Tiroid Belirtileri Nelerdir? Tiroid Problemine Doğal Çözüm

15.11.2020
123
Tiroid Belirtileri Nelerdir? Tiroid Problemine Doğal Çözüm

Tiroid belirtileri nelerdir? Tiroid Problemine Doğal Çözüm…Tiroid hastalığı günümüzde pek çok kişide görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu sorun, ses kısıklığı, aşırı yorgunluk gibi diğer sorunları da beraberinde getirir. Tiroid, nefes borusunun ön lobunda yer alır ve kelebek şekline benzer. Tiroid bezleri aslında boyut ve hacim olarak çok küçüklerdir. Ancak salgıladıkları bazı hormonlar, insan sağlığı için son derece önemli yere sahiptir. Tiroid organının vücuttaki başlıca görevlerinden biri ise vücuda, t3 ve t4 hormonu salgılamaktır.

Eğer Tiroid bezleri normal bir şekilde çalışmaz ise, vücudun diğer organlarında bazı sorunlar meydana gelecektir. Bu nedenle tiroid sağlığına ekstra özen göstermenizde fayda vardır. Eğer tiroid sorunları yaşıyorsanız, mutlaka ”iç hastalıkları bölümüne” başvurup doktor desteği almanız gerekir. Yine Tiroid problemlerine karşı doğal çözüm ile evinizde de kendiniz bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Doğru gıdaların tüketimi sayesinde tiroid problemlerine elveda diyebilirsiniz.

Tiroid Belirtileri Nelerdir?

Tiroid bezlerinin iki şekilde sorunları ile karşı karşıya kalabiliriz. Bunlardan birincisi tiroid organlarının az çalışması durumudur. Yani gerektiğinden daha yavaş ve daha az çalışan tiroid bezlerinin ortaya çıkardığı sorunlar ise;

 • Sindirim sorunları ortaya çıkar, özellikle sürekli olarak kabızlık ve ishal gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Saç tellerinde incelme,
 • Saç dökülmesi,
 • Vücut metabolizmasının yavaş çalışması,
 • Unutkanlık ve beyin fonksiyonlarının az çalışması,
 • Sürekli uyku hali,
 • Vücutta yaşanan halsizlik,
 • Aşırı kilo alma,
 • Seste kalınlaşma,
 • Sürekli kendini yorgun ve mutsuz hissetme yani depresif bir ruh hali,
 • Vücudun bazı bölgelerinde ödem oluşması,
 • Kadınlarda adet düzensizliği ve erkelerde ergenliğe geç girme gibi durumlar meydana gelebiliyor.

Tiroid bezinin büyümesi ve fazla çalışması ise farklı belirtilerle karşımıza çıkmaktadır. Bunlar ise;

 • Sürekli terleme,
 • Saçlarda çok fazla dökülme,
 • Tırnak kırılmaları,
 • Ani ve hızlı bir şekilde kilo kaybı,
 • Vücutta su kaybı gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Eğer Tiroid belirtisi olarak bunlardan birini veya birkaçını yaşıyorsanız hemen doktora başvurmanız gerekir. Doktorun verdiği ilaçlara ek olarak bazı doğal ürünlerden ve bitkisel ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Bu sayede daha kısa bir sürede kolayca tiroid sorunlarının üstesinden gelebilir ve eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Tiroid Problemine Doğal Çözüm

Tiroid problemine karşı doktorunuzun reçete ettiği ilaçlara ek olarak bitkisel kürlerden de faydalanabilirsiniz. Özellikle ceviz ve ceviz içi perdesinin tiroid hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Tiroid problemine doğal çözüm olarak, kabuğu temizlenmiş 21 adet cevizi bütün olarak cam bir kavanoza alın ve üzerine 1 litre su ilave edin.

Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp ışık görmeyecek şekilde karanlık bir ortamda 1 hafta boyunca bekletin. Sürenin sonunda her sabah aç karnına kavanozdan alacağınız bir adet cevizi ve bir fincan suyu düzenli olarak tüketin. Bu işlemi hazırladığınız karışım bitene kadar her gün tekrarlayın.

Yine benzer bir işlemi ceviz içi perdesi ile de yapabilirsiniz. Bunun için ise, 50 adet ceviz içi kabuğunu 1 litre suda ışık görmeyecek şekilde bir hafta boyunca muhafaza edin. Bir hafta sonra bu suyu 20 gün boyunca aç karnına için ardından bir hafta ara verip yeniden içmeye devam edin. Etkisini kısa sürede görecek ve sağlığınıza kavuşacaksınız.

Tiroid Hastalığı Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Tiroid, sorunlarının ortadan kalkması için bitkisel ürünlere yönelmek faydalı olacaktır. Özellikle selenyum açısından zengin olan ve çinko, iyot, E – K – D – K2 – A  vitaminleri, tirozin ve omega3 yağ asitleri içeren besinleri tüketmeniz önerilmektedir. Bu sayede daha kısa bir şekilde Tiroid sorunlarınız ile başa çıkabilirsiniz. İşte Tiroid sorunları için kullanılabilecek doğal ürünler…

 • İyot bakımından zengin yiyecekler tercih edilmelidir.

