Faydaları

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam simitlerde ve hamur işlerinde bolca yediğimiz tatlardan bir tanesidir. Susam lezzeti kadar, faydaları dolayısı ile de gündemden düşmeyen harika besin kaynaklarından biridir. Özellikle susam yağı ile cilt bakımı yapabilir, sorunlu cildinizi en iyi şekilde yenileyebilirsiniz. Susam yağı vitamin ve mineralleri ile adından söz ettiren bir yağdır. Bu nedenle cilt üzerinde kullanılması tavsiye edilir. Cildi besleyici özelliği sayesinde, cildin daha pürüzsüz ve daha ışıltılı görünmesini sağlar. Doğanın bir mucizesi olan Susam yağının faydaları nelerdir? sorusunun yanıtını ise yazımızda bulabilir ve hemen cildiniz için kullanmaya başlayabilirsiniz.

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam yağı pek çok cilt sorunu ile savaşırken, vücut sağlığı için de kullanılmaktadır. Susam yağının faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Ancak başlıca dört faydasına bakacak olursak; susam yağı cildi besleyerek daha genç bir görünüme kavuşmanıza katkı sağlar. Bununla birlikte, saç derisi hastalıkları için oldukça faydalıdır.

1. Susam yağı cilde faydalıdır

Susam yağının vücut için pek çok faydası bulunur. Ancak cilt sağlığında daha fazla etki gösteren bu esansiyel yağ ile her zaman olduğunuzdan daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz. Susam yağı faydaları;

 • Cilt elastikiyetini artırarak, başta göz kenarlarında oluşan kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Bir pamuk yardımı ile cildinize bir miktar susam yağı uygulamanız yeterli olacaktır. Bilhassa her banyo sonrası veya her makyajınızı çıkardıktan sonra cildinizin daha fazla esnemesi ve daha genç bir görünüme sahip olması için susam yağı sürebilirsiniz.
 • Susam yağı, ciltteki çiller hariç tüm cilt lekelerine iyi gelir. Ama cilt lekeleri için kullanacaksanız, düzenli kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Eğer güneş lekelerinden şikayetçi iseniz dışarıya çıkmadan önce cildinize bir miktar susam yağı sürebilirsiniz.
 • Susam yağı deri esnekliği sağladığı için ani kilo kayıplarında ya da ani kilo alımlarında oluşan cilt çatlaklarını önler. Özellikle hamileliğin ilk dördüncü ayından itibaren susam yağı kullandığınızda, hamilelik esnasında oluşan mor, kırmızı ve beyaz çatlak izlerini baştan önleyebilirsiniz.
 • Cilt üzerinde oluşan enfeksiyonları önler, eğer cildiniz hassas bir yapıya sahip ise, cildinizin bakımını yaptıktan sonra üzerine bir miktar susam yağı kullanabilirsiniz.
 • Susam yağı e vitamini bakımından çok zengindir. Bu nedenle cilt üzerindeki ölü hücreleri ciltten atılmasını sağlayarak her zaman daha genç ve daha canlı bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.
 • Deri altında yatan hücreler genelde uyur durumdadır. Bu da ölü derilerin her zaman daha üstte olmasına neden olur. Eğer cildiniz mat ve yorgun bir görünme sahip ise, mutlaka susam yağının faydalarından, faydalanmanız önerilir. Cilt altında yatan uyuyan hücrelerin canlanmasına yardımcı olur.
 • Susam yağı ile dinamik ve daha parlak bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.

Not: eğer cildinizde tüy oranı fazla ise yada cildiniz tüylenmeye yatkın ise susam yağını kullanmadan önce biraz ısıtmanız tavsiye edilir. Bu sayede susam yağının içindeki asitler uçar ve cilt tüylenmesi sorunu yaşanmaz.

2. Saç sağlığını korur

Her bayan için saçların ışıl ışıl olması ve daha hacimli bir görünüme sahip olması önemlidir. Eğer estetik görünümünüze önem veriyorsanız ve daha parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız mutlaka evinizde susam yağının olması gerekir. Susam yağının saça faydaları ise;

 • Saç derisini besler, saç derisi beslendiği zaman ise saçların uzaması hızlanır ve saçlar daha fazla ışıldar.
 • Saçlarında kepek sorunu olan kişiler her banyo öncesi saç diplerine bir miktar susam yağı sürerseniz, kepek sorunundan birkaç yıkma sonrası kurtulabilirsiniz.
 • Saç tellerini kalınlaştırır. Özellikle boya ve diğer kozmetik ürünleri nedeni ile saç telleri incelen kişiler saç tellerinin yeniden kalınlaşması için susam yağı kullanabilir. Susam yağını saç tellerinize sürüp, 15 dakika sonra doğal şampuan ile yıkamanız yeterli olacaktır.
 • Saç kırıklarının tamir edilmesinde faydalıdır. Bazı kişilerin saçları hemen kırılıp, yıpranabilir. Bu nedenle haftada 2 kez susam yağı ile saçlarınıza bakım yaparsanız kırıkların ve yıpranmaların önüne geçebilirsiniz.
 • Saçların daha hızlı uzamasını sağlarken, hücre uyandırma özelliği ile saç hücrelerini uyandırarak, saç dökülmelerini önler. Mevcut dökülen bölgelerdeki hücreleri uyararak, saçların yeniden çıkmasına fayda sağlar. Elbette bu işlem için susam yağı kullanacaksanız mutlaka saç diplerine masaj yapmanız tavsiye edilir.

3. Susam yağı kirpikleri uzatır 

Kirpiklerin kısa olması veya seyrek olması gözleri yorgun ve hasta gösterebilir. Bu gibi durumlarda ise kimyasal ilaçlar yerine mutlaka doğal ürünlerden faydalanmanız tavsiye edilir. Susam sağı kirpikleri uzatır mı? Sorusunun cevabı ise evettir. Eğer kirpiklerinizin daha hacimli, kıvrımlı ve daha gür olmasını istiyorsanız her gece yatmadan önce kirpiklerinize ve kirpik diplerinize bir miktar susam yağı sürmeniz yeterli olacaktır.

Eğer susam yağının içine birkaç damla Hindistan cevizi yağı damlatırsanız etkisini daha fazla artırabilirsiniz. Yine birmiş bir maskara ucu ile önce kirpiklerinize bir miktar vazelin sürün ve daha sonra bir miktar susam yağı sürüp, bekleyin. Kirpiklerinizin ne kadar gürleştiğini ve daha fazla kıvrımlara kavuştuğunu göreceksiniz.

4. Kalp sağlığını korur

Susam yağı kalp hastalıkları riskini azaltır, kolesterolu düşürür. Kalp ve damar sağlığını korurken, eklem ağrılarına da iyi gelir.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Susam yağının ciltte kullanımı; eğer cildinizin daha sağlıklı, daha genç ve daha pürüzsüz bir yapıya kavuşmasını isterseniz her gece yatmadan önce bir pamuğa susam yağını alıp, yüzünüze sürebilirsiniz. Eğer cilt kırışıklıkları için susam yağını kullanacaksanız o halde parmak uçlarınıza bir miktar susam yağı alıp, cildinize içeriden – dışarıya ve aşağıdan yukarıya masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır.
 • Susam yağının saç sağlığında kullanımı; saçlarınız için susam yağı kullanacaksanız, bunun için öncelikle ne amaçla kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Eğer saç derisi sorunları ve kepek problemleri için kullanmayı düşünüyorsanız, banyo yapmadan önce susam yağını saç derinize uygulayabilirsiniz. Fakat saç dökülmeleri için kullanacaksanız içine bir miktar papatya özü yağı da katıp, sorunlu bölgeye masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır. Saç kırıkları ve saç telleri için kullanacaksanız, o halde saç tellerinize bir miktar zeytin yağı ve susam yağı karıştırıp sürebilirsiniz.

Doğal Susam Yağı Nasıl Yapılır?

Doğal susam yağı elde etmek için, mutlaka kaliteli susam tohumlarını almanız gerekir. Sizlere vereceğimiz tarif ile evinizde kolayca susam yağı hazırlayabilirsiniz.

 • Öncelikle susam tohumlarını tavada az miktarda kavurun,
 • Kavurduğunuz susam tohumlarını temiz bir tülbent içine alın,
 • Presleme yöntemi ile susam yağını dakikalar içinde çıkarabilirsiniz.
 • Presleme için temiz taşları yada farklı ağır malzemeleri kullanabilirsiniz.

Eğer kavurmadan susam yağını presleme yöntemi ile çıkarmak isterseniz, bu yöntem daha doğru olacaktır. Ancak kavurma yöntemi ile susam yağı daha kolay çıkacaktır. Ayrıca kavurma yöntemi ile susam yağının içinde bulunan asitler uçar. Yani cildinizde kıllanma ve tüylenme yapmaz. Eğer saç bakımı için susam yağı yapmak isterseniz o halde soğuk pres yöntemini kullanmanız daha doğru olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu