Siyah Üzümün Cilde Faydaları

15.05.2019
2.797
Siyah Üzümün Cilde Faydaları

Kadılar için gençlik ve güzellik ön plandadır. Özellikle doğal yollarla elde edilen güzellikler hemen herkesin dikkatini çeker. Doğal yollarla güzelleşmek isteyenler için siyah üzüm tam bir mücivzevi etkiye sahiptir. Bu nedenle bayanlar sık bir şekilde siyah üzüm tükettiğinde ilk etapta, demir vitamini, enerji ve bağışıklık sistemine büyük katkı sağlamış olur.

Yine düzenli bir şekilde siyah üzüm tüketimi yapıldığında cilt daha parlak, gergin ve pürüzsüz olacaktır. Siyah üzümün cilde faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir.  Bacak ve kalça bölgesinde oluşan sarkmaları siyah üzüm tüketerek önleyebilirsiniz. Bu yazımızda, siyah üzüm maskesi nasıl yapılır? sizler için araştırdık…

Siyah Üzüm Suyunun Cilde Faydaları

Ülkemizin pek çok noktasında kolayca yetişen üzüm pek çok derde deva niteliği taşır. Kara üzüm suyunun cilde faydaları uzmanlarca kanıtlanmıştır. Üzüm mevsiminde taze tüketilebileceği gibi kış mevsiminde de kurusu tüketilebilir. Taze üzüm suyunun cilde faydaları ise;

 • İçerisindeki vitaminler sayesinde yaşlanmayı geciktirir,
 • Düzenli kullanımda cilt kırışıklıklarını giderir ve daha genç bir cilt yapısına ulaşmanızı sağlar,
 • Üzüm suyunu yüzünüze tonik olarak uyguladığınızda makyaj kalıntılarını gidererek  gözenekleri açar,
 • Hamilelik ve güneş lekelerinin giderilmesinde yardımcı olur,
 • El ve ayak bakımında da kullanılan üzüm suyu ellerin daha gergin ve temiz görünmesini sağlar ve daha pürüzsüz ayaklara sahip olmanıza yardımcı olur.
 • Eğer üzüm suyunu tırnak bakımında kullanırsanız tırnaklarınız daha sağlıklı ve sağlam bir şekilde uzar,
 • Tırnak rengini açar ve hoş bir pembeye yakın renk elde etmiş olursunuz.

 

Siyah Üzüm Çekirdeğinin Cilde Faydaları

Çekirdekli üzüm, çekirdeksiz üzüme göre daha faydalıdır. Hem cilt sağlığı açısından hem de vücudun diğer bakımları açısında siyah üzümü çekirdekli olarak tüketmek gerekir. Fakat çekirdekli tüketirken mutlaka çekirdeklerin ezilmesi gerekir, yani üzüm yerken çekirdeklerini de çiğnemeniz önerilir. Yine çekirdekli kara üzüm suyunun faydaları açısından da cilt sağlığında önemli yere sahiptir.

Maske ya da yüz temizliğini çekirdekleri ile beraber ezilmiş üzüm ile yaparsanız cildiniz daha dinç ve parlak görünecektir. Çekirdekli siyah üzüm ile siyah noktalara bakım tarifi;

 • Bir avuç çekirdekli siyah üzüm,
 • Bir tatlı kaşığı karbonat,
 • Birkaç damla limon ve bir çay kaşığı bal,

Siyah üzümleri bir havanda çekirdekleri ile beraber ezin, akabinde diğer malzemeleri de yavaş yavaş üzüm suyuna ekleyin. Siyah noktaların olduğu bölgeye masaj yaparak uygulayın. Sert bir baskı uygulamamaya dikkat edin.

Daha sonra yüzünüzü ılık saf su ile yıkayın. Doğal nemlendiriciler ile cildinizi besleyin. Bu karışımı üzüm mevsiminde haftada bir kez yapmanız önerilir. Eğer kış mevsiminde bu uygulamayı yapmak isterseniz taze üzüm yerine haşlanmış kuru üzüm tercih edebilirsiniz, aynı etkiyi gösterecektir.

 

Kuru Üzüm Sivilceye İyi Gelir Mi?

Kuru üzüm de en az taze üzüm kadar cilt bakımında kullanılan doğal ürünler arasında yer alır. Özellikle kış mevsiminin verdiği soğuk ve sert yapıyı gidererek daha sağlıklı cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Bunun için günde bir avuç siyah çekirdekli kuru üzüm tüketmenizde fayda vardır. Sivilceler için kuru üzüm maskesi tarifi;

 • 6 / 7 adet siyah çekirdekli kuru üzüm,
 • Yumurta akı
 • Maden suyu

Tüm malzemeyi karıştırın homojen hale getirin. Daha sonra bir fırça yardımı ile sivilceli bölgelere karışımı sürün yaklaşık 5 / 6 dakika sonra cildinizi temizleyip nemlendiricinizi sürün. Bu karışım sayesinde siyah noktalardan ve sivilcelerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Bunun yanında cildinizi her daim parlak ve bakımlı tutmak istiyorsanız, siyah çekirdekli kuru üzümü ezip içine maden suyu katıp, buzlukta küp şeklinde dondurun. Her sabah buz küplerini kuru yüzünüze uygulayın. Akabinde rutin makyajınızı ve günlük cilt bakımlarınızı yapabilirsiniz. Böylece kırışıklıkların oluşma ihtimali gecikecek ve daha parlak bir cilde kavuşacaksınız.

Yıpranmış Ciltler İçin Üzüm Maskesi

Yıpranmış ciltler için siyah üzüm maskesi, önerilir. Eğer güneş altında çalışıyorsanız ya da makyaj gibi kimyasallar nedeni ile cildiniz çok yıpranmış ise mutlaka bu tarifi denemenizde fayda vardır.

Malzemeler;

 • 8/9 adet taze siyah çekirdekli üzüm ( kış mevsiminde üzümleri kuru olarak tercih edin)
 • Bir tutam ıhlamur
 • Doğal bal
 • Muz

İlk etapta, ıhlamuru kaynatalım, renginin koyulaşmamasına dikkat edelim. Ilıyan ıhlamur çayının içerisine ezilmiş muzu, balı ve ezilmiş üzümü ilave edip krem haline getirelim. Temiz ve yıkanmış cildimize uygulayalım. Yaklaşık 10 / 15 dakika kadar karışım yüzümüzde beklesin. Ilık su ile karışımı yüzümüzden arındırıp gül suyu ile yüzümüzün bakımını destekleyelim. Bu karışım yıpranmış ciltler için uygundur. Yine hamilelik sırasında oluşan lekeler ve güneş lekelerinin giderilmesi için de uygundur.

Vücut bakımı sadece dışarıdan yapılan maskelerle değil vücuda alınan besinler ile de desteklenmelidir. Eğer daha pürüzsüz ve kusursuz bir cilde sahip olmak istiyorsanız mutlaka üzüm maskelerinin yanında üzüm kurusu ile beraber ceviz tüketimi de yapmanız önerilir. Böylece cildinize hem içeriden hem de dışarıdan bakım yapmış olursunuz.

 

Siyah Üzüm Cilt Maskesi

Malzemeler;

 • 10-15 adet siyah üzüm,
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı,

Bu iki malzemeyi blenderden geçirin. İyice ezilmiş ve kıvam almış olan maskeyi temiz cildinize hafif masaj yaparak uygulayın. Pütürlü bir yapıya sahip olan bu doğal maske cilde peeling etkisi yaparak, cildi ölü hücrelerden arındırır. Evinizde pratik bir şekilde hazırlayacağınız bu maske haftada 1 kez uygulayın.

Siyah üzüm içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cildi gençleştirir ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcıdır. Ayrıca siyah üzüm cilt maskesi hazırlarken kullanacağınız zeytinyağı, E vitamini açısından oldukça zengindir, cildi besler, nemlendirir, cilt lekeleri ve sivilce tedavisinde etkilidir. Bu maske düzenli olarak uygulandığında erken yaşlanma belirtilerini de en aza indirir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.