Buz Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

30.08.2019
1.841
Buz Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Cildimiz ilk doğduğumuzda pürüzsüz ve berrak olur. Fakat zamanla güneş, dış etmenler ve makyaj gibi kozmetik ürünler cildi yıpratır ve yorar. Bu nedenle cilde sık sık bakım yapılmalı kaybettiği canlılığı tekrar kazanması sağlanmalıdır. Pürüzsüz bir cilt için kullanılan buz maskeleri cilt hücrelerini yenileyerek harekete geçirir.

Böylece daha canlı ve daha parlak bir cilt yapısına ulaşabilirsiniz. Evde de kolayca uygulayabileceğiniz buz maskesi cildinizi birkaç yaş daha genç gösterecektir. Peki, Buz maskesi nasıl yapılır? Buz maskesi cilde faydaları nelerdir? gibi tüm sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilir, kendi cilt yapınıza en uygun buz maskesini evinizde uygulayabilirsiniz.

Buz Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Buz maskesi cilt hücrelerini uyardığı için kırışıklıkların daha gergin olmasını sağlar. Bunun yanında cilt üzerinde bulunan ölü hücreler peeling etkisi ile deriden uzaklaşır. Burada saf su ile ve diğer şifalı bitkiler ile pek çok buz maskesi hazırlayabilirisiniz. Bu buz maskeleri ile cildinizin ihtiyaçlarını gidererek daha gergin bir yapıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Buz maskesinin faydaları ise;

 • Sürekli kullanılan buz maskesi güneş lekelerinin açılmasını sağlar.
 • Sivilce, akne ve diğer iltihaplı sorunları cilt üzerinden uzaklaştırır.
 • Göz altı koyu renklerini ve morluklarını hatta gözaltı torbalarını giderir.
 • Gözenek sıkılaştırıcı doğal yöntemler arasında yer alır.
 • Gerdan bölgesinin, boyun bölgesinin ve yüz bölgesinin sarkmasını önler, daha gergin bir yapıya ulaşmasını sağlar.
 • Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yapılan buz maskesi cildin daha diri ve parlak görünmesini sağlar.
 • Buz kan akışını hızlandırdığı için cildin daha pembemsi görünmesine yardımcı olur.
 • Doğal tonik etkisi bırakır özellikle makyaj yapmadan uygulandığında makyajın daha iyi tutunmasını sağlar.
 • Eğer fondöten uyguladığınızda cildinizde pürüzler oluşuyorsa mutlaka fondöten sürmeden önce cildinizde biraz buz kalıbı gezdirin. Böylece fondötenin daha pürüzsüz durmasını sağlayacaktır.
 • Buz maskesi ile 30 yaşından sonra gelen ufak kırışıklıkların önüne kolaylıkla geçilebilir. Eğer göz çevresine buz uygulayacaksanız buzluktan çıkar çıkmaz uygulama yapmadan önce buzun biraz erimesini beklemelisiniz. Aksi halde buz deriye yapışarak damarların kılcal damar çatlamasına neden olabilir.
 • Günlük nemlendirici süremeden önce buz uygulaması yapılırsa, nemlendiricinin etkisi daha da artacaktır.
 • Kılcal damar ve varis gibi cilt sorunlarının önüne geçer. Fakat buzları direk uygulamak yerine birkaç dakika bekletmeniz daha doğru olur.
 • Güneş yanıkları için aleo vera jelini buz maskesi olarak kullandığınızda yanıkların acısı geçecektir.
 • Papatya çayını dondurup buz maskesi olarak kullanabilirsiniz. Böylece cilt rengi açılacak ve daha parlak bir cilt yapısı oluşacaktır.
 • Epilasyon sırasında, kaş alma ve bıyık bölgesi alma işleminden önce buz uygulaması yapılırsa, acı hissi en aza inecektir.
 • Bir miktar gül suyunu dondurup, makyajınızı çıkarabilirsiniz. Bu yöntem hem doğal bir makyaj temizleme yöntemi olacak hem de makyajı çıkarırken cilt bakımı yapacaktır.

