Faydaları

Aspir Yağı Nedir? Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

Aspir yağı, aspir bitkisinden elde edilen bir bitkisel yağdır. Aspir bitkisi ise; ot görünümlü ve turuncu renkte bir bitkidir. Bitki kurak alanlarda yetişmeyi sever. Aspir yağı ise, bitkinin çiçeklerinden değil, tohumlarından elde edilir. Pek çok cilt sorununa ve vücut hastalıklarına iyi gelen aspir yağını seçerken soğuk pres yöntemi ile elde edilmiş çeşitlerini tercih etmenizde fayda vardır. Bu sayede tohumların içinde bulunan uçucu yağların şifalarından daha çok fayda elde edebilirsiniz.

Aspir yağının içinde bol miktarda doymamış yağ bulunur. Bitkinin hikayesi yüzyıllar öncesine dayandığı için üzerinde pek çok klinik çalışma ve araştırma da yapılmış, faydaları ispatlanmıştır. Aspir yağı, kozmetik alanında kullanıldığı gibi sabun yapımında da kullanılmaktadır. Aspir yağının faydaları nelerdir? Sorusunun yanıtını sizler için detaylı olarak ele aldık…

Aspir Yağı Nedir?

Papatyagiller ailesinin bir üyesi olan aspir çiçeği, 130 cm gibi bir boya sahiptir. Bitkinin dışı dikeni olduğu için, kurak ve kumsal alanlarda yetişmeyi sever. Bitkinin nerede ise tüm vitamini ve minerali tohumları içinde yer alır. Bu nedenle Aspir yağı, bitkinin tohumlarından elde edilir. Tıpta da önemli yere sahip olan Aspir yağı, pek çok hastalığa iyi geldiği bilinir.

Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

Aspir yağı, hem vücut hastalıklarının tedavisinde hem de cilt sağlığında sayısız faydaya sahiptir. Aspir yağının faydaları ise;

 • Eklem ve romatizmal hastalıklarda ağrı kesici ve tedavi edici özelliğe sahiptir.
 • Zayıf bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken, hastalanma oranını düşürür.
 • İçerdiği bol miktardaki E vitaminleri sayesinde cilt için vazgeçilmez bir doğal üründür.
 • Mental sorunlarda kullanıma uygun bir bitki yağıdır.
 • Kalp sorunları ile savaşır.
 • Daha rahat nefes almaya fayda sağlar ve solunum yolu hastalıklarının daha kolay iyileşmesine katkı sağlar.
 • Hızlı kilo vermeye fayda sağlar.
 • Sindirim sorunları ile savaşır ve sindirim sistemini düzenler.
 • Kan şekerinin düzenli seyir etmesini sağlar.
 • Saçların daha gür ve daha canlı olmasına yardımcı olur. Bu nedenle güzellik merkezlerinde aspir yağı çok sık kullanılır.
 • Damar büzüşmesi ve damar tıkanıklığı gibi insanlarda fazla görülen sorunların önüne geçer.
 • Vücudun daha fazla dirençli olmasını sağlar ve kişilere enerji verir.
 • Adet düzensizliği sorunlarına iyi gelir.

Aspir yağı sağladığı bu faydaları ile kozmetik sanayinde, ilaç sanayinde ve temizlik sanayinde sıkça kullanılır. Özellikle cila, boya ve sabun gibi ürünlerin ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Oldukça değerli olan bu bitkinin yağından faydalanarak daha sağlıklı bir vücuda ve daha güzel bir cilde kavuşabilirsiniz.

Aspir Yağının Cilde Faydaları

Aspir yağı içinde E vitamini ve antioksidanlar barındırır. Bu nedenle cilt bakımında kullanılması tavsiye edilir. Aspir yağının cilde faydaları ise;

 • Cildin daha parlak ve daha genç görünmesini sağlar. Özellikle tüm gün makyaj yapan kişiler, akşam yatmadan önce bir miktar aspir yağı ile cilt bakımı yaptığında makyajın verdiği zararları yok edebilir.
 • Aspir yağı içinde E vitamini barındırır. Belli bir yaştan sonra ciltte kolajen miktarı azalır ve E vitamini desteği verilmez ise, cilt daha hızlı bir şekilde yaşlanır. Bu problem için de aspir yağı kullanılması tavsiye edilir. Cilde E vitamini desteği sağladığı için cildin elastikiyetini artırır, yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Cilt üzerindeki ince çizgileri tamamen kaldırır, derin çizgileri en aza indirir. Gerek aspir yağı kullanımı ile gerekse aspir yağı sabunu kullanımı ile cildinizde oluşan çizgileri azaltabilirsiniz.
 • Sönük ve cansız saçların bakımında faydalıdır. Bu nedenle ince saç tellerine sahip olan kişiler aspir yağı ile bakım yapabilir.
 • Saç dökülmesini önler ve saç uçlarındaki kırıkların tedavi edilmesini sağlar. Eğer saç dökülmesi sorunlarının önüne geçemiyorsanız, her banyo öncesi bir miktar aspir yağı ile masaj yapmanız faydalı olacaktır.
 • Çabuk kırılan ve geç uzayan tırnak bakımında aspir yağı oldukça faydalıdır. Tırnakların daha sağlam ve daha hızlı uzamasını sağlar.
 • Harika bir makyaj temizleyicisidir. Aspir yağı adeta ciltteki makyajı bir mıknatıs gibi temizleyerek, cildin en alt katmanını bile temizler.

Aspir Yağı Zayıflatır Mı?

Bilindiği üzere kilo almak oldukça kolaydır. Ama kilo vermek son derece zordur. Bu nedenle bazı bitkisel ürünlerden faydalanmak uygun olacaktır. Dolayısı ile Aspir yağı zayıflatır mı? Gibi sorular sıkça sorulabiliyor. Aspir yağının zayıflatma özelliği vardır. Eğer herhangi bir diyetisyenden yardım alıyorsanız, diyetisyeninize danışarak aspir yağı kullanabilirsiniz. Fakat diyetisyenden faydalanmadan kendiniz diyet yapıyorsanız, diyet listenize aspir yağı ekleyebilirsiniz. Zayıflamanıza fayda sağlayacaktır. Üstelik sindirimi hızlandırdığı için şişkinlik gibi sorunlarında önüne geçer.

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir yağının farklı kullanım şekilleri mevcuttur. Eğer aspir yağının şifalarından faydalanmak isterseniz, mutlaka doğru kullanım hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aspir yağı kullanım şekli ise;

Cilt bakımında; eğer aspir yağını cilt bakımında, kullanacaksanız gece yatmadan önce birkaç damla cildinize sürüp, oval hareketlerle masaj yapmanız yeterli olacaktır. Göz çevresi kırışıklığı ve diğer kırışıklıklar için içten dışa doğru masaj yapmanız tavsiye edilir.

Zayıflama için kullanımı; aspir yağını zayıflamak için kullanacaksanız, günlük bir tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde kullanabilirsiniz. Aksi halde bir takım vücut sorunları ile karşı karşıya kalmanız mümkündür.

Saç bakımında kullanımı; saç sorunları için aspir yağı kullanacaksanız, banyodan önce saçlarınıza bir miktar aspir yağı sürüp, 15 – 20 dakika bekletip ılık su ile yıkayabilirsiniz. Saç kırılmaları için ise saç uçlarına sürüp, 30 ila 45 dakika bekletmeniz gerekir.

Tırnak bakımında kullanımı; tırnak  kırılmaları ve tırnakların daha hızlı uzaması için günde bir kez tırnaklara aspir yağı sürmeniz yeterli olacaktır.

Kapsül şeklinde kullanımı; aspir yağı kapsül olarak ta kullanılabilir. Kapsül şeklinde kullanımı daha çok diyetisyenler tarafından önerilir.

Aspir Yağı Ve Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Zayıflamak isteyen kişiler, hem aspir yağından hem de elma sirkesinden faydalanabilirler. Aspir yağı ve elma sirkesi nasıl kullanılır? Sorusunun yanıtına bakacak olursak; bir yemek kaşığı elma sirkesi, bir su bardağı içme suyu ve bir tatlı kaşığı aspir yağı karıştırılıp, gün içinde tüketilmelidir. Bu sayede hızlı sindirim ve yağ yakıcı bir karışım elde edilmiş olur. Kolay ve etkili zayıflama yöntemlerinden biri de bu tariftir.

Aspir Yağının Zararları

Aspir yağı faydaları kadar zararları da mevcuttur. Yoğun yapısı ile başta mide bulantısına neden olabilir. Aspir yağının zararlarına kısaca bakacak olursak;

 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Farklı alerjik reaksiyonlar,
 • Tansiyon düşmesi,
 • Fazla tüketimi sonucu ishal,
 • Halsizlik gibi yan etkilere ve zararlara sahiptir. Buna ek olarak kronik rahatsızlığı olan kişiler ve sürekli ilaç kullanımı yapan kişiler hekim kontrolü dışında aspir yağı kullanmamalıdır.

Aspir Yağı Günde Kaç Defa İçilir?

Aspir yağının kullanım miktarı kişiden kişiye değişebilir. Günde bir tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde günde iki kez içebilirsiniz. Ancak diyet yapacak kişiler günde bir defa bir tatlı kaşığı içmelidir.

Aspir Yağı Aç Mı Tok Mu İçilir?

Daha çok zayıflamak isteyen kişiler tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Aspir yağını tok karnına tüketmeniz daha faydalıdır. Çünkü mide bulantısı ve kusma gibi durumları beraberinde getirdiği için aç karnına içmek sakıncalı olabilir.

Aspir Yağı Nereden Alınır?

Aspir yağı, aktarlarda, bitkisel satış yapan web sitelerinde ve bazı eczanelerde satışa sunulur. Aspir yağını alırken soğuk sıkım olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Aspir Yağı Fiyatı Nedir?

Aspir yağının fiyatı, 20 ila 50 tl arasında değişmektedir. Yağ formunda satıldığı gibi kapsül şeklinde de satışa sunulur. Kapsül fiyatı ise 30 ila 70 tl arasında değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu