Teff Tohumu Nedir? Teff Tohumlu Çay Zayıflatır mı?

01.09.2018
1.811
Teff Tohumu Nedir? Teff Tohumlu Çay Zayıflatır mı?

Teff bitkisi, son yıllarda popülerliği artmış, besin değeri oldukça yüksek ve dünya genelinde bir çok ünlü tarafından zayıflama amaçlı tüketilen bir tahıldır. Günümüzde çoğalan hastalıklar sebebiyle ve bu hastalıklardan korunabilmek adına birçok insan, sağlıklı, besin değeri yüksek bitkisel ürünlerin tüketimine yönelmekte.

Teff tohumu dünyadaki en besleyici tahıllardan olması sebebiyle, son dönemde faydaları oldukça merak ediliyor. Özellikle ünlüler tarafından adı sıklıkla anılan teff bitkisini sizler için araştırdık. Teff tohumu nedir? teff tohumu zayıflatıyor mu? teff tohumu faydaları nelerdir? merak ediyorsanız, bütün detaylar yazımızın devamında…

Teff Tohumu Nedir?

Küçük bir tahıl tanesi olan teff bitkisi, çay olarak Hollywood yıldızlarının zayıflamak için kullandıkları bir üründür. Besin değeri çok yüksek olan teff tohumu, Etiyopya, Mısır, Avustralya ve Kanada ülkelerinde yetiştirilmektedir. Taf ve khakshir isimleri ile de bilinen teff bitkisinin, üç farklı çeşidi bulunur ve yılda bir kez ekilmektedir.

Teff tohumu kemik sağlığını korur ve yüksek oranda kalsiyum, demir, lif, protein, antioksidan içerir. Uzun süre tokluk hissi verir ve bu sebeple kilo vermeye yardımcı besinler arasındadır. Kahverengi, kırmızı ve beyaz olmak üzere üç çeşide ayrılır, tatları ceviz, fındık ve kestaneye benzer.

Teff bitkisi sindirimi kolaydır çünkü, buğday, arpa ve yulaf gibi gluten içermez. Ayrıca buğdaya oranla daha çok protein içerir ve içerdiği demir vücut tarafından kolaylıkla emilir. Yüksek oranda lif kaynağı olması sebebiyle kan şekerini düzenler ve diyabet hastaları için oldukça faydalıdır.

Teff Tohumu Faydaları

 • Teff bitkisi gluten içermediği için, çölyak hastaları tarafından gönül rahatlığıyla kullanılmaktadır.
 • Yüksek oranda protein, kalsiyum, demir, fosfor, tiamin içermektedir.
 • Enerjiyi yükselten özelliğe sahiptir. Yürüyüşten ve spordan sonra tüketmekte fayda var.
 • Teff tohumu bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlığı ve şişliği giderir.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır, zayıflamaya yardımcı bir besindir.
 • Kolon kanserine karşı korur.
 • Teff tohumunun alerjiye sebep olma riski yok denecek kadar azdır.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Düşük oranda sodyum içermesinden dolayı, tansiyon hastalarının tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur.
 • Teff tohumu 8 temel aminoasit içermektedir.
 • İçerisinde bulunan yüksek miktardaki kalsiyum nedeniyle kemik erimesini önler. Kemik ve diş sağlığını korumaya yardımcıdır.

Teff Tohumu Nasıl Kullanılır?

Teff bitkisinin, hem unu, hemde tohum halinde olanından faydalanabilirsiniz. Hazırladığınız çorbalar için kıvam verici olarak kullanabilir, hem kendinize hemde ailenize sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Yüksek besin değeri içerdiğinden yemeklerinize zengin bir doku verir.

Teff Tohumu Nasıl Tüketilir?

Teff unundan kek, çikolatalı kurabiyeler, glutensiz bir yaşam için ekmek ve sabah kahvaltılarına krep hazırlayabilirsiniz. Teff unu da en az teff bitkisi kadar fayda sağlar. Güne enerji dolu başlamak ve kilo vermeyi hızlandırmak için iyi bir alternatiftir.

Ayrıca teff tohumunu salatalarınıza ve hazırlamış olduğunuz kısıra ilave edebilir ve hatta teff tohumu ile ton balıklı salata hazırlayabilirsiniz. Teff bitkisi besin değeri ve kullanım açısından mucizevi bir ürün olan kinoaya benzemektedir. Tıpkı kinoa tariflerindeki gibi, teff tohumunu da bir çok farklı şekilde tüketebilirsiniz.

Teff Tohumu Zayıflatır mı? 

Teff tohumu, zengin lif yapısı sebebiyle uzun süre tokluk hissi verir ve zayıflamaya yardımcı olur.  Gün içerisinde tüketilen yiyeceklerin kısa sürede enerjiye dönüşmesini sağlar. Metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını destekler. Bağırsak sağlığı içinde oldukça fayda sağlar, sindirimi düzenler.

Teff Tohumu Kullanımı

 

Kilolarımdan nasıl kurtulabilirim diyorsanız, özellikle teff tohumu çayını mutlaka denemelisiniz. İçerisinde hiç bir kimyasal madde barındırmaz. Teff tohumu diyet programına ekleyip tüketebileceğiniz, zayıflamaya yardımcı bir alternatiftir.

Teff Tohumu Çayı Nedir?

Teff bitkisinden elde edilerek, bitki çayı olarak da kullanılan bir tahıl ürünüdür. Teff tohumu çayı kilo vermeye yardımcı olmanın yanı sıra formda kalmanızı da destekler. Yüksek oranda lif ve bakır içeriğiyle kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca günde 1 fincan pişmiş Teff tüketildiğinde, 387 mg kalsiyum içeriği ile gerekli olan kalsiyum alım miktarının %40’ını karşılamaktadır.

