Hyaluronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

17.06.2019
762

Hyaluronik asit, vücudumuzun bazı bölgeleri için önemli bir mineraldir. Özellikle göz ve eklemler için son derece önemli olan Hyaluronik asit, sıvı halde bulunur. Kozmetik ürünlerin içinde sıkça kullanılır ve cildi esnek hale getirerek yağlanmanın önüne geçer. Üstelik sadece kozmetik ürünlerinde değil, estetik operasyonlarda da kullanılır. Bu yazımızda Hyaluronik asit nedir? Hyaluronik asit cilde yararları nelerdir? hyaluronik asit neye iyi gelir? gibi sorulara cevap vereceğiz.

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit, cilde ihtiyacı olan nemi sağlar ve hücreleri canlı tutarak yaşlanmanın önüne geçer. Aslında tüm canlılarda bulunan Hyaluronik asit molekülleri cilt bariyerlerini güçlendirmeye yarar. Bebekler ilk doğduklarında ciltleri oldukça pürüzsüz ve yumuşaktır. Bunun nedeni anne karnındaki sıvının bol miktarda Hyaluronik asit içermesidir.

Fakat insanlarda yaş ilerlemelerine bağlı olarak ve güneş, kozmetik ürünler gibi daha pek çok etmene maruz kalarak ciltlerindeki Hyaluronik asit miktarı büyük oranda düşer. Bu da yaşlanma ve cilt yapısında bozulmalara neden olur. Daha çok gözlerde ve eklemlerde bulunan bu molekül eklemlerin doğru çalışmasında ve gözlerin daha iyi görmesinde büyük işleve sahiptir. İlerleyen yaşlarda kaybedilen bu sıvı yürümede güçlük ve görmede güçlüklere neden olur.

Güzellik sektöründe de sıkça duyduğumuz Hyaluronik asit, cildin yapılanmasına ve tazelenmesine yardımcı olur. Cildin nem ihtiyacının karşılanması, cilt fonksiyonları için oldukça önemlidir. Yaşlanmayı geciktirmek, ciltte meydana gelen sarkmaları ve kırışıklıkları gidermek için cildin mutlaka nem ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. İşte bu noktada hyaluronik asitten fayda sağlamak mümkün.

 

Hyaluronik Asit Cilde Faydaları

Hyaluronik asitin faydaları, daha çok cilt güzelliği üzerinde etkili olduğu düşünülse de, vücut sağlığı için de önemli yere sahiptir. Faydalarına bakacak olursak;

 • Vücuda yeteri miktarda alınan Hyaluronik asit erken yaşlanmanın önüne geçer.
 • Hyaluronik asit, cilde parlaklık ve güzellik verir.
 • Cilt üzerinde meydana gelen kırışıklıkların giderilmesinde ve kırışıklık oluşumunun önüne geçilmesinde önemli rol oynar.
 • Kuru ciltlerde kullanıldığında cildin nemlenmesin de büyük katkı sağlar, kuru cilt yapısına bağlı olarak oluşan yaşlanmanın önüne geçer.
 • Hyaluronik asit cilt lekeleri, akne ve siyah noktaların oluşmasını önler.
 • Hücre yenileme özelliği sayesinde yaraların ve cilt üzerinde meydana gelen tahribatların önüne geçer, hücreleri yeniler.
 • Cilt üzerinde iltihapların oluşmasını önler, özellikle iltihaplı sivilce ve çıban gibi sorunları giderir.
 • Kalojen liflerini harekete geçirir, kalojen cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.
 • Hyaluronik asit cilt gençleştirme amaçlı estetik ameliyatlarda da kullanılır.
 • Görme duyusunun güçlenmesine yardım eder.
 • Eklem ağrılarında romatizma hastalıklarında faydalıdır.

Hyaluronik Asit Nelerde Bulunur?

Hyaluronik asit, çoğu kozmetik ürünlerin içerisinde bulunur. Fakat miktar bakımından en zengin olanı seçmek daha doğru olacaktır. Yine hyaluronik asit cilde enjekte edilerek de kullanılabilir. Cilt nemlendirici kremleri seçerken Hyaluronik asit nelerde bulunur? Hangi ürünlerde fazladır? gibi sorulara cevap aramanız daha doğru olacaktır.

Hyaluronik asit içeren kremler, başta vıchy olmak üzere, cerave, luxy bio gül özlü serum, ceradolin şampuan, babe anti aging bakım seti ve institut esthederm ınstensive hyaluronic krem gibi ürünlerde mevcuttur. Özellikle 30 yaş üstü kimseler bu ürünler ile kişisel bakımlarını tamamlayabilirler.

Hyaluronik Asittin Bulunduğu Besinler

Hyaluronik asit bulunan besinler, başta nişastalı besinler olmak üzere yeşil renkli meyve ve sebzelerde bolca bulunur. Bu besinlere bakacak olursak;

Hyaluronik Asittin Bulunduğu Sebzeler

 • Patates,
 • Ispanak,
 • Karnabahar,
 • Brokoli,
 • Kuşkonmaz,
 • Kıvırcık marul,
 • Kabaklarda,
 • Fıstık ve fındıklarda,
 • Fasulye gibi sebzelerde bol miktarda bulunur. Bu besinler cilde güzellik katarken, cildin ihtiyacı olan Hyaluronik asidi de bünyelerinde barındırır.

