Bitkisel Ürünler

Lavanta Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Lavanta yağı, mor çiçekli bitkiden elde edilen ve rahatlatıcı etkisi bulunan bir üründür. Lavanta yağı, stres azaltma etkisi bulunan, çeşitli vücut ağrılarını hafifleten, cilt üzerinde bulunan zararlı mikropları öldüren ve daha taze bir cilde sahip olmaya yarar sağlayan bitkisel bir üründür.

Bu yazımızda, son yıllarda özellikle alternatif tıpta bir çok alanda kullanımı tercih edilen lavanta yağı hakkında tüm merak edilenlerin cevabını bulabilirsiniz…

Lavanta Yağı Nedir?

Daha çok kozmetik sektöründe karşımıza çıkan lavanta yağı, hoş kokusu ile kendini belli eder. Tıp alanında eski çağlardan beri kullanılan lavanta yağı şimdilerde de, kendini tekrar gün yüzüne çıkarmayı başarmış ve alternatif tıpta kullanılmaya başlamıştır. Başta ağrı kesici özelliği ile bilinen lavanta yağı, Osmanlı askerlerinin ceplerinde sürekli olan bir tür ağrı kesici idi.

Ballıbabgiller ailesine ait olan lavanta bitkisi Fransa’da yetiştiriciliği yapılırken, son yıllarda ülkemizde de yetiştirilmektedir. Çalı boylarında ve çalı görünümüne sahip olan lavanta bitkisi mor çiçeklere ve ağır esansiyel bir kokuya sahiptir. Mor çiçeklerden ve küçük yapraklardan elde edilen bitkinin yağı uçucu olma özelliğine sahip bitkisel bir yağdır.

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağının faydaları, oldukça fazladır. Günümüzde artık sadece kozmetik sektöründe değil, alternatif tıpta da fazlaca kullanılır.

 • Lavanta yağının en bilinen faydası depresyona iyi gelmesidir. Sinir hücrelerini yenileyen ve gerginliği azaltan lavanta kokusu ve içinde bulunan uçucu yağları ile kişilerde yaşanan bunalım ve gerginlik zamanla yok olur.
 • Lavanta yağı uyku sorunlarını giderir. Beyinde yer alan hasarlı bölgeleri onararak, uykunun düzene girmesini sağlar. Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız yatmadan önce bir miktar lavanta yağını boynunuzun arka kısmına sürmeniz yeterli olur.
 • Lavanta yağı soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına da oldukça faydalıdır. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan burun ve boğaz tıkanıklıkları için faydalıdır.
 • Hassas cilt yapısına sahip olan kimseler lavanta yağını tonik olarak kullanabilir ve ciltlerini temizleyebilirler. Bununla beraber, makyaj temizliğini de lavanta yağı ile yapabilirler.
 • Lavanta yağı astım hastalığı ve üst solunum rahatsızlığı olan kişiler tarafından kozmetik parfümler yerine kullanılabilir.
 • Lavanta yağı masaj yağı olarak da tercih edilebilir. Kas ağrıları, burkulmalar ve eklem ağrılarında, sorunlu bölgeye bir miktar lavanta yağı sürüldükten sonra masaj yapılması yeterli olacaktır.
 • Lavanta yağı cilt yenileme özelliği sayesinde vücutta bulunan deri altı yağları, sivilce ve akneleri kusturarak kurumalarını sağlar.
 • Lavanta yağı böbrek taşı ve böbrek kumlarını döker.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücutta bulunan zararlı maddeleri atar ve ödem oluşumunun önüne geçer.
 • Saçların sağlıklı uzamasında büyük rol oynar. Özellikle geç uzayan saçlarda kullanılması tavsiye edilir. Lavanta yağı saç tedavisinde son dönemlerde fazlaca kullanılan yağlar arasında yer alır.
 • Kepek problemleri ve saç derisi problemlerinde kullanıma uygundur.
 • Sindirim için oldukça faydalı olan lavanta yağı kabızlık ve idrar yapamama gibi sorunlarda  kullanılabilir.

 

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt ve vücut sorunlarında kullanıma uygun olan lavanta yağının kullanım çeşitleri farklıdır. Lavanta yağı nasıl kullanılır? sorusunun yanıtı ise;

Cilt Üzerinde Kullanımı

Cilt üzerinde zamanla biriken yağ ve akne tedavisi için lavanta yağı kullanımı yapılabilir. Eğer akneler için kullanacaksanız ilk olarak cildinizi, makyaj ve diğer kirlerden arındırmanız gerekir. Kurulanan cilde bir iki damla lavanta yağı damlatarak masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Burkulmalarda ve romatizma hastalıklarında kullanımı

Burkulma, ezilme ve romatizmalarda lavanta yağını masaj yaparak uygulamanız yeterli olur.

