Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

04.01.2020
882
Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Nar çekirdeği yağının faydaları nelerdir? Nar yeteri kadar tüketildiğinde  vücut sağlığına olumlu yönden katkı sağlamaktadır. Yine cilt sağlığı için de son derece önemli besinler arasında yer alır. Nar, meyvesi kadar, çekirdeklerinden de faydalanılması gereken meyvelerden biridir. Özellikle nar çekirdeği yağı, kalp sağlığından, kilo vermeye ve cilt sağlığına kadar pek çok alanda mutlaka kullanılması gereken bir doğal üründür.

Nar çekirdeği yağı son dönemlerde adeta sosyal meydanın gündemine oturmuştur. Tam bir kanser önleyici olarak bilinen nar çekirdeği yağı, saç bakımında da kullanılabilecek nadir ürünlerden biridir. Nar çekirdeği yağı faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? Nereden alınır? gibi tüm soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları 

Nar çekirdeği yağı kanseri önler; nar çekirdeğinin içerisinde antioksidanlar mevcuttur. Eğer ailenizde kanser rahatsızlığı varsa mutlaka düzenli olarak nar çekirdeği yağı tüketmeniz tavsiye edilir. Nar çekirdeği yağı hasarlı hücreleri çok kısa sürede tespit ederek, kanserle mücadele eder. Yıpranmış ve hastalık bulaşmış tüm hücreleri iyileştirir.  Bilhassa pek çok kadında yaygın olarak görülen meme kanseri için harika bir üründür. Yine prostat kanseri, kan kanseri ve mide kanserinde de oldukça etkilidir. Tüm bunlara ek olarak deri kanserine de iyi geldiği klinik araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kalp hastalıklarında etkilidir; nar çekirdeği yağı içerdiği fito kimyasallar nedeni ile kolesterolü dengeler. Yine diğer kalp rahatsızlıklarında da kullanılacak en iyi ürünlerden biridir.

Nar çekirdeği yağı bağışıklık sistemini güçlendirir; nar çekirdeği yağı hem hormonal dengeyi sağlar hem de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Özellikle içerdiği C vitamini sayesinde kış hastalıklarının önüne geçer daha sağlıklı bir yaşam sunar.

Nar çekirdeği yağı kilo vermenize yardımcı olur; nar çekirdeği yağı vücutta yağ birikimini önler, daha hızlı yağ yakımını sağlar. Bu nedenle kısa sürede kilo vermenize yardımcı olur, verdiğiniz kiloları da geri almazsınız.

Nar çekirdeği yağı ağrıları hafifletir; nar çekirdeği yağının içinde pumisinik asit vardır. Bu nedenle başta kas ağrıları ve diğer ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur. Gün içinde enerji vererek daha zinde bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olur.

Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Nar çekirdeği yağı vücut sağlığı için kullanılabilirken, cilt sağlığı ve güzelliği için de kullanılabilir.  Bu bağlamda nar çekirdeği yağının cilde faydaları ise;

 • Cilde gençlik ve esneklik verir. Düzenli kullanım sonucunda harika bir şekilde gençliğe ulaşacaksınız.
 • Cildin rahatlaması için masaj yaparak kullanabilirsiniz.
 • Makyaj çıkarmak için de kullanılan nar çekirdeği yağı, cilde yapışan tüm kir kalıntılarını bir mıknatıs gibi ciltten uzaklaştırır.
 • Cilt üzerinde görülen deri hastalıklarına iyi gelir. Örneğin, sedef, egzama ve mantar gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.
 • Cildi güneş ışınlarına karşı korurken, ciltte oluşan güneş yanıklarının da en kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kesik, yara ve bere gibi durumlarda yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.
 • Ciltteki kolajen miktarını artırarak, daha genç bir görünüme ulaşmanıza yardımcı olur. Cilt kırışıklıkları, cilt üzerinde oluşan koyu lekeleri ve kahverengi lekeleri ortadan kaldırır. Cilt rengini eşitler.
 • Nar çekirdeği yağı cilt üzerindeki zararlı serbest radikallerin zararını en aza indirir.
 • Cildin pürüzsüz ve ışıltılı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur.
 • Ciltteki parlama, mat ve soluk görünümlerin önüne geçer.
 • Geniş gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.
 • Nemsiz ve kuru ciltler için harika bir özelliğe sahiptir. Özellikle kış günleri, ciltte oluşan kuruluklar için kullanıma uygundur. Cildi beslerken, nemlenmesine de yardımcı olur.

