Sağlık

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözüm

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş ağrısı olmadık yerlerde ve en olmadık zamanlarda kendini gösterebilir. Bu gibi durumlarda ise kişilerin yaşamı olumsuz etkilenir ve yaşam kaliteleri düşer. Gün içinde tüketilen besinler, zamanla ağız içinde bakteri oluşumuna neden olur. Bakteriler ise diş etlerine, diş köklerine ve ağız içine yerleşerek, dişlerin çürümesine neden olur. Bu durum karşısında da diş ağrıları kaçınılmaz olacaktır. Eğer hassas bir diş yapısına sahipseniz ve diş ağrılarından dolayı yaşamınız olumsuz yönde etkileniyorsa bununla alakalı, doğal ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Özellikle hamile bayanlarda diş ağrıları daha fazla yaşanabilir. Çünkü bebek için gerekli olan kalsiyum ihtiyacı dişlerden karşılanır. Ancak hamilelik döneminde antibiyotik kullanmak yada ağrı kesici kullanmak hiç doğru olmayacağı için hamile bayanların tamamen doğal ve bitkisel yöntemler ile diş ağrılarına çözüm bulmaları gerekir. Evde doğal yöntemlerle diş ağrısı nasıl geçer? diye sorular soruyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş köküne yakın konumlanan bakteriler, ilerleyen dönemlerde diş köküne inerek çoğalır. Bu da, diş köklerinde iltihaplanmalara neden olur. Eğer bu türlü bir probleminiz varsa ve iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir? Diye soruyorsanız vereceğimiz birkaç yöntemi yapabilirsiniz.

Tuzlu su ile gargara; kaynamış ve soğutulmuş suyun içine bir yemek kaşığı yemek tuzu ekleyip, iyice erittikten sonra ağız içinize gargara yapabilirsiniz. Bu uygulama ile bakteriler ölecek ve iltihaplanma ortadan kalkacaktır. Bu işlemi günde üç kez tekrarlayabilirsiniz.

Diş fırçalamak; hafif diş ağrılarında hemen doğal bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalamanız önerilir. Diş fırçalamanın ardından diş ağrısı ortadan kalkacaktır. Üstelik günde üç kez düzenli diş fırçalaması yaparak, dişlerinizde oluşan iltihapların önüne de geçebilirsiniz.

Adaçayı ile diş fırçalamak; adaçayının iltihap kurutma özelliği vardır. Aynı zamanda dişlerin daha beyaz olmasını da sağlar. Dişleriniz iltihaplandığı zaman kuru adaçayı ile dişlerinizi ovarak fırçalamanız, diş ağrılarının kısa sürede geçmesine ve iltihaplanmanın son bulmasına fayda sağlar.

Elma sirkesi; doğal elma sirkesi diş diplerinde oluşan tartarın ve diş taşlarının temizlenmesine fayda sağlar. Dolayısı ile iltihaplanmaların hemen önüne geçer. Eğer elma sirkesini bir süre ağzınızda tutar veya elma sirkesi ile dişlerinizi fırçalarsanız hemen etkisini görebilirsiniz.

Kırık Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük dişlerin ve kırık dişlerin hemen ağız içinden çekilmesi gerekir. Ancak bazı özel durumlarda doktorlar diş çekimi yapmayabilir. Örneğin; hamilelik yada farklı bir bölgede ameliyat durumları varsa kırık ve çürük dişler çekilmez. Bu dişler ağrı yaptığında daha şiddetli olabiliyor. Kırık diş ağrıları için yapılabilecekler ise;

Karanfil kullanmak; karanfilin uyuşturucu özelliği vardır. Birkaç karanfili kaynatıp, ağzınıza bu su ile gargara yaptığınızda ağrıyan diş uyuşacaktır. Ama diğer dişlerin ve dilin uyuşma durumu da mevcuttur. Bu nedenle eğer tek bir dişiniz ağrıyor ise ağrıyan dişin üzerine bir adet karanfil koyup 5 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Ağrı anında duracaktır. Ama bu yöntem geçici olduğu için kırık dişlerin hemen tedavi edilmesi gerekir.

Sarımsak;  doğal bir antibiyotik olan sarımsak ile diş ağrılarınızı ortandan kaldırabilirsiniz. Üstelik bulunduğu bölgede uyuşukluk hissi de uyandıracağı için kırık dişinizin üzerine yarım sarımsak koyabilirsiniz.

Dişinol; eczaneden alacağınız dişinol ile kırık veya çürük dişlerinizin ağrısını kesebilirsiniz. Bu sayede dişleriniz uyuşup, ağrıyı hissetmeyecektir.

Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yirmilik dişlerin çıkma süreci zor olabiliyor. Yine yirmilik dişler kısa sürede çürüyüp ağrıları da beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle yirmilik diş ağrılarında hemen doktora gitmeniz ve gereken tedaviyi doktorunuza danışmanız önerilir.  Bunun yanı sıra evde yirmilik diş ağrısı nasıl geçer? bakalım…

Zerdeçal; harika bir şekilde içerisinde antioksidanlar barındırır. Eğer zerdeçal ile dişlerinizi fırçalarsanız, iltihap kısa sürede kuruyacaktır. Sık sık zerdeçal ile dişlerinizi fırçalamanız önerilir.

Karanfil yağı; karanfil yağı ile dişlerinize bakım yapabilirsiniz. Üstelik ağrıyan dişi uyuşturduğu için kısa sürede ağrıyı kesecektir.

