Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

11.12.2019
1.342
Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği, hafif ve ince yapısı ile cilt üzerinde en çok kullanılan bitkisel yağlardan bir tanesidir. Soğuk pres yöntemi ile elde edilen kayısı çekirdeği yağı sadece cilt üzerinde değil, tırnak ve saçlarda da kullanılabilecek en iyi bitkisel yağlar arasındadır. Daha çok kış aylarının ciltte bıraktığı hasarı gidermek için kullanılabilecek olan kayısı çekirdeği yağı ile kış günlerinde kuruyan ve çatlayan cildinize nem hapsi yapabilirsiniz.

Kayısı çekirdeği yağı cilde faydaları nelerdir? Kayısı çekirdeği yağı yüze nasıl uygulanır? Kayısı çekirdeği yağı cildi beyazlatır mı? gibi tüm sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Vereceğimiz kullanım talimatları ve kayısı çekirdeği yağı maskesi ile cildinizi ipeksi ve pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları 

Her evde bulunması gereken doğal yağların başında kayısı çekirdeği yağı gelir. Kayısı çekirdeği yağının faydalarına bakacak olursak;

 • Kuruyan ciltler üzerinde oldukça etkilidir. Cildin alt katmanlarına ulaşarak, cildi besler ve nefes almasını sağlar. Verdiği nem ise ciltten uzun süre gitmez.
 • Duş sonrası pul pul dökülen cildin yapılanmasını sağar ve cildi derinlemesine besler, her banyo sonrası kozmetik nemlendiriciler yerine avucunuza alacağınız bir miktar kayısı yağı ile cildinizi baştan aşağı nemlendirebilirsiniz.
 • Kayısı çekirdeği yağı derinin alt katmanlarına ulaşır ve deri altı hücrelerini canlandırır. Bu sayede cilt elastikiyetini arttırır.
 • Kayısı çekirdeği yağı kırışıklıklara iyi gelir, cildin yaşlanmasını önler, ölü hücreleri cilt üzerinden uzaklaştırır ve daha taze hücrelerin oluşumuna destek sağlar.
 • Cilt kırışıklıklarını giderir, bilhassa 30’lu yaşlarda beliren göz çevresi kırışıklıklarına birebir etki gösterir. Yine mimik kırışıklıklarını da açarak harika bir görünüm yakalamanıza fayda sağlar.
 • Kayısı çekirdeği yağı cildi sıkılaştırır. Cildinizde hoşlanmadığınız geniş gözenekler varsa kayısı yağının mucizevi etkisinden faydalanabilirsiniz.
 • Ciltte yer edinmiş kırmızı lekeleri yok eder ve sivilce izlerini siler.
 • Kayısı çekirdeği yağı cilt lekelerine iyi gelir. Kahverengi lekeler, yaşlılık lekeleri ve diğer güneş lekelerini cilt üzerinden uzaklaştırır.
 • Kayısı çekirdeği yağı sadece ciltte değil, tırnaklarda da kullanılabilecek nadir yağlardan biridir.
 • Eğer tırnaklarınız çok çabuk kırılıyorsa bir pamuk ile bir miktar kayısı yağı uygulayabilirsiniz.
 • Tırnaklarda oluşan beyaz çizgileri giderir ve tırnakların hoş pembe rengine ulaşmasını sağlar.
 • Sürekli oje kullanımından dolayı sararan tırnakların kötü görünümünü düzeltmeye yardımcıdır.
 • Yaşlanma karşıtı olan kayısı çekirdeği yağının içinde bol miktarda E vitamini bulunur. E  vitamini ise cilde gençlik ve güzellik verir. Bu nedenle özellikle 50’li yaşlardan sonra mutlaka rutin olarak cilde kayısı yağı kullanılmalıdır.
 • İnce ve hafif yapıya sahip olan kayısı çekirdeği yağı rahatsız edici kokuya sahip değildir. Günlük cilt bakımında ve makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz.
 • Eğer fondöten uygularken cildinizde pul pul bir görünüm ortaya çıkıyorsa fondötenin altına bir miktar kayısı yağı sürüp üzerine kapatıcı sürebilirsiniz. Böylece cildiniz makyajlı iken bile pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır.
 • Topuk çatlakları, nasır ve diğer ağır çatlaklar için kullanılır.

 

Kayısı Çekirdeği Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Kayısı çekirdeği yağı nasıl kullanılır? sorusunun cevabını tam olarak bilmeniz ve bu yönde cilt bakımı yapmanız tavsiye edilir. Kayısı çekirdeği yağının cilt üzerinde, saçlarda ve tırnaklarda kullanımı farklıdır. Bu bağlamda doğru kullanım şekli ise;

 • Kayısı çekirdeği yağını cilt bakımında kullanacaksanız, ilk olarak doğal sabunlarla cildinizi derinlemesine temizlemeniz ve daha sonra parmak uçlarınızla cildinize sürmeniz önerilir. Eğer cildinize kayısı yağı çekirdeği uygularsanız yıkamanıza gerek yoktur.
 • Kayısı çekirdeği yağını tırnaklarınızda kullanacaksanız, tırnaklarınıza bir pamuk yardımı ile uygulamanız yeterli olacaktır. Eğer tırnaklarınızda kırılmalar meydana geliyorsa her gün uygulamanızda fayda olacaktır.
 • Kayısı çekirdeği yağını göz çevrenize uygulayıp, göz bakımı yapacaksanız yine bir pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz. Gözlerinizi pamuk ile dıştan içe silmeniz gerekir.
 • Kayısı yağı ile makyaj temizliği yapacaksanız ilk olarak makyajınızı gül suyu ile hafifçe silin daha sonra pamuğa damlatacağınız 5 – 6 damla kayısı çekirdeği yağı ile derinlemesine temizleyin.
 • Kayısı çekirdeği yağını saç kırılmalarında ve saç derisi bakımında kullanacaksanız, saçınıza bir sprey yardımı ile uygulayın daha sonra sık dişli bir tarakla kaysı çekirdeği yağını tüm saçınıza iyice yedirin. 20 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Kayısı Çekirdeği Yağı Göz Altına Nasıl Uygulanır?

Belli bir yaştan sonra veya günlük hayat yorgunluğundan dolayı gözaltında torbalar, göz çevresi kırışıklıkları ve göz altı morlukları meydana gelebiliyor. Göz çevresinde oluşan bu sorunlar kişileri olduğundan daha yorgun ve daha yaşlı gösterir.

Kayısı çekirdeği yağını bir pamuk yardımı ile göz altına ve göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Eğer kazayağı denen minik kırışıklıklar için uygulayacaksanız, parmak ucu ile masaj yaparak uygulamanız tavsiye edilir.

Tüm bunlarla beraber, kayısı çekirdeği yağı ile göz çevrenize botoks uygulaması yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı bal mumu,
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı,
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı,
 • 1 tatlı kaşığı kayısı çekirdeği yağı,

Uygulanışı

İlk olarak aktardan aldığınız bal mumunu rendeleyin. Rendelediğiniz bal mumunu, verilen üç yağ ile karıştırıp benmari usulü eritin. Biraz donmasını bekleyin ve her gün göz altına krem gibi sürebilirsiniz. Yine dudak çatlaklarında da bu el yapımı kremi kullanmanız tavsiye edilir. Eğer hoş bir kokusu olmasını isterseniz içerisine bir iki damla lavanta veya gül yağı damlatabilirsiniz.

 

Kayısı Çekirdeği Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Kayısı çekirdeği yağı ile saç bakımınızı da en iyi şekilde yapabilirsiniz. Eğer saç diplerinde saç kıran, sedef ve mantar gibi deri hastalıkları varsa, saç diplerinize kayısı çekirdeği yağı ile bakım yapabilirsiniz. Üstelik hafif ve kokusuz olması sayesinde de saçlarınızı ağırlaştırmaz ve saçlarınızın kötü kokmasını önler.

Saç dibinde oluşan hastalıklar için kayısı yağı kullanmak istiyorsanız, bir miktar kayısı yağını parmak uçlarınıza alın ve saç diplerinize parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Eğer saç uçlarınızda kırıklar varsa bir sprey yardımı ile saçlarınızın ucuna kayısı yağı uygulayın. Kayısı çekirdeği yağı uyguladıktan sonra saçlarınızı toplayıp, 15 dakika kadar bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Saç şekillendirmede zorluk çekiyor ve saçlarınızın düzleşmesini istiyorsanız, banyo sonrası saçlarınıza kayısı çekirdeği yağı uygulayın ve saçlarınızı kurutun. Bu sayede saçlarınız parlak, hacimli ve ipeksi bir görünüme kavuşacaktır.

Eğer kaşlarınızda ve kirpiklerinizde seyrelmeler meydana geliyorsa, kaş ve kirpiklerinize de kayısı yağı sürebilirsiniz. Bilhassa maskara sürmeden önce kirpiklerinize kayısı yağı sürerseniz daha kıvrımlı ve daha hacimli kirpik yapısına ulaşabilirsiniz.

Kayısı Yağı Kullananlar

Kayısı yağı ciltte, saçta ve tırnakta kullanılabilecek nadir yağlardan biridir. Kayısı yağı kullananlar ise sonuçtan oldukça memnun kaldıklarını belirtmiştir. Özellikle göz çevresine ve göz altı için kayısı yağı kullanan kişiler oldukça memnun kalmış ve sürekli olarak kullanacaklarını belirtmiştir.

Kayısı Yağı Nereden Alınır?

Kayısı yağı satın almak istiyorsanız güvendiğiniz aktarlardan, online satış yapan web sitelerinden satın alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.