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları 

Nar çekirdeği yağı ile saç bakımınızı en iyi şekilde yapabilirsiniz. Özellikle kuru ve yıpranmış saçlar için kullanılabilir. Bununla beraber nar çekirdeği yağının saça faydalarına bakacak olursak;

 • Nar çekirdeği yağı içerisinde punısidik asit barındırır. Bu sayede de saçlar parlak ve daha güçlü bir görünüme kavuşur.
 • Saç dökülmelerini kökten önler ve saç uçlarında yaşanan kırılmaları engeller.
 • Saçların daha kolay taranmasına yardımcı olur.
 • İnce telli saçların kalınlaşmasını sağlar.
 • Saç diplerinde meydana gelen sedef ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Saç diplerinde yağlanma ve kepek oluşumunun önüne geçer.
 • Boya ve diğer kozmetik ürünlerinden etkilenen ve yanan saçların daha hızlı eski haline dönmesini sağlar.
 • Saçların daha kolay uzamasına yardımcı olur.

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu harika ürünü kullanmak istediğinizde mutlaka nar çekirdeği yağı nasıl kullanılır? sorusunun yanıtını bilmeniz gerekir.

Nar çekirdeği yağının vücut sağlığı için kullanımı; vücut sağlığı için kullanacaksanız, salatalarınızda kullanabilirsiniz. İsterseniz bir bardak suyun içine birkaç damla nar çekirdeği yağı damlatıp içebilirsiniz. Nar çekirdeği yağını yemek ve kızartmalarda kullanmanız uygun olmayacaktır.

Nar çekirdeği yağının cilt üzerinde kullanımı; eğer cilt sağlığı ve güzelliği için kullanacaksanız, bir parça pamuğa birkaç damla nar çekirdeği yağı damlatıp kullanabilirsiniz. Özellikle masaj yaparak uyguladığınızda daha büyük bir etkiye sahip olacaksınız.

Nar çekirdeği yağının saçlarda kullanımı; saç sorunlarınız için nar çekirdeği yağı kullanmak isterseniz, saç diplerinize bir miktar nar çekirdeği yağı uygulayıp, parmak uçlarınızla masaj yapmanız yeterli olacaktır. Yine saç uçlarına da aynı şekilde masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 30 dakika sonra ılık su ile saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır.

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Nar çekirdeği yağının mucizevi etkilerinden faydalanmak isterseniz mutlaka soğuk pres olan ürünleri tercih etmeniz gerekir. Evde kendi nar çekirdeği yağı yapmak isteyen kişilerin ilk sorduğu sorulardan biri nar çekirdeği yağı  nasıl yapılır? sorusudur. Nar çekirdeği yağı evde yapılması zor ve zahmetlidir. Bu nedenle güvendiğiniz markaların ürünlerini satın almanız daha doğru olacaktır.

Nar Çekirdeği Yağı İle Zayıflama

Nar çekirdeği yağı ile zayıflama oldukça avantajlıdır. Bir bardak suyun içine 5 – 6 damla nar çekirdeği yağı damlatıp, gün içinde tüketmeniz yeterli olacaktır. Nar çekirdeği yağı hem kilo vermenize yardımcı olur hem de verdiğiniz kiloları almamanızı sağlar.

Nar Çekirdeği Yağı Kullananlar

Nar çekirdeği son dönenlerde daha çok kanser önleyici olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ve yine cilt sağlığı içinde kullanılır. Nar çekirdeği yağı kullananlar ise bu doğal üründen oldukça memnun kaldıklarını belirtmişlerdir.

 • Ben cilt sağlığım için nar çekirdeği yağı kullanılıyorum, özellikle güneşe çıkmadan önce sürüyorum harika bir şekilde cildimi güneşten koruyor.
 • Nar çekirdeği yağını meme kanseri için alternatif olarak kullanıyorum umarım iyi gelir.
 • Benim ailemde kanser var bende de olmaması için düzenli olarak nar çekirdeği yağı kullanımı yapıyorum.
 • Saç diplerim aşırı derece kaşınıyor, hele sosyal ortamda ve iş ortamında bu durum çok kötü görüntülere sebep oluyor. Ben de artık her banyo öncesi saç diplerine nar çekirdeği yağı uyguluyorum. Kaşıntı geçti bunun yanında saçlarım ipek gibi oldu yani harika bir yağ.
 • Saçlarıma yanlış boya yapıldı ve güzelim saçlarım yandı. Eski haline gelmesi için her gün nar çekirdeği yağı kullanıyorum.

Nar Çekirdeği Yağı Nereden Alınır?

Nar çekirdeği yağı eczane, orijinal ürün satan web sitelerinden ve aktarlardan alabilirsiniz. Eğer nar çekirdeği yağı almak isterseniz mutlaka soğuk sıkım olmasına dikkat etmelisiniz.

Nar Çekirdeği Yağının Fiyatı Nedir?

Nar çekirdeği yağının fiyatı ml olarak değişir. Örnek vermek gerekirse, 20 ml bir nar çekirdeği yağının fiyatı 9,50 TL gibi rakamlara satılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.