Nane Yağının Faydaları

27.07.2019
1.500
Nane Yağının Faydaları

Evlerimizde kullandığımız hoş kokulu nanenin tüm yemeklere lezzet kattığını ve şifa deposu olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Nanenin soğuk pres yöntemi ile nane yağı elde edilerek birçok alanda kullanılması onu daha da değerli hale getirmiştir. Piyasa da satılan nane yağlarının sahte olup olmadığını anlamak zor olduğu için güvenilir eczaneden veya aktarlardan temin etmek her zaman daha garantili olacaktır.

Nane yağı, diğer yağlar ile birlikte kullanıldığında baş ağrıları, kas ağrıları gibi birçok rahatsızlıkların tedavisinde etkili olmakta. Nane yağı esansı temizlik ve kozmetik ürünlerinde sıkça karşımıza çıkabiliyor. Bunlardan birisi ise, ağız içi temizleme suyu olarak örnek verilebilir.  Bu yazımızda; nane yağı nedir? Nane yağı ne işe yarar? ve hangi hastalıklar için kullanılır? gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz…

Nane Yağı Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıp adı altında çeşitli bitkilerden ve yağlardan faydalanarak şifa aramak yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Birçok hastalıkta işe yarayan tedavi sürecini kısaltmada büyük etki gösteren alternatif tıp uygulamaları, herkesin ilgisini çekerek ilaçlara olan ihtiyaçlarını azaltmıştır. Bu noktada nane yağı da bir çok alanda kullanılarak, içeriğindeki faydalı bileşiklerden yararlanılan şifalı bir üründür. Nane yağı faydaları açısından oldukça zengin mineral ve vitaminler içerir.

 • İlk bilinen özelliklerinden biri olan ağız kokusunu gidermede uzman olduğudur. Nane aromalı sakızlar, ağız temizleme suları buna örnek olarak verilebilir.
 • Kronik mide ağrısı, mide krampları gibi sorunlar yaşanıyorsa bunları giderme de veya en aza indirmede işe yarayabilir.
 • Odaklanma sorunu yaşayanlar için birebirdir. Zihin açıcı özelliği sayesinde unutkanlık sorunlarına karşı savaşır.
 • Bağırsakların düzensiz çalışmasından dolayı sürekli hazımsızlık ve kabızlık sorunu yaşayan kişiler için nane yağının iyi geldiği biliniyor.
 • Üzerinizdeki yorgunluğu atmanıza, daha dinç ve enerjik olmanıza katkı sağlar.
 • Nane yağı migren veya çeşitli sebeplerden dolayı oluşan baş ağrılarında kullanılabilir.
 • Nanenin bileşiğinde yer alan antibakteriyel özelliği sayesinde temizlik ürünlerin içerisinde güvenle kullanılabilir.
 • Bahar alerjisi veya başka sebeplerle oluşan kaşıntıları ortadan kaldırmaya yardım edip, o bölgeyi rahatlatmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla düzenli olarak kullanılabilir.
 • Kan dolaşımı bozukluğu yaşayanların, dolaşımını düzenli seviyelere getirmede yardımcı olur.
 • Nane yağı saç dökülmesinden ve kepek oluşumundan şikayet edenlerin kullanmaları halinde, bu sorunlardan büyük ihtimalle kurtulabilirler.
 • Güneş yanığı olan bölgeye sürülürse cildin yenilenmesini hızlandırıp aynı zamanda yanma hissini ortadan kaldırabilir.
 • Nane yağı bebeklerde kullanımı ise bebeğin rahatlamasına ve burun akıntılarının giderilmesine yardımcı olur.

 

Nane Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Nane yağının o kadar çok faydası bulunuyor ki, her konuda gönül rahatlığı ile kullanılabilir olması insanların ilgisini artırmayı başarabiliyor. Nane yağı hangi hastalıklara iyi gelir? Nerelerde kullanılabilir? İle ilgili bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Nane yağı kas ağrılarında kullanılır; Ağrılı kas bölgelerini nane yağı ile masaj yapılması halinde kasları gevşeterek ağrıları ortadan kaldırır. Sırt ağrılarında kullanılan kremlerin yapılışında etken madde olarak rol alır.

