Genital Bölge Kılları Nasıl Alınır?

12.06.2018
4.977
Genital Bölge Kılları Nasıl Alınır?

Genital bölge kılları; kadınların hijyen kurallarına en çok dikkat etmesi gereken bölge olan vajina etrafında ve bikini bölgesinde oluşan tüylerdir. Ergenlik dönemiyle birlikte görülmeye başlar. Öncelikle yumuşak ve ince tüylenme olarak ortaya çıkar. Daha sonra yaşın ilerlemesiyle genital bölge etrafında yoğunlaşır ve tüyler giderek kıl görünümünü alır.Saç renginize göre daha koyu renkte oluşurlar.

Genital bölge yapısı itibariyle; hijyen kurallarına uyulmaması durumunda, kaşıntı, kötü koku, yanma gibi daha birçok problemin oluşması için hassas bir bölgedir. Bu sebeple genital bölgenin her zaman temiz tutulması tüm bu sorunların oluşmaması adına fayda sağlar. Peki genital bölge kılları nasıl alınır? Genital bölge temizliği için neler yapılmalı? ayrıntılı  şekilde bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Genital Bölge Temizliği İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Genital bölge temizliği bir çok hastalıktan korunabilmek adına oldukça önem arz eder. Kadınların vajinal yapısı içeri doğru açılan ve her türlü kadın hastalıklarının oluşumuna uygun bir ortamdır. Özellikle idrar torbasına ve anüse yakın olması sebebiyle, bir çok mikrop oluşumuna yatkın bir bölgedir. Gereken hijyenin sağlanması adına dikkat edilmesi gereken bazı kurallar aşağıdaki gibidir.

  • Genital bölge kıllardan temizlenmeli,
  • Genital bölgenin temizliği yapılırken PH seviyesinin korunmasına dikkat edilmeli,
  • Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli,
  • Taharet sonrası mutlaka kurutulmalı,
  • Cinsel ilişki sonrası vajina temizlenmeli,
  • Kullanılan tampon ve petler sık değiştirilmeli,
  • Vajinal duştan, sert sabun ve şampuan kullanımından kaçınmalısınız.

genital bölge kılları nasıl alınır

Genital Bölge Kılları Nasıl Alınır?

Genital bölge kıllarının temizliği uyulması gereken hijyen kurallarının başında yer alır. Bu kıllardan kurtulmak için bir çok alternatif yöntem vardır. Fakat bölgeye yanlış uygulanan kıl alma tekniği, kılların gerekenden fazla çoğalmasına, yayılmasına, sivilce ve  batık gibi bazı sorunlara yol açabilir.  Bu nedenle seçeceğiniz kıl alma yönteminin bu sorunlara sebep olmayacak bir yöntem olmasına dikkat etmelisiniz.

Tüy Dökücü İle Genital Bölge Temizliği

Tüy dökücü krem yada spreylerle kıllardan kurtulmanız mümkün. Fakat tüy dökücü kremleri genital bölge de kullanmak dikkat gerektirmektedir. Çünkü bu bölge bedeninizin en hassas bölgesidir. Kullanacağınız krem yada spreyin parfümsüz olmasına özen göstermeli ve asla vajina içine sürmemelisiniz. Aksi taktirde bölgede tahrişe, yanmaya ve enfeksiyona sebep olabilir.

Tüy dökücü kremlerle genital bölgede tüy ve kıl temizliği yaparken, seçeceğiniz kremlerin kimyasal içermemesine dikkat etmeli ve bitkisel olanları tercih etmelisiniz. Tüy dökücü kremle kıl ve tüylerden kurtulmak oldukça kolaydır. Kremi bölgeye sürdükten sonra 5-6 dakika beklemek yeterli olmaktadır. Küçük tüylerden kurtulmanız için bile etkilidir. Fakat bilmeniz gereken şu ki; tüy dökücü kremler jilet ile aynı etkiyi göstermekte, kılların sert ve kısa süre de yeniden çıkmasına engel olmamaktadır.

Ayrıca genital bölge temizliği erkekler için de tüy dökücü kremler mevcuttur. Penis ve testis bölgesinde tüy dökücü kremlerle kıl ve tüy temizliği yapmanın hiç bir yan etkisi yoktur. Tabi erkekler de seçeceği tüy dökücünün bitkisel ve kaliteli olmasına dikkat etmelidir.

jilet ile genital bölge temizliği

Jilet İle Genital Bölge Temizliği

Tıraş bıçağı kıllardan kurtulmak için en pratik yöntem olarak bilinir ve bu yöntem en acısız ve ağrısız yöntemdir. Fakat jilet ile genital bölge de kıl temizliği yapacaksanız, kadınlara uygun üretilmiş yada banyoya özel  bir tıraş bıçağı tercih edebilirsiniz. Jiletin keskin ve yeni olması önemlidir. Çünkü körelmiş jilet tahriş eder ve kırmızı kabarcıklar oluşturur. Genital bölge kıl ve tüy temizliği için kullandığınız  tıraş bıçağını vücudunuzun başka yerlerinde kullanmamalısınız.

Jiletle genital bölge temizliği, kıl köklerinin kuvvetlenmesine, kıl batıklarına, kılların sert çıkmasına ve daha hızlı uzamasına sebep olmaktadır. Ayrıca jilet ile tüy ve kıl temizliğinde aynı yerden üç dört kıl çıkması muhtemeldir. Bu durum cildinizin nemsiz kalmasından kaynaklanır.

Tıraş bıçağı kullanırken yapılan en büyük yanlış kılları ters yöne doğru kesmektir. Yapmanız gereken ilk şey, öncelikle bölge için üretilmiş temizleme jeli ile bölgeyi yumuşatmanızdır. Bu durum  tıraş bıçağının daha kolay hareket etmesine yardımcı olur. Kılları öncelikle çıkış yönü doğrultusunda daha sonra ise tersine tıraş etmelisiniz. Böylelikle daha pürüzsüz bir temizlik olacaktır.

Tıraş bıçağı ile yapılan genital bölge kıl temizliğini haftada bir kez tekrarlayabilirsiniz. Fakat kıllar tekrar çıkarken muhtemelen kaşıntı ve kızarıklık olacağından tıraştan sonra nemlendirici losyon kullanmalısınız.

Ağda İle Genital Bölge Temizliği

En acılı yöntem genital bölgeye ağda yada sir ağda yapmaktır. Fakat sonuçları kişiyi oldukça memnun bırakır. Kılların zamanla azalmasına yardımcı olur ve daha yumuşak çıkmasını sağlamaktadır. Ağda yaptıktan sonra uzun süre bu işlemi tekrarlamanıza gerek kalmaz.

Ağdaya başlamadan önce bölgenin kuru ve temiz olasına özen göstermelisiniz. Daha sonra bölgeye pudra uygulamak kılların birbirinden ayrılmasına ve kolay çekilmesine yardımcı olmaktadır. Ağda yapmadan önce ağdanın ılık olmasına dikkat edin. Aksi takdirde bölgede yanma olabilir.

Ağda ile kıl ve tüylerden kurtulmak için yaptığınız işlem sırasında kıl köklerinde, küçük kanamalar, bölgede kızarıklık ve morluklar oluşabilir. Bu şikayetler vücudunuz ağdaya ya da sir ağdaya alıştıkça zamanla geçecektir. Ağda sonrasında mutlaka bebek yağı ile bölgeyi temizleyin ve yaklaşık olarak 2 saat bölgeye su değdirmeyin.

Ağdayı mutlaka kılların çıkış yönünün tersine çekmelisiniz. İşlemi yaparken bölgeyi gergin tutmak ağdayı çekiş esnasında kolaylık sağlar. Göremediğiniz noktalar için küçük bir el aynası kullanabilirsiniz. Adet dönemine yakın zamanlarda ağda yapmak acıyı daha çok hissetmenize sebep olur. Çünkü adet döneminden önce vücut hassaslaşır. Bu sebeple adet dönemi geçtikten sonra ağda yapmanızı öneririm.

genital bölge epilasyon

Epilasyon Makinesi İle Genital Bölge Temizliği Yapmak

Epilatör makinesi kullanarak yapacağınız genital bölge temizliği ağrı ve acının yüksek olduğu bir yöntemdir. Çoğu kişi epilatör makinesini koltuk altı ve bacaktaki kılların temizliğinde kullanmayı tercih eder. Epilatör makinesi ile genital bölge temizliğinde kıl köklerinin belirginleşmesi ve kıl köklerinin kanaması muhtemeldir. Bunun yanı sıra ince ve hassas bir yüzey olduğundan deriyi alete kaptırmak-sıkıştırmakta kaçınılmaz bir durumdur.

Fakat epilatör makinesi de tıpkı ağda ve sir ağda gibi kılları kökünden alır. Uzun süre bu işlemi tekrarlamanıza gerek kalmaz. Eğer epilatör makinesi ile kıl ve tüy temizleme yapacaksanız genital bölgeye buz uygulayıp uyuşturabilir ve acı hissini azaltabilirsiniz.

Bu yöntem kısa tüylerin temizliğinde de oldukça etkilidir. Epilatör makinesi kullanırken önce kenarlardan başlayıp içe doğru ilerlemelisiniz. Böylelikle morarma olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz.

Lazer Epilasyon İle Genital Bölge Temizliği

Lazer epilasyon ile genital bölgedeki kıllardan 6-7 seansta tamamen kurtulmanız mümkün. Fakat bu işlem için işini iyi bilen, temizlik ve hijyen kurallarına tam anlamıyla uyan, kaliteli cihazlara sahip bir epilasyon uzmanından yardım almalısınız.

Eğer koyu renkli ve sert kıllarınız varsa, lazer epilasyonun faydasını görürsünüz. Lazer epilasyonun genital bölge kararmasına  iyi geldiği biliniyor. Aynı zamanda batık, kıl dönmesi, morarma gibi durumlar yaşanmıyor.

Genital bölge de lazer epilasyon yaptırırken duyulan acı diğer klasik yöntemlere göre yok denecek kadar az olmaktadır. Lazer epilasyon kılların yoğunluğuna göre yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir.Lazer epilasyon aleti koyu renk tüyleri daha iyi görüyor ve kıl köklerine doğrudan atış yaparak işlemi tamamlıyor. Ayda bir kez işlem tekrarlanıyor. Ta ki siz tüylerinizden sonsuza dek kurtulana kadar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.