 

Buz Maskesi Yüze Nasıl Uygulanır?

Buz maskesi uygulaması kolay gibi görünse de mutlaka birkaç noktaya dikkat edilmelidir. Aksi halde ciltte istenmeyen sorunlara neden olabilir.  Buz maskesi uygulaması için dikkat edilecek noktalar ise;

 • Buz dondurucudan çıkarıldığı anda cilde temas ettirilmemelidir.
 • Buzlar biraz eridikten sonra cilde uygulanmalıdır.
 • Açık yara ve yanıklara direk temas ettirilmemelidir.
 • Mümkünse beyaz bir bez ile cilde uygulanmalıdır.

Buz Maskesi Kullananlar

 • Tonik olarak yaptığım eylem, sabah akşam yapıyorum ve o solgun cildim, sönmüş balon gibi olan cildim artık capcanlı ve yumuşacık.
 • Çoğu zaman yapıyorum. Cildin kan dolaşımını sağlıyor, canlandırıyor, bir havluya sarmadan olmaz ama.
 •  Peeling maske ve benzeri gözenek temizliğimi yaptıktan sonra gözeneklerimi küçültmek için buz yapıyorum. cilt temizliğinden önce nasıl buharla sıcak suyla gözenekler açılıyorsa bu da o işlemin tam tersi.. Göz altı şişkinliklerine de iyi geliyor.
 •  Yeni bir formül hatta Rus kızlarının güzellik sırrı.. Buz masajı her akşam uyumadan önce küçük bir kalıp buzu temiz yüzünüze sürün alın burun çene yanak yani yüzünüzün her bölgesine gezdirerek hafifçe masaj yapın hatta göz altlarınıza..,ilerleyen yaşlarda kırışık ve sarkmaları geciktirir en aza indirir..yaptıktan sonra temiz havluyla yüzünüzü hafif baskılarla silin..Birde havluyla yüzünüzü sertçe silmeyin!!!hatta bu buz masajını bacaklarınız da selülit varsa haftanın 3 günü yada 4 günü uygulayın buz masajı hem sıkılaştırır hem selülitleri yok eder. Ben yüzüme kullanıyorum sadece düzenli kullandığım için çok memnunum…

Sodalı Buzun Cilde Faydaları

Soda (karbonat) cilt temizliğinde kullanılabilecek en güzel doğal yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle cilt tonunu açma, bölgesel kararmaları giderme, renk tonunu eşitleme gibi pek çok faydaya sahiptir. Eğer bir miktar su ile karbonatı karıştırıp buz halinde cilde uygulanacak olursa peelig etkisi yapacak hatta cilt rengini, güneş ve hamilelik gibi cilt lekelerini giderecektir. Bununla beraber, sodalı buzun cilde faydaları içinde bölgesel kararmaları giderme, bacaktaki batıkları giderme gibi pek çok faydası mevcuttur.

En İyi Buz Maskesi Tarifleri

Pek çok farklı buz maskesi ile cildinizi sorunsuz ve harika bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Diğer doğal cilt bakım maskelerinden farklı olan buz maskesi tek bir sorunda değil pek çok cilt sorunu ile savaştığı için mutlaka kullanılması gerekir.

 • Maden Suyu Limon Buz Maskesi

Maden suyu tüketildiğinde cildi içten besleyerek daha güzel bir cilt yapısının oluşmasına yardımcı olur. Yine cilt bakımında maden suyu kullanıldığında cildin pürüzsüz ve lekesiz olmasına yardımcı olur.  Yine maden suyu limon buz maskesi ile yıpranmış ve yaşlı görünüme sahip olan cilt daha canlı ve daha parlak bir görünüme kavuşacaktır. Aynı miktardaki limon suyunu, saf suyu ve maden suyunu karıştırıp buz kalıplarında dondurduktan sonra günde iki kez cildinize uygulayabilirsiniz.  Böylece cilt lekelerinden, yaşlanmaya kadar tüm cilt problemlerinin üzerinden gelebilirsiniz.

