Stilex Jel

23.07.2018
14.205
Stilex Jel

Stilex jel; cilt yüzeyine uygulandığında kaşıntı ve kızarıklık giderici etkiye sahiptir. Alerjik nedenlere bağlı olarak gelişen semptomların tedavisinde, hafif yanıklarda, böcek sokması ve güneş yanıklarında doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Özellikle böcek, sivrisinek ve arı sokmaları sebebiyle oluşan kaşıntı, kızarıklık durumlarında tercih edilen stilex jel nedir? stilex jel nelere iyi gelir? stilex jel ne için kullanılır? detaylı bilgi yazımızın devamında…

Stilex Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Stilex jel etken maddesi, mepiramin maleat, lidokain hidroklorür, dekspantenol’dür. 30 gramlık alüminyum tüplerde kullanıma sunulmaktadır. Jel formundaki ilaç antihistaminik adı verilen ilaç gurubuna dahildir.

Stilex jel cilde uygulandığında bölgesel iltihap, kaşıntı ve kızarıklığı gideren lokal anestezik bir jeldir. Stilex, kurdeşen, kaşıntı, böcek ısırması, arı sokması, sivrisinek ısırmaları, güneş yanıkları ve hafif yanıklarda ilgili bölgenin tedavisini amaçlayan, ağrı ve kaşıntıyı gideren bir ilaçtır.

Stilex jel etken maddesine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız. İltihaplı deri hastalıkları, enfekte yaralar, iltihaplı cilt enfeksiyonları varsa stilex kullanılmaz. Stilex jel cilt üzerinde geniş alana uygulanmaz.

Stilex Jel Nasıl Kullanılır?

Stilex jel doktor tarafından size nasıl önerildi ise o şekilde kullanmaya özen gösterin. Günde 2-3 kez ince bir tabaka halinde lezyonlu bölgeye uygulanır. Stilex kullanım süresi 7 günü geçmemelidir. Açık yara üzerine ve bulaşıcı deri hastalıklarında kullanılmaz.

Stilex jel kullanırken, 7 günlük tedavi sonunda şikayetlerde azalma görülmezse mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. Kesik, şişmiş, hasar görmüş cilt yüzeyine uygulanmaz. Stilex jel, ağız, burun, kulak ve anüste oluşan  deri döküntüleri ve egzama tedavisi için kullanıma uygun değildir. İlacı gözle temasından kaçınınız. Stilex jel prospektüs bilgilerini mutlaka okumalısınız.

stilex jel

Stilex Jel Hamilelikte Kullanımı

Stilex jel çok gerekmedikçe gebelik döneminde kullanılmaz. Yinede kullanmak gerekirse doktorunuza yada eczacınıza danışmalısınız.

Stilex jel gebelik kategorisi C’dir. 

Stilex Jel Emzirme Döneminde Kullanımı

Stilex jel etken maddesinin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Laktasyon döneminde stilex kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Stilex Jel Yan Etkileri

 • Ciltte yaygın kızarıklık, kaşıntı,
 • Soluk almada zorluk,
 • Dil, dudak yada boğazda şişlik,
 • Ani kan basıncı düşmesi,
 • Kusma,
 • Çarpıntı,
 • Yüksek ateş,
 • İştah kaybı,
 • Halsizlik, yorgunluk,
 • Uykusuzluk,
 • Baş dönmesi, baş ağrısı,
 • Bulantı,
 • İshal,

Her tıbbi ilaçta olduğu gibi stilex jel kullanımında da bir takım yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler genellikle ilacın etken maddesine karşı alerjisi olanlarda görülmüştür. Beklenmedik bir etkiyle karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. İlacı açık yaralarda ve geniş cilt yüzeyine uygulamayınız.

Stilex Jel Kullananlar

 • Buzdolabında biraz bekledikten sonra kullanılırsa özellikle yanıklardaki acı dindirici etkisi daha da artan mucize krem.
 • Sivrisineklerin canına bereket, şu sıralar devamlı tükettiğim, hatta olağan ilaç tüketme oranımı göz önüne alırsak hayatımda en sık kullandığım ilaçlardan biridir. Haricen kullanılır.
 • Bir tıp eğitimim yok ama pek çok alerjisi olan bir insan olarak doktor önerisinde ve deneyimle ,kendimi bildim bileli kullanarak, anladığım kadarıyla her türlü kaşınan, yaralaşmamış kızarıklık vs. durumlarda işe yarıyor. Sebebi yumurta alerjisi olsun, böcek ısırması olsun, sinek olsun, polen olsun hiç fark etmez. Kaşıntıyı 5 dakikaya kadar kesiyor, kaşımadığınız takdirde kızarıklık ve küçük şişkinlik bir yarım saate ortadan kayboluyor.

stilex jel isilik tedavisi

Stilex Jel Hakkında Sık Sorulan Sorular

Stilex jel doktorlar ve dermotologlar tarafından ciltte çeşitli nedenlerle oluşan kaşıntı, kızarıklık gibi durumlarda tavsiye edilmektedir. Stilex hekim tarafından size reçete edildiğinde mutlaka prospektüs bilgilerini okumalısınız. Güncel ve detaylı bilgilere ulaşabilir, aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Stilex Jel hakkında karşımıza sık çıkan sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir;

Stilex Jel Bebeklerde Kullanımı

Stilex jel 2 yaş altı çocukların kullanımına uygun değildir. 2 yaş altı bebeklerde mutlaka hekim tarafından önerilmiş olması önemlidir.

Stilex Jel Neye Yarar?

Stilex jel antialerjik, antienflamatuar (iltihap giderici), antipruritik (kaşıntı giderici) özellikte bir ilaçtır. Hafif yanıklarda, böcek ısırmalarında, kurdeşen hastalığı tedavisini amaçlar.

Stilex Jel Güneş Yanığına İyi Gelir mi?

Stilex jel güneş yanıkları tedavisi için kullanılabilen bir ilaçtır. Yanık acısını ve kaşıntıyı giderici etkiye sahiptir.

Stilex Jel Yüze Sürülür mü?

Eğer lezyonlu bölge yüzünüzde ise stilex jel yüzünüze az miktarda sürebilirsiniz. Gözünüzle temasından kaçınınız.

Stilex Jel Krem Kullanım Yaşı

Stilex jel 2 yaş altı çocuklarda doktor tavsiyesi olmadan kullanımı önerilmez.

Stilex Jel Yanık İçin Kullanımı

Stilex jel hafif yanıklarda kullanılabilir.

Stilex Jel Alerji

Stilex jel antialerjik bir jeldir. Yani alerjik deri reaksiyonlarında kullanılabilen antihistaminik bir ilaçtır.

Stilex Jel Sivilceye İyi Gelir mi?

Stilex jel sivilce tedavisi için kullanılmamasına rağmen sivilce üzerinde deneyenler kızarıklığın gittiğinden bahsetmişlerdir.

Stilex Jel Genital Bölgede Kullanılır mı?

Genital bölge de oluşan kaşıntının birçok nedeni olabilir. Doktor tarafından tanı konulmamış durumlarda stilex jel vajinaya uygulamayınız. Mantar kaynaklı genital bölge sorunları için bakınız; Travocort Krem

Stilex Jel Arı Sokmasına İyi Gelir mi?

Stilex jel arı sokması, böcek ve sivrisinek ısırmaları üzerinde oldukça etkili bir kremdir.

Stilex Jel Kortizonlu mu?

Stilex jel kortizon içermez.

Stilex Jel Hemoroid

Stilex jel hemoroid için kullanılmaz. Ağız, burun, kulak ve anüs içine kullanılabilen bir jel değildir.

Stilex Jel İsilik

Stilex jel isilik tedavisi için tercih edilir. İsilikten kaynaklı kaşıntı ve kızarıklığı yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Stilex Jel Yara Üzerine Uygulanır mı?

Stilex jeli açık yara ve enfekte olmuş yara üzerine uygulamayınız.

Stilex Jel Muadili

Anestol pomad

Emla krem

Lidestol jel

Jetex krem

Lokalen pomad

Stilex Jel Fiyatı

Stilex Jel fiyatı 12.81 tl.

Reçeteli satılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.