Fenistil Jel

23.07.2018
7.032
Fenistil Jel

Fenistil jel; cilt yüzeyine uygulandığında bir kaç dakika içerisinde kaşıntı ve iritasyonu geçiren etkili bir ilaçtır. Antihistaminikler olarak bilinen bir ilaç gurubuna dahildir. Vücutta doğal bir kimyasal olan histamine ters etki göstererek alerjik belirtileri ortadan kaldırır.

Özellikle arı sokması, sivrisinek ısırıkları, hafif yanıklar üzerinde oldukça etkili olan fenistil jel nedir? fenistil jel neye yarar? fenistil jel kullanım alanları ve kullanım şekli hakkında detaylı bilgi yazımızın devamında…

Fenistil Jel Nedir?

Fenistil jel etken maddesi  Dimetinden maleat‘tır. Renksiz ve kokusuz olan fenistil 1 gram jel 1 mg. Dimetinden maleat içermektedir. Buna ek olarak yardımcı maddeler ise; benzalkonyum klorür, sodyum edetat, karbomer, propilen glikol, sodyum hidroksit (pH için), saf su içerir.

Fenistil jel topikal antihistaminikler ilaç gurubuna dahildir. Alerjik nedenlere bağlı ve çeşitli nedenlerle oluşan cilt reaksiyonlarını giderir. Cilt yüzeyindeki tahrişi ve kaşıntıyı bir kaç dakika içinde gideren fenistil jel 30 gramlık tüplerde kullanıma sunulmaktadır. Fenistil jel doktor tarafından reçete edilir ve devlet ödemektedir.fenistil jel nedir

Fenistil Jel Ne İşe Yarar?

Fenistil jel kullanım alanlar;

 • Kaşıntı,
 • Döküntü,
 • İltihabi olmayan cilt hastalıklarından kaynaklanan kaşıntı,
 • Böcek ısırmaları,
 • Yüzeysel hafif yanıklar,
 • Güneş yanıkları,
 • Kurdeşen,
 • İsilik,
 • Arı, sinek, akrep sokması gibi durumlarda kullanılır.

Fenistil Jel Nasıl Kullanılır?

Fenistil jel etken maddesine yada yardımcı maddelerden herhangi birisine alerjiniz varsa kullanmamalısınız. Doktorunuz bu ilacı nasıl önerdi ise o şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Yanlış uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler.

Temizlenmiş bölgeye az miktarda uygulanır ve hafif ovularak yedirilir. Fenistil jel günde 2 yada 4 kez uygulanır. Sadece sorunlu bölgeye uygulamalısınız. Cilt üzerinde geniş alana ve açık yara, soyulma yada iltihaplanma varsa fenistil uygulamayınız. Ciddi kaşıntılar da hekim tarafından tanı koyulmadan kullanılmaz. Fenistil jel kullanırken güneş ışınlarına maruz kalmamalısınız.

Fenistil Jel Hamilelikte Kullanımı

Hamile iseniz bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Fenistil jel hamileyken ciltte geniş alana ve özellikle soyulma yada iltihap durumlarında kullanılmaz. Hamileliğin 3. ayından sonra kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Fenistil jel gebelik kategorisi B’dir.

Fenistil Jel Emzirme Döneminde Kullanımı

Bebek emziriyorsanız kesinlikle meme uçlarına uygulamayın. Emziren annelerin kullanması önerilmemektedir.

Fenistil Jel Yan Etkileri

ilacın etken maddesine karşı alerjisi olanlarda bazı yan etkiler gözlenmektedir. Fenistil jel her ilaçta olduğu gibi yan etkileri olan bir ilaçtır. Doktor tarafından size reçete edildiğinde mutlaka prospektüs bilgilerini okumalısınız. İlacın düzenli uygulanması önemlidir ve tedavi süresinde iyileşme görülmezse mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Fenistil jel olası yan etkileri ise;

 • Ciltte kuruluk,
 • Hafif yanma hissi,
 • Alerjik deri reaksiyonları,
 • Kurdeşen,
 • Dilde, dudaklarda, yüzde şişlik.

fenistil jel

Fenistil Jel Hakkında Merak Edilenler

Fenistil Jel Kortizon İçerir mi?

Fenistil jel kortizonlu değildir. Antihistaminik ilaç gurubuna aittir.

