Saçtaki Kepek Nasıl Geçer? Kepeğe Bitkisel Çözüm

03.11.2019
1.527
Saçtaki Kepek Nasıl Geçer? Kepeğe Bitkisel Çözüm

Saç sorunlarından bir tanesi, saç derisinde oluşan ve kötü bir görüntüye sebep olan kepektir. Günlük yaşamda saçtaki görüntü kalitesini düşüren kepek, erkeklerde bayanlarda ve çocuklarda görülebilir. Özellikle hassas saç derisi yapısına sahip olan kimselerde daha sık görülür. Kepek saç derisinde kaşıntıya, hoş olmayan görünüme ve saçların cansızlaşmasına neden olur.

Saç derisinde yaşanan bu problemin çözümü için evde doğal ürünleri kullanabilirsiniz. Eğer siz de, kepek sorunları ile başa çıkmak istiyorsanız, saçtaki kepek nasıl önlenirSaçtaki kepeğe kesin çözüm  yolları ve evde yapılabilecek uygulamaları yazımızda bulabilirsiniz. İşte tüm detayları ile evde kepek sorunu için çözüm önerileri.

Kepek Nedir?

Saçlarınızda kepek sorunları yaşıyorsanız ilk olarak kepek nedir? sorusunun yanıtını bilmeli ve bu yönde kendiniz için saç bakımı yapmalısınız.  Kepek saç derisinde oluşan bir tür cilt rahatsızlığıdır. Kuruyan kafa derileri zamanla dökülerek kepek sorununu ortaya çıkarır. Yine ölü derilerden oluşan kepekler temiz ya da kirli saçta görülebilir. Yani kepeğin oluşmasında saçın temiz ya da kirli olmasının hiçbir ilişkisi yoktur.  Saçında kepek sorunu olan kimselerde kaşıntı başta olmak üzere,

 • Saç derisinde ve saçlarda sökülmeler,
 • Saç derisinde hayat kalitesini etkileyecek derecede kaşıntılar,
 • Saç derisinde kızarıklık ve tahriş,
 • Saç tellerinin zayıflaması ve incelmesi sıkça görülür.

Bu tür sorunlar için elbette kepek önleyici şampuanlar kullanılabilir. Fakat kepek önleyici şampuanlar bazen yetersiz kalır. Yine medikal şampuanların kullanımı ile kepek sorunları hafifler ama tam manası ile kaybolmaz. Bu nedenle mutlaka doğal ürünlerden faydalanılmalı ve saç bakımlarının düzenli yapılması gerekir.

Kepek Nasıl Geçer?

Kepek sorunları günlük yaşamda öz güven düşüklüğüne neden olan durumlardan biridir. Bu nedenle hemen önlem alınması gerekir. Özellikle çok fazla kimyasal içeren kozmetik ürünlerinden uzak durulması gerekir. Bununla beraber, sık şampuan değiştirmekte kepek sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Bu sebeple sık şampuan değiştirmekten kaçınmanız gerekir. Eğer mümkünse doğal şampuan kullanmanız en doğrusu olacaktır. Kepek nasıl geçer? denildiğinde doğal yöntemler, bitkisel çaylar ve kürlerin yanında karşımıza doğal yağlar da çıkmaktadır. Kepekli saça zeytin yağı uygulayarak kepek sorunundan kurtulmak mümkün.

 

Kepekli Saça Zeytinyağı İle Bakım

Zeytin yağı kişisel bakım için kullanılabilecek en etkili yağlardan bir tanesidir. Özellikle saç diplerinde kuruluk ve kuruluğa bağlı kepek oluşumu meydana geliyorsa, her banyo öncesi saç diplerinize zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz. Böylece saç diplerinde oluşan tahribat geçecek ve kepek sorunu ortadan kalkacaktır.

Kepek Sorunu İçin Etkili Saç Maskesi

 • Bir çay kaşığı susam yağı,
 • Bir çay kaşığı portakal yağı,
 • 1 diş sarımsak,
 • Bir tutam ısırgan otu,

Yapılışı;

Öncelikle ısırganı kaynatıp çay haline getirmeniz gerekiyor. Çay ılıdığında hiç süzmeden, diğer malzemeler çayın içine alınır. İyice karıştırdıktan sonra lapa halinde saç diplerine uygulanır. Bir bone takıp 15 – 20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Eğer kepek sorunu çok fazla ise, haftada bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz. Kepek sorunu az ise 15 güne bir uygulamanız yeterli olacaktır.

Saçtaki Kepek Nasıl Giderilir? Bitkisel Yöntemler

Saç derisinde oluşan kepeği gidermek için, elbette pek çok ürün akla gelebilir. Eğer saçlarınızda kepek sorunları yaşıyorsanız bitkisel bir takım yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Kepek İçin Sirke Kullanımı

Eğer saçlarınızda kepek sorunu yaşıyorsanız, sirkenin etkisinden faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken adımlar ise;

 • Bir sprey içine aldığınız elma sirkesini gün içinde saç diplerinize püskürtebilirsiniz. Bu sayede saç diplerinize bakım yapabilir hem de saçlarınızdaki kepek sorunlarından kısa sürede kurtulabilirsiniz.
 • Fısfıs yerine sirkeye batırdığınız bir pamuğu da saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Bu şekilde saçlarınıza bakım yaptıktan 15 dakika sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Kepek Sorunları İçin Kına

Saç diplerindeki bazı hastalıklardan ya da saç derisinin kuruluğundan dolayı meydana gelen kepek sorunları için kına kullanabilirsiniz. Fakat kına uygulanan saça boya girmez bu işlemi yapmadan önce bu konuya dikkat etmeniz önerilir. Yine kına saçlarda kızıl bir renk bırakır, eğer saçınızın rengini değiştirmek istemiyorsanız, kınanın içine bir tutam tuz ekleyebilirsiniz. Böylece saç renginde bir değişiklik olmaz.