Doğada yetişen bazı bitkiler iyot bakımından daha zengindir. Özellikle deniz kıyısında veya tuzlu su kıyılarında  yetişen bu besinler, alkali toprakların ve iyotlu toprakların besinlerini içinde barındırdıkları için Tiroid hastalığına karşı daha fazla önem taşımaktadır. Çünkü vücuttaki iyot dengesi, hormonların daha iyi çalışabilmesi için nerede ise hayati bir öneme sahiptir. Dolayısı ile iyot yönünden zengin topraklarda yetişen bitkilerin tüketimine özen göstermeniz gerekiyor. Bunlardan biri de deniz börülcesidir.  Deniz börülcesi iyot bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Mümkün olduğunca sık ve düzenli tüketiminin yapılması gerekir. Buna ek olarak, kızılcık, tüm yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta gibi doğal ürünlerden faydalanabilirsiniz. Ama tansiyon hastalığınız varsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

 • Tiroid sorunları için selenyum içeren besinler kullanılmalıdır.

Selenyum vücudumuz için gerekli bir mineraldir. Tiroid hastalığınız ilerlemiş ve çok problemler yaşatıyorsa mutlaka bunun altında selenyum eksikliği yatmaktadır. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınızı hemen değiştirip, selenyum içeren besinlere yönelmeniz tavsiye edilir. Aksi halde bağışıklık sisteminiz tam anlamı ile çökecek ve dışarıdan gelen her türlü hastalıklara karşı açık olacaktır. Bu bağlamda bağışıklık siteminin güçlenmesi için ve Tiroid bezlerinin daha düzgün çalışması için mutlaka selenyum içerikli gıdalarda faydalanmak gerekir. Bunlar ise; kavrulmamış ay çekirdeği, mantar, ıspanak, ciğer, yumurta ve brezilya cevizidir. Bu besinlerin tüketimine biraz daha özen göstermeniz gerekmektedir.

 • Tiroid bezlerinin düzgün çalışması için mutlaka vücudunuza çinko almanız gerekir.

Eğer sıkça saç dökülmesi, zührevi hastalıklar, tırnak kırılması ve aşırı yorgunluk gibi durumlarınız varsa büyük ihtimalle vücudunuzun çinkoya ihtiyacı vardır. Dolayısı ile vücuttaki çinko eksikliği sadece bu tür problemleri değil, Tiroid sorunlarını da beraberinde getirir. Eğer daha düzgün çalışan bir Tiroid organına sahip olmak isterseniz badem, somon balığı, bol miktarda kırmızı et, kabak ve chia tüketmeniz gerekmektedir. Bu sayede Tiroid bezleriniz daha düzgün bir şekilde çalışacaktır.

 • Tiroid için yağda çözünebilen vitaminlerin alımına dikkat etmeniz gerekir.

Bazı vitaminler yağda çözülür. Bunlar ise k2,  E, A ve D vitaminlerinden oluşmaktadır. A vitamini ile Tiroid bezinin çalışmasına katkı sağlayabilir ve t4’ü t3’e çevirir. Buda Tiroid bezlerinin daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. Dolayısı ile A vitamini bakımından zengin olan içeriklerden beslenmeniz gerekir. Havuç başta olmak üzere, bal kabağı, patates ve lahana gibi besin kaynaklarından faydalanmanız önerilir.

Yine D vitamini yönünden zengin olan besinleri de mutlaka tüketmenizde fayda vardır. Özellikle süt, mantar ve yumurta sarısının tüketimine ağırlık vermeniz gerekir. Bunun dışında, cildinizde aniden yaşlanma belirtileri ortaya çıkıyor ve cildiniz daha mat bir görünüme neden oluyorsa bu durumda da E vitamini almanız gerekmektedir. Tiroid E vitamini eksikliği nedeni ile de ortaya çıkabilecek sorunlardandır. Bunun için koyu yapraklı yeşil sebzeler, avokado ve zeytin gibi E vitamini yönünden zengin olan gıdaları tüketmeye özne göstermeniz önerilir.

Tiroid Hastalarının Yememesi Gereken Besinler

Besinlerin vücudumuza sağladığı katkılar elbette tartışılamaz. Ancak bazı gıdalar vardır ki, vücuda fayda sağlamak yerine daha fazla zarar vermektedir. Özellikle paketli gıdalar, aşırı yağlı hazır gıdalar, şeker içeriği çok olan besinler, soya içerikli besinler ve gluten içeren besinler tiroid sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. İşte tüm bu sebepler göz önüne alınarak, insan kendi beslenmesine özne göstermelidir. Tiroid problemine neden olan besinler ise;

Gluten içeren gıdalar; bağırsak sağlığını bozan ve elbette tiroid sorunlarına neden olan besinlerden başlıcası gluten içerenlerdir. Buğday unu, hazır paketli gıdalar ve yine pastane ürünü mamullerden uzak durmanız tavsiye edilir.

Turpgillere ait olan besinler; turp ve turpgiller ailesine ait olan besinler çok fazla tüketildiğinde Tiroid problemine neden olur. Eğer troit sorunları yapışıyorsanız turp tüketmemeye özen göstermeniz gerekir.

Aşırı yağlı besinler; özellikle dışarıda satışı yapılan aşırı yağlı gıdalardan kesinlikle uzak durmanız gerekir. Vücuda alınan aşırı yağı gıdalar, tiroid bezlerinin düzensiz çalışmasına neden olur. Patates kızartması ve diğer hazır ürünlerden kaçınmanızda fayda varır.

Öte yandan, Tiroid sorunlarının tamamen ortanda kalkması adına bol su tüketmeniz önerilir. Su tüketimini bol yapan kişiler için vücuttaki tüm hastalıklar, daha kolay bir şekilde vücuttan uzaklaşacaktır. Ayrıca alkali su içmekte bu anlamda daha doğru bir karar olacaktır. Ph düzeyi fazla olan suları da tüketerek, tiroid sorununuz ile başa çıkabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.