Sağlık

Genital Siğil Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi

Siğil; bir takım virüslerin ortaya çıkması ile kaynaklanan cilt problemidir. Daha çok kirli ve mikroplu ortamlarda meydana gelir ve hızla çoğalır. Bulaşıcı olan bu rahatsızlık ellerde, ayaklarda, yüzün bazı bölgelerinde ve genital bölgelerde kendini gösterir. Tedavi edilmediğinde ağrı, acı ve kötü görünüme neden olur. Özellikle genital bölgelerde meydana gelen siğil kişileri bir hayli rahatsız eder. Bu yazımızda Genital siğil neden olur? Nasıl geçer? Bitkisel tedavi hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Genital Siğil Nedenleri

Herkesin merak ettiği konuların başında siğil neden çıkar? sorusu gelir. Siğilin oluşma nedenlerine bakacak olursak;

 • Kişiden kişiye bulaşıcı olmasıdır. Yani partnerinizde siğil rahatsızlığı varsa bu size de bulaşacaktır.
 • Kişilerin bağışıklık sistemi zayıfsa en ufak bakterilerden bile siğiller ortaya çıkabilir.
 • Ortak kullanılan malzemelerden kişiden kişiye bulaşır. Özellikle iç çamaşırların ortak kullanılmaması gerekir.
 • Kuru ciltlerde meydana gelen çatlaklardan oluşur.
 • Human papilloma virüsünden kaynaklanır.
 • Genital bölgede yanlış yapılan epilasyon ya da tıraş sonrası siğiller meydana gelebilir.
 • Genital bölgenin temizliğinin yapılmaması siğillerin oluşmasına neden olur.
 • Banyo ve tuvaletlerin yeterince dezenfekte edilmemesi genital siğillerin oluşmasına zemin hazırlar.

 Genital Siğil Nasıl Geçer?

Genital bölgede oluşan siğiller bulaşıcı bir virüs olması sebebiyle zamanla ellere, ayakları ve yüz bölgesine sıçrayabilir. Özellikle cinsel ilişkiyle ve umumi alanların kullanımına bağlı olarak bulaşan bu virüs, kuluçka dönemini geçirdikten sonra, genital bölgede kızarıklık, küçük sivilce gibi belirtilerle kendini gösterecektir. Böyle bir durumda kısa sürede tedavi edilmez ise her geçen gün çoğalır ve cilt yüzeyinde geniş alanlara yayılarak kitleler haline dönüşebilir.

Bu nedenle hemen önleminin alınmasında fayda vardır. Genital siğiller kısa sürede kontrol altına alınmazsa ilerleyen süreçte rahim ağzına doğru yayılır ve rahim ağzı kanseri riskini de beraberinde getirir. Genital bölge siğil tedavisi için hangi doktora gidilmeli? Bu hastalık belirti verdikten sonra, hemen Proktroloji uzmanına başvurulmalıdır. Genital siğil tedavisi uzman hekimler tarafından ameliyatsız lazer uygulamalarıyla kontrol altına alınmaktadır.

Genital Siğiller İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Genital bölgede meydana gelen siğiller için kullanılacak ilaçlar bu bölgede daha fazla hasara neden olabilir. Eğer genital bölgede siğil sorunu yaşıyorsanız bunun için düzenli olarak epilasyon yapmaya, bölgenin temizliğine önem vermeniz gerekir. Yine kesinlikle genital siğilleri ve diğer siğilleri koparmamanız gerekir. Genital siğiller ve diğer siğiller için bitkisel tedavi yöntemlerinden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Doğru ürünleri zamanında ve belli bir periyotla kullandığınız zaman kısa zamanda siğilleri tedavi edebilirsiniz.

 

Bitkisel Siğil Tedavisi

Bitkisel siğil tedavisi için evdeki malzemelerden faydalanabilirsiniz. Yine aktardan alacağınız ürünler ile de siğil tedavinizi kolayca yapabilirsiniz.

Genital Siğiller İçin Sarımsak Ve Limon Uygulaması

Sarımsak bilindiği üzere doğal antibiyotiklerden bir tanesidir. Sivilce ve siğiller için en iyi tedavi edici özelliğe sahiptir. Bunun yanında limon asidik özelliği sayesinde siğilleri tamamen yok eder ve iz kalmasını da önler. Genital bölgede kullanılacak limon ve sarımsak sadece siğiller için değil, mantar, kötü koku ve genital sivilceler için de iyi bir alternatif olacaktır.

Genital Bölgelerde Meydana Gelen Siğiller İçin Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antiseptik özelliğe sahiptir. Siğilleri kurutur ve bölgenin virüslerden temizlenmesini sağlar. Bir pamuğa birkaç damla çay ağacı yağı sürüp siğil üzerinde biraz bekletip kurumasını sağlayın kısa sürede siğiller yok olacaktır.

Genital Bölge Siğili İçin Propolis Uygulaması

Günde iki kez olmak üzere siğiller üzerine birkaç damla propolis damlatıp bekleyin, akabinde üzerini pamuk ile kapatarak tedaviye devam edin.

Hint Yağı Tedavisi

Hint yağının faydalarından bir tanesi de siğiller içindir. Genital bölge hassas bir bölge olduğu için hint yağı tedavisi burada doğru bir seçim olacaktır. Günde birkaç kez uygulayacağınız hint yağı siğillerin kısa sürede kurumasına yardımcı olacaktır.

Genital Bölge Siğilleri İçin Elma Sirkesi Uygulaması

 

Sirke; akne, sivilce ve siğiller için en önemli bitkisel tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Hızlı ve etkili sonuç almak isteyen kimseler elma sirkesinden faydalanabilirler. Bir pamuğa birkaç damla elma sirkesi damlatıp sorunlu bölgeye her gün uygulamanız yeterli olacaktır. Bir hafta sonrasında siğillerin büyük bir kısmı tamamen yok olacaktır. Üstelik bu uygulama ile el siğilleri, ayak ve yüz siğilleri de kendiliğinden tedavi edilmiş olur.

Genital Bölge Siğillerine Sarımsak Uygulaması

Yarım diş sarımsağı siğilin olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Mikrobu kırar ve siğillerin yayılmasını önler. Yine bir diş sarımsağı havanda ezip siğil olan bölgeye sararsanız daha kısa zamanda iyileşme sağlanmış olur.

Muz Kabuğu Tedavisi

Cilt güzelleştirmek ve yenilemek için kullanılan muz kabuğu siğiller için de önemli bir tedavi yöntemidir. Bir miktar muz kabuğunu siğilin olduğu bölgeye bant ile sabitlemeniz gerekir. Kısa sürede sonuç alacaksınız.

Genital Siğiller İçin Kabartma Tozu

Bir miktar kabartma tozunun içine birkaç damla limon ekleyip, siğillerin üzerine sürmeniz ve daha sonra yıkamanız yeterli olacaktır. Bu uygulama ile sadece siğiller değil siğil izleri de kısa zamanda yok olur.

Aspirin İle Genital Siğil Tedavisi

Bir aspirin ezip üzerine birkaç damla saf su ekleyip siğil olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Siğil tedavisi için en bilindik yöntemlerden bir tanesidir. Ayrıca bu uygulamayı iltihaplı sivilceler de ve çıban gibi cilt sorunlarında da kullanabilirsiniz.

 

Genital Siğilden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Genital siğilden korunmak için yapılması gerekenler ise;

 • Herkesin kullandığı yerlere çorapsız ya da ayakkabısız basmak mikrop kapmanıza ve siğil, mantar gibi enfeksiyonların oluşmasına yol açar. Bu nedenle herkesin kullandığı alanlarda cilt temizliğine dikkat edilmesi gerekir.
 • Havuz, hamam ve deniz gibi alanlarda genital siğiller fazlalaşabilir.
 • Genital siğilden uzak durmak için başkasının iç çamaşırını giymemeye ve havlusunu kullanmamaya özen göstermenizde fayda vardır.
 • Epilasyon yaptıracakken kuaför seçimine özen göstermeniz ve temiz mekanları seçmeniz gerekir.
 • Epilasyon cihazlarının sürekli temizlenmiş ve dezenfekte edilmiş olması siğil oluşumunu önlemek için önemlidir.
 • Siğiller bulaşıcıdır. Bu nedenle temizliğin son derece dikkatli yapılmasında fayda vardır. Bunun yanında kopan ve kanayan siğillere hemen müdahale edilmesi gerekir. Bölgenin temizlenmemesi durumunda kan yoluyla siğiller çoğalabilir.
 • Genital bölgede çıkan siğillere kesinlikle ağda yapılmaması gerekir.

Siğil Nasıl Yakılır?

Siğillerini ortadan kaldırmak ve tedavi ettirmek isteyen kimselerin ilk sorduğu sorulardan bir tanesi siğiller nasıl yakılır? sorusudur. Gerek genital siğiller olsun gerekse diğer siğiller olsun lazerle yakılabilir. Böylece daha etkili bir tedavi yöntemi olacaktır.

Siğil Kanarsa Ne Olur?

Genital siğilleri jiletle kesmek, iple koparmak, ağda ile almak siğillerin kanamasına neden olur. Genital siğil kanarsa ne olur? diye sorulduğunda siğilin yayılmasına neden olur. Siğillerin içinde bulanan virüsler dağılır ve daha fazla yayılmasına zemin hazırlar.

Siğil İlacı

Siğil ilacı ile hem genital bölge siğillerinden hem de diğer bölgelerde yaşanan siğillerden kurtulabilirsiniz. Bunun için cilt doktorundan siğil ilacı tavsiyesi alabilirsiniz. Bunun yanında siğil ilaçları genital siğiller için iyi bir çözüm olacaktır. Fakat genital bölgeler hassas olduğu için ilk olarak ilacın içeriğine karşı alerjinizin olup olmadığını test etmeniz gerekir.

Yine genital siğil kremi genital bölgelere çok yavaş sürülmeli ve bu konuda ekstra hassas olmanız önerilir. Siğil ilaçlarını doktorunuz önermediği sürece kullanmamalı, kullanırken de dikkatli olmanız gerekir. Genital bölge siğil tedavisi zaman alıcı olabilir bu nedenle tedaviye asla ara vermemeniz ve rutin bir şekilde tedaviye devam etmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu