Kolajen Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

03.05.2019
1.317
Kolajen Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Özellikle cilt sağlığı için büyük bir öneme sahip olan kolajen, insan vücudunda en çok bulunan protein türüdür. Daha genç, parlak ve pürüzsüz cilde sahip olmak isteyen kişilerin kolajen takviyesi almak istemelerinin büyük ölçüde sebebi bu. Fakat, vücudumuzda bu kadar çok bulanan kolajen sadece cildimiz için değil, kalp sağlığından, kemik sağlığına kadar bir çok etmen üzerinde etkili olmakta.

Bu yazımızda, kolajen nedir ve nasıl kullanılır? kolajen neye yarar? kolajen faydaları nelerdir? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz…

Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

Cilde gençlik, parlaklık veren, cilt elastikiyetini  arttıran kolajen,  kemiklerimizi, dişlerimizi ve tırnaklarımızı adeta yapıştırıcı gibi, bir arada tutan ve canlılık veren bir protein türüdür. Bu protein saçlarımızda, derimizde, tırnaklarımızda, kaslarda, kemiklerde, kan damarları ve sindirim sisteminde bulunur. Vücudun bağ dokusunu oluşturan kolajen, toksinlerden arındırarak, cildimizi zararlı dış faktörlerden korur ve vücudumuzun dış görünümü daha sağlıklı bir yapıya ulaşmış olur.

Kolajen eksikliği  yaşayanlarda, ciltte pul pul dökülmeler, tırnaklarda kırılmalar olur ve saçlar daha az uzar. Bu sorunlarla karşılaşmamak için, genç ve sağlıklı olmak isteyen herkesin mutlaka gün içerisinde kolajen desteği alması gerekir. Özellikle stresli işlerde çalışanlar ve kimyasal içeriklerle uğraşanların kesinlikle ekstra kolajen takviyesi  ihtiyacı vardır. Yine bu protein eksikliği olan kimselerde, çeşitli kemik hastalıkları ve kemik erimeleri sık görülebildiği gibi göz kapaklarında sarkmalar ve deride kırışıklıklar meydana gelir.

Kolajen

 

Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur?

Kolajen insan vücudunda bulunan ve üretilen bir proteindir. Fakat yaş ilerledikçe kolajen üretimi yavaşlar. Eğer sağlıklı bir yaşam tarzı yoksa, örneğin; sigara, alkol, uzun süre güneşe maruz kalma ve sağlıklı beslenme alışkanlığı yoksa, kolajen üretimi daha genç yaşta yavaşlayacaktır. Bu noktada beslenme alışkanlıklarını değiştirerek, kolajen içeren besinler tüketerek bu proteini sağlayabilirsiniz. Peki, kolajen hangi yiyeceklerde var? hemen bakalım.

Soya Ürünleri

Ülkemizdeki kadınlarda sık görülen kolajen eksikliği ciltte kırışıklıkları ve sarkmaları da beraberinde getirir. Fakat Asya ülkelerinde sık tüketilen soya ve soya ürünleri Asyalı kadınların ciltlerini daha sıkı ve daha canlı göstermektedir. Asyalı kadınların güzellik sırları içinde kolajen proteinini sık tüketmeleri gelir. Eğer sıkça soya fasulyesi ve soyalı peynir tüketilirse, daha sağlıklı bir cilt yapısına ulaşabilirsiniz.

Yeşil Sebzeler

Kolajen daha çok yeşil renkli besinlerde bolca bulunur. Günlük olarak tüketilen roka, lahana ve ıspanaktan yeterli miktarda kolajen besinini alabilirsiniz.

Sarı ve Turuncu Besinler

Sarı ve turuncu renkli besinleri en az yeşil yapraklı sebzeler kadar çok tüketmeniz önerilir. İçinde bol miktarda kolajen bulunan kavun, patates ve havuç cildinizi ve kemiklerinizi daha güçlü yapacaktır.

Sülfür Vitamini İçeren Besinler

Salatalık, kereviz ve üzüm çeşitlerinde kolajen proteinine ulaşmanız mümkündür. Siyah üzümün cilde faydaları arasında kolajen etkisi mevcuttur. Yine bu besinler ile cildinizi dışarıdan maskeler ile de besleyebilirsiniz.

Adaçayı

Ada çayı ile kan akışınızı hızlandırabilir gereken kolajen vitaminini alabilirsiniz. Eğer saçlarınızı ada çayı ile yıkarsanız saç diplerini ve saç uçlarını beslemiş olursunuz.

Kırmızı Meyve Ve Sebzeler

Kırmızı Meyve Sebzeler

Domates, pancar, çilek gibi kırmızı meyve ve sebzeleri bolca tüketmek kolajen üretimini destekler. Ayrıca kırmızı meyve sebzeler, antioksidan bakımından oldukça zengindir ve kanserden korumaya yardımcıdır.

Et Ballık Tavuk

Kolajen nelerde bulunur? sorusu sıklıkla karşımıza çıkmakta.  Özellikle sakatat ve kemikler hayvanın kolajen açısından en zengin bölümüdür. Balık türlerinden özellikle somon ve orkinoz tüketerek kolajen üretimini destekleyebilir ve cildinizin daha sıkı olmasını sağlayabilirsiniz.

Sıvı Kolajen Nedir?

Kolajen sadece yiyeceklerden değil takviye olarak ta alabileceğiniz proteinler arasında yer alır. Sıvı kolajen de bu seçeneklerden bir tanesidir. Gün içerisinde alacağınız sıvı kolajen içecekleri sizi daha dinamik ve daha enerjik tutacaktır.

Fakat bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka kendi doktorunuza danışmanız gerekir. Yine orijinal ürünleri satın almanız gerekir. Aksi halde cildinizde ve vücudunuzda istenmeyen tepkimelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kolajen Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Kolajen eksikliği belirtileri nelerdir? diye merak eden kimseler aşağıda yer alan maddeleri inceleyebilir.

  • Diş kırılmaları,
  • Kemiklerde ağrılar ve çeşitli hastalıklar,
  • Saçlarda dökülme, kırıkların oluşması, mat ve cansız saç görüntüsü,
  • Tırnaklarda koyu renkler ve tırnaklarda kırılmalar,
  • Tırnakların geç uzaması,
  • Erken yaşlanma,

Gibi pek çok belirtileri mevcuttur. Bu belirtiler görüldüğü anda doktorunuza başvurmanız gerekir. Eğer baştan önlem alınmazsa bu tür şikayetler zamanla yoğunlaşarak sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun gösterecektir.

Kolojen Desteği Kimler İçin Gereklidir?

Vitamin ve mineraller yiyeceklerden alınabilir. Fakat pek çok kişi yediği yiyeceklerin içeriğini bilmez. Bu nedenle yiyeceklerden kolajen desteği almakta zorlaşabilir. Burada yaşı otuzu geçmiş kimseler kolajen desteğinden faydalanmalıdır. Böylece yaşlanma etkileri en aza indirilir ve cilt sorunlarının başlamasına engel olunabilir.

Kolajen Faydaları

Kolajen Maskesi Nasıl Yapılır?

Kolajen özellikle göz çevresinde oluşan çizgileri yok etmeye yarayan bir vitamindir. Bu nedenle otuz – otuz beş yaş sonrası mutlaka göz çevrenizin bakımını kolajen içeren kremler ile yapmanız gerekir. Yine, kolajen maskesi ile de tüm cildinizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Evde yapabileceğiniz  kolajen maske tarifi;

  • Yarım çiğ patates,
  • Bir tatlı kaşığı pirinç unu,
  • Yarım havuç

Havuç ve patatesi çiğ olarak rendeleyip suyunu ayırın. Akabinde pirinç unu ile iyice homojen hale getirin ve temiz cildinize uygulayın. Bu uygulama sonrasında cildiniz daha parlak ve canlı hale gelecektir. Haftada 2 kez uygulayıp, 10 – 15 dakika bekletip ılık ve saf su ile yıkayın. Bunun yanında siyah üzüm maskesi de kolajen desteği için önemli uygulamalar arasında yer alır.

Kolajen Şurubu Nedir?

Dışarıdan alınan vitamin ve mineral desteği farklı şekillerde insan hizmetine sunulur. Özellikle kolajen şurubu son günlerde fazlaca kullanılmaya başlanmıştır. Bunun nedeni gdo’lu yiyeceklerin yaygınlaşmasıdır. Eğer kolajen vitamini almak istiyorsanız şurup formunda satılan ürünleri tercih edebilirsiniz. Kullanımı için de doktor önerisi almanız daha faydalı olacaktır.

Kolajen Fiyatları Nedir?

Kolajen desteği için çeşitli besinlerden yararlanmanız gerekir. Fakat bu besinler bazı kimselere yeterli gelmeyebilir. Özellikle menopoz dönemine giren bayanların ekstra kolajen desteği alması gerekir. Bu nedenle kolajen fiyatları nedir? Gibi sorular sıkça sorulabiliyor.

Kolajen fiyatları içeceklerin miktarına göre değişir yedi günlük içecek yaklaşık 250,00 TL gibi fiyatlara sunulur. Bu tür ürünleri alırken güvenli yerleri tercih etmeli, son kullanma tarihlerine bakılmalı ve doğru markalardan yararlanılmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.