Yeşil Çay Nedir? Yeşil Çayın Faydaları Ve Yan Etkileri

08.06.2018
1.063
Yeşil Çay Nedir? Yeşil Çayın Faydaları Ve Yan Etkileri

Yeşil çay nedir? Yeşil çayın faydaları ve yan etkileri…Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay denince aklımıza gelen ilk şey zayıflama ve diyettir. Yeşil çayın zayıflamaya etkisi kanıtlanmıştır. Fakat vücudumuz için bir çok faydası olan yeşil çay nasıl hazırlanır ve nasıl tüketilmelidir.

Öncelikle belirtmeliyim ki; yeşil çay, siyah çay ile aynı bitkiden üretilmektedir. Fakat siyah çayın yeşil çaya oranla daha çok işleme tabi olması, daha çok kavrulması içeriğindeki antioksidan etkisini kaybetmesine sebep olmaktadır.

Günümüzde yeşil çayın oldukça popüler olmasının en büyük sebebi zayıflamaya olan katkısıdır. Alternatif tıpta ve bir çok kozmetik ürün de, kullanılan yeşil çayın faydaları ve yan etkilerini sizler için araştırdık…

Yeşil Çay Nedir?

İlk kez Çin’de üretilmiş olan yeşil çay, Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarından hazırlanarak kullanılır. Sağlığa olan faydaları araştırıldıkça tüm dünyada kullanımı hızla artmaktadır. Yeşil çay bol miktarda A, B vitaminleri, C ve E vitamini, krom, manganez, selenyum ve çinko içermektedir. Bu sebeple de vücut sağlığımız için oldukça önem arz eder.

Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır,vücuttaki toksinlerden kurtulmanıza yardım eder ve sağlıklı bir yaşam için bitkisel bir destektir.Son yıllarda yapılan araştırmalara göre; kanserden koruduğu ve kanser hücrelerinin üremesini yavaşlattığı bilinmektedir. Yeşil çayın faydalarını  şöyle özetleyebiliriz.

Yeşil Çayın Faydaları

 • Kolesterolü ve tansiyonu düşürür.
 • Şeker hastalığından korunmada son derece faydalıdır.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Kansere karşı koruma sağlar.
 • Kalp damar hastalıkları tedavisinde etkilidir.
 • Yeşil çay Alzheimer ve Parkinson hastalıklarından korur.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Zayıflamaya yardımcı olur.
 • Güçlü bir antioksidandır.
 • Ağız ve diş sağlığı için koruma sağlar.
 • Böbrek taşının düşürülmesinde etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Vücutta iltihap ve ödem oluşumunu engeller.
 • Diş çürüklerini önler.

Kansere Karşı Yeşil Çay

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, yeşil ve beyaz çayın içerisinde bulunan antioksidan etkisiyle tümör oluşumunu engellediği ve tümörlerin beslenmesine engel olarak kanser hücrelerinin ölümünü sağladığı tespit edilmiştir. Özellikle başlangıç evresindeki   kanser vakalarında kanserli hücreleri öldürdüğü, gelişimine ve üremesine engel olduğu kanıtlanmıştır. Yeşil çay güneşin olumsuz etkilerine karşı cildi koruduğu ve cilt kanserine yakalanma riskini azaltığı için uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.Günde 2 bardak yeşil çay  tüketenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin azaldığı bilinmektedir.

Yeşil Çay Antioksidan Kaynağıdır

Yeşil çay toplandıktan sonra daha az işlem gördüğü için antioksidan özelliğini kaybetmez. Yeşil çayın antioksidan etkisine bağlı olarak birçok hastalık için şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Antioksidan zengini yeşil çay; kolon kanseri, göğüs kanseri, ilk evre akciğer kanseri, prostat kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Yeşil çayın içerdiği teanin maddesi sayesinde;  öğrenme, hatırlama, kaygı bozukluğunu giderme üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Kalp Sağlığı İçin Yeşil Çay 

Yeşil çay, kalp damar sağlığının bozulmasında en büyük etkisi olan kolesterolü iyileştirici ve düzenleyici etkiye sahiptir. Kandaki antioksidan seviyesini yükselterek, kötü kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir.Yeşil çay içildikten yaklaşık yarım saat sonra kişiyi rahatlatır, kan akışının hızlı ve kolay olmasına yardımcı olur.Kan pıhtılaşmasını önlemektedir.Yeşil çay kan basıncını düzenler, kalp basıncı düzenli olan kişilerin tansiyon ve kalp hastalığına yakalanma olasılığı düşüktür.

yeşil çay

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Yeşil Çay

Yeşil çay düzenli olarak tüketildiğinde diş ve diş eti sağlığını koruyor. Yeşil çayın içindeki katesin maddesi dişleri, diş etlerini koruyarak  ağız  içinde bakteri ve enfeksiyon oluşumunu engelliyor. Uzmanlar yeşil çayın şekersiz tüketilmesini öneriyor.

Depresyon Tedavisinde Yeşil Çay

Günümüzde çeşitli nedenlere bağlı olarak kişilerin ruh halleri değişkenlik gösterebiliyor. Kişi bazen kendini aşırı stresli, yorgun, mutsuz, hiç bir şeyden zevk alamaz hissedebiliyor. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre yeşil çayın keyif almaya dair sinirleri harekete geçirdiği belirlendi.

Depresif ruh haline sahip kişilerin düzenli olarak yeşil çay tüketmesi durumunda depresif belirtilerinin azaldığı kanıtlandı. Ruh sağlığı iyi olan kişilerin de yeşil çay tüketmesiyle depresyona girme olasılığının düşük olduğu bilinmektedir.

İnsülin Hassasiyetinde Yeşil Çay Tüketin

Her gün düzenli olarak tüketeceğiniz yeşil çay insülin hassasiyetini düzenlemeye yardımcı olur. Zira diyabet çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Yeşil çay kandaki şeker oranını düşürme etkisine sahiptir.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çay içerisinde bulunan çeşitli maddeler yağ yakımını hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır ve vücudunuzdaki kaloriyi dengeler. Her gün yeşil çay tüketenlerin bağırsakları daha sağlıklı çalışır ve bu durum kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Yeşil çay iştah kontrolüne yardımcı olarak vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve enerjiyi arttırır. Bilmediğiniz zayıflama çayları yerine sadece 2 kalori olan yeşil çay tercih edebilir ve vücudunuza olan çeşitli faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Yeşil çayı demlemek için 500 ml suya 1 tatlı kaşığı kadar yeşil çay eklenir ve en az 5 dakika demlenmesi gerekmektedir. Yeşil çay hazırlandıktan sonra 20 dakika içinde tüketilmelidir. Yeşil çayı asla kaynatmamalısınız. Eğer hazır poşet çay tüketecekseniz mutlaka 200 ml üstünde büyük fincan tercih etmelisiniz.

Yeşil Çayın Zararları

yeşil çay içerdiği antioksidan, vitamin ve mineraller sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiğinden yazımızda bahsettik. Ancak yeşil çayın çok tüketilmesi de bazı yan etkilere sebep olabileceğini unutmamak lazım.

 • Aşırı yeşil çay tüketimi sindirim sisteminde bazı yan etkilere sebep olabilir. Karın ağrısı, mide bulantısı, sık idrara çıkma, ishal, mide ağrıları, reflü belirtilerinin artması, bazı kişilerde kabızlık gibi zararları görülebilir.
 • Yeşil çay içinde bulunan yüksek miktarda kafein baş ağrısı, uykusuzluk, baş dönmesi, zihin karışıklığı, kulak çınlaması, titreme gibi sonuçlara yol açabilir.
 • Yeşil çayı uzun süre günde 5-6 bardak tüketirseniz yüksek kafein sebebiyle  psikolojik olumsuzluklara yol açabilir. Stres, kaygı bozukluğu, sinirlilik hali gibi belirtiler görülebilir.
 • Yüksek kafein diyabet hastalarının kan şekerinde dalgalanmalara yol açabilir.Eğer şeker hastasıysanız yeşil çayı tüketirken kontrollü olmalısınız.
 • Yeşil çay fazla tüketildiğinde kan basıncını etkileyerek yüksek tansiyona sebep olabilir. Çarpıntı ve kalp atışlarında düzensizlik görülebilir.
 • Eğer bir kanama probleminiz varsa yeşil çay içmemelisiniz.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde yeşil çay tüketimi önerilmemektedir.
 • Yeşil çay bazı ilaçlarla etkileşime geçebilir örn; antibiyotik, antidepresan,kan ilacı, tansiyon ilacı kullanıyorsanız mutlaka hekiminizden bilgi almalısınız.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.