Yılan Yağı Faydaları Yılan Yağı Saç Sakal Uzatır mı?

05.05.2019
1.654
Yılan Yağı Faydaları Yılan Yağı Saç Sakal Uzatır mı?

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi de saçların dökülüp kelleşmenin oluşmasıdır. Saçlar hem bayanlar için hem de erkekler için güzelliğin sembolüdür. İnsanlar güzel olmak için saçlarını şekilden şekle sokarlar. Özellikle değişikliği seven bayanlar saçlarını farklı renklere boyatırlar ve her gün saç şekillendirici aletlerle şekil verirler.

Fakat kullanılan kimyasal maddeler, ilaçlar, stres, genetik faktörler, yetersiz beslenme, hastalık, ağır tedaviler gibi birçok etken saçların zayıflayarak dökülmesine neden olurlar. Yılan yağı gibi birçok doğal yöntemlerle kaybettiğiniz saçlarınızı geri kazanarak hem fiziksel hem de psikolojik yönden kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Yılan yağı, kıl köklerini besleyip saç ve sakal üzerine bir çok faydası olan bir yağdır. Fakat faydaları bunlarla sınırlı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kas ve eklem ağrılarından, gut hastalığına, egzama tedavisinden, bağışıklık sistemini güçlendirmesine kadar sayısız faydaları vardır. Bu yazımızda, yılan yağı faydaları nelerdir? yılan yağı saç, sakal çıkarır mı? yılan yağı cilde nasıl kullanılır? gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz…

 Yılan Yağı Nedir?

Adından da anlaşılabileceği gibi yılan yağı bir su yılanından elde edilir. Çin’de enhydris chinensis olarak bilinen su yılanı 18. ve 19 yıllarda Çin’den diğer ülkelere yayılarak günümüze kadar gelmiştir. Yılan yağı su yılanı dışında zehirsiz diğer yılanlardan da temin edilir ve tazeliğini uzun süre koruyan bir yağdır. Yılan yağı soğuk presleme yöntemi ile elde edilir.

Eskiden tıpta ağrı kesici ve acı giderici olarak kullanılan yılan yağı günümüzde saç sakal içinde kullanımı yaygındır. Fakat saç sakal kullanımında eski Mısır’da önceden keşfedilerek uzun yıllar boyunca bunların tedavisinde kullanılmıştır. Yılan yağını temin ederken mutlaka soğuk presleme yapılarak elde edilen yağı tercih etmelisiniz.

Yılan Yağı Faydaları

Yılan Yağının Faydaları Nelerdir?

Saç dökülmesi özellikle erkeklerde yayın olduğu için yılan yağının faydaları nelerdir konusunu birçok insan internet veya diğer kaynaklardan araştırmaya çalışırlar. Yılan yağının içinde magnezyum, omega-3 asidi, EPA asidi, A ve D vitamini, fosfat gibi birçok vitamin ve mineral açısından zengindir. Yılan yağı içeriğinde barındırdığı EPA yani Eikozapentaenoil asit dokuları yenileyerek saç ve sakalın çıkmasına yardımcı olur.

 • Yılan yağı özellikle saçları besleyerek hızlı bir şekilde uzamasını sağlar.
 • Yılan yağı eklemlerde kireçlenmeyi önler, yüksek tansiyonu düşürür ve iltihap sökücü özelliği de vardır. Ayrıca yaşlılarda çok görülen Alzheimer hastalığına da iyi geldiğine dair söylentiler vardır. Fakat bu durum hakkında kanıtlanmış bir araştırma bulunmamaktadır.
 • Gün içerisinde yıpranmış, kırılgan ve kopmaya meyilli saçları onarır.
 • Yılan yağı kalp krizi riskini azaltır. Yüksek tansiyona iyi gelir.
 • Saç boyası, saç spreyi, jöle, gibi kimyasal madde karışımlı saçlara zarar veren maddelere karşı korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan oluşturur.
 • Hormon bozukluğu farklı tedavi yöntemleri içerdiği için bunun dışında oluşan kellik sorunlarına iyi gelir.
 • Yılan yağı aynı zamanda cilt içinde faydalıdır. Cildi nemlendirir, çatlama ve iltihaplanmayı önler.
 • Eğer seyrek ve dökülen kaşlardan da şikâyetçiyseniz yılan yağı kaşlarda da oldukça etkilidir.
 • Saçların dökülmesi kadar kepek oluşumu da büyük sorundur. Kepekler saçlarınızın dışına çıkarak kötü görünüme sebep oldukları için çoğu insan bu durumdan rahatsızlık duyuyor. Yılan yağı saçlarınızda oluşan kepekleri yok ederek tekrar kepek olmasını engeller.
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde saç köklerine bakım yaparak daha parlak, canlı, gür ve güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar.
 • Erkeklerde oluşan zayıf sakal ve bıyıkları güçlendirerek daha gür görünmesini sağlar.
 • Yılan yağı cilt yüzeyinde görülen kaşıntılı egzama tedavisinde etkilidir.
 • Ağrı kesici etkisiyle kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Saç diplerinde oluşan zararlı enfeksiyon ve mantarları yok ederek oluşumlarını engellerler.
 • Gün içerisinde saçlarınız tozdan, dumandan etkilenerek solgun ve yıpranmış görülebilir. Yılan yağı bu gibi durumlarda saçlara bakım yaparak canlandırır.
 • Yılan yağı saç ve sakalın dışında cilde iyi gelebilen bir yağdır. Kuru ciltleri nemlendirerek besler ve ciltte oluşan akneleri iyileştirir. Sivilcelerin oluşumlarını önleyerek cilde bakım ve onarım işlevi görür. Cildinizde oluşan iltihaplı yaraları iyileştirir.