Kekik; diş etlerinde çekilmeler varsa ve sürekli olarak yirmilik dişlerinizde hassasiyet yaşıyorsanız, her gün kekik çayı ile gargara yapmanız tavsiye edilir. Ağız içindeki bakterileri öldürürken, diş ağrılarını da kolayca kesecektir.

Çörek otu yağı; eğer diş ağrılarınız hiç geçmiyorsa, bir miktar zerdeçalı ve bir miktar çörek otu yağını bir kaba alıp, macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Akabinde ağrıyan dişin üzerine yayıp, yaydığınız karışımın üzerine bir pamuk yerleştirin. 5 – 6 dakika bekledikten sonra diş ağrılarınız kesilecektir.

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgu yapıldıktan sonra dişlerde birkaç gün sonra ağrılar görülebilir. Özellikle kanal tedavisinde yapılan cerrahi işlemler yüzünden diş sinirleri zedelenebilir. Ancak bu durum geçicidir. Eğer dolgu yapıldıktan sonra gerekli kurallara uyarsanız, hiçbir şekilde diş ağrısı yaşamazsınız. Dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir? sorusunun yanıtına geçmeden önce, dolgu yapıldıktan sonra  yapılmaması gereken konulara bakmak faydalı olacaktır.

  • Öncelikle dolgu yapıldıktan sonraki iki saat boyunca kesinlikle sigara ve alkol kullanmamanız gerekir.
  • Yine dolgu yapıldıktan sonra, soğuk ve aşırı sıcak gıdalardan uzak durmanız gerekir. Tamamen ılık gıdalarla beslenmenizde fayda vardır.
  • Dolgu yapıldıktan sonraki bir hafta boyunca kesinlikle sert ve kabuklu yiyecekler tüketmemelisiniz. Daha çok çorba tarzı hafif ve sıvı gıdalarla beslenmeniz faydalı olacaktır.
  • Dolgu yapıldıktan sonra dolgulu dişin iltihap kapmaması adına antiseptik özelliklerdeki bitkisel ürünlerden faydalanmalısınız. Örneğin, ağzınızı kekik çayı, yeşil çay ve adaçayı ile gargara yapabilirsiniz. Bu sayede ağız içinde ve diş köklerinde bakteri oluşumu en aza inecektir. Ve sık sık dişlerinizi fırçalamanız önerilir.

Eğer dolgu yapıldıktan sonra yinede diş ağrısı çekiyorsanız buz uygulaması yapabilirsiniz. Buz kompresi ile hem diş ağrınız dinecek, hem de yapılan cerrahi işlemler nedeni ile ortaya çıkan morluklar ve şişlikler geçecektir.

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bilindiği üzere hamilelikte oluşan diş ağrıları için doktorlar her hangi bir müdahalede bulunmaz. Çünkü kullanılacak ilaçlar bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle bazı doğal yöntemlerle diş ağrılarınızı geçirebilirsiniz. Örneğin; kekik yağı veya karanfil gibi doğal ve %100 bitkisel ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bunun dışında uygulayabileceğiniz yöntemler ise;

Çörek otu yağı; çörek otu yağı ile dişlerinizin daha bakımlı olmasını ve ağrılarının kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz.

Maydanoz çayı; hamilelikte diş ağrıları için maydanoz çayı ile ağzınızı gargara yapabilirsiniz. Ancak bu çayı içmemeniz gerekir. Aksi halde erken doğuma yada düşüğe sebebiyet verecektir.

Limon yağı; anti-bakteriyel özelliği ile kısa sürede diş ağrılarını kesecektir. Üstelik dişlerde biriken iltihapların kısa sürede yok edecektir.

Papatya çayı; öncelikle papatya çayı ile ağzınızı gargara yapmanız gerekir. Daha sonra bir pamuğun üzerine bir miktar papatya çayı ekleyip dişin üzerinde bekletilir. Diş ağrısının kısa sürede yok olması sağlanmış olur.

Çekilen Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dişlerde iltihap gibi durumlar varsa diş çekildikten sonra ağrısı kalır. Yine diş çekimi sırasında diş diplerinde bulunan sinirler zedelenebilir. Bu durumda da ağrılar kaçınılmaz olur. Diş çekildikten sonra sıcak, soğuk gıdalardan uzak durmak faydalı olacaktır. Buna ek olarak sigara kullanılmaması da uyulması gereken kuralların başında gelir. Çekilen dişe doğal ürünlerle de olsa müdahale etmek doğru olamayacaktır. Burada sadece buz kompresi yapmak ve ağız hijyeni sağlamak gerekir.

Çocuklarda Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda zaman zaman diş ağrıları yaşanabilir. Ancak çocuklarda yaşanan diş ağrıları için hemen doktora gitmek faydalı olacaktır. Bunun dışında anlık olarak kullanılabilecek doğal ürünler ise; adaçayı yağıdır. Bir pamuğun üzerine birkaç damla adaçayı yağı damlatıp, ağrı yapan dişin üzerinde bekletmeniz yeterli olacaktır. Çocuklarda diş ağrısına ne iyi gelir? sorusuna bir diğer yanıt ise; karbonat ve aleo vera jeli ile diş fırçalamak olacaktır. Bir kaşık aleo vera jeli ile bir kaşık karbonatı karıştırıp, ağrıyan diş fırçalanır. Ancak bu işlem sık tekrar edilmemelidir. Çünkü karbonat çok sık kullanıldığında diş minesine zarar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu