Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

16.09.2019
1.548
Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ayaklar vücudumuzda en çok yıpranan bölgelerden biridir. Bu nedenle düzenli temizliğinin ve bakımının yapılması gerekir. Aksi halde gün içinde sürekli ayakkabıda kalan ayaklar kuruyup çatlayabilir. Bunun yanında ölü derilerin en yoğun olduğu yerlerden biri yine topuk kısımdır. Öncelikle ayakların iyi bir temizliğe daha sonra ölü derilerden arındırmaya ihtiyacı vardır. Böylece daha pürüzsüz ve ipeksi bir yapıya ulaşmış olur.

Görüntü olarak da kişileri rahatsız eden topuk çatlakları soğuk havalarda daha fazla meydana gelir. Bu nedenle özellikle kış ve sonbahar ayarında cilt bakımına ve ayak bakımına ekstra özen gösterilmesi gerekir. Sizler için bu yazımızda topuk çatlakları neden olur? Topuk çatlaklarına ne iyi gelir?  Topuk çatlaklarına doğal çözüm, gibi pek çok konuyu araştırdık. Siz de yazımızı takip ederek, topuk çatlaklarının önüne geçebilir ve ayaklarınızın ipeksi bir hal almasını sağlayabilirsiniz.

Topuk Çatlakları Neden Olur?

Vücutta yaşanan çatlakların en büyük nedeni vücudun yeteri miktarda su almaması ve nem kaybetmesidir. Yine kalitesiz ayakkabı kullanmak ve naylon içerikli çoraplar kullanmak topuk çatlakları dahil diğer pek çok ayak hastalıklarına neden olabilir.

Gün içinde ayakları nemlendirmek, yatmadan önce ayak bakımı yapmak ve nemlendiriciler kullanmak topuk çatlaklarının önüne geçeceği gibi her banyoda ponza taşı ile ayaklara bakım yapmak gerekir.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir? 

Sonbahar mevsiminin gelmesi ile beraber pek çok cilt sorunları gibi topuk çatlakları sorunları da meydana gelmiş oluyor. Burada genelde bayanların en sık sorduğu sorulardan biri çatlayan topuklara ne iyi gelir? sorusudur. Topuk çatlakları için alternatif çözümler;

 • Vazelin krem,
 • Limon suyu,
 • Çeşitli bitkisel yağlar,
 • Vicks krem,
 • Çeşitli bitkisel kürler,
 • Ayakların ponza taşı ile temizlenmesi,
 • Karbonat,

Tüm bu uygulamaları ayaklarınız için yapabilirsiniz.

 

Topuk Çatlağına Evde Ne İyi Gelir?

Cilt bakımı için evdeki pek çok üründen faydalanabilirsiniz. Topuk çatlakları için de evde pek çok çözüm önerileri mevcuttur.  Topuk çatlağına evde ne iyi gelir? Topuk çatlakları ve ayak bakımı evde nasıl yapılır? Gibi soruların cevabı ise;

 • İlk olarak ayakların gün sonunda ılık sabunlu su ile yıkanması gerekir.
 • Eğer ayaklarda oluşan çatlaklar çok fazla ve derin ise ayakların yaklaşık yarım saat ılık suda bekletilmesi gerekir.
 • Ilık suyun içine bir çay bardağı sirke ve bir yemek kaşığı karbonat atıldığında ölü derilerin daha hızlı yumuşamasını sağlayacaktır.
 • Su içinde 30 dakika bekletilen ayalar ponza taşı ile iyice temizlenmesi ve ovalanması gerekir.
 • Daha sonra kurulanan ayaklara ve topuklara vazelin, kantaron yağı ya da saf zeytin yağı sürülüp pamuklu çorap giyilmelidir.
 • Topuklarda yaşanan çatlakların tamamı gidene kadar ve ayaklar pürüzsüz hale gelene kadar bu işleme devam edilmelidir.

Topuk Çatlağına Bitkisel Çözüm

Topuk çatlağına iyi gelen doğal yöntemler oldukça fazladır. Vereceğimiz bu yöntemlerden sadece  bir kaçını uyguladıktan sonra ayaklarınızda kadifemsi bir his yaşayabilir ve daha estetik topuklara sahip olabilirsiniz.

Topuk çatlakları için bitkisel yağlar; bitkisel yağlar içeriğinde barındırdığı antiseptik özellikleri sayesinde çatlak içine yerleşmiş mikrop ve bakteriler yok olacaktır. Yine doğal yağlarda yumuşatma etkisi de mevcuttur. Bu sayede daha yumuşak ve daha pürüzsüz topuklara sahip olabilirsiniz.

Burada kullanılacak yağlar ise; saf zeytinyağı, susam yağı, Hint yağı ve diğer yağlar kullanılabilir. Bu doğal yağları kullanmadan önce ayak ılık suda yumuşatılmalı sonra, ponza taşı ile ölü derilerden arındırılmalı akabinde yağlar sürülerek temiz çorap giyilmelidir. Birkaç gün aynı işleme devam edildiğinde topuk çatlakları ortadan kalkacaktır.

Topuk çatlakları için ballı pirinç unu peelingi; bir miktar bal, elma sirkesi ve pirinç ununu macun kıvamına gelene kadar karıştırıp suda beklettiğiniz ayaklarınıza peeling yapabilirsiniz. Bu yöntem hem ayaklarınızın yumuşamasını sağlayacak hem de çatlakların ortadan kalkmasına fayda sağlayacaktır.

Topuk çatlaklarına limon; limon asidik bir yapıya sahiptir. Ölü derileri ve çatlaklara neden olan tüm derileri topuklardan temizleyen en güzel ürünlerden biridir. Ilık suda beklettiğiniz topuklarınıza yarım limon sarıp 15 – 20 dakika bekletmeniz ve akabinde nemlendirici yağlar sürmeniz yeterli olur.

Topuk çatlakları gliserin; cildin ihtiyaçlarından biri de gliserindir. Kuruyan cildi adeta yenileyen gliserin topuk çatlakları için de birebir uygulama olacaktır. Gül suyu ile gliserini karıştırıp topuk çatlaklarına uygulayın. Kısa sürede topuklarınız daha temiz ve daha pürüzsüz bir hale gelecektir.

 

Muz kabuğu; muz kabuğu cildi yenileme ve yumuşatma özelliğine sahiptir.  Topuk çatlaklarını gidermek için, topuklarınıza muz kabuğunu sarıp üzerine çorap giyerek gece yatmanız yeterli olacaktır. Sabah kalktığınızda topuk çatlaklarının ortadan kalktığına şahit olacaksınız.

Topuk çatlakları için termal sular; termal suların ph değerleri diğer sulara göre daha yüksektir. Bu nedenle termal suların içinde bir süre bekleyen topuklar ve cilt daha pürüzsüz hale gelir. Yine termal içerikli kremler de topuk çatlaklarına iyi gelecek yöntemler arasındadır.

Topuk Çatlağına Aspirin

Aspirin pek çok cilt sorununa iyi geldiği gibi iltihaplı cilt sorunları için de birebir iyi gelecek bir üründür. Eğer topuk çatlaklarınız çok fazla ise bu durumda kanama ve iltihaplanma gibi sorunlarda meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda topuk çatlağına aspirin en iyi çözüm olacaktır.

 • 2 adet aspirin,
 • Yarım limon suyu,
 • 1 tatlı kaşığı karbonat,

Tüm malzemeleri bir kesede karıştırıp topuklarınıza hızlı bir şekilde uygulamanız gerekir. Özellikle karbonat ve limon köpürdüğü anda topuklara anında uygulanmalıdır. Böylece çatlak olan bölgeler yumuşayacak ve daha estetik bir görünüme kavuşacaktır.

Topuk Çatlağına Vazelin

Vazelin bir petrol ürünüdür. Çatlayan ve sorunlu bölgelerde anında etki yapan bir üründür. Eğer ayaklarınızın daha sağlıklı ve daha pürüzsüz olmasını istiyorsanız her gün yatmadan önce ayaklara vazelin sürülmelidir.  Böylece vazelinin eşsiz nemlendirme özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

 

Topuk Çatlakları İçin Kullanılabilecek Merhemler

Topuk çatlakları görsel manada rahatsız edici bir durum olsa da ilerleyen dönemlerde ağrı ve acılara neden olur. Bunun için doğal yollarla geçmeyen topuk çatlaklarına bir takım merhemler sürülebilir bunlar ise;

 • Renee topuk çatlağı kremi,
 • Botalife topuk çatlağı önleyici (sürekli kuruyup çatlayan topuklarda etkilidir)
 • Mihr organik krem,
 • Botalife topuk çatlağı önleyici krem,
 • Duransol topuk çatlağı giderici krem,
 • Herbaderm krem,
 • Binonex perfederm topuk çatlağı kremi,
 • Freeman bare foot çatlak giderici krem,
 • Neutrogena Norveç usulü çatlak giderici krem,
 • Vazelin krem,

Tüm bu kremleri kullanmadan önce, merhemlerin içeriğine bakmanız ve alerjinizin olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.