Nane yağı sinüzite iyi gelir; Kapalı olan sinüslere nane yağının buruna uygulanması ile hemen etki ederek rahatlama sağlar. Nane yağı sinüzit için nasıl kullanılır? diye merak ediyorsanız, bu uygulama oldukça basittir. Kaynamış suya bir kaç damla nane yağı damlatıp buharında nefes alıp verirseniz sinüs ağrıları hafifler ve nefes almak kolaylaşır.

Eklem ağrılarını hafifletir; En çok yaşlıların sorunu olan eklem ağrılarında nane yağı ile ozon yağı karıştırılırsa eklem ağrıların geçtiğini göreceklerdir.

Nane yağı alerjiye iyi gelir; Mevsimlerin ani değişmesiyle meydana gelen alerjik durumlara karşı reaksiyonları önlemede ve gidermede işe yarar.

Beyni rahatlatıp zihni açar; Nane yağını yastığa veya kıyafetin yakasına damlatıldığı takdirde zihin yorgunluğunu alarak daha iyi uyumanızı sağlar böylece zihnin açık olmasını kolaylaştırır.

Ateş düşürmede yardımcıdır;  Ateş düşürücü özelliği sayesinde ayaklara ve avuç içlerine nane yağı sürülerek ateşi düşürebilir.

Böcek savar özelliği vardır; Sivrisinek, sinek, karınca gibi böceklerin gelmesini engeller. Hatta fesleğen ile birlikte kullanılırsa daha iyi etki ettiği gözlemlenmiştir.

Güneş yanıklarına iyi gelir; Yaz mevsiminde sıkça karşılaşılan sorunlardan birisidir. Güneş yanığı olan bölgeye nane yağı sürülürse rahatlama sağlarken cilt dokusunu yenilemeye devam eder.

Nane yağı mideye iyi gelir; Özellikle üşütme ve hamilelik dönemlerinde meydana gelen bulantı hissini gidermede uzmandır. Parmak ucuna birkaç damla alıp kulağın arka kısmına sürülüp masaj yapılması yeterlidir.

Hazımsızlık sorununa doğal çözümdür; Yediğimiz yemeklerden veya hareketsiz yaşam temelinden kaynaklanan hazımsızlık sorununa mutlak bir çözüm sağlayıcı görevini üstelenebilir.

Nane yağı ağız kokusunu giderir; Dişlerden kaynaklı olmayan ağız kokularını gidermeye yönelik oldukça etkilidir. Ayrıca ağız kokusunun tümden çözümü için dişlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmeniz ağız içi kokusunu etkileme yönünden oldukça önemlidir.

Nane yağı astım belirtilerini azaltır; Nane yağı içinde bulunan metanol maddesinin solunum yollarını rahatlattığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle astım hastası olan kişilerin daha rahat nefes almasını kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılan nane yağı, öksürüğü gidermekte ve etkili bir balgam söktürücü özelliktedir.

 

Nane Yağının Cilde Faydaları

 • Nane yağı sivilce üzerinde etkilidir. Antimikrobik özelliğiyle cildi bakterilerden arındırarak, sivilce ve akne oluşumunu azaltmaktadır.
 • Cilt yüzeyinde oluşan iltihapları giderir.
 • Nane yağı antifungal özelliğiyle tırnak mantarı enfeksiyonunu yok etmektedir.
 • Nane yağı cilde tonik olarak kullanıldığında cildi temizler ve tıkanmış gözenekleri açar.
 • Etkili bir nemlendirme özelliğine sahiptir, vücut losyonu olarak kullanılabilir.
 • Nane yağı egzama ve sedef hastalığı tedavisinde kullanılan bitkisel bir alternatiftir.

Nane Yağı Nasıl Yapılır?

Evde kolaylıkla kendi başımıza nane yağı yapabilmek mümkündür. Bunun için biraz sabır ve özverili olmanız yeterli olacaktır. Nane yağı nasıl yapılır? hakkında bilgilere aşağıdan ulaşabilir siz de evlerinizde deneyebilirsiniz.

Malzemeler; 350 gr nane, 200 ml zeytinyağı, en az 250 ml hazneye sahip koyu renkli cam kavanoz.

Yapılışı;

 • Öncelikle nane yapraklarını ayırıp soğuk suda iyice yıkamalısınız.
 • Daha sonra yaprakları bir havan içine alarak iyice ezin.
 • Suyunun çıktığına emin olduktan sonra 200 ml yağı ekleyip ayrı bir kaba alın.
 • Kabı düşük dereceli ateşe alıp yağ ile yaprakların iyice birbirine geçmesi ve kapalı bir şekilde bir müddet damıtılması gerekir.
 • Yarım saat boyunca süren kısık ateşte damıtılma işlemi bittikten sonra ocaktan alarak soğumasını ve dinlenmesini bekleyin.
 • Soğuyan karışımı koyu renkteki kavanoza süzerek doldurun.
 • Kavanoza giren bu yağı güneş görmeyen bir yerde yaklaşık 10- 15 gün süre bekletin.
 • Bu süre boyunca sabretmeniz karşılığında nane yağınız hazır olacaktır.

Nane Yağı Zayıflatır Mı?

Nane yağında bulunan magnezyum, omega 3 yağ asitleri, demir, kalsiyum, A ve C vitaminleri yanı sıra manganez, potasyum ve bakır içerdiği için zayıflama konusunda kişilere destek sağlayabilir. Nane yağı zayıflatır mı? İle ilgili birçok soru işareti bulunduğundan dolayı tamamen yağ yaktırıcı özelliğe sahip olmadığını sadece zayıflama anında bir destek amacıyla kullanılabilir olduğunu söyleyebiliriz. Nane yağı  zayıflatan detoks suyu ile birlikte kullanılırsa kilo vermede daha etkili sonuçlar almanız mümkün olabilir.

Nane Yağının Kozmetik Amaçlı Kullanımı

Nane yağının bileşenleri her alanda kullanmaya müsait olmasından yola çıkarak, bütün piyasalarda yer alan nane yağı katkılı kozmetik ürünleri yer almaktadır. Nane üreticileri nane yağının kozmetik amaçlı kullanımı açısından önemli olduğunu öğrendikleri zaman düzenli olarak kozmetik firmaları ile çalışmayı kabul etmişlerdir. Bu da piyasada birden fazla ürün çeşitliliğine yol açmıştır. Bunlardan ilki sivilceler, selülitler, siyah noktalar gibi sorunlara çözüm sağladığı için nane yağı ile tonikler hazırlanmış ve piyasaya sürülmüştür.

 

Diğeri ise, nane aromalı şampuanlar sayesinde saç derisinde rahatlama ve kepekten kurtulma işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmemizi sağlıyor. Nane yağı saçları onararak dökülmeleri azalttığı hatta saça parlaklık verdiği kullanıcılar tarafından belirtilmiştir. Aynı zamanda deodorant görevi görerek doğal kokularla etrafınızı sarabilirsiniz. Evlerde kullanılan cam sil, yer temizleme suları gibi yerlerde kullanılmasıyla evde tertemiz bir koku oluşmasını sağlamak mümkün hale gelebilir.

Nane Yağı Zararları

Nane doğal bir bitkidir. Çok fazla zararı insanlarda görülmez fakat fazla kullanımı sonucunda ishal gibi rahatsızlıklar verebilir.  Nane yağı zararları küçük çocuklarda daha çok görülür bu nedenle bebeklere ve küçük çocuklara uygularken daha dikkatli olunmalıdır.

Nane Yağı Nerede Satılır?

Nane yağı adı altında satılan piyasada oldukça fazla marka ve firma ismi bulunmaktadır. En doğrusu güvenilir aktarlara veya eczanelere giderek satın almak en güvenilir yollardan birisi olacaktır. Güvenilir olmayan merdiven altı üreticilerden satın alınan nane yağından beklenen faydaların oluşması yerine aksine deride tahriş, nefes darlığı gibi birçok benzeri durumlarla karşılaşmak kaçınılmaz olabilir.

Nane Yağı Fiyatı

Nane yağı eczane fiyatı 30ml 10tl gibi rakamlardan oluşur.  Nane yağı fiyatı aktar, 15tl fiyatlarından satılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.