Mate Çayı Faydaları Nelerdir? Mate Çayı Zayıflatır mı?

23.07.2019
902
Mate Çayı Faydaları Nelerdir? Mate Çayı Zayıflatır mı?

İnsanların yaşam kalitesi düştükçe sağlık problemleri meydana gelebiliyor. Sağlık problemlerin çıkması ile birlikte çareyi şifalı bitkilerde arıyoruz. Dünyada var olan yüzlerce çeşit bitkilerin içinde henüz keşfedilmemiş ya da yeni keşfedilen bitkiler popüler olup, tüm insanların kullanma gereksinimi hissetmelerine neden olabiliyor.

Son yıllarda adını sık duyduğumuz mate çayı insanların ilgi odağı olabilme başarısını yakalamış durumda. Mate çayı zayıflamak için kullanıldığı bilinmesinin aksine çok fazla faydaları da bulunmaktadır. Mate çayı ne işe yarar? Mate çayı faydaları hakkında daha fazla bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Mate Çayı Nedir?

Mate çayı faydalarına gelmeden önce mate çayı nedir? Sorusuna bir göz atarak bitkiyi tanıyalım. Mate çayı,l lexparaguariensis bitkisinden meydana gelen yapraklarından ve dal kısımlarından oluşan bir çay çeşididir.

Mate çayı Brezilya ve Paraguay bölgesinde yetiştiği bilinip sıcak yerleri seven bir bitki türü olarak bilinir. Mate çayı bitkisinin yaprakları toplanarak sıcak ve gölgeli bir ortamda kurutulduktan sonra ezilir. Demlenme esnasında sıcak su ile demlenmesi kolaylıkla yapılabilir.

Mate çayı bir çok vitamin ve mineralleri içerisinde barındırmaktadır. Kalsiyum, demir, potasyum gibi mineraller ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Vücut sağlığı üzerinde bir çok faydası bulunan mate çayı, kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler arasında sıklıkla tercih edilmektedir.

Mate Çayı Faydaları Nelerdir?

Mate çayı tüketildiğinde içeriğindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. İçinde bulunan kafein ile kahve görevi görerek bir uyarıcı özelliğiyle daha enerjik olmanızı sağlıyor. Mate çayı faydaları aşağıdaki gibidir.

 • Kötü kolesterolü içindeki potasyum, manganez ve magnezyum sayesinde düşürüp dengeye soktuğu biliniyor.
 • İştahı keserek yağ yakılmasına, dolayısıyla kilo verdirmeye yardımcı olduğu araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur.
 • Yaşlıların genel sorunu olan romatizma hastalıklarına iyi gelip aynı zamanda kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır.
 • Kalp damar sağlığına oldukça büyük katkılar sağlayan mate çayı, düzenli kullanımda kalp krizi riskini azalttığı söyleniyor.
 • Mate çayı bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Böylece hastalıklara karşı vücut direncini arttırıyor.
 • Vücuda canlılık ve enerji veriyor.
 • Mate çayı depresyonla savaşmasının yanı sıra, uyku problemlerini de en aza indiriyor.

 

Mate Çayının Cilde Faydaları

Mate çayı hemen hemen bütün vücuda sağladığı şifası ile birlikte cilde olan yararları da bulunmaktadır. Özellikle kadınların dikkat ettiği nokta cilt bakımı olduğu için bu konuda da mate çayından faydalanmayı ihmal etmiyorlar. Mate çayının cilde faydaları açısından en çok bilineni cildi parlatıp pürüzsüzleştirdiğidir.

Mate çayını demledikten sonra ara ara yüze tonik olarak uygulanması halinde, cildi temizleyip, nefes almasına katkı sağlar. Ciltteki tozun kirin derinlemesine temizlenmesinde yardımcı olacak aloe vera ile birlikte kullanılması daha etkili sonuçlar almanızda fayda sağlayacaktır.

Mate Çayı Fiziksel Gücü Artırır Mı?