Yılan Yağı Nasıl Kullanılır?

Yılan Yağı Saç Uzatır mı

Saç ve sakalı az olan veya güçsüz dökülmeye meyilli olan insanların en çok tercih ettiği yağların başında yılan yağı geliyor. Yılan yağı nasıl kullanılır diyorsanız basit birkaç yöntemi bulunur. Yılan yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi diğer yağlarla karıştırarak da kullanılabilir. Tek başına kullanmak istiyorsanız öncelikle saçlarınızı ortadan ikiye ayırın. Tek çizgi halinde saçınızın ortasına birkaç damla damlatın.

Yılan yağı koyu kıvamlı olduğu fazla damlatıldığı zaman yıkamakta zorluk çekebilirsiniz. Saçınıza 10-15 dakika masaj yaparak saç derinizin yılan yağını emmesi sağlayın. Daha sonra saçınıza streç film ile sararak bone geçirin. Vaktiniz var ise sabaha kadar bekletin, yok ise 3-4 saat beklettikten sonra yıkayın. Yılan yağını direk olarak saça dökülmesi pek önerilmiyor.

Onun yerine yılan yağının içine saça bakım yapan diğer yağlar ile karıştırarak kullanmanız daha doğru olacaktır. Zeytinyağı, tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı, nane yağı gibi yağlarla karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu yağlar da saçlarınıza, sakalınıza, kaşlarınıza ve kirpiklerinize sürebileceğiniz yağlardandır.

Ölçü olarak da 1 çay kaşığı yılan yağı kullanacaksınız 1 çay kaşığı da bu yağlardan birisini kullanabilirsiniz. Dilerseniz 1 tatlı kaşığı yılan yağının içine 1’er çay kaşığı Hint yağı, susam yağı, tatlı badem yağı ve 2’er ampul E vitamini, deksapentol ile yılan yağlı saç maskesi yapabilirsiniz. Bu malzemeleri bir kabın içinde iyice karıştırın.

Saçınızı 10 dakika kadar buhara tutarak saç derinindeki gözeneklerin açılmasını sağlayın. Daha sonra bu karışımı sürerek açılan gözeneklerin emmesini sağlayın. Böylece yılan yağı maskesi saç köklerine hemen nüfus ederek saça bakım yapması daha hızlı olur. Bone ile kapatarak 1 saat beklettikten sonra yıkayın.

Yılan Yağı Saçı Uzatır Mı?

Saç dökülmesinden sonra saçın uzaması da bir sorundur. Bazı insanların saçları normalden daha geç uzar ve insanlar buna saçlarım küstü uzamıyor şeklinde ifade ederler. Bu sorunu yaşayan insanlar yılan yağı saçı uzatır mı diye merak ederler. Yılan yağının içeriğindeki vitamin ve mineral bileşenleri sadece dökülmeyi önleyip saçlara canlılık vermez saçların uzamasını da sağlar.

Saç köklerine nüfus ederek zayıflamış saçları güçlendirir ve kolayca uzamasını sağlar. Bunun yanı sıra, yılan yağı sakal için nasıl kullanılır? sorusunu da hemen cevaplayalım. Aslında sakallar için de durum aynıdır. Seyrek ve zayıf sakalı olan insanlar yılan yağını ellerine sakal miktarına göre 2-3 damla yılan yağı damlatarak sakallarına sürebilirler. 2 saat sonra beklettikten sonra yıkanabilir.

Yılan Yağı Saç Maskesi Tarifi

 • 1 çay kaşığı yılan yağı,
 • 1 çay kaşığı susam yağı,
 • 1 çay kaşığı hint yağı,
 • 1 çay kaşığı badem yağı,
 • 2 ampul E vitamini,

Malzemeleri temiz bir kaba sırasıyla ekleyerek karıştıralım. Daha sonra hafif nemli saç köklerine masaj yaparak, hazırladığımız karışımı sürelim. Saçlarınızı bone ile kapatarak 1 saat bekleyin ve sonrasında ılık su ile yıkayın. Yılan yağı ile yapılan bu saç bakım maskesi, saç dökülmesini azaltarak, saçlarınızın daha hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olacaktır. Yılan yağı saç bakım maskesini haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yılan Yağı Sakal İçin Nasıl Kullanılır? 

Yılan Yağı sakal Çıkarır mı

Aktarlardan satın alabileceğiniz yılan yağı saç ve sakal bakımı için bitkisel bir alternatiftir. Yüzünüzde sakal çıkmayan bölgelere 3-5 damla kadar sürüp, yağın kıl köklerine nüfus etmesi için hafif masaj yapın. Aynı zamanda cildinizi nemlendirecek olan bu işlemi, düzenli olarak haftada 2 kez olmak şartıyla 6 ay boyunca uygulamaya devam etmeniz durumunda kesin sonuç almanız mümkün.

Yılan Yağı Cilde İyi Gelir mi?

Yılan yağı kuru ciltler için kullanıldığında iyi bir nemlendirici görevi görür. Cilt lekeleri ve siyeh noktaların tedavisine yardımcı olmaktadır. Yılan yağının cilde faydaları arasında, egzama tedavisi, yanık tedavisi ve yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlaması da vardır. Ayrıca cilt kırışıklıkları üzerinde etkilidir ve cilde parlaklık kazandırır. Yılan yağı sabunu kullananlar yaptıkları yorumlarda, bu sabunun cildi derinlemesine temizlediği, çil ve güneş lekeleri üzerinde etkili olduğundan bahsetmişlerdir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.