Teff tohumu dışında bir çok bitkisel karışımdan oluşan teff çayı, gün içerisinde enerjik olmanızı sağlamaktadır. Beslenme alışkanlığınıza ve diyet programınıza ekleyebileceğiniz teff tohumu çayı, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Teff Tohumlu Çay

Teff Tohumu Çayı İçerisinde Hangi Bitkiler Bulunur?

Teff tohumu, biberiye, bamya çiçeği, yeşil kahve, funda, mate yaprağı, kuşburnu, sandalos sakızı, kiraz sapı, limon otu, barut ağacı kabuğu, yeşil çay,  kinoa tohumu, chia tohumu, aspir tohumu, lepidyum, acai bitkileri ve mac bulunmaktadır.

Görüldüğü gibi fazla yoğun bir karışımdan oluştuğu için, tükettiğiniz doza mutlaka dikkat etmelisiniz. Bazı bitki çaylarının yan etkileri mevcuttur. Yoğun bir karışımdan oluşan teff çayı fazla tüketildiğinde, bitkilerin karışımlarından dolayı oluşabilecek bir takım yan etkiler olabilmektedir.

Teff Tohumu Çayı Nasıl Kullanılır?

Bitki çayı formunda hazır olarak kullanıma sunulan teff çayını, pratik olarak hazırlayıp tüketebilirsiniz. Bir fincan sıcak suyun içerisine bırakıp bir süre demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. 30 günlük kullanım için uygun olan teff çayı, iyi bir uyku içinde fayda sağlar.

Teff Tohumu Çayı Neye İyi Gelir? 

 • Teff tohumu çayı vücuttaki toksinleri atmaya yardımcıdır.
 • İyi bir protein kaynağıdır.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Vücuttaki yağ yakım hızını arttırır.
 • Teff tohumu çayı vücuda dinçlik verir.
 • Sindirimi düzenler.
 • Kemik ve diş sağlığını destekler.

Teff Tohumu Çayı İle Zayıflama

Teff Tohumu Çayı Zayıflatır mı?

Teff tohumu çayı tüketildiğinde gün içerisinde yakılan kalori miktarı artar. Bunun sebebi bağırsak hareketlerini düzenlemesi ve metabolizmayı hızlandırmasıdır. Teff tohumu çayı tüketerek zayıflamak isteyenlerin mutlaka diyet programlarına düzenli olarak uymaları gerekmektedir. Ayrıca teff tohumu çayının uygun dozda tüketimi de oldukça önemlidir. Teff tohumlu çay, her bitki çayında olduğu gibi, zayıflatan çay değil, zayıflamaya yardımcı olan bitki çayıdır.

Teff Tohumlu Çay Nerede Satılır?

Dünyada çok talep gören bu çay, ülkemizde seçkin eczanelerde ve aktarlarda satılmaktadır.

Teff Tohumu Çayı Kimler Kullanamaz?

Teff tohumlu çayın bilinen bir yan etkisi yoktur. Fakat hamile ve emziren bayanların kullanması tavsiye edilmez.

Teff Tohumlu Çay Zararları

 • Baş dönmesi,
 • Ağız ve boğazda kuruluk,
 • Mide bulantısı,
 • Gözlerde kuruluk,
 • Aşırı terleme gibi şikayetler, teff tohumu çayı kullananlar tarafından belirtilmiş olsa da, kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur. Kullanıcı yorumlarına göre bazı yan etkiler görülmüştür. Her bitkisel ürün de olduğu gibi dozunda tüketmek önemlidir.

Teff Tohumlu Çay Ne Zaman İçilir?

Teff tohumlu çayı sabahları aç karnına 1 fincan tüketebilirsiniz. Ayrıca akşam yemek sonrası hazımsızlık ve şişlik gibi şikayetleriniz oluyorsa yatmadan önce de 1 fincan tüketebilirsiniz.

Teff Tohumlu Çay Kullananlar

Teff tohumlu çay tüketimi henüz ülkemizde yaygınlaşmamış olsa da, ünlüler tarafından inanılmaz rağbet görmektedir. Ünlülerin sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla, 1 haftada 2 kilo verilebildiği görülmektedir. Teff tohumlu çay kullananlar, İvana Sert, Seda Akgül, Deniz Akkaya, Seren Serengil gibi isimler bu çayı kullanarak zayıflayan isimler arasında.

Teff Çayı Kullananlar

Teff Tohumlu Çay Kullanıcı Yorumları

 • Ben de 15 gün önce kullanmaya başladım. iştah kesme konusunda gerçekten çok başarılı bir ürün. Yemene içmene dikkat etmene gerek kalmıyor zaten canın bir şeyler yeyip içmek istemiyor. Sabah içtiğin çay aksam 6-7 ye kadar tok tutuyor. Akşam da biraz yediklerine dikkat ettiğinde başarılı bir sonuç çıkıyor ortaya. Ben spor yapamıyorum vaktim olmadığı için ama buna rağmen akşam öğünlerimi meyve ve yoğurtla geçiştirerek şu ana kadar 4 kilo verdim. ve o 4 kilo gözle görülür bir fark yarattı. Ayrıca kendimi inanılmaz rahat hissediyorum. Yani eskisi gibi şişkinlik hissinin zerresi yok. Alırken çok tereddütlüydüm ama kesinlikle tavsiye ederim.
 • Eczaneden aldığım teff tohumlu çay inanılmaz tok tutuyor. 3 haftadır sabahları içiyorum hazımsızlık sorununa da çözüm oluyor bilginize.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.