İçinde bulunan kafein yorgunluğa iyi geldiği gibi aynı zamanda spor yapan kadın ve erkeklerin fiziksel gücünü artırdığı testlerle ortaya çıkmıştır. Yapılan testlerin amacı mate çayı fiziksel gücü artırır mı? sorusunun cevabını bulmaya yönelik olmuştur. Spor yapan kişilere spora başlamadan hemen önce bir gramlık mate çayı verilmiştir. Daha sonra spor esnasında ne kadar yağın yakıldığına bakılıp ona göre kilo vermede etken bir ürün olup olmadığı testlerle anlaşılmıştır.

Ayrıca spor sonrası meydana gelen kas yorgunluğu ve ağrılarının şiddetini azaltmada fayda sağladığı biliniyor. Erkekler üzerinde denenen testlerin yanında meta çayı ve cinsellik arasında bir bağ bulunduğu gözlemlenmiştir ve cinsel performansı artırdığına dair sonuçlar da bulunmuştur. İnsanlar üzerinde çok fazla bir araştırma sonuçları bulunamasa da izole hücreler aracılığıyla yapılan test sonuçlarına göre mide ve bağırsak parazitlerini yok etme ve önlemede yardımcı olduğu öğrenilmiştir.

Bunun yanında bakteri ve enfeksiyon sonucu oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılan yardımcı etmenlerin tespit edildiği bilinmektedir. Vücutta bazı bölgelerde meydana gelen mantar, deri dökülmeleri, pullanmalar ve sedef hastalığı gibi tedavilerde kullanılması güvenli olan mate çayı antibiyotik özelliğe sahiptir.

İnsanların sık sık karşılaştığı durumlardan olan mide krampları veya gıda zehirlenme olaylarında mate çayının bu etkileri en aza indirmesiyle insanların hayatlarını kurtarabilecek derece de değere sahip olduğunu buradan anlayabiliyoruz. Mate çayı, düzenli olarak kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı bir kalkan görevi görür.

Mate Çayını Kimler Kullanamaz

Mate çayının faydalarının fazla olması nedeniyle tüm insanların kullanım ihtiyacına göre değerlendirilerek bir ölçü belirlenmelidir. Bazı insanların sağlık sorunları nedeniyle mate çayını kullanması halinde daha kötü sonuçlara neden olabileceği göz önüne alınarak kullanılmalıdır. Peki, mate çayını kimler kullanamaz?

 • Mate çayının içinde bulunan kafein oranının fazla olmasından dolayı kalp rahatsızlığı olan ve önceden kalp krizi geçirmiş insanların kullanmaması gerekir.
 • Tansiyonu yükseltme özelliği ile bilinen mate çayı yüksek tansiyonu olan insanların tansiyonlarını çıkarabileceği konusunda uzmanlar uyarıyor.
 • Ayrıca mide ülseri olanların kullanılmaması gerektiği hatta hamile kadınların bile ne tür sonuçlar vereceği konusunda pek bilgiye sahip olunmadığı için kullanmaması gerekir.

 

Mate Çayı Zayıflatır mı?

Türk halkının çevresinden duydukları otlarla ilaçlarla kilo vermeye çalışmaları gündemi bir hayli meşgul edebiliyor. Peki, böyle bir şey yapmak doğru mu? yanlış mı? diye soru sorulması gerekir. Bazı bitkisel kürlerin kilo vermede yardımcı oldukları doğrudur. Ama işin püf noktası burada yer alıyor.

Hangi bitkileri kullanarak kilo verilebilir diye iyi bir şekilde araştırmalar yapıp hatta diyetisyenlerin önerileri eşliğinde oluşturulan kürlerle çaylarla kilo vermek mümkündür. İşte Mate çayı da son zamanların kilo verdirmede yardımcı olduğu bilinmesiyle ünlenmiş bir bitki çayıdır.

