Sağlık

Vücutta Biriken Toksinler Nasıl Atılır?

Vücutta biriken toksinler nasıl atılır? Kimyasal maddelerin fazlaca kullanılması, genetiği değiştirilmiş gıdaların yaygınlaşması ve hazır gıda tüketiminin artması vücut toksin oranını artırır. Çağımıza baktığımızda, yanlış beslenme gibi etmenlerden dolayı toksin sorunları ortaya çıkmıştır. Eski çağlarda ise, vücut toksini çok bilindik bir durum değildi. Çünkü eski dönemlerde doğal ürünler ve besinler kullanılmakta idi.

Artan vücut toksinleri, beraberinde pek çok farklı sağlık sorununu ortaya çıkarmaktadır. Pek çok kişi ise toksinleri önemsemez. Fakat vücutta toksin miktarının artması, yorgunluk, halsizlik ve kanser gibi diğer çeşitli hastalıkları beraberinde getirir. Bu nedenle vücut detoksu yapmak ve zararlı toksinleri atmak son derece önemli detaylar arasındadır.

Çevresel kirlilikten de ortaya çıkan toksinler vücudumuzda genellikle karaciğerde, bağırsaklarda, böbreklerde ve tükürük bezlerinde birikir. Bu organlarımız ise, hayati derecede önemlidir. Toksin birikimi sonucunda organların hücreleri kendini yenileyemez ve fonksiyonlarını yapamaz hale gelir. Üstelik toksin birikimleri fazla kiloya ve bazı yerlerde şişliklere neden olabilir. Bu nedenle Vücutta biriken toksinler nasıl atılır? sorusunun cevabını sizler için kaleme aldık. İşte tüm detaylar…

Vücutta Toksin Birikmesinin Belirtileri Nelerdir?

Vücutta biriken toksinler elbette dışarıdan bakıldığında kolayca anlaşılamayabilir. Bu nedenle vücutta toksin birikmesinin belirtilerini bilmeli ve bu yönde detoksa başlamayı denemelisiniz. Toksin birikmesinin belirtileri ise;

 • Kronik yorgunluklar; eğer kendinizi gün içinde sebepsiz yere yorgun, enerjisiz veya uykusuz hissediyorsanız ve bunun altında yatan herhangi bir hastalık yoksa toksin birikmesi belirtisi olabilir. Özellikle bazı kişiler sabah uyandıklarında dinlenmiş olarak değil, yorgun ve halsiz olarak uyanır.  Bu durum ise, vücutta toksin birikiminin en önemli belirtisidir. Önlem alınmadığı takdirde toksin miktarı artar ve belirtiler daha fazla yoğunlaşır.
 • Gaz, şişkinlik; karın bölgesinde sürekli olarak ortaya çıkan gaz, şişkinlik ve hazımsızlık vücutta toksin birikmesinin önemli ve kesin belirtisidir. Sürekli olarak kabızlık problemleri de bu belirtilere ilave edilebilir.
 • Baş ağrıları; her gün baş ağrısı ve baş ağırlığı hissediyorsanız, toksin belirtisi olabilir. Ancak  baş ağrısına muayene edilmeden toksin birikmesi belirtisi denilmesi doğru olmaz. Altta yatan farklı hastalıklar da olabilir. Eğer baş ağrılarınız her geçen gün daha fazla şiddetlenerek artıyorsa toksin birikimi konusuna dikkat etmeniz önerilir.
 • Vücutta yağ oranının artması; hızlı bir şekilde kilo alıyorsanız bu toksin belirtisi olabilir. Karaciğerde biriken toksinler, karaciğerin kaliteli çalışmasını engeller. Bu durumda da kilo alımları başlar. Özellikle karın ve bel çevresi gibi alanlarda aşırı yağlanma varsa, hemen toksin detoksuna başlamanız önerilir.
 • Vücuttaki toksinler mental yorgunlukları beraberinde getirir; gün içinde aşırı stresli, sinirli ve nedenini bilmediğiniz bir mutsuzluk söz konusu ise, beyinde toksin oluşumu başlamış olabilir. Bu konuya ayrıca dikkat etmeniz gerekir.
 • Kas ağrıları ve halsizlik; toksinler ilk olarak ve en çok olarak kaslarda birikir. Bu da kas ağrılarına, kas kramplarına neden olur.
 • Sivilce ve akne oluşumu; eğer cildinizde hiç durmadan sivilce, akne siyah nokta ve uçuk gibi sorunlar meydana geliyorsa toksinlerin fazlalığından olabilir. Çünkü karaciğerde biriken toksinler, cilt üzerinde yağlanmaya ve uçuğa neden olur.
 • Ellerde ve ayaklarda şişmeler; daha çok hamilelik döneminde el ve ayak şişmesi görülse de vücutta toksin birikmesi, ellerde ve ayaklarda şişkinliklere neden olur. Hatta toksin belirtileri arasında en çok bilinenidir.

