Kulak Kaşıntısı Neden Olur? Kulak Kaşıntısına Bitkisel Çözüm

25.12.2019
578
Kulak Kaşıntısı Neden Olur? Kulak Kaşıntısına Bitkisel Çözüm

Kulak kaşıntısı mutlaka herkeste zaman zaman meydana gelen bir durumdur . Hafif kulak kaşıntıları, kişilerin yaşamını olumsuz etkilemezken, sıkça karşılaşılan kulak kaşıntısı adeta hayatı zehir edebilir. Bilhassa günlük yaşamı olumsuz etkileyen kulak içi kaşıntısının asıl sebebi hastalıklar olabilir. Elbette kulak bölgesinde yaşanan her kaşıntı bir hastalığın habercisi değildir. Fakat bu durumla çok sık karşılaşıyorsanız mutlaka uzman bir hekime gitmenizde fayda vardır.

Kulak kaşıntısının  en büyük sebebi kulak içindeki enfeksiyon durumları ve kulak kiridir. Bu nedenle mutlaka her banyo sonrası kulakların iyice kurutulması ve temizlenmesi gerekir. Kulak kaşıntısı neden olur? Kulak kaşıntısı nasıl geçer? Kulak kaşıntısına bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Tüm bu sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Kulak Kaşıntısı Neden Olur?

Kulak kaşıntısı neden olur? sorusu özellikle çocuklu ailelerin daha sık  sorduğu sorular arasında yer alır. Çünkü kulak kaşıntısı, çocuklarda yetişkinlere oranla daha sık karşılaşılan durumlardan biridir. Fakat kulak kaşıntısı çocuklarda ya da yetişkinlerde görülme nedenleri birbirinden çok da farklı değildir. İşte kulak kaşıntısının nedenleri;

 • Kulak kaşıntısı daha çok kulakta bakteri birikmesinden dolayı meydana gelen durumlardandır.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Özellikle kış mevsiminde daha sık görülür.
 • Bazı yiyecek veya içeceklere karşı alerjik reaksiyon olabilir. Özellikle çikolata, tatlı hazır gıdalar ve baharatlı yiyecekler alerjik reaksiyona neden olanlar arasındadır.
 • Kulak içi iltihabı, kulak içinde yaşanan iltihaplar hem ağrılara hem de kulak kaşıntısına neden olur.
 • Kulak içine kaçan yabancı bir cisim örneğin; ufak sinekler, toz ve bahar aylarında polenler gibi…
 • Banyo sonrası kulağın içine kaçan sabun ve su kulak kaşıntı nedenlerinden biridir. Bu nedenle özellikle çocuklarda mutlaka kulaklar su ve sabundan korunmalıdır.
 • Kulak içi bölgesinde yaşanabilecek deri hastalıkları örneğin; egzama, sedef ve mantar hastalıkları kulak kaşıntısı nedenlerindendir.
 • Kulakta kullanılan aksesuarlar da kaşıntı nedenlerindendir. Eğer deriniz çok hassas ise sahte küpe ve diğer takılardan uzak durmanız tavsiye edilir.
 • Burun tıkanıklıkları da kulakta zorluklara neden olacağı için kaşıntı olarak kendini gösterir.
 • Yine kulak kaşıntısının en büyük nedenlerinden biri kulakların yanlış temizlenmesidir. Bu nedenle kulak temizliği yaparken mutlaka büyük bir titizlikle yapmaya özen göstermeniz gerekir.

Kulak Kaşıntısına Bitkisel Çözüm

Kulak kaşıntısı hafif ve ağrısız ise evde bir kaç doğal yöntemlerle kaşıntıyı giderebilirsiniz.

Kulak Kaşıntısına Elma Sirkesi

Kulak kaşıntısı çoğunlukla bakteri ve kulak kirinden kaynaklı olabilir. Burada yapmanız gerekenler ise, bir miktar elma sirkesi ile aynı miktar saf suyu karıştırıp, bir kulak çubuğu yardımıyla kulağınızı temizlemek olmalıdır.

Kulak Kaşıntısına Zeytin Yağı

Eğer kulak kaşıntısı derideki pul pul dökülmeler nedeni ile yaşanıyorsa, bir miktar ılık zeytin yağına kulak çubuğunu batırıp kulağınızı silebilirsiniz. Bu sayede kulak içinde yaşanan kuruluk kaybolacak ve kulak kaşıntısı ortadan kalkacaktır.

Kulak Kaşıntısına Soğan Suyu

Kulak kaşıntısı ve çınlama gibi durumlarla karşı karşıya kalıyorsanız hayatınız olumsuz etkileniyor olabilir. Tüm bu ve buna benze durumlarda kulak kaşıntısına soğan suyu tedavisi uygulayabilirsiniz. Burada yapmanız gerekenler ise, bir soğanı soyduktan sonra haşlayın. Haşladığınız soğan suyunu kulağınıza bir kaç damla damlatabilirsiniz.

Kulak Kaşıntısına Sarımsak

Kulak kaşıntısının bir nedeni de kulaklarda meydana gelen iltihap durumudur. Kulaklarınızda uğultu ve tıkanıklık varsa bir kaç damla sarımsak özü yağı damlatabilirsiniz. Anti bakteriyel özelliği ile kulaklarınızda yaşanan bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Kulak kaşıntısına sarımsak en iyi çözümlerden biridir.

Kulak Kaşıntısı İçin Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı bakteri öldürme özelliği ile bilinir. Kulak kaşıntısı ile beraber sarı su akıntısı da meydana geliyorsa o halde kulak çubuğunu çay ağacı yağına batırıp, kulaklarınızı silebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı pek çok cilt hastalıklarında kullanılabilecek en güzel doğal ürünlerden biridir. Eğer kulak kaşıntısının nedeni sedef, egzama gibi deri hastalıklarından kaynaklı ise kulağınıza bir kaç damla Hindistan cevizi yağı damlatabilirsiniz. Bu yağ kısa sürede kaşıntıyı alacaktır.

Kulak Kaşıntısı Ne Zaman Ciddiye Alınmalı?

Kulak kaşıntısı çoğu zaman basit bir kir nedeni ile ortaya çıkar. Ve kulakların temizliğinden sonra kendiliğinden kaybolur. Fakat bazı durumlarda kulak kaşıntısı hafife alınmamalı ve derhal bir doktora başvurulmalıdır. Kulak kaşıntısı önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu durumlar ise;

 • Kulak kaşıntısı ile beraber gelen şiddetli baş ağrıları,
 • Yine kulak kaşıntısı ile ortaya çıkan baş dönmesi,
 • Gözlerde yaşanan görme bozuklukları,
 • Boğazda acı ve ağrı, özellikle kulağın kazındığı anda ortaya çıkan boğaz ağrıları hiç hafife alınmamalıdır.
 • Kulak içi derisinde pul pul dökülmeler,
 • Kulak içinden gelen sarı ve yeşilimsi sıvı,
 • Kaşınan kulağın yanak kısmında ve kulak kısmında yaşanan şişlikler,
 • Kulaklarda kaşınma ile beraber gelen uğultular,
 • Kulağın az işitmesi,
 • Nefes alıp vermede yaşanan ciddi zorluklar.

Tüm bu belirtiler bir anda kulak kaşıntısı ile beraber yaşanıyorsa hiç beklemeden doktora gitmeniz gerekir.

Kulak Kaşıntısı Ve Kanama

Eğer kulak kaşıntısı ve kanama beraber geliyor ise mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Çünkü evde yapacağınız doğal yöntemler kulağınıza daha fazla zarar verebilir. Özellikle tüm bu sorunlar çocuklarda ve bebeklerde yaşanıyorsa kesinlikle ihmal edilmemesi şarttır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.