Depresyon Tedavisinde Lavanta Yağının Kullanım Şekli

Ruhsal sorunlarda lavanta yağını koklayabilir ve yine uyku sorunları için ensenize bir miktar lavanta yağı sürebilirsiniz. Böylece etkisini kısa sürede göreceksiniz.

Mide Ve Böbrek Sorunlarında Kullanımı

Bir bardak suya 2- 3 damla lavanta yağını damlatıp tüketmeniz yeterli olur.

Saç Bakımı İçin Lavanta Yağının Kullanımı

Saç diplerindeki sorunlar için banyo öncesi bir miktar lavanta yağını sürebilirsiniz. Akabinde doğal şampuanlar ile saçlarınızı yıkamanız yeterli olur. Saç uzatmak ve kırılmaları önlemek için saç uçlarına lavanta yağını sürmeniz yeterli olur.

Lavanta Yağı Sivilce Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağı sivilce için kullanılabilecek doğal ürünlerin başında gelir. Gerek ergenlik sivilcelerinde gerekse dönem dönem çıkan sivilceler de kullanımı tavsiye edilir. Bir pamuğa bir miktar lavanta yağını damlatarak sivilcelerin üzerine uygulamanız yeterli olur. Bu işlemi haftada birkaç kez yapmanız sivilcelerden tamamen kurtulmanıza yarayacaktır.

Lavanta Yağı İyi Bir Sivrisinek Kovucudur

Yaz aylarında insanları rahatsız eden ve bulaşıcı hastalık taşıyan sivrisinekler için lavanta yağı kullanılabilir. Lavanta yağı sivrisinek ve diğer böcekleri uzak tutma özelliğine sahiptir. Odanızın bir köşesine ağzı açık bir şekilde yerleştireceğiniz lavanta yağı kokusu sayesinde evde oluşabilecek sivrisinekleri ve diğer haşereleri uzaklaştırırken, üzerinize sürdüğünüz lavanta yağı da böcek sokmalarını baştan önler. Eğer böcek ya da sivrisinek ısırığına maruz kalırsanız ısırılan bölgeye bir miktar lavanta yağı uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı Nasıl Yapılır?

 

Lavanta yağı yapımı oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gerekenler;

 • İlk olarak lavantayı ezin ve bir kavanoza boşaltın,
 • Üzerine badem yağı, aspir yağı ya da zeytin yağı dökün,
 • Kavanozun ağzını sıkı bir şekilde kapattıktan sonra güneşte beklemeye alın,
 • Bu işlemlerin ardından 3 gün sonra lavanta yağı hazır olacaktır.
 • En son olarak elde ettiğiniz yağı süzün ve koyu renkli bir kavanozda saklamaya alın.

Lavanta Yağı Kullananlar

 • Son günlerde adını sıkça duydum sürekli dökülen saçlarım için lavanta yağı kullandım 2 hafta gibi kısa bir sürede etkisini gösterdi tavsiye ederim.
 • Ben çocuğuma okuldan bit bulaşmasın diye kullanıyorum, boynuna kolye gibi lavanta tohumları astım.
 • Lavanta yağı kullananlar bana da önerdi, özellikle sık sık çarpmalardan dolayı oluşan morlukları anında yok ediyor. Bununla beraber hiç geçmeyen baş ağrılarımı da hafifletti.
 • Ben makyajımı lavanta yağı ya da gül suyu ile temizliyorum hem mis gibi kokuyor hem de cildimi tazeliyor.
 • Lavantayı sadece yumuşatıcılar da koku vermesi için kullanıldığını biliyordum ama lavanta yağı kullananların yorumlarını okuduğumda pek çok faydası olduğunu gördüm ve ben de kullanmaya karar verdim.
 • Lavanta yağını yüzümde hiç geçmeyen akneler için kullanıyorum 3 günde etkisini gördüm ve devam edeceğim.

Lavanta Yağı Nerede Satılır?

Lavanta yağını satın almak için kurumsal web sitelerinden faydalanabilirken, aktar ve büyük marketlerden de temin edebilirsiniz.

Lavanta Yağı Fiyatı

Lavanta yağı fiyatı, büyüklüğüne göre değişir. 20ml yaklaşık 09,90tl gibi bir fiyata satılmaktadır. Burada ürünlerin taze ve saf olmasına dikkat etmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu