Hamam Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

04.05.2020
432
Hamam Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Hamam otu, eskiden kadınlar için epilasyon görevi gören doğal bir bitkidir. Şimdilerde kullanımı sıkça yapılmasa da son dönemlerde tekrar gündeme gelmiştir. Gündeme gelmesinin sebebi ise, doğal olması ve kıl köklerini acısız bir şekilde yok etmesidir. Şimdilerde kullanılan epilasyon cihazları tüy köklerini büyük oranda kırmaktadır, üstelik epilasyon cihazları kıl köklerinin daha sağlam çıkmasına neden olur. Fakat hamam otu tozu tüm bunların aksine tüy köklerinin incelerek dökülmesini sağlar.

Hamam otu diğer adı ile Hürrem otu olarak ta bilinir. Bunun nedeni ise, Osmanlı saraylarında hanımların tüy dökmek için kullandığı bir ürün olmasıdır. Osmanlı saraylarındaki sultanlar ve diğer kadınlar hamam otu tozu ile hem cilt bakımı yapmakta idiler hem de tüylerini bu ot sayesinde yok etmekte idiler.  Son dönemlerde ise organik ürünlere olan ilgi hamam otuna da yansımıştır. Bu bağlamda hamam otu nedir? nasıl kullanılır? hamam otu işe yarıyor mu? gibi sorular sıkça gündeme gelmektedir. Eğer siz de pürüzsüz bir ağda deneyimi yaşamak istiyorsanız yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Hamam Otu Nedir?

Hamam otu doğada yetişen bir bitkidir. Bitki toz haline getirilerek kullanılır. Günümüzde hazır olarak pek çok yerde satışı yapılır. Elbette hamam otu tozu sadece ot tozu değil, içinde birden fazla bileşenler içerir. Bu durumda da kullanmadan önce mutlaka ufak bir bölgede denemeniz tavsiye edilir. Gri bir renk yapısına sahip olan bu ot ağır da bir kokuya sahiptir. Kullanımı yapıldıktan yaklaşık iki hafta sonra tüyler yeniden çıkmaya başlar. Fakat tüyler daha ince ve daha açık renklerde çıkar. Hal böyle olunca hamam otu tozunun kıl inceltme özelliği de göze çarpar. Ayrıca kullanım yaparken dakikalar son derece önemlidir. Çünkü belli bir süreyi geçtikten sonra ciltte kaşıntı ve tahrişe de neden olabilir.

 

Hamam Otunun Faydaları Nelerdir?

Hamam otunun faydaları oldukça fazladır. En çok bilinen faydaları ise;

 • Hamam otu tozu kıl köklerinin zayıflamasına ve zamanla %90’na varan kıl azalmasına fayda sağlar.
 • Kıl köklerini diğer epilasyon yöntemlerinden farklı olarak kırmaz,
 • Kullanıldığı alanda kıl dönmeleri ve batıklara neden olmaz. Bilhassa epilasyon cihazları çok sayıda batık gibi durumlara neden olurken, hamam otu tozunda tüm bu problemler yaşanmaz.
 • Uygulandığı bölgede acıya neden olmaz. Bu nedenle epilasyon sırasında canı yanan kişiler tarafından daha fazla tercih edilir.
 • Kılların daha uzun süre çıkmamasını sağlar. Yaklaşık iki hafta sonra kıl kökleri zayıflamış olarak çıkar.
 • Hamam otu tozu, uygulandığı bölgede kararmalara neden olmaz. Diğer epilasyon yöntemlerinin çoğunda olduğu gibi bölgesel kararmalar yaşanmaz. Hatta mevcut bölgesel kararmaların rengini açar.
 • Hamam otu tozu hızlı ve pratik bir şekilde tüylerinizden kurtulmanıza fayda sağlar.
 • Ağda ve epilasyon sonrası yaşanan acı ve kızarıklık hissini vermez.
 • Vücudunuzun tüm bölgelerinde kolaylıkla kullanabilirsiniz.
 • Erişilmesi zor olan bölgelerde bile kolay ve pratik epilasyon işlevi görür.

Hamam Otu Tozu Nasıl Kullanılır?

Eğer doğanın verdiği mucizelerden faydalanmak isterseniz hamam otu tozunu kıl köklerinizi zayıflatmak için ve farklı bir epilasyon deneyimi için kullanabilirsiniz. Hamam otu nasıl kullanılır? Sorusunun cevabına bakacak olursak;

 • Hamam otu toz formunda hazır olarak satışa sunulur. Yani bitkiyi alıp, toz haline getirmenize gerek yoktur.
 • Aldığınız hamam otu tozunu ılık su ile bir kase içinde krem kıvamına gelene kadar karıştırın.
 • Karışımı bir spatula yardımı ile tüylü bölgelerinize uygulayın.
 • Uyguladıktan sadece 5 dakika sonra ince bir tülbent ya da gazlı bez yardımı ile hafifçe bölgeden temizleyin.
 • Temizleme esnasında cildinize çok fazla bastırmamaya ve diğer bölgelere taşırmamaya dikkat etmeniz gerekir.
 • Tülbent ile temizledikten sonra bol su ile yıkamanız gerekir.
 • Yıkamanın ardından zeytin yağlı sabun ile bölgeyi derinlemesine temizleyin.
 • Hamam otu tozu uygulandığı bölgede beyaz izler bırakabilir. Bu nedenle bölgenin iyice temizlenmesi için ve tüylerin daha da azalması için bölgeyi karınca yağı ile temizleyebilirsiniz.

 

Hamam Otu Hakkında Sık Sorulan Sorular?

Hamam otu tozu ne kadar doğal bir epilasyon yöntemi olursa olsun bazı hassas ciltlere zararı dokunabilir. Bu nedenle hamam otu tozu hakkında bazı sorular sorulmuştur. İşte o sorular ve cevapları;

Hamam otu tozu vajinal bölgede kullanılır mı?

Hamam otu tozu kıl bulunan tüm bölgelerde kullanıma uygundur. Fakat vajinal bölgenin içine kaçırmadan ve bölgeyi tahriş etmeden kullanılması daha doğru olacaktır.

Hamam otu yağı nasıl kullanılır?

Hamam otu tozunun yanında yağı da mevcuttur. Burada eğer otun tozu yerine yağını kullanmak isterseniz tüy ve kıl köklerine masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır. Yine epilasyon sonrası da bu yağı kullanabilirsiniz. Bu sayede kıl kökleri zamanla incelerek tamamen yok olacaktır. Fakat düzenli kullanılması son derece önemlidir.

Hamam otu tozu koltuk altına nasıl uygulanır?

Eğer koltuk altı bölgesine hamam otu tozu kullanacaksanız ilk olarak bu bölgenin ter ve nemden tamamen kurutulması gerekir. Kuru olan koltuk altı bölgesine bir ayna yardımı ile krem kıvamındaki karışımı sürebilirsiniz. Daha sonra gazlı bez yardımı ile fazlalıkları temizleyip, daha sonra bol su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Hamam otu tozu göbek bölgesine uygulanır mı?

Daha çok erkekler tarafından sorulan bu sorunun cevabı evet uygulanır olacaktır. Fakat göbek bölgesinde 5 dakika yerine 3 dakika gibi bir süre durması yeterli olacaktır. Buna ek olarak hamile bayanların kullanması önerilmez.

Hamam otu tozu yüz ve bıyık bölgesinde kullanılır mı?

Hayır, kesinlikle yüz bölgesinde kullanılmaz. Aksi halde ciddi cilt sorunlarına neden olur.

Hamam Otu Tozunun Zararları

Her üründe olduğu gibi hamam otu tozunun da belli başlı zararları olabilir. Hamam otu tozunu kullanmayı düşünüyorsanız muhakkak hamam otu zararları hakkında bilgi sahibi olmanız önerilir.

 • Hamam otu tozu çok hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir.
 • Ağır kokusu nedeni ile genizde ve burunda yanmalara neden olur.
 • Uygulandığı bölgede beyaz izler bırakır, bu nedenle kullanımı yaparken ekstra özen göstermeniz gerekir.
 • Hamam otu tozu toz halindeyken ağız içine ve buruna kaçabilir, krem kıvamına getirmeden önce burnunuzu ve ağzınızı kapatmanız önerilir.
 • Yakıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle özel bölgede kullanırken ekstra dikkat etmeniz önerilir.

Hamam Otu Kullanıcı Yorumları

Hamam otu kullanıcı yorumları hakkında daha detaylı bilgilere ulaşarak, daha bilinçli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Hamam otu kullananların yorumları ise;

 • Ben hamam otunu koltuk atına kullanıyorum, çok pratik ama 5 dakikadan fazla kaldığında hemen bölgeyi kızartıyor.
 • Ben sevdim ama kıl köklerini azaltmıyor, aksine kırıyor.
 • Hamam otu tozunu bacaklarımda kullanıyorum. Çünkü hiç batık yapmıyor. Eğer bacak bölgenizde kullanmayı düşünüyorsanız, birinci bacağınıza sürdüğünüzde hemen diğer bacağınıza da sürmenizi tavsiye ederim. Kurumadan hemen silmeniz gerekir.
 • Benim tüylerimi gözle görülür derece azalttı, lazer epilasyona gidecektim ama vazgeçtim. Hem oldukça ucuz.

Hamam Otu Tozu Nerede Satılır?

Hamam otu tozunu aktarlardan ve kozmetik ürünü satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Hamam Otu Tozunun Fiyatı Nedir?

Hamam otu tozu fiyatı oldukça uygundur. 250 gramlık ambalajlarda satışa sunulur ve 250 gramlık bir ambalajın fiyatı 5 TL gibi rakamlara bayanlara sunulur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.