Kılcal Damar Çatlamasının Nedenleri ve Bitkisel Tedavisi

31.08.2019
3.463
Kılcal Damar Çatlamasının Nedenleri ve Bitkisel Tedavisi

İnsan vücudunda meydana gelen bazı morluklar ve kızarıklıkların nedenini pek çok kişi hemen anlayamayabilir.  Fakat görünüm ile oldukça rahatsız edici bu durum genelde kılcal damarların çatlaması ile meydana gelir. Peki, kılcal damar çatlamasının nedenleri nelerdir? Kılcal damar çatlaması için bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? tüm bu soruların cevabını yazımızın devamında görebilirsiniz.

Kılcal damarlar, vücudun tüm bölgelerinde tıpkı bir örümcek ağı gibi yer alır. Beyinden ayak parmak uçlarına kadar kan dolaşımına destek olan kılcal damarlar cildin yüzeyinden görünmez. Fakat bazı durumlarda kılcal damarların geçiş noktalarında çatlamalar meydana gelebilir. Bu durum sağlık açısından hiçbir risk taşımasa da, estetik açıdan kişileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Kılcal damar tedavisi için pek çok yöntem mevcuttur. Daha çok bayanlarda görülen bu estetiksel sorun için doğal tedavi yöntemlerini uygulayarak kırmızı ve kızarık görüntüden kurtulabilirsiniz.

Kılcal Damar Çatlamasının Nedenleri

Kendini ufak ağrılarla ve kızarıklarla belli eden kılcal damar çatlaması yaşayan kimselerin en sık sorduğu sorulardan bir tanesi kılcal damar çatlaması neden olur? sorusudur. İşte kılcal damar çatlamasının nedenleri;

 • Eğer cilt yüzeyi çok hassas ise kılcal damar çatlamaları meydana gelebilir.
 • Günlük stresler,
 • Ani sinir krizleri ve sürekli sinirlilik hali,
 • Cilt hastalıklarının sık yaşanması,
 • Cilt üzerinde kullanılan kremler ve kalitesiz kozmetik ürünleri
 • Radyasyonda çok fazla kalmak,
 • Varis,
 • Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak,
 • Genetik nedenler, gibi pek çok nedeni bulunmaktadır.

Kılcal Damar Çatlamasının Belirtileri Nelerdir?

 • Kılcal damar çatlamasının en sık görülen belirtisi damarların kırmızı ve mor renklerde belirginleşmesidir.
 • Kılcal damar çatlağı yaşanılan bölgelerde morluklar oluşur.
 • Kılcal damar çatlamasının belirtileri arasında, güneşte yüzün ve cildin hemen kızarması ve çok çabuk şekilde belirgin kırmızılıkların oluşması gelir.
 • Damar çatlaması olan bölge diğer bölgelere göre daha ince yapıdadır.
 • En ufak çarpmalarda o bölgede ve çevresinde morluklar oluşur.

Kılcal Damar Çatlamasına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 

Kılcal damar çatlamasına bitkisel tedavi yöntemleri ile geçirmek istiyorsanız, bunun için tedaviye erken başlamak gerekir. Aksi halde tedavi kısa sürede yanıt bulamayacaktır. Daha çok bacak, baldırlar ve burun etrafında görülen kılcal damar çatlaması, ilerlemiş durumda ise, lazer tedavisi ya da estetik tedavi görmek gerekir.

Yüzdeki Kılcal Damarlar İçin Maske

Bir miktar beyaz kili jel kıvamına gelene kadar iyice karıştırın.  Kili yüze uygulayıp kuruduktan sonra ılık su ile temizleyin. Ardından kantaron yağı ile cildinize yavaş hareketlerle masaj yapın. Kil gözenekleri açar ve kılcal damar tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Kılcal damar çatlamasına kantaron yağı uygulaması ise, damarların cilt yüzeyine yaklaşması ile belirgin hale gelmesini engeller. Kantaron yağının damarları büzücü etkisi vardır, bu sebeple dolaşımı hızlandırır ve damarların çatlamasından kaynaklanan kızarık ve morlukların görünümünü hafifletmektedir.

