Sağlık

Vajinal Akıntı Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm

Vajinal Akıntı Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm… Kadın vücudunda normal görülen durumlardan biri de vajinal akıntılardır. Kokusuz ve saydam bir şekilde gelen vajinal akıntı, normal olarak görülür. Çünkü vajinal akıntı, rahim ve vajina bakterilerini önler. Dolayısı ile dışarıdan veya içeriden oluşan tüm hastalıkların önüne geçmektedir.

Ancak bazı durumlarda, vajinal akıntılar bazı hastalıkların habercisi olabiliyor. İşte bu gibi durumlarda mutlaka bir uzman doktora başvuru yapılmalı ve hemen tedavilere başlanmalıdır. Ayrıca kokulu ve koyu renkli gelen akıntılar, kişilerin günlük yaşamını ve genel sağlık durumlarını kötü yönde etkilemektedir. Bu gibi durumlarda ilaçlara ek olarak bazı şifalı bitkilerden faydalanmak yerinde olacaktır.

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Kokusuz ve renksiz olan yani hafif olan vajinal akıntı, aslında tamamen doğal bir süreçtir. Daha çok adet dönemine ve ovulasyon dönemine yakın meydana gelir. Yine cinsel uyarım sırasında da yoğun miktarda vajinal akıntılar meydana gelmektedir. Bu kesinlikle doğal bir vücut işleyişi olduğu için korkulacak bir durum yoktur. Ancak her zamankinden daha fazla gelen yoğun, kokulu, sarı ve peynirimsi akıntılar bir enfeksiyon belirtisidir. Bu nedenle renkli ve koyu bir şekilde gelen akıntılar için jinekoloji bölümüne bir doktora görünmekte geç kalınmamalıdır.

Kokulu Vajinal Akıntı Neden Olur?

Kadınlarda zaman zaman görülen akıntı türlerinden biri de kokulu akıntılardır. Vajina bölgesinde bulunan bakteriler, doğal olarak kokusuz ve sıvı akıntılar sayesinde doğal olarak vücuttan uzaklaşır. Ancak vücutta fazla miktarda görülen enfeksiyonlar, bakteri artmasına neden olur. Bu da kokulu vajinal akıntıları beraberinde getirir. Bir enfeksiyon belirtisi olarak görülen kokulu akıntılar tedavi edilmediğinde mantar enfeksiyonlarını da beraberinde getirir. Yani ilerleyen bu durumlarda ise vajinada kaşıntı gibi durumlar da gözlemlenebilir. Bakınız; Vajina Kaşıntısı İçin Doğal Çözüm

Vajinal Akıntı Nasıl Geçer?

Kokulu akıntıların en büyük sebebi vajina bölgesinde çoğalan bakterilerdir. Bu durumda da bir takım yöntemlerle kötü kokuların üstesinden gelebilirsiniz. Kokulu akıntı nasıl geçer? İşte yapmanız gerekenler ise;

 • Öncelikle sorunlu bölgenin temiz tutulması gerekir.
 • Vücuda alerji yapacak gıdalardan kesinlikle uzak durmanızda fayda vardır.
 • Sentetik ve naylon içerikli iç çamaşırlar yerine daha çok pamuklu iç çamaşırlar tercih etmenizde fayda vardır.
 • İç çamaşırlarınızı günlük olarak değiştirmeniz ve her iç çamaşırınızı giymeden önce ütülemeniz faydalı olacaktır. Çünkü yüksek ısı bakterilerin ölmesine neden olur.
 • Regl dönemlerinde, kadınlar pet değişimine özen göstermelidir. Zira sık değiştirilmeyen petler, içerisinde pek çok bakteri barındırabilir. Ayrıca pet seçimine de ekstra özen göstermeniz de fayda vardır. Yani petrol ve türevi içeren petler yerine doğal ve pamuklu petler tercih edilmelidir.
 • Bazı kadınlar kötü kokuyu engellemek ve bastırmak adına sorunlu bölgeye parfüm gibi maddeler sürebiliyor. Bu kesinlikle doğru değildir. Aksine vajina bölgesine zararı dokunur.
 • Tüm bunlara ek olarak, gün içinde bol su içmek ve çeşitli bitki çayları ile birlikte koyu renkli ve kokulu akıntıların önüne geçirebilirsiniz.
 • Ayrıca günlük olarak iki bardak çemen otu tüketimi yapmak, vajinal akıntıya ve kötü kokuya iyi gelecektir.

Vajinada Beyaz Peynirimsi Akıntı Nasıl Geçer?

Özellikle mevsimsel geçişlerde en sık görülen problemlerden biri vajina bölgesinde görülen beyaz ve peynirimsi akıntılardır. Bu gibi durumlarda ise, evde yapılabilecek birkaç yöntem mevcuttur.

Elma sirkesi; anti bakteriyel özelliği ile vücuttaki ve vajina bölgesindeki bakterilerin kolayca temizlenmesini sağlamaktadır. Yani her türlü vajina akıntılarında elma sirkesini kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken ise bir miktar suyun içine bir yemek kaşığı kadar elma sirkesi ekleyerek vajina bölgenizi temizlemek olacaktır. Bu sayede mantar enfeksiyonu başta olmak üzere daha pek çok bakteriyel enfeksiyon ile başa çıkabilirsiniz.

Kekik suyu;  harika anti septik özelliği sayesinde, vajina bölgesinde oluşan bakterileri kolayca temizleyecektir. Başta kokulu, kahverengi ve peynirimsi akıntılarda da kekik suyunu kullanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda günlük bir bardak kekik suyu tüketebileceğiniz gibi vajina bölgenize kekik suyu ile bakım yapabilirsiniz. Ancak hamile olan bayanlar veya hamillik düşünen kadınların kesinlikle kekik suyu tüketmemesi gerekir. Çünkü kekik rahim kaslarını gevşeterek, kanamaya veya düşüğe neden olabilir. Bu sebeple dikkatli kullanılması önemlidir.

Limon suyu; enfeksiyon durumlarında en fazla faydası görülen bitkilerden biri de limondur. Limon gerek antioksidan özelliği sayesinde gerekse, C vitamini içeriği sayesinde vücuttaki bakterilerin daha kısa sürede atılmasını sağlamaktadır. Gün içinde bir bardak suyun içine yarım limon sıkıp içebilirsiniz.

Bol su içmek; günlük olarak bol su içmek tüm iç oranların toksinlerden ve bakterilerden korunmasını sağlar. Özellikle vajina bölgesinde yaşanan bu sorunlar için bolca su içilmesi tavsiye edilir. Günlük en az iki buçuk litre su tüketimi yaparak, vajina mantarı ve vajina bakterilerinden kurtulabilirsiniz. Bu nedenle tüm kadınların gün içinde bolca su tüketmesi önerilir.

Sarımsak; vajinal akıntı da kullanılan sarımsak doğal antibiyotik özelliği ile vücutta biriken tüm bakterilerin ve enfeksiyonların ortadan kalkmasını sağlar. Eğer gün içinde bir iki diş sarımsak tüketimi yaparsanız, vajinal akıntıların ve enfeksiyonların ortadan kalkmasına fayda sağlayacaktır.

Yoğurt; vajina florasını düzenleyen yiyeceklerden biri de ev yapımı yoğurttur. Her yemekte düzenli bir şekilde tüketilecek olan yoğurt sayesinde vajina bölgesinde meydana gelebilecek her türlü bakterilerin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca sadece kokulu akıntılar geldiği zaman değil, kadınların sürekli olarak yoğurt tüketimine özen göstermesi gerekir.

Probiyorik; probiyorikler hem bağırsak sağlığı için hem de vajinal sağlık için son derece önemlidir. Burada hem probiyotik yönünden zengin olan turşular veya peynir gibi ürünler tüketilebilir.

Vajinal Akıntı İçin Maydanoz Kürü Tarifi

 • Yarım demet maydanoz,
 • 1 adet limon suyu,
 • 1 bardak su,

Kadınların yaşadığı vajinal akıntıyı gidermek için İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen maydanoz kürü hazırlamak oldukça kolaydır. Öncelikle maydanozları güzelce yıkayın ve sapları ile birlikte küçük bir tencereye alın. Üzerine bir adet taze sıkılmış limon suyu ve bir bardak su ilave edip 5 dk. kaynatın.

Ardından ateşten alıp ılımaya bırakın. Ilık olarak sabah, akşam bu kürü tüketin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta maydanoz kürünün her defasında taze olarak hazırlanması gerektiğidir. Vajinal akıntı için tavsiye edilen maydanoz kürü aynı zamanda, vajinal kaşıntı, kötü koku, idrarda yanma gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Eğer tüm bu gibi doğal ürünler ile vajinal akıntılarınızın ve kötü kokuların önüne geçebilirsiniz. Ancak koyu renkli ve çok fazla kokulu akıntılar, bir takım zorlu hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle mutlaka bir uzman doktora muayene olmanız tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu