Chia Tohumu Yağı İle Güzelleşin

31.05.2019
681
Chia Tohumu Yağı İle Güzelleşin

Son yıllarda çok moda olan chia tohumu kullanımı oldukça artmış ve tavsiye edilir ürünlerden biri olmayı başarmıştır. Chia tohumunun faydaları bir çok alanda kanıtlanmıştır ve chia tohumu yağı da her alanda kullanılabilmektedir. Sağlık sektöründe ve bakım ürünlerinin içeriğinde artık yavaş yavaş chia tohumu yağına rastlamak mümkündür. Güney Amerika yerlileri en çok kullandıkları chia tohumu ile gençliğin sırrını elde etme imkanı bulmuşlar.

Buradan birçok ülkeye dağılarak tüm ünlülerin diyet esnasında kullandıklarını öğrenmiş oluyoruz. İçinde bulunan bol miktarda omega 3 yağ asitleri sayesinde kilo vermek ve sağlıklı olmak için birebir yöntemlerden biridir. Chia tohumunu direkt tüketilebildiği gibi yağ olarak da kullanılabilir. Yağı, soğuk pres yöntemi ile ortaya çıkartılarak meydana gelir.

Chia Tohumu Yağı Faydaları

 • Omega 3 yağ asitleri ile birden fazla hastalığa iyi geldiği araştırmalarla kanıtlanmıştır.
 • A, B, D, E vitaminleri ile birlikte, manganez, magnezyum, demir, kükürt ve iyot gibi önemli mineral kaynağıdır.
 • Kemik eklemlerinin sağlamlığını korumasında yardımcı olur.
 • Göz enfeksiyonunda oluşan kaşıntı, batma şikayetlerini azalttığı gibi göz kuruluğu tedavisinde yardımcı olur.
 • Kan basıncının düzensiz olmasından şikayetçi olanlar chia tohumu yağını kullanabilirler.
 • İçindeki Omega 3 vitaminleri sayesinde beyne çok faydası olduğunu söylenebilir. Hafızayı güçlendirip Alzheimer’i engelleyebilir. Ayrıca psikolojik rahatsızlıklarda da olumlu yönden etkisini gösterdiği söylenmektedir.
 • Chia tohumu yağı faydaları içinde olan en önemli özelliği ise lif kaynağı olmasıdır. Lif vücuda girdiği anda kan şekerini düzenleme etkisi ile açlık dürtüsünü geciktirebiliyor.
 • Chia tohumu yağında bulunan Kalsiyum bol miktarda olup bir yetişkinin Kalsiyum ihtiyacının yüzde ellisini karşılayabilmektedir.
 • İçinde bulunan Lif ile bağırsakları koruyucu özelliği ile bilinmektedir. Düzenli çalışmalarını sağlayarak mikroplara karşı korur.

 

 • Kalp ve damar hastalıklarında, damar tıkanıklığını önler ve düzenli kullanıldığı zaman kalp krizi riskini en aza indirmiş olurlar.
 • Son dönemlerde kanser hastalığı hemen hemen herkesi buluyor. Bunun sebebi bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Chia tohumu yağı kullanarak kanserli hücrelere karşı savaşır ve kanser olma riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • İçerdiği kalsiyum, demir, çinko gibi önemli vitaminleri sayesinde kemik ve diş sağlığını oldukça korumaktadır. Dişlerde çürük, diş taşı, kötü koku oluşmasına engel olur. Dişlerin beyazlamasında katkı sağlar.

Chia Tohumu Yağının Cilde Faydaları

Chia tohumu yağının cilde faydası saymakla bitmez. Sağlığa olan faydaları yanında cilde olan faydası yönünden herkesin kullanmayı tercih ettiği doğal yağlardan birisidir.

 • Nemlendirir: Kozmetik sektöründe en çok tüketilen ürünlerin başında gelen hiç kuşkusuz nemlendiricilerdir. Her bölgeye uygulanabilen Chia tohumu yağı ile doğal nemlendiriciye sahip olabilirsiniz.
 • Güneş yanıklarını giderir: Güneş yanıklarına iyi gelen kremler piyasada mevcuttur. Fakat fiyatları yüksek olması nedeniyle almaya çekindikleri için uzak durabiliyorlar. En doğal yağ olan Chia tohumu yağı sürülüp masaj yapılırsa ölü deriyi arındırarak güneş yanığından en kısa zaman da kurtulabilirler.
 • Dudak bakımında kullanılabilir: Dış etkenlere en çok maruz kalanlardan biriside dudaklarımızdır. Dudak bakımında titiz olunması gerekir. Zamanla kuruyup çatlamalarına neden olabiliyor. Bu yüzden en doğal ürün olan Chia tohumu yağı ile dudaklarınıza sürdüğünüz an gözle görülür derece de iyileştiğini göreceksiniz.
 • Cilde parlaklık verir: Cilde parlaklık verebilecek birçok vitamine, minerallere sahip olduğu için rahatlıkla kullanılabilir. Yumuşak, pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız düzenli kullanımlarınızda bu farkı görebileceksiniz.
 • Yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahip: Birçok bayanın ortak sorunlardan birisi olan yaşlanma, bununla birlikte gelen kırışıklıklar, sarkmalar kaçınılmaz bir durumdur. Hala bazı krem firmaları bununla ilgili araştırmalar yapsa da önümüze sundukları ürünler pek işe yaramadığı gibi yarayanlar ise çok pahalı olması ile biliniyor. Üstelik bu ürünleri kullanan kişilerin hiç memnun kalmadığı cildinde bazı tahrişlere yol açtığı konusunda kayda geçen birçok şikayetler bulunmaktadır. Bunun önüne geçmeyi başaran tek ürün ise Chia tohumu yağı ile tanışın. Her cilt tipine uygulanabilir. Bilinen markalara oranla oldukça iyi ve kalıcı etki gösterir.
 • Cildi havalandırır: Etraftan gelen tozların, kirlerin yüze yapışması sonucu ciltte lekeler oluşmaya başlar. A, B ve çinko vitamini ile cilde bakım yaparak aynı zamanda derinlemesine temizler. Cildin hava almasıyla belirgin şekilde bir bakımlı yüz meydana çıkar.
 • Saçlara bakım yapar: Chia tohumu yağı saça faydaları arasında, saç dökülmelerini engellediği ve saç derisini besleyip kepek sorunuyla mücadele ettiği bilinmektedir. Saçları devamlı dökülen kişilerin şikayetini azaltmada yardımcı olur. Saç derisine uygulanan masaj ile saçların gürleşmesini sağlamakta kalmayıp saçlara canlılık, parlaklık kazandırır.
 • Tırnaklara iyi gelir: Vücudumuzda bakıma muhtaç olan kısımlardan birisi tırnaklardır. Çok çabuk kırılabildiği gibi uzaması yönünden sıkıntılar çekebiliyoruz. Chia tohumu yağı ile tırnak bakımı yapmanız halinde tırnaklarınız gün geçtikçe güçlenecek ve daha sağlıklı görünüme kavuşmasına yardım edecektir.

 

Chia Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Chia tohumu yağı faydası oldukça fazla olduğu için yağının birkaç damlası günlük vitamin mineral ihtiyacınızın yarısını karşılayabilmektedir. Yağ formu istenilen şekilde tüketme konusunda çok çeşitli alternatifleri bulunur. İster çorbanıza birkaç damla katın. İster yemeklerinizin üstüne, salatanıza çayınıza gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

Ağız yoluyla direkt olarak da kullanılabilir. Chia tohumu yağı nasıl tüketilir? İle ilgili soruyu böylelikle yanıtlamış olalım. Ayrıca herhangi bir belirgin tadı olmadığı için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yalnız bilmeniz gereken bir konu var. Her şeyin fazlası zaradır. Günde birkaç damla vücudumuz için yeterlidir. Daha fazla kullanımı bilinmeyen sonuçlara yol açabilir. Doktor tavsiyesi olmadan haricen kullanılabilir.

Chia Tohumu Yağı Yüze Sürülür mü?

Chia tohumu yağının sağlığa olan faydalarının yanı sıra, cilt sağlığına ve saç sağlığına da yararları olduğu bilinmektedir. Bu sebeple chia tohumu yağını yüze sürmekte hiç bir sakınca yoktur. Tamamen doğal  olan bu yağ cilde uygulandığında, cildi besler, kırışıklıkları giderir, cildi nemlendirir.

Chia Tohumu Yağı Nerede Satılır?

Chia tohumu yağını bilinen güvenilir internet sitelerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca bazı eczanelerde ve aktarlardan da temin etmek mümkün.

 

Chia Tohumu Yağının Zararları

Her şeyin fazlası zarar olduğunu bilmekteyiz. Chia tohumu yağının içindeki çok çeşit yağ asitleri ile birlikte vitamin ve minareler bulunması nedeniyle çok faydalıdır. Chia tohumu yağının zararları yok denecek kadar azdır. Lif kaynağının çok olması nedeniyle fazla tüketildiği zaman mide rahatsızlıklarına neden olabileceği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.