Kanserden Koruyan Besinler Nelerdir? İşte Kanser Düşmanı Yiyecekler

10.01.2021
63
Kanserden Koruyan Besinler Nelerdir? İşte Kanser Düşmanı Yiyecekler

Kanserden Koruyan Besinler Nelerdir? İşte Kanser Düşmanı Yiyecekler…

Modern çağın en büyük sağlık sorunlarının başında çeşitli kanser hastalıkları gelir. Bunun nedeni ise, yanlış beslenme düzeni ve vücudumuza aldığımız sayısız kimyasallardır. Bu nedenle beslenme düzeninize ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. Günümüzde en çok genetiği ile oynanmış gıdalar ve içerisinde çok fazla zirai ilaç kullanılmış olan besinler mevcut. Bu nedenle günlük olarak tüketmiş olduğunuz gıdaların doğal ve organik olduğundan da emin olmanız gerekiyor.

Beslenme şekli belirlerken antioksidan yönünden zengin olan besinleri tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Çünkü doğal gıdalarda bulunan antioksidanlar, vücutta bulunan serbest radikallerin dışarıya atılmasını sağlar. Bu da hücrelerde oluşan hücre bozukluklarının önüne geçer ve hasarlı hücrelerin çoğalmasını önler. Dolayısı ile her zaman beslenmenize özen göstermenizde fayda vardır.

Özellikle genetik olarak kansere yatkın olan kişilerin yani ailesinde kanser hastalığı olan kimselerin beslenme şekline her zamankinden daha fazla özen göstermesi tavsiye edilmektedir. Sizler için bu yazımızda Kanserden koruyan besinler nelerdir? Sorusuna yanıt vereceğiz. Doğa harikası olan bu besinlerin tüketimine özen gösterdiğiniz takdirde kanser hastalığınızın vücutta ilerlemesini önleyebilirsiniz.

Kanserden Koruyan Besinler Nelerdir?

Bazı besinler, çeşitli klinik araştırmalara konu olmuştur. Yani yapılan araştırmalar neticesinde bazı doğal ürünlerin kanseri önlediği görülmüştür. Ayrıca bazı yiyecekler, sadece kanseri baştan önlediği gibi tıbbi kanser tedavilerine de destek olmaktadır. İşte kanser düşmanı yiyecekler…

Yeşil Yapraklı Bitkiler

Antioksidan yönünden en zengin gıdalardan biri yeşil yapraklı sebzelerdir. Gün içinde salatalarda ve yemeklerin yanında bolca yeşil yapraklı sebze tüketilmesi önerilir. Özellikle roka, maydanoz, dere otu ve marul gibi sebzeler kansere karşı oldukça etkilidir. Bu nedenle kedinizi ve sevdiklerinizi kansere karşı korumak isterseniz düzenli olarak yeşil yapraklı sebze tüketmeye özen göstermeniz gerekir.

Turp ve Pancarlar

Kansere karşı en koruyucu bitkilerden biri de turp ve pancardır. Özellikle kırmızı pancar anti kanser olarak nitelendirilir. Bu nedenle düzenli bir şekilde pancar ve turp tüketmeniz gerekmektedir. Ayrıca kış aylarında turp tüketerek soğuk algınlığına karşı da koruma sağlayabilirsiniz.

Orman Meyveleri

Mor ve kırımızı meyveler kansere karşı en etkili yiyecekler arasındadır. Kanserden koruyucu özellikte olan bu meyveleri tüketmeniz, uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Kuşburnu başta olmak üzere, ahududu, böğürtlen ve ormanda kendi kendine yetişen bitkilerden tüketebilirsiniz. Bu yaban meyvelerinde hiçbir zirai ilaç ve hormon gibi zararlı kimyasallar kullanılmadığı için kansere ve diğer hastalıklara karşı adeta şifa kaynağıdır.

Üzüm Çekirdeği

Kansere karşı koruma sağlayan yiyeceklerden biri de üzüm çekirdeğidir. Yani üzüm tüketirken mutlaka çekirdekleri ile beraber tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle üzüm çekirdeklerini çiğneyerek tükettiğiniz takdirde daha fazla şifasını bulabilirsiniz. Üzüm çekirdeklerinde E vitamini mevcut olduğu için hasarlı hücre yenilenmesine de katkı sağlayacaktır. Taze üzüm mevsiminde, taze üzümlerin çekirdeklerini, kış ve diğer mevsimlerde de siyah üzüm kurusunun çekirdeklerini tüketmelisiniz.

Sarımsak

Nerede ise her derde deva olan sarımsak kanser hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Başta kolon kanseri ve meme kanseri gibi hastalıklara karşı adeta bir koruyucu kalkan gibidir. Bu nedenle her gün bir diş sarımsak tüketmeniz önerilir.

Çörek Otu

İslam dininde övgü ile bahsedilen bitkilerden biri çörek otudur. Günde 4 – 5 adet çörek otunu çiğneyerek tüketmeniz tavsiye edilir. Harika bir antioksidan kaynağı olduğu için ve hücre yenileyici özellikte olduğu için meme kanserine ve akciğer kanserine karşı müthiş bir koruma özelliğine sahiptir. Eğer sigara kullanımına bağlı olarak akciğer hastalıklarınız varsa bunun için 5 – 6 adet çörek otunu havanda ezdikten sonra doğal bal ile karıştırıp, tüketmeniz tavsiye edilir.

Zeytin

Özelikle yeşil zeytin her türlü kanser hastalıklarına karşı koruma sağlarken, kanser tedavisi görmekte olan kişilere de sağlık yönünden olumlu yönde destek olacaktır. Bu nedenle sabah kahvaltılarında yeşil zeytin tüketmeniz önerilir. Eğer vücudunuzda toksin mevcut ise o halde yeşil zeytin ve zeytin çekirdeği tüketebilirsiniz.

Domates

Domates yaz aylarında ihmal edilmeden düzenli bir şekilde tüketilmesi gereken sebzelerden biridir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kansere karşı etkili bir koruma sağlayacaktır. Domates, içerdiği C vitamini ve antioksidanlar sayesinde vücuttaki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Ispanak

Ispanak, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olurken, hasarlı hücrelerin diğer bölgelere sıçramasını önler. Bu nedenle kanser tedavisi gören kişiler ve ailesinde kanser hastalığı olan kişiler ihmal etmeden ıspanak tüketmelidir.

Lahana

Vücuttan zehirli kimyasalları atmak için mutlaka lahana tüketimine özen göstermeniz önerilir. Kanser ve diğer tüm kronik hastalıklara karşı lahana tüketmeniz tavsiye edilir. Ayrıca lahana iyi bir detoks kaynağıdır. Bağırsaklarda biriken zararlı kimyasalların atılmasına ve bağırsaklarda oluşan deformelerin giderilmesine yardımcı olur. Kolon kanseri ve prostat kanseri olan kişilerin lahanayı daha fazla tüketmesi gerekmektedir.

Fındık

Kanser alanında yapılan araştırmalar neticesinde fındığın, kansere karşı koruyucu olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle günlük bir avuç fındık tüketimi yaparak kansere karşı koruma sağlayabilirsiniz. Özelikle cilt kanseri gibi problemleri olan kişiler için mutlaka günlük düzenli bir şekilde fındık tüketilmesi önerilir.

Brokoli ve Karnabahar

Yeşil rengi ile brokoli harika bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle brokoli mevsiminde ihmal etmeden bolca kullanmanız önerilir. Brokoliye ek olarak karnabahar da tüketmeniz kansere karşı kendinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Kış mevsimlerinde brokoli ve karnabahar tüketmekten kaçınmamanız gerekir.

Kuru Meyveler

Kış mevsiminde kurutulmuş meyveler tüketmeniz, hem bağışıklık sisteminizin güçlenmesine hem de kendinizi kansere karşı korumanıza yardımcı olacaktır. Özellikle kayısı kurusu ve erik kurusu bağırsak kanseri için iyi birer şifa kaynağıdır. Bu nedenle meyve kurusunu bolca tüketmeye özen göstermeniz önerilir.

Havuç

A vitamini yönünden zengin olan havuç, vücuttaki serbest radikallerin vücuttan atılmasına yarımcı olur. Hücre yenileyici özelliği ile de kanserli hücrelerin kendini yenilemesini sağlar. Bu nedenle mutlaka bol miktarda havuç tüketmeniz önerilmektedir.

İncir

Dünyada kansere karşı en fazla tüketimi yapılan doğal ürünlerden biri de incirdir. Özellikle kuru incir adeta kansere karşı bir savaşçı özelliği taşır. Bu nedenle ailesinde kanser önlemek ve vücuttaki kanseri yenmek için bolca kuru incir tüketilmesi tavsiye edilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı vücuttaki pek çok hastalığın kısa sürede tedavi edilmesini sağlayan harika besinlerden biridir. Özellikle kanser gibi tedavisi zor hastalıkları yenmek ve kansere yakalanmamak için yemeklerde ayçiçeği yağı yerine zeytin yağı kullanılması tavsiye edilir. Asit oranı düşük zeytin yağı tüketerek vücudunuzun savunma mekanizmasını kansere karşı koruyabilirsiniz.

Baklagiller

Kuru fasulye, nohut ve yeşil mercimek gibi baklagillerden düzenli bir şekilde tüketmeniz önerilir.  Haftada mutlaka iki kez baklagillerden tüketimine ağırlık vermeniz önerilir.

Tüm bu besinleri başta kanser hastalığına karşı tüketebilirsiniz. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketmeniz önerilir. Ayrıca kanserden korunmak adına ve vücuttaki kanser hastalığını daha da artırmamak adına mutlaka bazı gıdaları tüketmekten kaçınmanız gerekir. Bunlar ise; hazır gıdalar, kızartma ve  çok fazla yağ içeren gıdalar, günlük aşırı kahve tüketimi, gazlı ve asitli içecekleri tüketmekten kaçınmanızda fayda vardır.  Günlük beslenmenize dikkat ettiğiniz takdirde, hem kansere karşı korunabilir, hem de vücudun bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.