 

Hyaluronik Asittin Bulunduğu Hayvansal Gıdalar

 • Süt ve süt ürünleri
 • Beyaz et,
 • Kırmızı et,
 • Yumurta ve balık gibi besinlerde mevcuttur. Özellikle balık ve beyaz ette bolca mevcuttur. bu nedenle bu gıdaları düzenli bir şekilde az yağda tüketilmesi önerilir.

Hyaluronik Asittin Bulunduğu Meyveler

 • Kiraz,
 • Limon,
 • Portakal,
 • Kivi gibi nerede ise tüm meyvelerde vardır. Meyveyi çok tüketen kimselerin ciltleri daha berrak ve daha parlaktır. Özellikle bol lifli meyvelerin yaz aylarında çokça tüketilmesi tavsiye edilir.

Tüm bunların yanında fermente edilmiş tüm gıdalarda, probiyotik içerikli gıdalarda ve soya ürünlerinde Hyaluronik asit vitamini  bulabilirsiniz.

Hyaluronik Asit Tıpta Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik asit nedir tıp alanında kullanımı yaygın olarak karşımıza çıkar pek çok kişi bu moleküllerin işlevini tam olarak bilmese de, diz ve eklem hastalıklarında göz rahatsızlıklarında kullanılır. Yine güzellik alanında da tıpta yaygın olarak kullanılır. Estetik cerrahide hücrelerin yenilenmesi ve gençliğin tekrar kazanılması adına uygulanır. Bunun yanında pek çok farklı kozmetik ürünleri içinde Hyaluronik asit mevcuttur. Vıchy krem başta olmak üzere birçok krem ve merhemlere hyaluronik asit bulunmaktadır. Krem ve merhem içerikleri hakkında bilgi edinmek isterseniz sitemizin kremler kategorisini inceleyebilirsiniz.

Vücutta Hyaluronik Asit Nasıl Artar?

Sağlıklı bir yaşam ve genç bir cilt yapısına ulaşmak için vücutta Hyaluronik asit miktarını artırmanız gerekir. Bunun için gerek kozmetik ürünlerinin kullanımına gerekse tüketilen yiyeceklere dikkat etmek gerekir.

Yaşlanma ve cilt kırışıklıkların önüne geçmek adına Hyaluronik asit, belli bir bölgeye enjekte edilebilir. Yine yeşil biber, limon, turunçgiller, kırmızı ve yeşil elma, muz gibi meyvelerin yeteri miktarda vücuda alınması son derece önemlidir.

Hyaluronik Asit Evde Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik asit evde kullanımı pek mümkün değildir. Fakat kozmetik ürünleri ile evde kendiniz için Hyaluronik asit bakımları yapabilirsiniz. Yine nişasta içinde de bolca bulunan bu moleküllerden faydalanmanız oldukça kolaydır. Örneğin, bir adet patates rendeleyerek suyunu çıkarıp yüzünüze bir pamuk ya da fırça yardım ile uygulayabilirsiniz.

 

Yine pirinç nişastası ile gül suyunu jel haline getirip cildinize uyguladığınızda Hyaluronik asitlerden faydalanmış olacaksınız. Eğer, hyaluronik asit cilde nasıl uygulanır? sorusuna daha profesyonelce bir cevap isteseniz, bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Deri altına enjekte edilen uygulama ile küçük kırışıklıklardan kurtulabildiğiniz gibi cildiniz daha canlı ve daha sağlıklı bir yapıya ulaşır.

Hyaluronik Asit Saça Faydaları

Hyaluronik asit saç bakımları dökülen ve yıpranan saçlar için gereklidir. Saç dökülmesini önlemek adına Hyaluronik asitli saç şampuanları ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bunun yanında saçlarınıza kalojen bakımları ve keratin bakımları da yapabilirsiniz. Böylece saçlarınız daha parlak daha güçlü ve dökülmeyen bir yapıya ulaşacaktır. Bununla beraber uzman yardımı alarak da saçlarınıza Hyaluronik asit bakımları yaptırabilirsiniz. Böylece yapılan işlem daha etkili ve daha profesyonelce olacaktır.

Hyaluronik Asit Kullananlar

Hyaluronik asit kullanalar oldukça fazladır. Çünkü vücudumuz için gerekli olan bu molekül sadece cilt bakımında değil bazı hastalıkların tedavisinde gereklidir.

 • Yüzümdeki ince çizgiler için Hyaluronik asitli kremler kullanıyorum. Diğer kremlere oranla daha fazla nemlendiriyor ve daha genç gösteriyor.
 • Kullandığım pek çok kozmetik ürünlerinde Hyaluronik asit olmasına özen gösteriyorum. Böylece saçlarımdan tırnaklarıma kadar daha bakımlı ve daha genç görünüyorum.
 • Vücudumdaki Hyaluronik asit miktarı bir hayli azalmış eklemlerimde hafif ağrılar var, ilaçlar ve takviye besinler ile tedavi olmaya çalışıyorum.
 • Hyaluronik asit krem olarak bana tavsiye edilen marka vıchy günde iki kez olmak üzere hem gece kremi olarak kullanıyorum hem de, göz çevresi için olanlardan kullanıyorum. Gayette iyi geldi.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.