Saçtaki Kepek İçin Aspirin

Aspirin içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde saç diplerinde oluşan kepeklenme sorununa fayda sağlayacaktır. 5 – 6 aspirini iyice ezdikten sonra her zamanki kullandığınız şampuanınızın içine ekleyip saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Diş Gargara Suyunun Kepeklerde Kullanımı

Ağız gargara suyu da, saç bakımı yapan ve kepeklenmeyi önleyen en önemli ürünlerden biridir. Banyo sonrası saçlarınıza bir miktar ağız gargara suyu uygulayıp, 3 ila 5 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Tuz İle Kepekli Saçlara Bakım

Bir avuç yemek tuzunu suyun içinde iyice eritip her banyo sonrası saçlarınızı bu su ile yıkamanız kepek sorunları ile baş etmenize yardımcı olacaktır.  Fakat saç derisinde egzama, mantar ya da açık yaralar mevcutsa tuz önerilmez.

Saçtaki Kepeğe Karbonat 

Karbonatın kullanım alanı oldukça geniştir. Müthiş bir temizleme gücüne sahip olan karbonat saç derisindeki bakterileri ve ölü derileri de temizleyerek kepek sorunlarınızın son bulmasını sağlar.

 

Saçtaki Kepek İçin Doğal Çözüm

Kepek nasıl geçer? Doğal kürler nelerdir? diye sorulduğunda pek çok bitkisel çaylar ile kepek sorunlarını yok edebilmek mümkündür. Burada en faydalı bitkisel kürler ise;

Kepek Sorunları İçin Papatya Çayı; Papatya çayı saç bakımında kullanılan ve kedini ispatlamış bitkisel ürünlerden biridir. Bir tatlı kaşığı kadar kuru papatyayı bir litre suda çay yaparak saç diplerinize uygulayın. Masaj yaparak saçlarınızı yıkayın. Haftada iki kez bu yöntemi uygulamanız yeterli olacaktır.

Defne Yaprağı; Defne yaprağı kepek sorunları ile başa çıkmanızdaki en büyük yardımcılardan biridir. 5 – 6 yaprak defneyi çay haline getirip, saç diplerinizi bu su ile yıkayın, durulamanıza gerek yoktur. Her banyo sonrası bu kürü yaptığınızda saç diplerinde kepek sorunu kalmayacaktır.

Kekik Çayı; Kekik tam bir antioksidan kaynağıdır. Özellikle saç diplerinde meydana gelen kepek sorunu bazı saç hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkıyorsa kekik çayı ile tüm bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Lavanta Kürü; Lavanta başta kepek sorunu ve saç dibi yağlanmasının önüne geçebilecek en güzel doğal ürünlerden biridir. Birkaç tutam kuru lavantayı her banyo sonrası saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Hoş kokusu ile de rahatsız etmeyecektir.

Saç Diplerindeki Kepek Nasıl Geçer?

Gerek kendiniz için gerekse sevdikleriniz için saçta kepek nasıl geçer? Diyorsanız bunun için düzenli bir saç bakımı yapmanız gerekir. Bunun yanında doğru saç bakım ürünlerini de kullanmak önemli detaylar arasında yer alır. Saçtaki kepeğin giderilmesi için bazı bitki çaylarından, bitki yağlarından ve bitki kürlerinden faydalanabilirsiniz. Fakat kullanacağınız ürünleri doğru ve zamanında kullanmanız bu konuda ekstra önemlidir.

Yağlı Kepek Nasıl Geçer?

Yağlı kepek saç diplerinde değil, saç uçlarında meydana gelir. Görüntüsü tıpkı sirkeyi andırır. Bu da insanları aşırı derecede rahatsız eden bir durumdur. Yağlı kepek nasıl geçer? Diyorsanız birkaç işlem ile yağlı kepeklerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Yağlı kepek için bir miktar mayonezi saçlarınıza uygulayın ve saçlarınızı sık dişli bir tarak ile tarayın. Bu işlem sonrası saçlarınız hem daha canlı hem de kepeksiz olacaktır. Yine medikal şampuanlardan da faydalanabilirsiniz. Medikal şampuanlar ile haftada iki kez saçlarınızı yıkmanız yeterli olur.

Kepek Sorunları İçin Doğal Sabunlar

Saç diplerinizde yaşanan kepek sorunları için doğal  sabun kullanabilirsiniz. Bu sabunlar ise;

 • Defne sabunu,
 • Kükürtlü sabun,
 • Arap sabunu,
 • Tuz sabunu,
 • Zeytinyağlı sabun,
 • Yeşil kalıp sabun,
 • Papatya özlü sabun,

Bu sabunları kullanmanız halinde kepek ve diğer saç sorunları büyük olasılıkla kaybolacaktır. Tüm bunlara ilave olarak ph değeri yüksek su ile saçlarınızı yıkmakta saç diplerinde meydana gelen kepek sorunları için iyi bir alternatif olacaktır. Ph değeri yüksek sular, termal sulardan ve %100 maden suyundan oluşmaktadır.

Yine kepek sorunları yaşamak istemiyorsanız günde 2 litre su içmeniz önerilir. Ve banyo esnasında saçlarınızı ne çok sıcak su ile ne de çok soğuk su ile yıkamamaya özen göstermeniz tavsiye edilir. Tüm bunları uyguladıktan sonra eğer hala kepek sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız mutlaka bir cilt doktorundan destek almanız önerilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.