Vücuttaki Toksinler Nerede Birikir?

 • Ellerde ve ayaklarda,
 • Beyin kıvrımları arasında,
 • Kaslarda,
 • Böbreklerde,
 • Karaciğerde,
 • Tükürük bezlerinde,
 • Bağırsaklarda birikimi oldukça fazla görülür.

Vücutta Biriken Toksinler Nasıl Atılır?

Yukarıda bahsi geçen belirtilerden biri yada bir kaçı sizde mevcutsa vücuttan toksin atma kürleri uygulamanızda fayda vardır.  İşte vücuttan toksinleri atmanın en kolay yöntemleri…

Limon Kürü; Limon toksin atmak için en değerli besinlerden biridir. Eğer her sabah kahvaltıdan yarım saat önce bir bardağın içine yarım limon suyu sıkıp içerseniz, vücuttaki toksinleri kolayca atabilirsiniz. Üstelik, bu yöntem sayesinde karın şişlikleri ve bölgesel yağlanmalar da ortadan kalkacaktır.

Maydanoz Kürü; Maydanoz kürü, toksin atmak için ve karaciğerin daha sağlıklı çalışması için çok eskiden beri kullanılan yöntemlerden biridir. Vücutta biriken toksinleri maydanoz ile atmak isterseniz; 5 – 6 dal maydanozu (sapları ile beraber) blenderden geçirip, çıkan kürü aç karnına içmeniz tavsiye edilir. Buna ek olarak 6 – 7 dal maydanozu gece yatmadan önce elinizle parçalayıp, suyun içine atıp, sabah uyanır uyanmaz içebilirsiniz. Bu yöntem de oldukça etkilidir.

Kimyasallar Vücuttan Nasıl Atılır?

Gerek gıdalar ile vücudumuza yerleşen, gerekse dış etmenlerden dolayı vücudumuza yerleşen kimyasalların hemen dışarı atılması gerekir. Özellikle kronik hasta olup, sürekli olarak ilaç tüketen kişilerin bu konuya ekstra özen göstermesinde fayda vardır. Kimyasalları vücuttan uzaklaştırmak için tarifini vereceğimiz kürleri mutlaka denemelisiniz.

Domates kürü; domates tüketimi ile başta ilaçların ve diğer kimyasalların dışarıya atılması oldukça kolaydır. Bunun için hormonsuz ve doğal domates kullanılması şarttır. Domates kürü tarifi ise;

 • 4 -5 adet organik domates,
 • 2 dal taze nane,
 • 5 dal maydanoz,
 • Yarım taze salatalık,

Tüm malzemeleri blenderden geçirip, kür haline getirdikten sonra gün içinde tüketebilirsiniz.

Zencefil çayı;  zencefil çayı tükettiğinizde akciğerlerde ve karaciğerde biriken kimyasalların neden olduğu toksinleri atabilirsiniz. Zencefil çayı vücut ısısını artırarak terlemeye yol açar bu sayede ter yolu ile toksinler atılmış olur. Hazır zencefil çayı alabileceğiniz gibi taze zencefili sıcak suyun içinde demleyerek de kullanabilirsiniz.

Kiraz sapı ve mısır püskülü kürü; mısır püskülü ve kiraz sapı kürü adeta mucizevi şekilde etki gösterir.

Malzemeler

 • 8 – 10 adet kurutulmuş kiraz sapı,
 • Bir tutam kuru mısır püskülü,

Kaynamakta olan bir fincan suyun içine kuru kiraz sapı atılır. Yaklaşık olarak 5 ila 7 dakika daha kaynaması sağlanır. Akabinde ocağın altı kapatılıp, mısır püskülü ilave edilir. Günde bir veya iki fincan tüketildiğinde kimyasal toksinler ve diğer zehirli toksinler vücuttan kolayca atılır. Üstelik bölgesel incelme için de oldukça iyi bir kürdür.

Beyindeki Toksinler Nasıl Atılır?

Beyin kıvrımları arasına biriken toksinler, gün içinde yorgunluğa, sinirli bir ruh haline, verimsiz çalışmaya ve unutkanlığa sebebiyet verir. Bu nedenle beyindeki toksinler nasıl atılır? Sorusunun yanıtını bilmeniz ve beyinde biriken toksinleri bir an önce temizlemeniz gerekir. Beyindeki toksinleri atmanın en iyi yolu ise, güne siyah zeytin tüketerek başlamaktır. Sabah kahvaltılarında en az yedi veya yirmi adet olmak üzere siyah zeytin tüketilmesi gerekir. Beyinde oluşan toksinlerin atılması için uzmanların en çok tavsiye ettiği besin siyah zeytindir.

Bağırsaktaki Toksinler Nasıl Atılır?

Kabızlık ve karın şişkinliği yaşayan kişilerde bağırsak toksinleri yaygın olarak görülür. Bu tür sorunları olan kişiler, vereceğimiz tarif ile kolayca bağırsak temizliği yapabilirler.

Bağırsak toksinlerini atmak için bol lifli gıdaların tüketilmesi gerekir. Bunun yanında yağlı ve hazır gıda tüketiminden de uzak durulmasında fayda vardır.  Bağırsak toksinleri için kür tarifi ise;

Lahana kürü; uzman doktorların sıklıkla tavsiye ettiği kürlerin başında gelir. Yağ yakıcı özelliği sayesinde karın bölgesi ve basen bölgesi yağları da kolayca eritebilir. Lahana kürünü on beş gün tekrar etmeniz ve üç gün ara vermeniz gerekir. Üç günlük aradan sonra yine on beş gün bu küre aralıksız devam etmeniz gerekir.

Malzemeler

 • Yarım limon,
 • 4- 5 adet lahana yaprağı,
 • 1 – 2 dal maydanoz (isteğe bağlı)

Öncelikle 4 – 5 adet lahana yaprağını iyice yıkadıktan sonra kaynatın. Kaynama sırasında içine maydanozları da ekleyebilirsiniz. Kaynamış olan lahana kürünü soğumaya bırakın. Her sabah aç karnına bir bardak bu lahana suyunu içebilirsiniz. İçerisine yarım limon suyunu eklemeyi de ihmal etmemeniz tavsiye edilir.

 Vücuttan Toksin Atıldığını Nasıl Anlarız?

Pek çok kişi toksin detoksu yapmaya başladığında, toksinlerin atılıp atılmadığını anlamak ister. Vücuttan toksin atılmasının belirtileri;

 • Fazla teleme,
 • Sıkça idrara çıkma, ilk zamanla idrar rengi koyu iken ilerleyen günlerde açık renk halini alır.
 • Ter koksun da değişiklik, ilk zamanlar az terleyip aşırı bir şekilde koku meydana gelecektir. Daha sonraki dönemlerde fazla terleme, az koku oluşacaktır.
 • Kolay dışkılama, vücuttan toksinler atıldığında artık kişiler kabızlık sorunu çekmez ve kolay dışkılama imkanına sahip olur.
 • Bölgesel zayıflama; özellikle ellerde ve ayaklarda oluşan şişlikler toksinlerin atılması ile beraber son bulur. Bu da toksinlerin atıldığı anlamı taşır.
 • Karın bölgesindeki şişlikler ve hazımsızlıklar azalır. Toksinlerin atılması ile beraber, kolay idrar yapma imkanı ortaya çıkar. Karın bölgesi şişliği ve hazımsızlık sorunu ortadan kalkar.
 • Sabahları daha rahat uyanırsınız. Gün içinde yorgunluklar ortadan kalkar.

 Not:  verilen detoks kürlerinin yanında günlük olarak en az iki litre su içilmesi gerekir. Toksinleri atmanın en doğal ve en kolay yolu gün içinde yarım saat yürüyüş yapmak ve bol miktarda su içmekten geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu