Doğal Ağrı Kesici Bitkiler

27.09.2018
1.444
Doğal Ağrı Kesici Bitkiler

Günlük hayatımızda karşılaştığımız hafif şiddetli ağrılarda, hemen herkes ağrı kesicilere sarılmakta. Fakat günün stresi ve yorgunluğundan sonra ağrıları hafifletmek için yutulan ağrı kesicilerin bir çok zararı var. Özellikle baş ağrısı ve karın ağrısı gibi durumlarda sıklıkla tercih edilen ağrı kesici ilaçlar, başta göz olmak üzere böbrek ve mide rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.

Migren gibi tekrarlayan ağrılar, günlük hayatımızı ciddi ölçüde etkilemektedir. Bazen ağrının şiddetine dayanmak hiçte kolay değil. Bir yandan bel ağrısı, migren ağrısı çekip, diğer yandan işimize odaklanmak oldukça zor. Fakat bilmenizi isterim ki, kullandığınız ağrı kesiciler var olan sağlık probleminizi tedavi etmez, sadece çekilen ağrıların şiddetini azaltırlar.

Kimyasal içerikli ilaçlar bazı durumlarda oldukça fayda sağlasa da, uzun süreli kullanımda sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Bu sebeple ilaç almadan önce, ağrı kesicilerin vücudunuza verebileceği zararları bir düşünün. Bu makalemizde sizler için, ağrı gideren doğal alternatiflerden bahsetmek istiyoruz. Doğal ağrı kesici bitki çayları, doğal ağrı kesici yağlar ve vücut ağrılarına hangi bitkiler iyi gelir? detaylar yazımızın devamında…

Ağrı Kesici Bitkiler

Doğal Ağrı Kesici Şifalı Bitkiler Ve Faydaları

Doğa, bizlere hem beslenmemiz hemde ağrı kesici iyileştirici özelliklerinden fayda sağlayabileceğimiz, birbirinden güzel bir çok şifalı bitki sunmakta. Bu bitkilerin yan etkileri olmadığından, eczaneden alacağınız ağrı kesici ilaçlar yerine tercih edebilirsiniz.

Diş ağrısı, regl ağrısı, migren ağrısı ve romatizmal ağrılarda tedavinin yanı sıra, bu şifalı bitkilerden faydalanıp ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Peki nedir bu şifalı bitkiler, nasıl tüketilmeli ve kronik ağrılara gerçekten şifa olur mu? İşte sizlere ağrı gideren bitkiler

Kas Ve Eklem Ağrıları İçin Zencefil

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve gribe karşı bir kalkan olarak görüp tükettiğimiz zencefil, ağrı kesici özelliğiyle de ön plana çıkmakta. Zencefil, doğal bir ağrı kesici olup aynı zamanda anti-inflamatuar özelliği olan besinler arasında yer almaktadır.

Ağrı Kesici Zencefil

Kas ve eklem ağrılarına iyi gelen zencefil, mide bulantısı, adet sancıları, migren ağrısını giderir. İltihap kurutucu özelliğe sahiptir ve rahim kanseri, kolon kanseri gibi kanser türlerine karşı, güçlü etkiye sahiptir. Kanserli hücrelerin üremesini engeller ve öldürür.

Diş Ağrısına Karanfil

Ağız kokusuna çözüm sunan karanfil, özellikle diş ağrısı ve diş eti iltihabını gidermede de etkilidir. Karanfil ağrı kesici ve mikrop öldürücü özelliğinin yanı sıra, ağrıyan dişe uygulandığında, bölgeyi lokal olarak uyuşturur.

Karanfil aynı zamanda, baş ağrısını giderir, bağışıklık sistemini güçlendirir, karaciğeri korur ve kanseri önleme özelliğine sahiptir. Ayrıca sindirim sistemini düzenler, şişkinliği giderir ve mide bulantısını azaltır. Karanfil tam bir antioksidandır.

Kronik Ağrılar İçin Zerdeçal

Ağrı Kesici Zerdeçal

Bir hint baharatı olan zerdeçal, kronik ağrıları gideren en iyi bitki türüdür. Zerdeçal, antifungal, antikanserojen, antibakteriyel, antiviral, antioksidan özellikleri ile bir çok bilimsel araştırmanın konusu olmuştur. Kronik romatizmal ağrıların giderilmesinde oldukça etkilidir.

Aynı zamanda hiç bir yan etkisi olmayan zerdeçalı, günde 2-3 kez tüketebilir ve ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Zerdeçal kalp damar sağlığını korur, virüslere karşı savaşır, vücut direncini arttırır ve yağ yakma özelliği ile zayıflamaya yardımcıdır.

Kulak Ağrısına Sarımsak

Bilindiği üzere sarımsak en doğal antibiyotiktir. Bir çok hastalığa şifa kaynağı olan sarımsağın, sağlığa olan faydalarını saymakla bitiremeyiz. Özellikle kulak enfeksiyonlarını ve kulak ağrısına sebep olan bakterileri yok eder. Ağrıyan kulağınıza 4-5 gün boyunca günde 2 kez olmak şartıyla ılık sarımsak yağı damlatabilirsiniz.

Sarımsak ayrıca, kalp damar sağlığını korur, diş ağrılarını giderir, cinsel gücü arttırır, idrar söktürücü özelliğe sahiptir. İçerisinde bulunan kalsiyum, manganez, demir, bakır gibi mineraller ve A, B6, C vitaminleri sebebiyle insan sağlığı üzerinde önem arz eder.

Ağrı Kesici Sarımsak

Mide Yanmasına Elma Sirkesi

Elma sirkesi zararlı bakterileri yok etmede oldukça başarılıdır. Sindirimi kolaylaştırır, midenizi rahatlatır. Özellikle reflü hastalığından kaynaklanan mide yanması ve mide ekşimesi gibi durumları ortadan kaldırır.

Elma sirkesi antiseptik özelliğiyle ayak ve tırnaklarınızda oluşan mantar enfeksiyonunu giderir. Ayrıca bağırsaklarda bulunan faydalı bakterileri çoğaltır, kansere karşı koruyucudur. Elma sirkesini yemeklerden 5 dakika önce 1 bardak suya 2 tatlı kaşığı ekleyerek tüketebilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Yaban Mersini

Yaban mersini, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engelleyen bir antioksidandır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle idrar yolları enfeksiyonunun giderilmesinde önemli bir alternatiftir.

Ayrıca ağrı hafifleten anti-inflamatuar özelliğe sahiptir.İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için, günde bir bardak yaban mersini suyu tüketmelisiniz. Yaban mersini, diyabeti önler, göz sağlığını korur, hafızayı güçlendirir ve doğal bir antidepresandır.

Baş Ağrısına Nane 

Baş ağrısını gideren en etkili bitkisel yöntem nane yağıdır. Nane yağı uyarıcı ve canlandırıcı bir yağdır. Kas ağrılarında ve migren ataklarında parmak ucuna birkaç damla nane yağı alın ve şakaklarınıza, boynunuza bu yağla masaj yapın. Nane yağı rahatlatıcı etkisiyle baş ağrısını kısa sürede kesecektir.

Vücut Ağrılarına Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, vücuttaki bazı ağrılara iyi gelen bitkiler vardır. Bitkisel yöntemler yüzyıllardır tedavi edici ve ağrı kesici olarak kullanılmakta. Sağlığımıza bir çok faydası bulunan bu doğal ağrı kesici gıdalar günümüzde bilimsel araştırmalara konu olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ağrı kesici etkisi olan şifalı bitkiler oldukça işe yaramaktadır.

Doğal Ağrı Kesiciler

Vücut ağrılarına iyi gelen bitkileri daha da detaylandırmamız mümkün. Mesela susam yağı tüm vücut için kullanılabilir, sinir uçlarını uyarır ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Susam yağıyla tüm vücudunuza masaj yapabilirsiniz. Zeytin yağı ve kekik yağı eşit ölçüde karıştırılarak sürüldüğünde romatizmal ağrıları giderir.

Ayak ağrıları, kol, bacak ve eklem ağrılarına kafur yağı oldukça etkilidir. Ayrıca burkulma, ezilme ve morarmalara karşıda kullanılabilmektedir. Sarı kantaron birçok hastalığa şifa kaynağı olur, ayrıca doğal bir antidepresandır. Sakinleştirici özelliğiyle stres kaynaklı baş ağrılarını giderir. Fakat bazı ilaçlarla etkileşimi olabileceğinden mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Doğal Ağrı Kesici Bitki Çayları

Doğadaki şifalı bitkiler tek bir sorun için değil, birden fazla sorunla mücadele eden, ağrı gideren, sakinleştiren özelliğe sahiptir. Bu bitkilerin çayını tüketerek de ağrılarınızı ve diğer başka problemlerinizi giderebilirsiniz. Örneğin karahindiba, menekşe ve nane çayı baş ağrılarını giderir. Karahindiba kandaki toksinleri temizler, menekşe ise, aspirinin etken maddesi olan asidosalisilik içerir.

Kekik ve okaliptüs çayı soğuk algınlığında, burun akıntısı, öksürük ve baş ağrısını gideren antiseptiktir. Bal doğal bir antibiyotiktir, bal, limon ve taze zencefil çayı boğaz ağrısını giderir. Ayak ağrısına biberiye ve karahindiba, regl ağrılarında ise, papatya, adaçayı, rezene çayı ağrıları gidermektedir.

Doğal Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Bitkiler

Özellikle sonbahar ve kış aylarında sıklıkla hastalanan ve gribe yakalanan çocuklara, antibiyotik kullanımından ziyade bitkisel yöntemlerle de çözüm bulabilirsiniz. Hepimiz çocukluğumuzda karabiber ve bal karışımını tatmışızdır mutlaka. Yapılan araştırmalara göre, karabiberin ağrı kesici, ateş düşürücü özelliği kanıtlanmıştır.

Aynı şekilde taze zencefil de, ağrı gideren ve ateş düşüren şifalı bitkiler arasında yerini alır. Ayrıca gribal enfeksiyona karşı korur ve öksürüğü keser. Anti-mikrobiyal özelliğiyle bilinen bir diğer bitki ise kişniştir. Vücuttaki toksinleri temizler ve viral hastalıklarda ateşi düşürücü etkiye sahiptir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.