Mate çayı zayıflatır mı? diye sorulan sorulara verilecek cevap şudur. Mate çayı elbette zayıflamada yardımcı olur. Ancak bunun yanında bir ek yardım olarak başka bir çay da kullanılırsa etkisi daha fazla olabilir. Her gün düzenli olarak mate çayı ile birlikte zayıflatan detoks suyu  ile kullanılırsa etkisini daha iyi fark edebilirsiniz.

Mate Çayı Kaç Kilo Verdirir?

Mate çayı kilo vermek isteyen kimseler için iyi bir alternatif olarak görülür. Fakat hızlı bir şekilde zayıflamak isteyen kimseler mate çayı kaç kilo verdirir? sorusunu sık sorabiliyorlar. Mate çayı kullanım süresine bağlı olarak 4 ila 8 kilo vermenize yardımcı olabilir. Fakat kullanmadan önce diyetisyene danışmanız önerilir.

Mate Çayı Nasıl Hazırlanır?

Mate yapraklarını bir demliğin içerisine bir fincan için 1 tatlı kaşığı atılarak üzerine kaynamış su eklenmelidir. Daha sonra 10 dakika demlendikten sonra süzüp ılık halde tüketilebilir. Bu noktada demlediğiniz çayı mutlaka ılık olarak tüketmeniz önerilir. Çünkü sıcak tüketilen çay gırtlak kanseri riski oluşturduğu bilinmektedir. Tadının hoş olmadığını düşünenler için içine biraz limon suyu eklenerek kullanabilirler.

Mate Çayı Zararları

 • Mate çayı aşırı tüketime bağlı olarak kafeinin vücutta fazla bulunmasına bu da, kalp krizi riskini artırmasına sebep olabilir.
 • Çok tüketilmesine bağlı olarak sindirim sistemi kanserlerin oluşumuna zemin hazırladığı yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır.
 • Mate çayının aşırı sıcak tüketilmesi ile solunum yolunda ve sindirim kanallarında kanserli hücrelerin çoğalmasına neden olur.
 • Mate çayı zararları olarak kanser yapmasının yanında, diğer kanser türlerine karşı koruduğu bir gerçektir. Bu nedenle oldukça dikkatli tüketilmelidir.
 • Kafeine karşı duyarlı olan insanların az tüketmesi bağımlı olma söz konusuna karşı temkinli olmaları gerekir.
 • Kafeine bağlı olan zararları; Mate çayının normal çaylara oranla içindeki kafein dozunun yüksek olması sebebiyle kişilerde migren ağrısına benzer baş ağrıları görülebilir.
 • Hamilelerin normalde tüketmelerinde sakıncası olabileceğinden dolayı tüketilmek istenirse günlük bir fincandan fazla alınmaması gerektiği notunu belirtelim.
 • İlaç etkileşimine dikkat edin; araştırmalara göre mate çayının içinde bulunan monoaminoksidaz inhibitör oluşumları tespit edilmiş bu bileşiklerin depresyon ve Parkinson hastaların tedavisinde kullanılan ilaç olduğu öğrenilmiştir. Mate çayı kullanırken Parkinson ve depresyon ilacı kullanan kişilerin doz aşımı gibi ihtimallere karşı dikkatli kullanmaları gerektiği bilgisini verelim.
 • Kafeinin içerdiği maddeler nedeniyle kas gevşetici olarak kullanılan Zanaflex ve antidepresanluvox ile birlikte yan etki anlamında etkileşime girebileceğinden dolayı bu ilaçların alımı sırasında mate çayı tüketilmemelidir.

 

Mate Çayı Nerede Satılır?

Zayıflamak ve bazı cilt sorunlarının önüne geçmek isteyen kimselerin sorduğu sorulardan biri Mate çayı nerede satılır? Sorusudur. Mate çayı migros gibi büyük mağazalar başta olmak üzere web sitelerinde satışa sunulur.

Mate Çayı Fiyatı

Mate çayı fiyatı, çayın gramına göre değişir. Ama poşet çay şeklinde almak istediğinizde 5,75 tl gibi bir fiyata satın alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.