Göz Altı Torbaları Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm

02.12.2019
1.596
Göz Altı Torbaları Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm

Göz altı torbaları, son zamanlarda hızlı yaşam etkilerine bağlı olarak artmıştır. Bilhassa iş yaşamının getirdiği yorgunluklar ve stresler göz çevresinde farklı sorunlara neden olur. Kişiler günlük yaşamlarında uyku düzenine dikkat etmeli ve gerekli göz çevresi bakımlarını yapmalıdır. Ancak bu sayede göz çevresi daha dinç ve daha sağlıklı bir görünüme ulaşılabilir.

Günlük hayatın getirdiği stresler, genetik faktörler, yaş almaya bağlı sebepler ve yorgunluk gibi etmenler göz altı morlukları ve göz altı torbalarının en büyük sebepleri arasındadır. Bu yazımızda pek çok kişi için rahatsızlık veren göz altı torbaları neden olur? göz altı torbalarına ne iyi gelir? göz altı torbalarına doğal çözüm yolları nelerdir? gibi pek çok farklı konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı okuyarak bu problemlerinizin üzerinden rahatlıkla gelebilirsiniz.

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Daha çok yorgun ve hızlı tempoda yaşayan insanların başına gelen göz altı torbaları, gerekli bakımların yapılmadığı takdirde kişileri olduğundan daha yaşlı, mutsuz ve yorgun görünüme neden olur.

 • Göz altı torbaları, bilgisayar başında çok çalışan kimselerde daha fazla görülür. Çağımızın çalışma şekillerinden biri bilgisayar ve teknolojik cihazlardır. Bu cihazlar yaydığı ışıklar nedeni ile gözleri yorar ve göz çevresinde torbalara neden olur. Eğer gün boyu bilgisayar başında çalışıyorsanız, kendinize ara ara molalar vermelisiniz.
 • Uykusuzluk, bilhassa geç yatan bireylerde gözaltı torbaları daha çok görünür. Bu nedenle erken yatıp hem gözlerinizi hem de vücudunuzu dinlendirmeniz de fayda vardır. Bunun yanında gece vakti telefon, tablet ve televizyon gibi cihazlardan uzak durulmalıdır.
 • Göz altı torbalarının bir diğer nedeni strestir. Hızlı ve stresli yaşayan kimseler göz altı torbaları, ciltte sarkmalar gibi pek çok estetiksel sorunlar ile karşı karşıya kalabilir.
 • Ciltte kullanılan bazı yanlış kozmetik ürünleri. Özellikle kalitesiz ve alerjik etmenlere neden olan makyaj malzemeleri göz çevresinde şişliğe ve göz altı torbalarına neden olur. Burada makyaj yaparken mutlaka en iyi makyaj malzemelerinden kullanılması tavsiye edilir.
 • Kronik hastalıklar için kullanılan ilaçlar. Bazı ilaçlar vücutta ödeme neden olabilir. Burada kullanılan ilaçlara alternatif olarak, bitkisel ödem attırıcı çaylardan faydalanılması gerekir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemi, hamilelikte yaşanan ödemler ve emzirme döneminde yaşanan yorgunluklar da göz çevresi torbalarına neden olur.

 

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Pek çok kişinin son zamanlarda en sık sorduğu sorulardan bir tanesi göz altı torbaları nasıl yok edilir? sorusudur. Burada kullanabileceğiniz pek çok bitkisel ürün mevcuttur. Doğru göz çevresi bakımları ve düzenli uyku ile göz altındaki şişliklerden çok kısa bir sürede kurtulabilirsiniz.

Göz Altı Torbalarına Siyah Çay

Bilindiği üzere siyah çay harika bir antiseptik üründür. Eğer sabahları gözlerinizde şişlikler ve morluklar meydana geliyorsa, ılık çayı bir pamuğa alıp gözlerinizin üzerinde bekletebilirsiniz. Üstelik gözlerde iltihaplanma gibi durumlar da mevcutsa yine aynı şekilde siyah çay kullanımı yapabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları İçin Poşet Çay

Eğer yoğun bir tempo ile çalışıyorsanız  veya sizi uykusuz bırakan bir bebeğiniz varsa, gece yatmadan önce iki adet poşet çayı buzdolabına bırakın. Sabah kalktığınızda gözlerinizin üzerinde 15 – 20 dakika kadar poşet çayı bekletin. Şişlikler ve göz altı torbaları anında geçecektir. Doğal ve çok etkili olan bu yöntemi her gün kullanabilirsiniz.

Göz Altı Torbaları İçin Salatalık Maskesi

Elbette cilt sağlığı ve güzelliği içi her zaman cilt maskeleri yapılıyor. Fakat genelde göz çevresi bu maskelere dahil olamayabiliyor. Bu nedenle harika bir ürün olan salatalık maskesi ile göz çevrenizdeki torbaları yok edebilirsiniz.

Öncelikle bir salatalığı kabukları ile beraber rendeleyin, daha sonra buzdolabında soğumasını sağlayın. Akabinde bir peçete içine sarıp gözlerinize uygulayın. 20 -30 dakika bekledikten sonra gözleriniz dinlenmiş ve göz altı torbaları büyük ölçüde azalmış olacaktır.

Göz Altı Torbalarına Buz İyi Gelir mi?

Buz maskesi cildi toparlar kırışıklıkların azalmasını sağlar ve cildin daha ışıl ışıl bir görünüme ulaşmasını sağlar. Eğer göz etrafınızda ve göz altında torbalar varsa buz maskesi uygulayabilirsiniz. Buzluktan çıkardığınız bu küpünü göz çevrenize uygulayın.

Fakat göz çevresi oldukça hassas ve ince yapıda olduğundan buz küpünü direkt olarak gözlerinize uygulamaktan kaçının. Aksi halde damar çatlamalarına neden olabilir. Bunun yerine ince bir tülbente buz küpünü sarıp, gözlerinize uygulayabilirsiniz. En hızlı etki gösteren maskelerden biridir. Tüm bunların yanında vereceğimiz harika göz altı torbaları için buz maske tarifini de uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tutam ıhlamur,
 • 1 tutam kekik,
 • 1 tutam nane,

 

Yapılışı

Kaynayan suya tüm malzemeleri karıştırıp çay haline gelmesini bekleyin, daha sonra buz kalıplarına doldurup donmasını sağlayın. Buz haline gelmiş çayı hafif hafif göz altınında ve cildinizde gezdirin. Harika sonucu görünce sürekli uygulamak isteyeceksiniz. Eğer göz çevrenizde minik kırışıklıklar da varsa, yine bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Göz Altı Torbalarına Kesin Çözüm

Göz altı torbaları büyüdükçe kişilerde bir öz güven eksikliği meydana gelir. Özellikle bu sorun kişileri olduğundan daha yaşlı gösterir. Eğer göz altı torbalarına kesin çözüm önerisi istiyorsanız, vereceğimiz tarifleri uygulayabilirsiniz.

Çilek; eğer çiçek mevsimindeyseniz hemen bir çileği ikiye kesip, gözlerinize uygulayın. Dakikalar içerisinde göz altı torbalarından kurtulacaksınız. Yine çilek mevsimindeyken, çilekleri ikiye doğrayıp dondurucuya koyabilirsiniz. Kış mevsiminde buzluktan çıkarıp, göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Fakat buzluktan hemen çıkarıp uygulamanız doğru olmaz. Bu nedenle bir miktar buzun çözmesini beklemeniz tavsiye edilir.

Göz altı torbalarına patates; patates pek çok cilt sorunu ile savaşan harika bir bitkidir. Kulanım da oldukça kolaydır. Göz altı torbaları ve morlukları varsa dilimlediğiniz patatesi 20 – 25 dakika gözlerinizde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Göz altı torbaları için limon kürü; limon cilt üzerinde adeta mucizevi etkiye sahiptir. Gözler için de kullanılan limon suyu ile daha diri ve daha çanlı bir göz çevresine kavuşabilir, göz torbalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon,
 • 1 yemek kaşığı süt,

Uygulanışı

Malzemeleri bir kasede karıştırıp, bir pamuk yardımı ile gözlerinize uygulayın. 10 dakika sonra göz çevrenizi soğuk su ile yıkayın. Daha sonra Hindistan cevizi yağı sürün. Kısa zamanda etkisini göreceksiniz. Yine bu maske ile göz çevresi koyu renklerden de kurtulabilirsiniz.

Göz Altı Torbalarına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Göz altı torbaları nasıl yok edilir? diye merak ediyorsanız, bitkisel yağlardan faydalanabilirsiniz. Burada yağları tek başına kullanabileceğiniz gibi doğal yağlardan göz çevresi için kür ve maske de yapabilirsiniz. İşte göz altı morlukların da ve torbalarında kullanabileceğiniz en iyi bitkisel yağlar;

 

Papatya yağı; harika bir şekilde göz altı torbalarını yok eden papatya yağını göz altına ve göz çevresine bir pamuk ile uygulayabilirsiniz.

Lavanta yağı; lavanta yağı ile göz çevrenizi daha genç bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Lavanta yağı ile gözlerinize hafifçe masaj yaparak, göz altı torbalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Limon yağı; limon her türlü cilt rahatsızlıklarında kullanılabilen muhteşem bir besindir. Göz çevresi bakımlarında da limon yağını kullanmanız tavsiye edilir.

Hindistan cevizi yağı; Hindistan cevizi yağını gün içinde yorulan göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Özellikle gün boyu bilgisayar başında çalışıyorsanız göz altına bir miktar Hindistan cevizi yağı sürmeniz tavsiye edilir.

Tüm bunların yanında göz altı morluklarına ve torbalarına kullanabileceğiniz diğer ürünler ise;

Aleo vera; göz çevreniz yorgun ise ve torbalar iyice artmaya başlamışsa hemen bir adet aleo vera yaprağını ikiye kesip, gözlerinizin üzerinde bekletin.

Karbonat;  macun kıvamına getirdiğiniz karbonatı göz altına sürün 10 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Göz Altı Torbaları İçin Soğuk Kaşık

Sabah uyandığınızda göz altı torbalarının arttığını gördünüz ve aceleniz var, burada yapmanız gereken şey sadece, buz dolabında bulundurduğunuz bir tatlı kaşığını göz altına ters bir şekilde yerleştirip bekletmek. Bu uygulamanın püf noktası ise, kaşığın metal ve soğuk olmasıdır.

Eğer göz altı torbaları çok fazla ise, bu basit bir yorgunluk veya alerji belirtisi olmayabilir.  Göz altı torbalarının şişme sebepleri böbrek hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Yine troid ve önemli hastalık sebebi de olabilir. Asla ihmal etmeden doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Göz Altı Torbalarına En İyi Krem

Cilt bakımına önem verildiği gibi göz çevresi bakımı da asla ihmal edilmemelidir. Düzenli olarak yapılan göz çevresi bakımları, kaz ayağı bölgesinde kırışıklık oluşumunu azaltır. Göz altı morlukları ve göz altı torbaları oluşumunun önüne geçer. Daha aydınlık, canlı ve dinç görünümlü göz çevresi için kozmetik ürünlerden de faydalanabilirsiniz. İşte size en iyi göz çevresi bakımı sağlayacak krem önerileri;

 • Dr. Barbara Sturm Eye Cream
 • Mac Fast Response Eye Cream
 • Clinigue Pep-Start Eye Cream
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.