Cilt Bakımı

Muz Kabuğunun Cilde Faydaları

Zengin potasyum kaynağı olan muz, vücut ve cilt için oldukça faydalıdır. Üstelik sadece meyvesi değil, kabuğunda da bol vitamin ve mineral bulunur. Cilt üzerinde meydana gelen sivilce, akne ve diğer cilt problemlerine inanılmaz derecede fayda sağlayan muz kabuğu, düzenli olarak kullanıldığında cilde adeta porselen görüntüsü verecektir. Muz kabuğunu çöpe atmak yerine cilt güzelliği ve sağlığı için kullanabilirsiniz.

İçerisinde demir, potasyum, B vitamini, C ve K vitaminleri mevcuttur. Üstelik sadece bunlarla sınırlı değil, muz kabuğu harika bir antioksidan kaynağıdır.  İltihaplı sivilceler başta olmak üzere ciltte iltihaba neden olacak tüm mikropları ciltten uzaklaştırır. Bu bağlamda cildiniz için kullanmak isteyeceğiniz muz kabuğunun cilde faydaları ve muz kabuğu maskeleri hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Muz kabuğunun faydaları sadece cilt için değil, diş beyazlatmak ve bazı cilt hastalıklarının önüne geçmek için de kullanılır. Muz kabuğunun faydaları ve kullanım alanlarına bakacak olursak;

Muz kabuğu siğiller için kullanılır; bazı mikropların neden olduğu siğil sorunu için muz kabuğu kullanabilirsiniz. İçerisindeki güçlü antioksidanlar sayesinde siğilleri zamanla yok eder. Yine siğillerin içinde bulunan mikroplar deri üzerine dağılabilir özellik taşmaktadır. Hal böyle olunca siğiller hızla deri üzerinde çoğalabilir. Fakat siğiller üzerine muz kabuğu sürülürse siğil mikrobu dağılmaz.

Muz kabuğu sivilcelerin oluşmasını engeller siyah noktaları temizler; muz kabuğu içinde bulundurduğu anti inflamatuar yani iltihap sökücü özelliği ile akne oluşumuna neden olan toksinleri temizler. Bununla beraber mevcut sivilcelerin de kısa sürede temizlenmesine yardımcı olur. Düzenli kullanım sonucunda cilt tertemiz ve pürüzsüz bir güzelliğe kavuşur.

Cilt lekelerini giderir; muz kabuğu hızlı ve etkili bir şekilde cilt üzerinde meydana gelen yaşlılık lekelerini, güneş lekelerini ve hamilelik gibi lekeleri giderir.

Muz kabuğu cilt kırışıklıklarını önler; mevcutta oluşan kırışıklıkları ve oluşacak kırışıklıkları engeller. Yaşlanma belirtilerini azaltır ve cilde parlaklık verir.

Cilt kırışıklıkları için muz kabuğu kullanmak isterseniz,  yüzünüze muz kabuğu sürebilirsiniz. Daha sonra cildinizin toparlanması için cildinize E vitamini kapsülü de sürebilirsiniz.

Muz kabuğu et benleri yok eder;  eğer cildiniz üzerinde meydana gelen et benlerinden şikayetçi iseniz lazer tedavisi ya da cerrahi işlemlere gerek kalmadan muz kabuğu ile et benlerinden kurtulabilirsiniz. Burada yapmanız gereken işlemler ise, bir miktar muz kabuğunu et ben üzerine yapıştırıp gece boyunca cildiniz üzerinde kalmasını sağlayın. Sabah kalktığınızda cildinizi yıkayabilirsiniz. Et benler yok olana kadar her gün yapmanız gerekir.

 

Muz kabuğu böcek ve sinek ısırıklarına iyi gelir; böcek ısıran bölgenize hemen bir miktar muz kabuğu sürmeniz tavsiye edilir. Muz kabuğu sinek ve böcek ısırıklarının oluşturacağı şişme ve kızarıklıkları hemen yok edecek acısını alacaktır.

Muz kabuğu göz çevresi şişlik ve hasarlarına iyi gelir; göz altı morlukları, şişlikler, göz altı torbaları ve göz çevresinde oluşan yorgun görünümü azaltır. Muz kabuğu göz altı morukları için her gün kullanabilirsiniz.

Muz kabuğu sedef hastalıklarına iyi gelir; kaşıntı, kızarıklık ve deride dökülmelere neden olan sedef hastalığı için muz kabuğunu kullanabilirsiniz. Muz kabuğu sadece sedef hastalığı için değil, mantar enfeksiyonu için ve kronik deri rahatsızlıkları için kullanılır. Yine güneş ışınlarının cilde verdiği hasarı önlemek için de kullanımı yapılmaktadır.

Muz kabuğu cildi nemlendirir; özellikle kış günleri cilt nemini yitirir, kuruyan ve pul pul dökülen cilt için muz kabuğu kullanabilirsiniz. Cildinizde kuruyan bölgelere muz kabuğunun iç kısmını sürmeniz yeterli olacaktır.

Dişleri beyazlatır; muz kabuğu deri ve cilt üzerinde büyük etkilere sahiptir. Tüm bunların yanında dişlerinizin üzerinde oluşan sarı lekeleri muz kabuğu ile temizleyebilirsiniz. Burada yapmanız gereken dişlerinize muz kabuğunun iç kısmını sürmek olmalıdır.

Siğiller İçin Muz Kabuğu Maskesi

Siğiller için muz kabuğu maskesi harika bir çözüm olacaktır.

 • Siğillerin miktarına göre muz kabuğu,
 • 2 – 3 damla kekik yağı,

Muz kabuğunu iyice ezdikten sonra içine kekik yağı damlatıp, siğillerin üzerine bu karışımı sürün. Daha sonra bir yara bandı ile kapatın, tüm gece boyunca maskenin siğillerin üzerinde durmasını sağlayın. Kekik yağı ile birleşen muz kabuğu sayesinde siğillerinizden çok kısa bir zaman sonra kurtulabilirsiniz.

Sivilce Ve Akneler İçin Muz Kabuğu Maskesi

Eğer cildinizde çok fazla sivilce, akne ve siyah nokta varsa vereceğimiz bu tarifi günde üç kez cildinize uygulayın. Olgun ve yumuşak bir muz kabuğunu iyice krem kıvamına gelene kadar ezin. Daha sonra temizlenmiş olan cildinize sürün,  20 dakika boyunca cildinizin muz kabuğunu iyice içine çekmesini sağlayın. Daha sonra ılık su ile yıkayıp, cildinize gül suyu sürün.

İltihaplı Sivilceler İçin Muz Kabuğu Maskesi

Cilt üzerinde biriken kir ve makyaj kalıntıları zamanla iltihaplı sivilce oluşumuna neden olur. Burada kullanacağınız muz kabuğu maskesi ile tüm sivilcelerinizden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Malzemeler

 • Bir muz kabuğu,
 • 1 çay kaşığı zerdeçal,

Blenderden geçirdiğiniz ve krem kıvamına getirdiğiniz muz kabuğunun içine zerdeçalı ekleyin ve iyice karıştırıp cildinize uygulayın. Hafif masaj yaptıktan sonra 10 – 15 dakika kadar maskenin cildinizde kalmasını sağlayın. Daha sonra cildinizi yıkayıp nemlendirici kreminizi sürebilirsiniz.

 

Cilt Lekeleri İçin Muz Maskesi

Muz kabuğunun iç kısmını cildinize 20 dakika boyunca sürebilirsiniz. Bu sayede cilt lekelerinden kolaylıkla arınmanız mümkün olacaktır. Buna alternatif olarak muz kabuğunun içine az miktarda karbonat serpip, cildinize de uygulayabilirsiniz. Eğer cilt lekeleri çok fazla ise muz kabuğunu lekeler üzerinde 20 dakika kadar bekletmeniz tavsiye edilir.

Deri Hastalıkları İçin Muz Kabuğu Kürü Tarifi

Kaşıntı ve deri rahatsızlıkları tedavisinde vereceğimiz tarifi uygulayabilir, kısa sürede hastalıklardan kurtulabilirsiniz.

Malzemeler

 • Bir adet olgunlaşmış muz kabuğu,
 • Bir yemek kaşığı saf zeytin yağı,

Muz kabuğunu blenderden iyice geçirip, kıvam almasını sağlayın. Daha sonra zeytinyağını içine ekleyip, sorunlu bölgeye uygulayın.  Yarım saat bekledikten sonra bölgeyi yıkayabilirsiniz. Bu uygulama ile deride oluşan kaşıntılar anında kaybolacaktır.

Tüm Ciltlere Uygun Muz Kabuğu Maskesi Tarifi

Özellikle kış aylarında rahatlıkla kullanabileceğiniz muz kabuğu maskesi tüm cilt tipi için uygun olacaktır. Haftada bir kez yapmanız cildinizin daha pürüzsü ve ışıl ışıl görünmesini sağar.

Malzemeler

 • Yarım adet olgunlaşmış muz,
 • 1 tatlı kaşığı doğal bal,
 • Yeteri miktarda pirinç nişastası,

Uygulanışı

Yarım adet olgunlaşmış muzu kabukları ile beraber blenderden geçirin. Daha sonra diğer malzemeleri de ekleyip, cildinize uygulayın. Birinci katı sürdükten sonra bir kat daha sürüp 5 – 10 dakika bekleyip yıkayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Muz Kabuğu Maskesi Tarifi

Kuru ciltlerin en büyük sorunlarından bir tanesi cildin pul pul dökülmesi ve kaşıntıların yaşanmasıdır. Soğuk ve yağmurlu günlerde cildiniz daha fazla neme ihtiyaç duyar. Muz kabuğu maskesi ile cildiniz ihtiyaç duyduğu neme kavuşabilir ve nem uzun süre ciltte hapsedebilir.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt,
 • E vitamini kapsülü (1 adet yeterli olur)
 • 1 adet kabuğu ile beraber muz,

Yapılışı

Tüm malzemeleri iyice krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra cildinize uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra cildinizi yıkayıp, kuru ciltlere özel nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Muz kabuğunun faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle muz kabuklarını atmak yerine cildinize maske yaparak kullanabilirsiniz. Pürüzsüz güzelliğe kavuşmak için düzenli kullanmanız tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu