durun: parfüm gibi hem ağır hem de fazla kimyasal içeren çeşitli kokulardan kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Bu hem alerjik öksürükler için hem de balgamlı öksürükler için kaçınılması gereken durumlardan biridir.

Alerjik Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Özellikle mevsim geçişlerinde pek çok kişinin rastladığı en büyük sorunlardan biri de alerjik öksürüklerdir. Alerjik öksürükler kişilerin yaşamsal fonksiyonlarını büyük ölçüde etkilediği için hemen çözüm bulunması gereken durumların başında gelir. Bazı bitki çayları ile alerjik öksürükleri kontrol altına alabilirsiniz. Burada yapmanız gereken ise alerjik öksürüğe iyi gelen çaylar hakkında detaylı bilgiye sahip olmaktır.  İşte alerjik öksürüğü kesen çaylar;

Papatya çayı; iyi bir yatıştırıcı özelliği olan papatya çayı ile öksürüğünüzü kesebilirsiniz. Bunun için özellikle gece yatmadan önce bir bardak papatya çayı tüketebilirsiniz.

Kekik çayı; kekik çayı hem normal öksürük durumlarında hem de alerjik öksürük gibi durumlarda mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Günlük bir ya da iki bardak kekik çayı tüketebilirsiniz.

Pekmez; öksürüğünüzün başladığı andan itibaren hemen bir yemek kaşığı pekmez tüketmeniz önerilir. Bu sayede öksürük gibi olumsuz sağlık sorunlarından daha kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Eğer keçi boyunuzu pekmezi tüketecek olursanız, daha fazla faydasını görebilirsiniz.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürüğe ne iyi gelir? Sorusunun yanıtı kesinlikle bol su içmektir. Günlük bol su tüketimi yaparak, kuru öksürükten kurtulabilirsiniz. Bunun yanında sizi ferah tutacak çeşitli bitkilerden de faydalanabilirsiniz. Kuru öksürük için ayva yaprağı çayı ve muşmula yaprağı çayı önerilmektedir.

Bununla beraber elma çayı da kuru öksürüğü kesen en etkili bitkisel ürünlerin içinde yer almaktadır. Kuru öksürüğün tamamen ortadan kalkmasını sağlayan bir diğer bitki ise kesinlikle limondur. Özellikle ağız ve nefes yolu bölgelerinde kuruluk hissi olan kişiler bir bardak ılık suyun içine yarım limon sıkıp, içebilirler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.