Fenistil Jel Vajinal Mantar

Fenistil jel alerji kaynaklı kaşıntılara iyi gelen ve vücudun her yeri için kullanıma uygun olan, doktor tarafından teşhis edilmemiş vajinal sorunlarda kullanılmamalıdır. Vajinal mantar tedavisi için bakınız Travocort Krem

Fenistil Jel Antihistaminik Ne İçin Kullanılır?

Fenistil jel alerjik cilt reaksiyonları ve diğer nedenlere bağlı kaşıntıyı gidermek için kullanılır.

Fenistil Jel Bebeklerde Kullanımı

Yeni doğan bebeklerin kullanımına uygun değildir. Çocuk ve bebeklerde kullanıldığında günde 2 defadan fazla uygulanmamalıdır. Böcek sokması, kaşıntı, tahriş, isilik gibi durumlarda çocuklara sürüldüğünde geniş cilt yüzeyine ve soyulma durumunda uygulanmaz. Mutlaka doktorun direktiflerine uymalısınız.

Fenistil Jel Yüze Sürülür mü?

Eğer sorunlu bölge yüzünüzdeyse sürülebilir. Fakat fenistil yüze sürülecekse göz çevresinden uzak tutunuz. Gözünüzle teması durumunda bol su ile yıkayınız.

Fenistil Jel Sivilceye İyi Gelir mi?

Fenistil jel sivilce için önerilmemesine karşın sivilceli bölgeye uygulayanlar, fenistil jelin sivilce kızarıklığını kısa sürede giderdiğinden bahsetmişlerdir.

Fenistil Jel Genital Bölgeye Sürülür mü?

Kaşıntı giderici olarak doktor tavsiyesi ile kullanılır.

Fenistil Jel Güneş Yanığına İyi Gelir mi?

Güneş yanıkları için kullanıldığında tahrişi ve kaşıntıyı bir kaç dakika içinde gidermektedir.

Fenistil Jel Yanıklarda Kullanılır mı?

Fenistil jel yüzeysel hafif yanıklara iyi gelir.

Fenistil Jel Su Çiçeği

Su çiçeği tedavisinde etkili olan fenistil size doktor tarafından reçete edilebilir.

Fenistil Jel Sivrisinek, Arı Sokması

Fenistil jel sivrisinek, böcek, arı, akrep, yılan sokmalarında kullanılır.

Fenistil Jel Egzama

Fenistil jel egzama ilacı değildir. Sadece hafif sorunlarda egzamadan kaynaklı kaşıntıya iyi gelebilir. Egzama tedavisinde fucidin krem tercih edilmektedir.

Fenistil Jel Uçuk

Fenistil enfeksiyon kaynaklı durumlarda ve iltihaplı yaralar üzerinde etkili değildir.

Fenistil Jel Hangi Durumlarda Kullanılır?

Alerji kaynaklı kaşıntı, döküntü, böcek ısırması, isilik gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Fenistil Jel Kullananlar

 • Güneş yanıklarında da rahatlıkla kullanılabilen, yazın da minimum sivrisinek ısırıkları için olmazsa olmaz, dimetinden maleat içeren mucizevi başucu ilacı.
 • Sinek sokmalarında sabah öğle akşam günde 3 kere kullanılmalıdır. (fenistil jelden bahsediyorum.) 3’den az kullanımlarda geçici rahatlık sağlayacaktır, ama gol yollarında eksik kalacaktır.
 • Aylarca süren tedavilerde antihistaminikleri yutmaktan zombi gibi dolaşan, ödemlerin çabuk inmesi için normal hayata dönebilmek amacıyla kortizon iğneleriyle delik deşik olan ürtikerli bünyenin kurtarıcısı olan jel. Kana karışmadığı için uyku vermez.
 • Kaşıntı geçirmek için kullanılabilecek merhem. Lakin ısırılma durumundan hemen sonra sürülmesi durumunda etkisi pek bir pekişmektedir.
 • Dimentinden meleat içeren alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan bir antihistaminik ilaçtır.

Fenistil Jel Eşdeğeri

Fenistil jel muadili

Dekstroz solüsyon

Izotonik solüsyon

Fenistil Jel Ne Kadar 

Fenistil jel fiyatı   10.47 tl.

Reçeteli satılır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.