İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

15.12.2020
92
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri… İdrar yolu enfeksiyonu, kadınlarda daha sık görülen sorunların başında gelir. Vücudumuzda hem iyi bakteriler hem de kötü bakteriler yer almaktadır. İyi bakteri oranı, kötü bakteri oranına göre daha düşük seviyelere geldiğinde enfeksiyon gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirecek ve kötü bakterilerin çoğalmasını engelleyecek türden beslenme alışkanlıkları kazanmaları gerekir.

Özellikle bazı gıdalar ve doğal ürünler hem bağışıklık sisteminin güçlenmesi hem de vücudumuzdaki iyi bakteri oranının artmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle kesinlikle tüketmiş olduğunuz gıdalara ekstra özen göstermeniz gerekir. Eğer kendinizde veya yakınlarınızda sıkça bu sorunlarla karşılaşıyorsanız, idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen besinleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu, idrara sık çıkma ve idrar yaparken yanma gibi belirtilerle kendini gösteren durumlardan biridir. İdrar yollarında iltihap birikmesi durumundan dolayı ortaya çıkmaktadır. İçeriden savunma sisteminin bozulmasının yanında, dışarıdan da bir takım mikrop kapma gibi durumlardan dolayı kendini gösteren bir rahatsızlık türüdür. İlerleyen dönemlerde böbreklere ve mesaneye zarar verebilir. Bu nedenle geç kalmadan hemen tedavi edilmesi gerekir. İdrar yolu enfeksiyonu için doktorun vereceği ilaçlara ek olarak evinizde bir takım uygulamalar neticesinde ve çeşitli doğal ürünlerle de idrar yolu enfeksiyonunu tedavi edebilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Esasen sıklıkla karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonunun farklı nedenleri mevcuttur. İdrar yolu enfeksiyonu escherichea coli adı verilen bakterinin çoğalması ile beraber ortaya çıkar. Ayrıca kirli iç  çamaşırı giymek veya bölgenin temizliğinin dikkatli bir şekilde yapılmaması da idrar yolu enfeksiyonunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu konulara dikkat ettiğinizde kısa sürede sorun ortadan kalkacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri, birkaç farklı şekilde kendini gösterebilir. Bunlar ise;

 • Gün içinde çok sık şekilde idrara çıkmak,
 • Ateşlenme,
 • Yorgunluk ve halsizlik,
 • İdrar renginin her zamankinden daha koyu ve kırmızımsı bir renkte olması,
 • Ağır kokulu idrar yapma,
 • Karın alt bölgesinde oluşan ağrı ve kramp,
 • Mide bulantısı,
 • İştahsızlık,
 • Az ve çok sancılı bir şekilde idrar yapma,

İdrar yolu enfeksiyonu, kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen sorunlardan biridir. Bunun sebebi ise ürealtı ismindeki bölgenin ve yine mesaneden dış ortama taşıyan bölgenin kadınlarda daha kısa olmasıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Bilindiği üzere enfeksiyon gibi durumlar için antibiyotik kullanmak gerekir. Ancak bir takım doğal gıdalar ve doğal yöntemlerle de idrar yolu enfeksiyonunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yöntemlere kısaca bakacak olursak;

 • İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerin her şeyden önce bolca su tüketmeleri gerekir. Çünkü bol su tüketmek mesanede biriken enfeksiyon ve iltihaplanmaların kısa sürede ortadan kalkıp, dışarıya atılmasını sağlar.
 • Bazı bitkisel çaylar da idrar yolu enfeksiyonu için kullanılması gereken doğal ürünlerdendir. Özellikle antioksidan yönünden zengin olan bitki çayları tercih edilebilir.
 • Limon veya limonlu su tüketerek de idrar yolu enfeksiyonunun önüne geçebilirsiniz. Bilindiği üzere limonda bol miktarda C vitamini ve antioksidan içerikli asitler mevcuttur. Bunlar da idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunların önüne geçecektir.
 • Doğal elma sirkesi kullanımı yaparak da idrar yolu enfeksiyonunun önüne geçebilirsiniz.
 • Yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini artırmanızda fayda vardır.

Antibiyotiğe Rağmen Geçmeyen İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?   

Antibiyotiğe rağmen geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu için bir takım bitkisel kürler uygulayabilirsiniz. Bu kürleri düzenli bir şekilde yaptığınızda ve yine temizliğinize dikkat ettiğinizde kısa sürede idrar yolu enfeksiyonu ortadan kalkacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Maydanoz Kürü

Maydanozun iltihap atma ve enfeksiyon önleme gibi bir özelliği vardır. Özellikle vücutta biriken ödem ve kötü bakterilerin önüne geçer. Ayrıca yapılan çeşitli araştırmalar da maydanozun idrar yolu enfeksiyonuna iyi geldiği tespit edilmiştir. Maydanoz kürü, idrar söktürücü özelliğe sahip olmasının yanında böbrekleri temizleme özelliği de taşır. Yapmanız gereken ise;

 • Yarım demet maydanoz ( sapları ile beraber)
 • Yarım limon,
 • Bir çay kaşığı tarçın,
 • Yarım salatalık,

Salatalığı ve maydanozu blenderden geçirin, üzerine 1 bardak içme suyu ilave edin. Ardından yarım limon suyunu sıkıp, tarçını da ekledikten sonra içebilirsiniz. Çok kısa bir sürede idrar yolu enfeksiyonu tamamen ortadan kalkacaktır. Bu kürü hamilelerin yapması kesinlikle önerilmez.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Sirkeli Su Uygulaması

İdrar yolu enfeksiyonu için taze ve doğal gıdaların yanında bir takım uygulamalarında yapılası şarttır. Özellikle anti bakteriyel özellikte olan sirke kullanımı ile idrar yolu enfeksiyonunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise, bir leğene su doldurup, içine bir su bardağı elma sirkesi ekleyip, sirkeli suda 5 dakika oturmak olacaktır. Bu sayede mesane bölgesindeki bakteriler ve iltihaplanma gibi durumlar tamamen ortadan kalkacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Soğan Kürü

Soğan içerdiği antibiyotik özellikler nedeni ile iltihap kurutma ve enfeksiyon yok etme gücüne sahiptir. Dolayısı ile idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi soğan sıklıkla kullanılmalıdır. Yapmanız gereken ise soğanı haşlayıp, suyunu içmek olacaktır. 7 gün boyunca soğan kürü uygulaması yaparak yumurtalıklar da dahil olmak üzere idrar yolu enfeksiyonu tamamen ortadan kalkacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Besinler

 • Kuş burnu çayı kandaki enfeksiyona ve idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir.

Bilindiği üzere doğada kendiliğinden yetişen pek çok bitkide antioksidanlar mevcuttur. Dolayısı ile kızılcık ve kuş burnu gibi ürünlerden çay yapıp, içtiğiniz takdirde hem kandaki enfeksiyon ortanda kalkacaktır hem de idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmiş olacaktır.

 • Kızılcık suyu ile idrar yolu enfeksiyonu tedavisi.

Kızılcık suyunu taze bir şekilde tükettiğinizde mesane boşaltımı tam anlamı ile gerçekleşmiş olacaktır. Ayrıca böbreklerde ve bağırsaklarda biriken çeşitli kötü bakteriler de temizlenecektir. Eğer antibiyotik kullanıyorsanız ve hala idrar yolu enfeksiyonu ortadan kalkmamışsa, kızılcık suyu tüketebilirsiniz. Eğer mevsiminde değil iseniz, kızılcık çayı da tüketmeniz faydalı olacaktır.

 • Limonlu su ile idrar yolu enfeksiyonunu tamamen ortadan kaldırmanız mümkündür.

Limonlu su ile  vücudunuzda biriken kötü bakterileri ve ödemi kolayca atabilir ve mesene temizliğini en iyi şekilde yapabilirsiniz. Bir litre suyun içine 1 adet limonu doğrayıp, gün içinde bu suyu tükettiğinizde hızlıca idrar yolu enfeksiyonu temizlenecektir. Bu kürü sadece 3 gün boyunca yapmanız yeterli olacaktır. Çok fazla limonlu su tüketmek böbreklere zarar verir. Bu nedenle kronik böbrek hastalığı olan kişiler daha dikkatli bir şekilde limonlu su tüketmelidir.

 • Karnabahar kürü ve lahana kürü ile idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

Haşlamış olduğunuz karnabahar suyunu ve yine lahana suyunu kesinlikle atmamanız gerekir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu için düzenli bir şekilde, lahana suyu veya karnabahar suyu içebilirsiniz. Eğer enfeksiyon durumunuz çok fazla ise 15 gün boyunca sabahları aç karnına bu suyu tüketmeniz önerilir. Günlük üç kere tükettiğinizde birkaç gün sonra idrar yolu enfeksiyonu tamamen ortanda kalkacaktır.

 • Doğal antibiyotik sarımsak kullanımı ile idrar yolu enfeksiyonu temizleyebilirsiniz.

Bilindiği üzere sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Bu nedenle vücudunuzda meydana gelen enfeksiyon ve iltihaplanmaların önüne sarımsak sayesinde geçebilirsiniz. Özellikle sarımsağı ezip, yoğurt ile karıştırarak tükettiğiniz zaman hem bağırsak florasının düzelmesine yardımcı olacak hem de idrar yolu enfeksiyonunu ortanda kaldıracaktır.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Çocuklar yetişkinlere oranla daha bilinçsiz olduğu için kolayca enfeksiyon kapabilirler. Dolayısı ile çocuklarda idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir? Sorusu her zaman gündemde kalmayı başarmıştır. Öncelikle çocuklar için çok fazla bitkisel ürün kullanılması tavsiye edilmez. Bu nedenle ilk etapta çocukların iç çamaşır temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Daha sonra çocuklara bol su içirilmesi ve yine soğan, sarımsak gibi antibiyotik içerikli  gıdalar verilmesi gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak kesinlikle doktorun verdiği ilaçların da aksatılmadan kullanılması şarttır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.