 • Hassas Ciltlere Özel Sütlü Buz Maskesi

Sütlü buz maskesi, kuru ve hassas ciltler için yumuşatıcı ve canlandırıcı etkiye sahiptir. Yine süt beyazlatma ve renk tonu eşitleme özelliğine de sahiptir. Sütlü buz maskesi ile mükemmel bir cilt bakımı yapabilirsiniz. Yapmanız gereken ise; buz kalıplarına yarım yağlı sütü dondurup, akşam uyumdan önce cildinizde gezdirebilirsiniz.  Akabinde su ile durulayabilirsiniz.

 

 • Sivilceli Ciltlere Limonlu Buz Maskesi

Sivilceler için pek çok tedavi yöntemi vardır. Fakat limonlu buz maskesi en iyi doğal yöntemlerden biridir. Limon sivilceleri kuruturken, buz cildi canlandırarak cildin parlak görünmesini sağlar. Bunun için yapılması gerekenler ise; limon suyunu sıkıp bir miktar su ile dondurup cilde uygulamak olacaktır.

 • Mat Ciltlere Özel Ihlamurlu Buz Maskesi

Mat ve cansız görünüm pek çok kişinin şikayet ettiği konular arasında yer alır. Bu nedenle bir miktar ıhlamur çayını buz kalıplarında dondurarak cildinize uygulayabilirsiniz. Eğer cilt yüzeyindeki hasar fazla ise ıhlamur çayını koyu kıvamlı ve kırmızı rengi alana kadar kaynatmanız daha uygun olacaktır. Ihlamurlu buz maskesini banyo sonrası yumuşayan cildinize uygulamanız daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur.

 • Kuru Ve Aşırı Kuru Ciltlere Özel Gül Sulu Buz Maskesi

Gül suyunun cilde faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Gül sulu buz maskesi için seçeceğiniz güller önemlidir. Küçük ve pembe (yabani güller) cilt için daha faydalı olacaktır. İlk bahar mevsiminde hazırlamış olduğunuz doğal gül suyunu buz kalıplarında dondurup cildinize uygulayabilirsiniz. Özellikle makyaj çıkarmak için kullanılabilirken, diğer cilt sorunlarının da önüne geçecektir.

 • Yağlı Ciltler İçin Elma Sirkeli Buz Maskesi

Doğal elma sirkesi ve aynı oranda suyu dondurup cilt yüzeyine akşamları uyguladığınızda cilt üzerinde bulunan iltihaplı sivilcelerin önüne geçebilirsiniz. Yine elma sirkesi cilt üzerinde bulunan bakterileri yok eder. Bu nedenle daha temiz ve pürüzsüz bir cilt yapısına ulaşmanız da mümkün olacaktır.

 

Buz Maskesi Tarifi

Buz maskesi tarifi oldukça kolaydır. Sorunlu ciltler için bitkisel çaylar ile hazırlanacak muz maskesi tarifi ise;

 • Bitkisel çaylar demlenir,
 • Ilıyan bitkisel çaylar buz kalıplarında dondurulur,
 • Dışarıdan toz ve diğer zararlı etmenlerin buz kalıplarına girmemesine dikkat etmeniz gerekir.
 • Saf su ya da maden suyu ile yapılacak olan muz maskeleri sadece suların dondurulması ile yapılır.

Buz Maskesinin Zararları

Buz maskesi oldukça faydalıdır. Fakat bazı durumlarda buz maskesinin zararları ortaya çıkabilir. Bu durum ise, buz cilde direk olarak temas ederse kılcal damar çatlamasına neden olabilir. Yine açık yaralarda kan akışını yeniden hızlandırır ve kan kaybına neden olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.