Eumovate Krem

16.07.2018
13.391
Eumovate Krem

Son yıllarda bilim ve teknoloji alanındaki hızlı ilerleyiş sayesinde tıp ve medikal alanda da büyük mesafeler kat edilmiştir. Hepinizin de yakından takip ettiği bu gelişmeler gösteriyor ki; çok çeşitli hastalıklar olmasına rağmen tedavi yöntemleri de her geçen gün artmaktadır.

Eumovate krem kullananlar özellikle egzama hastalığı ve birçok cilt problemi ile deri hastalıklarının tedavisinde bu ilacın başarısını bilir. Siz de bu ve benzeri hastalıklarınıza çare arıyorsanız, Eumovate krem nedir?, Eumovate krem ne işe yarar?, Eumovate krem nasıl kullanılır?, Eumovate krem yan etkileri nelerdir? sorularının cevaplarını merak ediyorsanız, detaylı tüm cevapları çok yönlü araştırma yaparak hazırladığımız bu yazımızda bulabilirsiniz.

Eumovate Krem Nedir?

Eumovate krem bölgesel etki gösterme özelliğine sahip ve iltihap giderici bir glukokortioiddir. İlacın etkin maddesi, klobetazon bütirattır.

İlacın bileşiminde ise yardımcı maddeler olarak, Gliseril monostearat, Gliserol, Balmumu, Setostearil alkol, Dimetikon, Klorokrezol, Sodyum sitrat, Sitrik asit monohidrat, Saf su ve Arlacel 165 bulunmaktadır. Eumovate krem 25 gr yada 50 gr’lık tüplerde bulunan homojen, beyaz, su ile yıkanabilir özellikte bir kremdir.

Eumovate krem vücutta oluşan kızarıklık, şişlik ve iltihaplı  sorunlarda kimyasalların etkisini azaltan, kaşıntıyı gideren ve kan damarlarını büzücü etkiye sahip kremdir. Alerjik özellikteki egzama, böcek ısırıkları, dış kulak iltihabı, deri iltihabı, kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen, atopik egzama, kaşıntılı bir deri hastalığı olan Unna hastalığı tedavisi için kullanıma uygundur.

Eumovate Krem Ne İşe Yarar ve Nerede Kullanılır?

Eumovate krem ne için kullanılır ve nerelerde kullanılır? Açıklayıcı maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 • Egzema (alerjik nitelikte iltihaplı bir çeşit deri hastalığı),
 • Fotodermatit (yüz, ense ve kollar gibi güneş ışığına maruz kalan bölgelerde görülen pullanma ve döküntüler),
 • Dış kulak bölgesinde oluşan iltihapların tedavisinde,
 • Primer irritan (birincil grupta yer alan alerjik reaksiyon oluşumlarında),
 • Alerjik dermatit (sıcak, terleme sürtünme benzeri tahriş durumları ve bebek bezi pişikleri ile yetişkin pişikleri dahil),
 • Prurigo nodülaris (şiddetli kaşıntı ve sürekli döküntü ile seyreden inatçı bir deri hastalığı),
 • Seboreik dermatit (vücutta daha çok yağlı deri bölgelerinde ortaya çıkan iltihap ve kaşıntı şikâyetlerinin birlikte görüldüğü cilt hastalığı),
 • Böcek sokması ve ısırıklarının idame tedavisinde kullanılır.  

eumovate krem egzama

Eumovate Krem Nasıl Kullanılır?

Eumovate krem prospektüsü dikkatli incelediğinizde kortizon içeren ilaçlar grubunda yer aldığını göreceksiniz. Bu nedenle deri üzerindeki mevcut şikayetleriniz uzman bir dermatolog tarafından teşhis edilmeli ve hastalığınızın tanısı konduktan sonra size önerilen dozda tedaviye başlamalısınız.

Reçete de belirtilen süre aralıkları ve dozları dikkate alınarak sorunlu bölgeye ince bir tabaka halinde haricen uygulayabilirsiniz. Eumovate krem kullanım şekli,doktor tarafından başka bir şekilde önerilmedi ise günde 1 yada 2 kez iyileşme sağlanana kadar yaklaşık olarak 4 hafta kadar kullanılır. Eumovate krem kullanılmasına rağmen 2-4 hafta sürede iyileşme sağlanamazsa yada durum kötüleşirse tedavi ve tanı hekim tarafından yeniden değerlendirilmelidir.

Eumovate Krem Kullanmamanız Gereken Durumlar Hangileridir?

 • Eumovate kremin içeriğindeki etken ya da yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa,
 • Tedavi edilmemiş ya da tanısı konmamış cilt enfeksiyonu olması durumunda,
 • Akne vulgaris (iltihaplı ya da iltihapsız sivilce problemi) yaşıyorsanız,
 • Rozasea (yanaklarda ve burun çevresinde oluşan ani ve şiddetli kızarıklık) durumunuz mevcutsa,
 • Dudakta uçuk, suçiçeği hastalığı gibi viral enfeksiyonlar, çeşitli mantar veya bakterilerin sebep olduğu sorunlu cilt lezyonları şikâyetleriniz varsa,
 • İmflamasyonsuz kaşıntı (şiddetli, inatçı ve geçmeyen) durumlarından birisi varsa Eumovate krem kullanmamanız yerinde olacaktır.

Eumovate Krem Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 1. 12 yaşından küçük çocuklarınızda mutlaka doktor kontrolünde kullanmalı ve 7 günden fazla süreyle uygulama yapmamalısınız,
 2. Yine bebek ve çocuklarda görülen egzema türleri, pişik ve cilt lezyonlarında kesinlikle uzman doktor gözetiminde uygulamanız ve 7 günlük tedavi süresini geçirmemelisiniz,
 3. Cildinizde iltihaplı doku bozuklukları varsa hastalığa uygun tedavi yöntemini seçmelisiniz,
 4. Yüzünüzde sivilce problemi yaşıyorsanız kullanmamanızı öneririz,
 5. Eumovate krem kullanımı sırasında enfeksiyon artışı ve iltihaplı bölgede yayılma gözlemlerseniz tedaviyi derhal kesmelisiniz. Bu durumda en uygun antibiyotik tedavisine başlamalısınız,
 6. Özellikle Mantar Enfeksiyonları sık görülebilen kasık bölgesi, genital bölge ve ayak parmaklarınızın arasına uygulamayınız,
 7. İstenmeyen yan etkilerin görülmesi durumunda ilacı aniden kesmeyiniz mutlaka doktor kontrolünde ve dozu azaltılarak bırakılması gerekir,
 8. Göz çevresine uygulama esnasında dikkatli olunmalıdır. Kesinlikle ilacın göz ile temasından kaçınınız.

Eumovate Krem Yan Etkileri

Eumovate krem içerisinde bulunan etken maddelere karşı duyarlı olan kişilerde bazı yan etkiler olabilmektedir. Olası yan etkiler ise;

 • Deride döküntü,
 • Yüz, dudak, dil ve gırtlakta şişme,
 • Kaşıntı, ağrı,
 • Deri renginde değişiklik,
 • Aşırı duyarlılık,
 • Aşırı kıllanma,
 • Altta yatan hastalık belirtilerinin alevlenmesi,
 • Uygulanan bölgede yanma, kaşıntı, kızarıklık,
 • Kilo artışı,
 • Kanda kortizol hormonunun azalması,
 • Kan basıncı yükselmesi,
 • Göz içi basıncında artış,
 • Kemiklerde mineral kaybına bağlı güçsüzlük,

 

eumovate krem

Eumovate Krem Hakkında Sık Sorulan Sorular;

Eumovate Krem Hamilelikte Kullanımı

Eumovate krem gebelikte kullanımı uygun değildir. Eumovate krem kullanırken hamile olduğunuzu öğrenmeniz durumunda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Emziren Annelerin Eumovate Krem Kullanması

Emzirme döneminde eumovate krem doktora danışmadan kullanılmamalıdır. İçerisinde bulunan maddelerin anne sütüne geçme ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklarda ve Bebeklerde Eumovate Krem Kullanımı

12 yaş altı çocuklar için eumovate krem kullanımı uygun değildir. Eğer eumovate krem size doktor tarafından reçete edildi ise çocuk ve bebeklerde en fazla 7 gün kullanılabilir.

Eumovate Krem Kaç Gün Kullanılmalı?

Eumovate krem kullanılmaya başlandıktan sonra en fazla 4 hafta kullanılmalıdır. Daha uzun süre kullanmaktan kaçınmalısınız. Tedavi süresince eğer iyileşme sağlanmazsa doktorunuza başvurunuz.

Eumovate Krem Kortizonlu mu?

Eumovate krem kortizon içermektedir. Uzun süre kullanmaktan kaçınınız.

Eumovate Krem Vajinaya Sürülür mü?

Hekim tarafından kaşıntı sorununun nedenine teşhis konulmadan vajinaya kullanılmamalıdır.

Eumovate Krem Sivilce İçin Kullanımı

İltihaplı yada iltihapsız sivilce problemi yaşıyorsanız eumovate krem kullanmamanız yerinde olacaktır.

Eumovate Krem Bebeklerde Kullanılır mı?

Bebeklerde kullanım süresi en fazla 7 gündür. Kesinlikle geniş yüzeylerde ve uzun süre kullanılmamalıdır.

Eumovate Krem Prospektüs

Her ilaçta olduğu gibi eumovate krem de size doktor tarafından reçete edildiğinde mutlaka ilacın prospektüs bilgilerini detaylı şekilde incelemelisiniz. En doğru ve güncel bilgilere ulaşabileceğiniz prospektüs bilgileri krem hakkında detaylı bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Eumovate Krem Kullananlar

Eumovate krem kullananlar krem hakkında yaptıkları yorumlarda mantar ve kaşıntı sorununa iyi geldiğinden bahsetmişlerdir. Eumovate krem kortizon içeren bir krem olduğundan doktor tavsiyesi ile kullanılmalı ve uzun süre geniş yüzeylerde kullanımdan kaçınılmalıdır.

Eumovate Krem Fiyatı

Eumovate krem ne kadar?  kremin 2018 yılı fiyatı  13.47 ‘ dir.

Reçete ile satılır.

Eumovate Krem Muadili

Eumovate Merhem 50 gr. eşdeğeridir.

Çok etkili bir ilaç olan Eumovate krem hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Eumovate krem kullanan hastaların yorumlarına bakacak olursanız, uzman Dermatolog kontrolünde düzenli ve doğru şekilde kullanıldığında istenmeyen durumlarla karşılaşılmamaktadır ve hastalıklar tedaviye olumlu sonuç vermektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.