Kırışıklık Gideren Mucize Yağlar

24.05.2019
1.720
Kırışıklık Gideren Mucize Yağlar

Cilt, hepimiz için en önemli bir yapı taşımızdır. Cildimizin sağlığı, görüntüsü hepimiz için oldukça önemlidir çünkü bizi dışarıya tanıtan ve kendimizi iyi hissettiren bir yapıdır. Özellikle yüzümüzün cildi, güzelliğimizi, sağlığımızı yansıtan en önemli tarafımızdır. Birçok kadın, ciltlerinin güzelliğine önem verip, bu konu ile ilgili araştırmalar yapmakta.

Çünkü yüzümüzün, iyi ve hoş görünmesi hepimizin istediği bir durumdur. Cildin güzelliği hakkında övgüler almak, elbette ki biz kadınları oldukça mutlu eden, iyi hissettiren ve hayata karşı motive eden bir durumdur. Dolayısıyla, bu yönde birçok çalışmalar yapılmaktadır. Yüz cildimiz için özellikle yaygınlaşan tedavi yöntemleri, kimyasal maskeler, doğal maskeler ve egzersiz gibi birçok yol oluşturulmuştur.

Ama hepimizin aslında aklında, bulunan sorular aynı değil mi? Hangi yolu izlemeliyim, Hangisi sağlıklı, Hangi yol çözüm oluşturur gibi çeşit çeşit sorular. Ve tabi bunlara ek olarak aklımızı kurcalayan bir diğer soru ise, evde cilt sorunları nasıl giderilir? Ve hepimizin kaygısı olan kırışıklıklar!

Bu yazımızda, evde doğal yöntemlerle cilt bakımı nasıl yapılır? anlattık. Yüzdeki Kırışıklıklar İçin Bitkisel Çözüm,  evde kırışıklık giderici bitkisel yağlar, kırışıklık neden olur? çözüm var mı ona bakacağız.

Kırışıklık Tedavisi

Cildimiz için bir şeyler yapmaya başlamadan önce, cildimizi ne kadar tanıdığımızı biliyor muyuz? Çünkü, birçoğumuz aynı hataya düşüyoruz. Cildimizi tam tanımadan, nasıl bir yapıya sahip olduğunu belirlemeden hemen kulaktan duyma bilgilerle işe koyuluyoruz. Hatta şöyle bir örnek verilirse, birçoğunuz bu makaleyi okumadan direk verilen maskelere ya da yöntemlere göz atıp çıkacaksınız.

Bu yapımızda olan bir durum direkt sonuç olsun istiyoruz. Fakat hatamız buradan başlıyor, tam olarak bir şeylerin sebebini anlamadan yola koyuluyoruz. Peki cildimizi nasıl tanıyacağız diyecek olursak, cildimiz uzmanların araştırmalarına göre temel olarak 4 farklı tipten oluşmaktadır. Bunlar; Karma cilt, Kuru cilt, Yağlı cilt ve Normal cilt tipidir.

 

Tabi ki, bunlara ek olarak belirlenen 3 farklı cilt tipi de eklenmektedir, bunlar; Lekeli cilt, Hassas cilt ve olgun cilt tipidir. Cildimizin yapısını bilip tanıdıktan sonra, cilt sorunlarıyla baş etmek kolaylaşır. Evde doğal yöntemler ve düzenli bakımlarla çok para harcamadan sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün.

Kırışıklık Nedenleri

 • Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak ve güneşten korunmamak.
 • Cilt yapısının kuru olması ve cildin ihtiyacı olan nemi karşılamıyor olmak.
 • Stresli bir hayat sürmek ve buna bağlı olarak alkol- sigara tüketiminin fazla olması.
 • Egsoz gazları ve çevresel kirlilikler.
 • Yetersiz, dengesiz benlenme ile birlikte zararlı besinlerin tüketimi.
 • Aşırı derece de yapılan makyaj ya da yüze sürülen yanlış seçilen kozmetik kremler.
 • Uyuma şekli ve uyku düzeni.
 • Yüzdeki kırışıklıklara sebep olan bir diğer faktör ise, genlerdir.
 • En önemli faktör, artık yaşın ilerlemiş olması.

Yüz Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Kırışıklık nasıl gider? bir çok kişinin ortak sorusu. Öncelikle yüzümüzde derin çizgiler oluşmadan önce, günlük cilt bakımını, cildimizi temizlemeyi ve nemlendirmeyi aksatmamalıyız. Yüzümüzdeki kırışıklıkları gidermeni elbette ki birçok yolu var. Hemde gidip bir sürü para dökmeden doğal bir çözümle kırışıklıklarla mücadele edebiliriz.

Kırışıklık Gideren Bitkisel Yağlar

 

Kırışıklık Giderici Kayısı Yağı; Cilde bir çok faydası bulunan kayısı yağı, kırışıklıklarla mücadelede de oldukça etkili. Akne ve sivilceli ciltlerde tedavi amaçlı kullanıldığında mükemmel sonuçlar verir. Ayrıca cildi nemlendirir, besler ve düzenli kullanımda kaz ayağı bölgesindeki ince çizgilerin görünümünü hafifletir.

Hindistan Cevizi Yağı; Kırışıkla mücadele için kırışıklık giderici yağların arasında ilk sırada yerini alan hindistan cevizi yağı, cildi sıkılaştırır ve nem dengesini sağlar. İyi bir nemlendirici görevi üstlenen bu yağ cildin erken yaşlanmasını önler.

Zeytinyağı; İçerdiği A ve E vitaminleri ile cildin yaşlanmasını engeller ve dış faktörlerden cildi korur.

Hint Yağı; Çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen Hint yağı, güzellik ürünleri için oldukça kullanılan bir yağdır. Yaşlanmaya karşı kullanabileceğiniz bu yağ aynı zamanda cildi nemlendirir.

Havuç Tohumu Yağı; Bu yağ içerisinde bulunan etkili antioksidan maddeler, cildin yaşlanmasına karşı mücadele eder. Cildi, güneşin zararlı ışınlarına karşı korur ve aynı zamanda cildi sıkılaştırır. Cildin yenilenmesine katkıda bulunur.

Kabak Çekirdeği Yağı; E vitamini açısından oldukça zengin olan yağ, kırışıklıklara karşı oldukça etkilidir. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Üzüm Çekirdeği Yağı; Göz çevresi bölgesi için oldukça etkilidir. Kuru ciltler için nemlendirici etkisine de sahiptir.

Avokado; Avokadonun kendisi de yağı da kırışıklıklarla mücadele konusunda oldukça etki eden doğal bir üründür. Avokado özellikle göz çevresindeki kırışıklıklarda etkilidir.

Salatalık; Salatalığın kaz ayaklarını ve göz çevresinde oluşan koyu halkaların oluşumuna karşı ciddi bir etkisi bulunmaktadır. Birçok güzellik ürününde kullanılır.

Portakal Suyu; Portakal suyunu elbette ki için, fakat buradaki portakal suyunu sıktıktan sonra bir pamuk yardımıyla, kırışık olan bölgeye tampon yapın. Kısa bir zaman sonra etkisini göreceksiniz.

Limon Suyu; Limon suyu, cildimizde birçok sorunla mücadele için oldukça etkilidir. Cildi sıkılaştıran ve gözenekleri açan yapısıyla harika bir kırışıklık önleyicidir.

 

En Etkili Kırışıklık Maskesi

Muz Maskesi; Kullanacağımız malzemeler sadece 1 adet muz ve karıştırıcı.                                                    Bir muzu, kabuğundan ayırdıktan sonra karıştırıcıda, pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırıyoruz. Kırışıklık olan bölgeye sürüp, yarım saat bekliyoruz. Ilık suyla durulayabilirsiniz. Hafta da 3 kez uygulayabilirsiniz.

Ballı Ve Domatesli Maske; Kullanacağımız malzemeler,

 • 2 tatlı kaşığı bal,
 • 1 adet orta boy domates.

Domatesi mikserde iyice parçalıyoruz, oluşan domates ile balla karıştırıp, kırışık olan bölgeye sürüyoruz. 20-25 dakika sonra yüzümüzü ılık su ile yıkıyoruz. Haftada 3-4 kez uygulanması gerekmektedir.

Yoğurt Maskesi; Kullanacağımız malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı sade yoğurt,
 • 1 yemek kaşığı bal,
 • 4-5 damla portakal suyu,
 • Çeyrek muz.

Tüm malzemeleri karıştırıcı da iyice karıştırdıktan sonra kırışık olan bölgeye sürüp, 20 dakika bekliyorsunuz. Daha sonra ılık suyla yıkıyorsunuz. Hafta da 3 kez uygulayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.