Nasır Nasıl Geçer? Doğal Yöntemlerle Nasır Tedavisi

20.12.2020
73
Nasır Nasıl Geçer? Doğal Yöntemlerle Nasır Tedavisi

Nasır Nasıl Geçer? Doğal Yöntemlerle Nasır Tedavisi… Nasır, herkesin hayatın boyunca karşılaşabileceği olumsuz sağlık sorunlarından bir tanesidir. Daha çok el ve ayak bölgelerinde görülen bu sorun için evde yapılabilecek bir takım tedavi yöntemleri mevcuttur. Doğru el ve ayak bakımı ile ve yine doğru tedavi yöntemleri ile nasır problemine tamamen çare bulabilirsiniz.

Nasıra, pek çok dış etmen neden olabilir. Daha çok ayakların ve ellerin sert yüzeyler ile sürekli temas halinde olması nasırın, meydana gelmesi için yeterli olacaktır. İlk etapta kişilere çok fazla rahatsızlık vermese de giderek, daha büyük hale gelir ve  günlük yaşamı büyük ölçüde etkiler. Günlük yaşamdaki rutin aktivitelerinizi olumsuz hale getiren nasır için evde yapabileceğiniz  bir takım yöntemler mevcuttur. İşte; Nasıra ne iyi gelir? Evde nasır tedavisi nasıl yapılır? Sorularınızın yanıtı yazımızın devamında…

Nasır Nedir?

Nasır daha çok ayak bölgelerinde meydana gelir. Bunun esas nedeni ise ayak kemiklerine yakın olan bölgelerin kalitesiz ve sert olan ayakkabı ile sürtünme halinde olmasıdır.  Nasırın el bölgelerinde oluşmasının nedeni ise, ellerin  de tıpkı ayakkabılarda olduğu gibi sert ürünler ile sürtünme halinde olmasıdır. Özellikle elleri ile çalışmak zorunda olan kişilerde nasır daha çok görülür. İlk etapta nasır, sorunu çok dikkate alınmaz.

Çünkü nasır ilk çıktığı zaman kişilere çok fazla rahatsızlık vermez. Ancak giderek büyür ve zamanla kişilerde acı ve ağrılar meydana gelir. Bu durumda nasır tedavisi kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle nasır tedavisi, nasır sorununun ilk başlaması ile birlikte genel cerrahi uzmanına yada cildiye uzmanına başvurarak yapılmalı ve çok fazla büyümesi engellenmelidir. Başta doğru bir ayakkabı seçimi ile nasır sorunun önüne geçilmeli ve daha sonra el, ayak bakımları düzenli olarak yapılmalıdır.

Nasır Nasıl Geçer? Doğal Yöntemlerle Nasır Tedavisi

 • Nasır tedavisinde aspirin kullanımı

Aspirin, nasır tedavisi için iyi bir yöntem olacaktır. Burada yapmanız gereken her gece yatmadan önce bir aspirini su ile eritip, macun kıvamına getirip sorunlu bölgeye uygulamanızdır. Macun kıvamına gelen aspirini, nasır olan bölgeye uyguladıktan sonra bir bant ile bölgeyi kapatmanız gerekir. Sabah kalktığınızda bölgeyi bol su ile durulamanız faydalı olacaktır. Ayrıca aspirini sadece ölü derilerin olduğu bölgeye uygulamanız ve canlı derilerin olduğu bölgeye sürmemeniz tavsiye edilir.

 • Nişasta ile nasır tedavisi

Eğer gün boyu ıslak zeminlerde çalışıyorsanız, ayaklarınızda ayak mantarı ve nasır olması olağan bir durum haine gelecektir. Yine gün boyu ayaklarınız çok fazla terliyorsa nişasta tedavisi yapabilirsiniz. Bunun için her gün evden çıkmadan önce ayaklarınızın tabanına nişasta uygulamanız yeterli olacaktır. Nişasta fazla nemi ve teri emdiği için derinin hasar görmesini engelleyecektir.

 • Ağrılı ve acılı nasır tedavisinde ananas yöntemi

Bazı ileri derece nasırlar ya da ayakların hassas noktasında yer alan nasırlar, ağrı ve acıya neden olabilir. Bu gibi durumlarda ise, ananas harika bir yöntem olacaktır. Tek yapmanız gereken ağrı ve acı yaşanan nasırlı bölgeye bir miktar ananas yerleştirmek olacaktır. Ananası sorunlu bölgede bir gece beklettikten sonra, ağrıların kaybolduğuna ve kısa bir zaman içinde nasır tedavisinin hızlı bir şekilde gerçekleştiğini görebilirsiniz.

 • Nasır tedavisi için limon uygulaması

Limon doğal bir asidik yapıya sahiptir. Nasır oluşumuna neden olan ölü derilerin kısa süre içinde ortandan kalkmasını sağlayacaktır. Nasır olan bölgeye limon sarıp, bir gece bekletmeniz tavsiye edilir. Sabah uyandığınızda ise, nasırlı bölgeye poza taşı uygulayabilirsiniz. Bu sayede nasır ağrısı ve acısı kısa süre içinde ortadan kaybolacaktır.

 • Nasır tedavisi domates yöntemi

Limon gibi domateste harika bir şekilde nasır tedavisi için kullanılacak  doğal yöntemlerden biridir. Bunun için tek yapmanız gereken nasır olan bölgeye domates sarmak olacaktır. Domates uygulanılan bölgeden kısa süre içinde nasır tamamen kaybolacaktır. Dolayısı ile nasır tedavisi domates yöntemi harika bir şekilde tedavi edici bir özelliğe sahiptir.

 • Nasır tedavisi için karbonat uygulaması

Karbonatın kabartma gibi bir özelliği vardır. Yani ayak veya ellerde oluşan nasır için karbonat kullanabilirsiniz. Karbonat ile birkaç damla limonu macun kıvamına getirip, nasır olan bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır. Burada canlı deriye temas ettirmemeye ekstra özen göstermelisiniz.

 • Elma sirkesi ile nasır tedavisi

Elma sirkesi tüm vücutta kullanılabildiği gibi nasır tedavisinde de kullanıma uygundur. Bunun için yapmanız gereken ise bir pamuğa elma sirkesi damlatıp, nasır olan bölgeye uygulamak olacaktır.  Nasır olan bölgede yumuşama meydana geldiğinde bir sabun ve ponza taşı ile bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Ayaktaki Nasıra Ne İyi Gelir?

Yoğun iş temposu ve bütün gün havasız kalan ayaklarınızda bir süre sonra cilt hastalıkları görülme olasılığı yüksektir. Bu tarz deri hastalıklarına maruz kalmamak için cildinize iyi bakmalısınız. Ayaklarda oluşan nasırı evde yapabileceğiniz birkaç uygulama sayesinde tedavi edebilirsiniz.  Ama  burada nasırın derecesine dikkat etmeniz önemli bir konudur. Çünkü bazı nasırlarda iltihap ve enfeksiyon gibi durumlar söz konusu olacaktır.

Bu gibi nasır sorunlarında ise iltihaplı akıntılar, ağrı ve kanama gibi sağlık soruları gözlemlenir.  Ve kesinlikle bir uzman doktor tedavisi gerektirir. Aksi halde iltihaplı nasırlarda, iltihabın kana karışması ve vücuda dağılması olası bir durumdur. Bu nedenle bir dermatoloğa gidip, iltihabın bölgeden temizlenmesi sağlanmalıdır. İltihaplı nasır tedavisinde ise daha çok antibiyotik kremler veya kapsüller kullanılmaktadır.

Bunun dışında ayak bölgesinde oluşan nasır kötü bir durumda değilse bitkisel tedavi yöntemleri deneyebilirsiniz. Ayak tabanındaki nasırlar daha çok yanlış ayakkabı seçimi ile ortaya çıkar. Kullandığınız ayakkabıları ayak sağlığınızı koruyacak şekilde seçmeli ve ayaklarınızı havalandırmalısınız. Bunun yanı sıra evde yapacağınız bitkisel tedavilerinizi kesinlikle aksatmamalı ve düzenli bir şekilde tedaviye devam etmelisiniz.

Ayaktaki nasır için muz kabuğu uygulaması;

Muz kabuklarını çöpe atmadan önce mutlaka cilde ne kadar faydalı olduğunu bilmelisiniz. Muz kabuğu içerdiği antioksidan, antifungal ve antibakteriyel özellikler sayesinde ayaktaki siğil ve nasır  tedavisinde oldukça etkilidir. Yediğiniz muzun kabuğunu nasırlı bölgenin üzerine sarıp ayağınıza bir çorap giyin ve bütün gece böyle kalmasını sağlayın. Ayaktaki nasır geçene kadar bu işlemi her gece tekrarlayın.

Eldeki Nasır Nasıl Geçer?

Elde çıkan nasırlar genellikle ellerin sert yüzeylerle temasından kaynaklanmaktadır. Bahçe işlerinde kullanılan aletler, müzik aleti çalmak, tenis oynamak, odun kesmek gibi durumlar el ve el parmaklarında nasır oluşumuna neden olmaktadır. Ellerinizde oluşan nasırlar için, bir yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu, bir yemek kaşığı kabartma tozu ve iki yemek kaşığı zeytin yağını karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir parça pamuk yardımıyla el ve parmaklarınızdaki sertleşmiş nasırlı bölgeye uygulayın. Bu işlemi nasırlı bölge yumuşayana kadar her gün tekrarlamalısınız.

Nasır Neden Olur? Nasırın Oluşmasındaki Etmenler Nelerdir?

Pek çok kişide görülen nasır, belli bir takım dış etmenler nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Nasır sorununa maruz kalmamak adına ilk olarak, nasıra neden olan etmenleri ortadan kaldırmanız gerekir. Nasıra neden olan etmenler ise;

 • Yanlış ayakkabı seçimi, nasır sorununa neden olan etmenlerin başında yer alır. Tabanı sert, ayakları yoran ve kalitesiz ayakkabılar nasıra neden olur. Bunun için daha yumuşak ve daha kaliteli bir ayakkabı seçiminde bulunmanız şart olacaktır.
 • Yüksek topuklu ayakkabı seçimi de nasır sorunun nedenleri arasında yer alır. Bu nedenle özelikle bayanlar günlük yaşamlarında ve iş yaşamlarında kesinlikle çok yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmalıdır. Daha çok ortopedik ayakkabılar tercih edilmesi doğru olacaktır.
 • Nasıra neden olan bir diğer etmen ise ayak numarasından daha küçük ayakkabı seçimidir. Özellikle kendi ayak ölçülerinize uygun ayakkabı seçmeniz her bakımdan daha doğru olur.
 • Yürüme bozuklukları nasır oluşumundaki en büyük etmenlerin başında yer alır. Özellikle ayağın belli bir yerine baskı uygulanması bu bölgede nasır oluşmasına neden olur. Nasır sorununu ortadan kaldırmak adına yürüyüş bozukluklarını düzenlemeniz faydalı olacaktır.
 • Yanlış çorap seçimi de başlıca nasır sorunlarından biridir. Petrol içerikli çoraplar, sentetik ve sert iplikten yapılan çoraplar yerine pamuklu ve ayak derisini rahatsız etmeyecek çoraplar seçilmelidir.
 • El bölgesinde meydana gelen nasırların sebebi ise sert cisimlere olması gerektiğinden fazla temas edilmesidir. Bu nedenle el derisini etkileyecek sert zeminlerden uzak durulması   Veya elleri ile çalışan kişilerin elleri koruyacak iş eldivenleri kullanmaları gerekmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.