Kılcal Damar Buz Tedavisi

Kılcal damar buz tedavisi uygulaması ile damarlar toplanarak kendine gelir ve kırmızı renkli görünümler ortadan kalkar. Bunun için bir şişe maden suyunu buz kalıplarında dondurarak her sabah ve her akşam kılcal damar çatlaması yaşadığınız bölgeye uygulayabilirsiniz.  Yine bir yemek kaşığı aleo vera jeli ve bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını homojen kıvama gelene kadar karıştırıp buz kalıplarında dondurduktan sonra, her gece yatmadan önce kılcal damar çatlaması yaşanan bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu harika karışım ile kısa sürede kılcal damarlarınızın görünümünü en aza indirebilirsiniz.

Kılcal Damar Tedavisi İçin Bitkisel Çay

1 yemek kaşığı toz zerdeçalı Bir su bardağı kaynayan suyun içinde yavaş yavaş kaynatıp, soğuması beklenir. Ilıyan çayı buz kalıplarına alıp, donması sağlanır. Her sabah bir bardak soğuk sütün içine eklenip içilir. Düzenli olarak bu çay tüketildiğinde kılcal damarların büyük bir kısmı kendiliğinden geçecektir.

Çörek Otu Yağı İle Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarların tedavisinde kullanılan çörek otu yağı sonuca en hızlı yaklaştıran bitkisel ürünler arasında yer alır. Yüz ve diğer bölgelerde meydana gelen kılcal damarların üzerine bir miktar çörek otu yağı uygulanıp masaj yapıldığında kırmızı ve mor renkli görüntüler tamamen ortadan kalkacaktır.

 

Bal Mumu Ve Zeytin Yağı Kürü

Bir yemek kaşığı saf zeytin yağının içine bir yemek kaşığı kadar rendelenmiş bal mumu eklenir. Belmali usulü eritildikten sonra cam bir kavanozun içine alınır. Soğuduktan sonra kılcal damar çatlamalarının yaşandığı bölgelere her gün sürülür. Böylece cilt daha taze olacağı gibi kılcal damarlarda yok olur.

Kılcal Damar Çatlaması Lazer Tedavisi

Kılcal damar tedavisi için lazer tedavi yöntemi uygun olacaktır. Lazer tedavi ile kılcal damarlardaki sorunlar tamamen kaybolur. Ayrıca varis başlangıcı da diyebileceğimiz kılcal damar çatlamaları lazer tedavisi ile ortadan kaybolur. Varisin hızlı bir şekilde ilerlemesi böylece durdurulur. Lazer tedavisinin yanında estetik tedavi ve estetik ameliyatlar da kılcal damar sorunlarını yok eden tedavi yöntemleri arasındadır.

Kılcal Damar Çatlaması Burun

Kılcal damarlar daha çok boyun, alın, yanak ve burunda görülür. Özellikle kılcal damar çatlaması burun denildiğinde, burnun alt kısımlarında sıkça karşılaştığımız kırmızı lekeler akla gelir. Burun için yapılabilecek en güzel tedavi yöntemi ise buz, kekik yağı ya da nane yağı ve bununla beraber ph seviyesi yüksek sular gelir. Eğer çok rahatsız edici kılcal damar sorunları yaşıyorsanız termal sularla cildinizi toparlayıp kılcal damarların görünümünü en aza indirebilirsiniz.

Aspirin Kılcal Damar Tedavisi

Aspirin kılcal damar tedavisinde kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Birkaç aspirini yarım yemek kaşığı beyaz sirke ile karıştırıp sorunlu bölgeye bir pamuk yardımı ile uygulayıp beklemeniz tavsiye edilir. Yaklaşık 3 ila 5 dakika bekledikten sonra sorunlu bölgeyi soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında en iyi kılcal damar kremi ile de bu görsel sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Kremi kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız tavsiye edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.