Sağlık

Kılcal Damar Çatlamasına İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

Kılcal Damar Çatlamasına İyi Gelen Yağlar Nelerdir? Kılcal damar çatlaması cilt üzerinde oluşan, estetik sorunlardan biridir. Kılcal damar çatlaması için ışın tedavisi ve lazer tedavisi mevcut olsa da bitkisel ürünler ve bitkisel yağlar ile de tedavisi mümkündür. Burada önemli olan doğru bitkisel yağı doğru bir şekilde sorunlu bölgede kullanmak olacaktır.

Kılcal damar çatlamasının pek çok nedeni olabilir. Öncelikle bu nedenleri tespit edip, daha fazla damar çatlaması yaşanmamasına özen göstermeniz gerekir. Daha sonra kılcal damar çatlaması için doğal ürünlerden faydalanabilirsiniz. Eğer yüzünüzde, bacaklarınızda ve kollarınızda kılcal damar çatlamaları mevcut ise, o halde Kılcal damarlara iyi gelen bitkisel yağlar nelerdir? yazımızı sonuna kadar okuyarak, doğal yöntemler ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur?

Kılcal damar çatlaması için doğal yağlara bakmadan önce, çatlamaların neden dolayı meydana geldiğine bakmamızda fayda vardır. Bu sayede daha sonra yaşanabilecek kılcal damar çatlamalarının önüne geçebilirsiniz.

 • Eğer cildiniz aşırı hassas ise kılcal damar çatlaması görülebilir. Özellikle açık tenli kişilerde daha fazla görülür.
 • Ağır stres altında olan ve yoğun bir şekilde çalışan kişilerde kılcal damar çatlamaları meydana gelir. Her ne kadar yoğun bir tempoda olursanız olun mutlaka ara dinlenmelere yer açmanızda ve stresinizi kontrol altında tutmaya özen göstermenizde fayda vardır.
 • Sinir krizi geçiren kişilerde sıkça görülür, eğer ani sinir krizi geçirmeye yatkın iseniz, bu konuda profesyonel bir destek almanızda fayda vardır.
 • Bazı hastalıklarda kullanılan merhemler ya da cilt üzerinde kullanımı yapılan yanlış kozmetik kremleri.
 • Gül hastalığına yatkın olan kişilerde ve mevcutta gül hastalığı olan kişilerde kılcal damar çatlaması sıklıkla görülen bir durumdur.
 • Tüm bunların yanında genetik olarak ta görülen bir cilt problemidir.
 • Güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalan kişilerde de kılcal damar çatlamaları yaşanabilir.

Kılcal Damar Çatlaması Belirtileri Nelerdir?

Bazı kişilerin damar yapıları diğerlerine göre daha fazla belirgindir. Dolayısı ile ciltte görülen her damar, kılcal damar çatlaması olarak algılanmamalıdır. İşte, kılcal damar çatlaması belirtileri

 • Kılcal damar çatlamasının en belirgin özelliği damarın cilt üzerinde aşırı şekilde belirgin görülmesidir.
 • Kişilerin vücutlarında kızarıklık ve morluk görülür. Bu durum daha çok belirgin olarak bazı bölgelerde görülür.
 • Yüz bölgesinde güneşe çıkıldığı andan itibaren hemen kızarıklıklar başlar ve yüz bölgesi aşırı şekilde kırmızı bir hal alır.
 • Kılcal damar çatlaması yaşanan bölge diğer bölgelere göre daha ince bir yapıdadır.

Kılcal Damar Çatlamasına İyi Gelen Yağlar

Hiç kuşkusuz bitkisel yağların mucizesi yadsınamayacak kadar fazladır. Nerede ise tüm cilt sorunları için doğal yağlar mevcuttur. Fakat burada dikkat edilmesi gereken esas konu bitkisel yağların %100 doğal ve soğuk sıkım olmasıdır. Soğuk pres yöntemi ile elde edilmeyen doğal yağlar, tohumlar kavrularak sıkılır. Bu da tohumların içinde yer alan uçucu yağların, ısı ile uçması anlamına gelir. Dolayısı ile vücut için bir önemi kalmaz. Kılcal damar çatlamasına iyi gelen bitkisel yağlar ise;

 

 • Keten Tohumu Yağı

Pek bilinmese de eşsiz bir mucizeye sahip olan keten tohumu yağı ile cildinizde oluşan kılcal damar çatlamalarını hafifletebilirsiniz. Keten tohumu yağı, bacaklarda kılcal damar çatlamasına iyi gelir. Mor ve kırmızı rengi en kısa zamanda yok eder. Kullanımı ise temiz cildinize her gece yatmadan önce uygulamanız yeterli olacaktır. Ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

 • Kakao Yağı

Kakao yağını kılcal damar çatlaması yaşadığınız bölgeye uygulayabilirsiniz. Haftada iki kez uygulamanız yeterli olacaktır. Kakao yağı cilt üzerinde kahverengi bir renk bırakacağı için yağı uyguladıktan 15 dakika sonra cildinizi hakiki gül suyu ile silmeniz önerilir.

 • Lavanta Yağı

Lavanta yağı vücut üzerinde oldukça etkili bir çiçek yağıdır. Doğal olan bir lavanta yağı kullanmanız önerilir. Eğer yüzünüzde kılcal damar çatlamaları mevcut ise makyajınızı lavanta yağı ile temizlemeniz tavsiye edilir. Yani cildinize ağır kimyasallar uygulamak yerine lavanta yağını kullanabilirsiniz.

 • Limon Yağı

Limon yağını kılcal damar çatlamalarında kullanabilirsiniz. Bazı kişilerde kılcal damar çatlamaları bacak ve kotluk altı bölgesinde yaygın görülür. Bunun nedeni ise ağdanın verdiği ağır tahribattır. Eğer bu bölgelerinizde kılcal damar çatlamaları varsa mutlaka limon yağından faydalanmanızı tavsiye edilir. Bu bölgelere limon yağı uyguladığınız sadece kılcal damar çatlamalarının değil bölgesel kararmaların da önüne geçebilirsiniz.

 • At Kestanesi Yağı

At kestanesi yağı cilt üzerinde yaşanan kılcal damar çatlamalarında kullanılabilecek bir numaralı yağlardan biridir. Ürünün %100 doğal olmasına dikkat etmeniz gerekir.

 • Papatya Özü Yağı

Papatya özü yağı ile cildinizi pürüzsüz bir güzelliğe sokabilirsiniz. Eğer cildinizde ve göz çevrenizde kılcal damar çatlamaları mevcutsa papatya özü yağının içine yarım kapsül e vitamini ekleyip makyaj pamuğu ile gözlerinize bu yağı uygulayın. Göz çevresine uygularken hafif hareketlerle baskı yapmayı ihmal etmeyin, çünkü göz çevresi oldukça ince bir deri yapısına sahiptir. Bu yöntem sayesinde hem cildinizdeki kılcal damar çatlamalarını önleyebilir, hem de göz çevresinin daha elastik bir yapıya kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

 • Hindistan Cevizi Yağı

Her evde mutlaka olması gereken yağların başında Hindistan cevizi yağı gelir. Hindistan cevizi yağını her gün dışarıya çıkmadan önce cildinize uygulayın. Bu sizi hem güneşin zararlı etmenlerinden koruyacak hem de hassas olan cildinizi, kılcal damar çatlamalarına karşı tedavi edecektir.

 • Hakiki Zeytin Yağı

Zeytin yağı cildinizde oluşan pek çok probleme karşı savaştığı gibi kılcal damar çatlamalarının da önüne geçecektir. Yüzdeki kılcal damar çatlaması için zeytin yağını yüzünüze uygulayacaksanız, ilk etapta birkaç saniye kadar ılıtmanız tavsiye edilir. Bu sayede zeytinyağının içinde bulunan  asit yok olup, yüzde tüylenmelerin önüne geçecektir.

 • Aloe Vera Yağı

Nasıl ki aleo vera jeli cilt üzerinde mucizelere sahip ise aleo vera yağı da kılcal damarlar için muhteşem özelliklere sahiptir. Gün içinde bir kez cildinize uygulamanız yeterli olacaktır.

 • Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağı ile kılcal damarların önüne kısa sürede geçebilirsiniz. Üstelik yeni oluşacak kılcal damar çatlamalarını da engellemeniz mümkün olacaktır. Elinizle masaj yaparak sorunlu bölgeye çörek otu yağı uygulayın, sonuç kısa sürede kendini gösterecektir.

 

Üzüm Çekirdeği Yağı Kılcal Damar Çatlamasına İyi Gelir Mi?

Üzüm çekirdeği yağı çok bilindik bir yağ değildir. Ama cilt üzerinde oluşan kılcal damarlar için harika bir yağdır.  Bir kaç damla üzüm çekirdeği yağı kılcal damar çatlaması için kullanılabilir. Öncelikle bir pamuğa birkaç damla üzüm çekirdeği yağı damlatıp, cildinize hafifçe masaj yapın. Bu uygulamayı günde iki kez yapmanız yeterli olacaktır. Bir hafta sonra kılcal damarların ciltten kaybolduğunu göreceksiniz.

Kantaron Yağı Kılcal Damar Çatlaması İçin Kullanılır Mı?

Sarı kantaron yağı hemen her türlü rahatsızlık için kullanılır. Özellikle cilt problemlerinde ve pişik problemlerinde ayrı bir yere sahiptir. Öte yandan kantaron yağı kılcal damar çatlaması için kullanılan eşsiz yağlardan biridir. Elinizde boş bir rulon varsa içine sarı kantaron yağı katıp, rulon ile cildinize uygulayın. Bu sayede cildinize masaj yaparak kılcal damarları tedavi edebilirsiniz. Özellikle yüz bölgesine verdiğimiz tarif ile uygularsanız, kılcal damarlar ile beraber cilt lekelerinin de üstesinden gelebilirsiniz.

Tüm bunların yanında kılcal damar çatlamasını engellemek için cildinizi aşırı sıcak ve aşırı soğuktan korumanız gerekir. Özellikle buz maskesi yaparken buzun biraz erimesini bekleyin ve daha sonra buz maskesine devam edin. Eğer yüz bölgenizde tüylenme var ise yüzünüze ağda uygulamaktan kesinlikle kaçının, ağdayı hızlı çektiğinizde kılcal damar çatlamaları sık görülür.

Kılcal Damar Çatlamasına Hangi Doktor Bakar?

Cilt yüzeyinde görülen kılcal damar çatlamasına hem dermatoloji uzmanları, hem de damar sağlığı ile ilgilenen kalp damar cerrahları bakar. Kılcal damar çatlaması tedavi edilmediği takdirde zamanla varise dönüşebilir ve estetik açıdan çok daha kötü görünebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu